وارنیش 2

وارنیش فلوراید- عوارض، هشدارها، طرز استفاده اصولی و همه نکات مهم

لثه و دندان های سالم برای سلامت کلی کودک ضروری هستند. به همین دلیل است که پزشک، حتی قبل از دندان درآوردن کودک، درمورد سلامت لثه و دندانها با شما صحبت میکند. هنگامی که کودک دندان درآورد، پزشک برای جلوگیری از پوسیدگی دندان احتمالا وارنیش فلوراید را توصیه میکند. اینکار می تواند 2 تا 4 بار در سال انجام شود. دفعات درمان به احتمال ابتلای کودک به پوسیدگی دندان بستگی دارد. از آنجاییکه ممکن است بسیاری از کودکان تا بزرگ شدن، دسترسی به دندانپزشک نداشته باشند، انجام وارنیش فلوراید به متخصصان بهداشتی و پزشکان آموزش داده میشود.

وارنیش فلوراید چیست؟

وارنیش فلوراید یک درمان دندانپزشکی است که می تواند به جلوگیری از پوسیدگی دندان، کند شدن آن یا جلوگیری از بدتر شدن آن کمک کند. وارنیش فلوراید با فلوراید ساخته شده است، یک ماده معدنی که میتواند مینای دندان را تقویت کند (پوشش بیرونی روی دندان). به یاد داشته باشید که درمان وارنیش فلوراید به طور کامل نمی تواند از پوسیدگی جلوگیری کند. درمان با وارنیش فلوراید زمانی موثر خواهد بود که کودک بطور منظم از مسواک استفاده کند و رژیم غذایی سالمی داشته باشد.

حتما بخوانید: عادت های بدی که دندان هایتان را در کوتاهترین زمان نابود می کنند

آیا وارنیش فلوراید بیخطر است؟

وارنیش فلوراید بیخطر است و توسط دندانپزشکان و پزشکان در سراسر جهان برای کمک به پیشگیری از پوسیدگی دندان استفاده می شود. وارنیش فلوراید پس از قرار دادن سریع و به اندازه ی فلوراید، سفت میشود و بعد از 4 تا 12 ساعت شسته میشود. برخی از مارک های وارنیش فلوراید دندان ها را زرد می کنند. با این وجود، رنگ دندان کودک بعد شسته شدن فلوراید، به حالت عادی باز میگردد.

روش قرار دادن وارنیش فلوراید برروی دندان چگونه است؟

word image

فلوراید با یک برس کوچک، در بالا و دو طرف هر دندان زده میشود. این ماده چسبناک است ولی در صورت تماس با بزاق، سخت می شود. کودک با زبان میتواند سختی فلوراید را متوجه شود اما قادر به از بین بردن آن نخواهد بود. قرار دادن فلوراید روی دندان بیخطر است. با اینحال، کودکان ممکن است قبل یا در طی مراحل انجام کار گریه کنند. خوشبختانه قرار دادن فلوراید بر روی دندان تنها چند دقیقه طول می کشد. همچنین، قرار دادن فلوراید روی دندان کودکانی که گریه میکنند آسانتر است چون دهان آنها کاملا باز است.

مراقبت از دندان بعد از وارنیش فلوراید چگونه است؟

در اینجا دستورالعمل کلی مراقبت از دندان پس از وارنیش فلوراید آورده شده است. میتوانید در این مورد با پزشک هم مشورت کنید.

 • پس از استفاده از وارنیش فلوراید، کودک می تواند بخورد و بنوشد. اما فقط غذاهای نرم و همچنین غذاهای سرد یا گرم (نه داغ) یا مایعات به کودک داده شود.
 • دندان ها را حداقل به مدت 4 تا 6 ساعت مسواک نزنید. پزشک ممکن است به شما بگوید تا صبح روز بعد مسواک یا نخ دندان استفاده نکنید. به کودک یاد دهید که هنگام شستن فلوراید از دندان، بطور کامل تف کند.

روشهای مراقبت از دندان

 • مراجعه منظم به دندانپزشک
 • دریافت فلوراید به اندازه کافی
 • مسواک زدن و استفاده از نخ دندان بطور منظم
 • تغذیه ی صحیح

آکادمی اطفال آمریکا توصیه می کند که تمام نوزادان از 6 ماهگی برای ارزیابی سلامت دهان به دندانپزشک، مراجعه کنند. نوزادانی که در معرض خطر بالای پوسیدگی دندانهای اولیه هستند باید از 6 ماهگی و نه 12 ماهگی به دندانپزشکی مراجعه کنند. هر کودک باید از 12 ماهگی یک دندانپزشک داشته باشد.

وارنیش فلوراید تفاوتی در ظاهر دندان ایجاد میکند؟

همانطور که در بالا هم گفته شد، برخی وارنیش فلورایدها موجب زرد شدن دندان میشوند که با مسواک زدن و تمیز کردن دندان دوباره دندانها سفید و درخشان خواهند شد.

حتما بخوانید: دهانشویه کلرهگزیدین و بهترین نحوه مصرف آن به همراه عوارض احتمالی

دفعات مورد نیاز وارنیش فلوراید چه میزان خواهد بود؟

وارنیش فلوراید را میتوان 4 بار در سال یا هر 3 ماه یکبار استفاده کرد. مطالعات نشان داده اند کودکانی که هر 3 ماه یکبار از وارنیش فلوراید استفاده کردند، نسبت به آنهاییکه آنرا دریافت نکردند، پوسیدگی کمتری داشتند.

آیا کودکانی که از داروهای تجویزی فلوراید، ویتامین ها، شیرخشک حاوی فلوراید یا آب آشامیدنی حاوی فلوراید استفاده میکنند هم نیاز به وارنیش فلوراید دارند؟

دندان بعضی کودکان پوسیدگی بیشتری نسبت به دیگران دارند. با پزشک یا دندانپزشک در مورد آنچه که برای فرزندتان مناسب است صحبت کنید. حتی اگر کودک شما فلوراید را از منابع دیگر دریافت کند، پزشک یا دندانپزشک ممکن است باز هم وارنیش فلوراید تجویز کند.

چه زمانی نباید از وارنیش فلوراید استفاده کرد؟

در صورتی که دهان یا لثه زخم باشد، نباید از وارنیش فلوراید استفاده کرد. همچنین اگر به فلوراید یا ترکیبات آن آلرژی داشته باشید، استفاده از آن توصیه نمی شود. اگر سوالی دارید، با پزشک یا دندانپزشک خود مشورت کنید.

حتما بخوانید: فلوراید تراپی، مضرات، طرز انجام اصولی و همه نکات مهم دیگر

دستورالعمل استفاده

لطفا هنگام استفاده از وارنیش فلوراید دقت کنید.

 • سطح دندانها را بشویید و خشک کنید.
 • ترکیبات را خوب مخلوط کنید.
 • از برس مخصوص آن برای قرار دادن فلوراید روی دندان استفاده کنید.
 • اجازه دهید تا فلوراید بطور کامل خشک شود.
 • فلوراید در تماس با بزاق سخت می شود.
 • توصیه می شود که کودک 2 ساعت بعد از مصرف فلوراید، تنها غذاهای نرم بخورد.

اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
سلامت دندانفلوراید تراپی

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up