خانه > استخوان دهان و دندان > دندان قروچه (ساییدگی دندان) در کودکان، علائم و بهترین روشهای درمان
دندان قروچه

دندان قروچه (ساییدگی دندان) در کودکان، علائم و بهترین روشهای درمان

این روزها ساییدن و فشردن دندانها به هم که به طور گسترده به عنوان دندان قروچه شناخته میشود، در میان کودکان و بزرگسالان شایع است. دندان قروچه در کودکان میتواند در ساعات روز و در طول شب هنگام خواب رخ میدهد. در اغلب موارد، کودکان در طول شب متوجه فشار دادن فک و ساییدن دندانهایشان به هم نمیشوند. دلیل آن میتواند وجود مشکلاتی در حین خواب یا شرایط استرس زا باشد. وجود این مشکل در نوجوانان، یک هشدار جدی برای ناهماهنگی و تراز نبودن اجزای دهان است و باعث آسیب به دندانها و لثه میگردد. ساییدن دندانها را نادیده نگیرید چرا که ممکن است منجر به وقفه تنفسی و اختلال در آن شود.

 • دندان قروچه در بیداری: ساییدن و فشار دادن دندانها هنگام بیداری.
 • دندان قروچه شبانه: ساییدن و فشار دادن دندانها هنگام خواب.

زمانیکه دندانهایتان را به هم میسایید، روی بافت اطراف دندان که آنرا غشای دندانی مینامند، فشار وارد میشود که منجر به خون رسانی کمتر و از بین رفتن استخوانهای زیر لایه ای، مفاصل فک و استخوانهای آن میشود. همچنین درد فک یا مفصل، سر درد، گوش درد یا درد هنگام جویدن را به همراه دارد.

همچنین بخوانید: 12 درمان خانگی آسان و ثابت شده علمی برای تسکین دندان درد

علائم و نشانه های دندان قروچه در کودکان

 • درد در صورت
 • سر دردهای مکرر
 • گوش درد
 • شکستن دندان یا پر کردگی آن
 • اخلال در خواب
 • دشواری در باز و بسته کردن دهان
 • درد در مفاصل فک
 • خستگی یا درد فک
 • ایجاد صداهای بلند هنگام فشار دادن یا ساییدن دندانها به هم
 • به هم فشار دادن ماهیچه های فک
 • آسیب به بافتهای نرم دهان
 • حساسیت دندان به گرمی و سردی
 • کج شدن یا از دست دادن دندانها

علل ساییدن یا فشار دادن دندانها به هم

استرس و اضطراب

در سنین رقابت جویی به ویژه 8 تا 12 سالگی، کودکان از استرس و خشم رنج میبرند که ممکن است به خاطر فشار درسی یا فعالیتهای مدرسه باشد. استرس همچنین میتواند به خاطر محیط پر تنش یا پر مشاجره خانه باشد. این مورد بیشتر موجب دندان قروچه در خواب میشود. بطور کلی کودکان ممکن است اینکار را برای تسکین استرس و اضطراب انجام دهند. برای کاهش استرس، با کودکانتان درباره مسائل صحبت کرده و سعی کنید آنها را حل کنید. برای آنها وقت بگذارید، به آنها در درسهایشان کمک کنید و بگذارید زمان بیشتری بازی کنند.

خشم سرکوب شده

کودکان نوپا یا خردسالی که خشم یا محرومیت را تجربه میکنند، با احتمال بیشتری دندانهایشان را به هم میفشارند. در میان کودکانی که زود عصبانی میشوند، این یک عامل مشترک است. این عمل، روشی برای مقابله با استرس، فشار و هر گونه احساس منفی است.

مطلب مشابه: دندان قروچه (ساییدگی دندان) در کودکان، علائم و بهترین روشهای درمان

آسم

آسم یا عفونت های تنفسی هم یکی از دلایل دندان قروچه شبانه است. مشکلات تنفسی یا عفونی، عامل اصلی فشردن دندانها به هم است. کودکانی که از عفونت مجاری تنفسی رنج میبرند، به احتمال زیاد در خواب دندان قروچه میکنند.

وقفه تنفسی در خواب

فشردن دندانها به یکدیگر در کسانی که از دهان نفس میکشند و عادت خرخر دارند، شایع است. این حالت به خاطر ایجاد مانع در مجاری هوایی فوقانی که توسط زبان و بافتهایی که به عقب میافتند و راه ورود هوا را سد میکنند، اتفاق میافتد و منجر به بیدار شدن در طول شب و ایجاد اخلال در خواب میشود. خواب برای سلامت دهانی و روان کودک ضروری است. شما نباید دندان قروچه کودکان را نادیده بگیرید، چرا که ممکن است منجر به بروز مشکلات سلامتی بسیاری شود.

انگل گوارشی

بسیاری از مردم فکر میکنند که دندان قروچه بخشی از رشد است. در حقیقت، ممکن است موجب بروز مشکلات جدی که نیاز به بررسی دارند شود. دندان قروچه به خاطر انگل ها و کرم موجود در معده رخ میدهد. امکان دارد کودکان به خاطر درد معده یا انگلهای گوارشی دندان به هم بسایند. بر اساس مطالعات بسیاری، دندان قروچه در کودکان بیشتر به خاطر حضور انگل های روده ای رخ میدهد.

این عفونت ها به علت آلرژی، حساسیتی غذایی و کمبود مواد مغذی ایجاد میشود. وقتی این انگلها وارد دستگاه گوارش میشوند، متابولیتها را آزاد میکنند که اثر زهرآگینی روی بدن دارند و از طریق دستها، اسباب بازی آلوده و عفونت ها منتشر میشوند. کودکانی نباید ناخنهایشان را بجوند و اشیا و اسباب بازیها را در دهانشان قرار کنند.

علائم انگل شکمی

 • دندان قروچه
 • بی خوابی
 • ایجاد حالت های عصبی
 • درد شکمی
 • کمبود مواد مغذی
 • مشکلات پوستی
 • درد ماهیچه و مفصل
 • ضعف

11 درمان خانگی برای دندان قروچه در کودکان

1-تکنیک های تنفس عمیق

تکنیک های تنفس به شما در ایجاد آرامش و آسودگی کمک میکند. اگر کودکتان به هنگام خواب دچار مشکلات وقفه تنفسی میشود، به او تمرینات تنفس را یاد دهید.

تکنیک غنچه کردن لب ها هنگام نفس کشیدن

 • از طریق بینی به مدت 4 ثانیه نفستان را به داخل بکشید و از طریق دهان بیرون دهید.
 • این رویه را یک یا دو بار در روز برای چند ثانیه تکرار کنید.

این عمل به شما کمک میکند تا آرامش خود را حفظ کرده و دوباره کنترل را به دست بگیرید.

تنفس متوازن

به دم و بازدم از طریق بینی گویند. همزمان با شمردن تا 5، آهسته هوا را از طریق بینی به داخل بکشید، سپس با شمارش تا 5 آن را بیرون بدهید. حالا یک وقفه کوتاه داشته و دوباره این فرآیند را تکرار کنید.

حتماٌ بخوانید: عادت های بدی که دندان هایتان را در کوتاهترین زمان نابود می کنند

تنفس تناوبی از سوراخ بینی

این تکنیک تنفسی به شنا کمک میکند تا ذهن خود را آرام کرده و استرس را کاهش دهید:

 • از انگشت شست خود برای نگه داشتن سوراخ سمت راست بینی استفاده کنید و از طریق سمت چپی نفستان را به درون بکشید (دم).
 • سوراخ سمت چپی را با انگشت حلقه بگیرید و از طریق سمت راستی بازدم داشته باشید.
 • حالا از طریق سوراخ راست دوباره نفس بکشید و آن را از طریق انگشت شست گرفته و هوا را از چپ بیرون بدهید.
 • دوباره از راه سوراخ سمت چپ دم و از راست بازدم انجام دهید.

این فرآیند را قبل از خواب برای داشتن خوابی بهتر و بی صدا انجام دهید.

2- استراحت دادن به فک

ساییدن دندانها به هم، ممکن است باعث ایجاد درد در فک، گوش و ماهیچه ها شود. بهترین راه برای استراحت دادن به فک و آرام کردن آن گرفتن دوش آب گرم و گذاشتن کمپرس گرم است. این روشها به کاهش فشار بر ماهیچه ها و توقف دندان قروچه در شب کمک میکند. یک ماساژ ساده در طول روز باعث میشود تا اثر فشار بر دندانها کم شود. به کودکانتان کمک کنید تا از جویدن نوک مداد، آدامس و ناخن خودداری کنند.

 • صاف روی یک صندلی بنشینید، عضلات دور گردن را با دستهایتان بکشید.
 • انگشتانتان را خم کرده و روی ماهیچه های فک بکشید.
 • این عمل را با بالا و پایین رفتن دستها ادامه داده و به عضلات فشار وارد کنید. این کار را آهسته و به خوبی انجام دهید.
 • حالا با انگشت شست استخوان آرواره زیرین را فشار دهید.
 • در قسمت عقبینیز به بخش داخلی استخوان فک فشار ثابتی وارد کنید.
 • به ناحیه چانه کاری نداشته باشید و به جای آن روی بخش عقبی تمرکز کنید.

این کار را برای چند ثانیه انجام داده تا از درد فک و دندان ها که از به هم ساییدن به وجود آمده، راحت شوید.

3- محافظ دهان

محافظ دهان در شب برای جلوگیری از به هم ساییدن دندانها به کار میرود. این وسیله که از آکریلیک سخت یا مواد نرم ساخته شده است، به جدا نگه داشتن دندانها و جلوگیری از ایجاد آسیب به دلیل ساییدن و فشار دادن آنها به یکدیگر کمک میکند. همچنین حفظ دندانها از به هم ساییدن، استحکام دندانها و فک را به همراه میآورد. شما میتوانید به دندانپزشکتان مراجعه کنید تا گارد دهانتان را اصلاح کرده یا یک نوع با کیفیت تر را برایتان تجویز کند.

4- کنترل استرس

سعی کنید با مدیتیشن و تمرینات تنفس عمیق ذهن کودکتان را آرام کرده و استرس را از او دور کنید. با کمک مدیتیشن و یوگا به فرزندتان آموزش دهید تا آرامش را در خود افزایش دهد. استرس دلیل اصلی دندان قروچه است. همچنین میتوانید در جلسات مشاوره یا درمان استرس شرکت کنید که به شما روش های آرام کردن ماهیچه ها را آموزش میدهد.

 1. برای آرامش ماهیچه ها، کودک قبل از خواب یک دوش آب گرم بگیرد.
 2. تکنیک های تنفس و یوگا را برای کاهش استرس و ناامیدی امتحان کنید.
 3. آهسته برای چند ثانیه نفستان را به داخل بکشید و به اندازه همان مدت بیرون بدهید.

تکنیک های تنفسی این چنینی به شما در داشتن خوابی آرام و بدون صدا کمک خواهد کرد.

5- از بالش استفاده کنید

بالشت به مدیریت حالات بدنی شما در خواب و کاهش دندان ساییدن کمک میکند. با یک بالشت انحنا دار میتوانید وضعیت خود را برای کاهش فشار بر فک و گردن مدیریت کنید. اینکار به شما بیشتر کمک خواهد کرد تا مشکلات دندان قروچه را کاهش دهید.

6- کمپرس گرم

کمپرس گرم روشی مفید برای کاستن درد در ماهیچه های فک است. شما میتوانید کمپرس گرم را به شکل بطری آب گرم یا حوله گرم نیز به کار ببرید. کمپرس را روی فک یا گردنتان قرار دهید تا درد و فشار کاهش یابد. به یاد داشته باشید که از یک کیسه ولرم استفاده کنید و مراقب باشید پوستتان را نسوزاند.

همچنین بخوانید: اثراتی که استرس بر روی ذهن و بدن تان می گذارد! (تحقیقات جدید)

7- شیر و زردچوبه

نوشیدنی شیر و زردچوبه به خاطر داشتن کلسیم به حفظ سلامت دهان کمک میکند و برای آرام کردن سیستم عصبی مفید است.

 1. پودر زردچوبه را به یک لیوان شیر اضافه کرده و خوب هم بزنید.
 2. 30 دقیقه قبل از خواب آن را بنوشید.

به طور مرتب این نوشیدنی را به کودکتان بدهید زیرا به کنترل دندان قروچه کمک میکند.

8- آموزش کودکان برای خودداری از ساییدن دندانها به هم

شما میتوانید به کودکتان آموزش دهید تا چطور از فشار دادن دندانها به هم خودداری کند. به آنها بگویید اگر احساس کردند دندانهایشان را به هم فشار میدهند، آنها را روی هم قرار ندهند. این کار به فرزندتان کمک خواهد کرد تا اندازه ای جلوی ساییدن دندانها به هم را بگیرد.

9- مصرف کلسیم و منیزیم

کلسیم و منیزیم بهترین مکمل هایی هستند که جلوی دندان ساییدن را میگیرند. اینها شامل ترکیباتی هستند که به جلوگیری از فشردن دندانها به هم و بروکسیم کمک میکنند. قبل از مصرف مکمل های لارم، بهتر است با پزشک مشورت کنید.

10- ماساژ

ماساژ یا تراپی یک روش موثر برای داشتن خوابی آرام است. این کار به شما کمک میکند تا هنگام خواب آرام باشید و ساییدن دندانها را کاهش میدهد. ماهیچه های گردن، کتف و صورتتان را به آرامی ماساژ دهید. چکاندن یک قطره روغن معطر مثل رزماری یا اسطوخودوس بر روی متکا به کاهش استرس کمک میکند. همینطور میتوانید با روغنهای معطر فک، گردن یا سر را ماساژ دهید.

11- دوش آب گرم

مطالعات بسیاری تایید کرده اند که گرفتن دوش آب گرم به کاهش فشار روحی و استرس کمک میکند. اینکار آرامش کاملی را در بدنتان به وجود میآورد و از احتمال دندان قروچه در شب میکاهد. استفاده از چند قطره اسطوخودوس، رزماری یا بابونه میتواند به داشتن حمامی مفید برای خوابی آرام کمک کند.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست