خانه > گلودرد، سرفه، سرماخوردگی > بهترین و جدیدترین روش درمان سرفه با عسل (سریع و کاملا موثر)
درمان سرفه با عسل

بهترین و جدیدترین روش درمان سرفه با عسل (سریع و کاملا موثر)

چند مجله معتبر پزشکی در آمریکا در گزارش اخیرشان به بررسی راه حل های جدید برای درمان سرفه پرداخته و عسل را به عنوان اولین و بهترین راه مقابله با سرفه های کوتاه مدت معرفی کرده اند. موسسه ملی سلامت و تربیت بدنی انگلستان (NICE) و همینطور موسسه سلامت همگانی (PHE) نیز با بررسی مدارک و شواهد موجود از این اظهار نظر حمایت کردند و عسل را به عنوان روش درمانی فوق العاده برای سرفه کردن به شمار آوردند.

کاربردهای جالب عسل

روش درمان سرفه با عسل

شواهد بسیاری نشان می دهند که مصرف عسل در کاهش علائم سرفه های حاد ناشی از عفونت های دستگاه تنفسی و همچنین شدت و دفعات سرفه کردن افراد بسیار موثر است. البته باید توجه داشت که این دستورالعمل فقط مختص افراد 5 سال به بالا می شود و در ضمن مصرف عسل برای کودکان زیر 1 سال ممنوع است.

حتما بخوانید: 12 علت اصلی و درمان خانگی سرفه های خشک کوتاه و طولانی مدت

علاوه بر عسل می توان از داروهای گیاهی دیگری هم مثل عصاره گل شمعدانی و یا داروهای شیمیایی ضد سرفه مثل گایافنزین و دکسترومتورفان (برای افراد 12 سال به بالا) استفاده کرد. عفونت های ویروسی علت اصلی اکثر سرفه ها هستند و معمولا هم خود به خود بهبود پیدا می کنند. نکته مهم این است که آنتی بیوتیک ها در درمان عفونت های ویروسی موثر نیستند و مصرف آنها فقط عوارض جانبی ناخوشایندی ایجاد می کند. یادتان باشد از آنتی بیوتیک ها فقط در مواقعی باید استفاده کرد که خطر بروز عوارض ناشی از بیماری های زمینه ای مثل فیبروز کیستیک وجود دارد یا حال بیمار به شدت بد است.

چرا خواص عسل در درمان سرفه تا این اندازه مورد توجه قرار گرفته است؟

وقتی موسسه ملی سلامت و تربیت بدنی (NICE) و موسسه سلامت همگانی انگلستان (PHE) اعلام کرد که قرار است دستورالعمل های جدیدی برای استفاده از عسل در درمان سرفه های حاد در اختیار پزشکان قرار بگیرد عسل بیشتر از گذشته مورد توجه همه قرار گرفت. در این دستورالعمل ها بهترین توصیه های عملی به پزشکان و متخصصان مراقبت های بهداشتی درباره نحوه استفاده از عسل در درمان سرفه گفته شده است. البته این دستورالعمل ها مربوط به زمان حال هستند و احتمالا در سالهای آینده اطلاعات آن به روزتر و جامع تر می شوند. ضمن اینکه این دستورالعمل های مهم هنوز در مرحله پیش نویسی و رایزنی اند اما چیزی که با قطعیت می شود گفت این است که بهرحال عسل در درمان سرفه های حاد می تواند حتی بهتر و موثرتر از هر داروی دیگری عمل کند.

منظور از سرفه های حاد چیست؟

سرفه حاد به سرفه ای گفته می شود که کوتاه مدت است و معمولا از چند روز تا چند هفته طول می کشد و به چند ماه نمی رسد. از عسل می توان برای درمان عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی (مثل سرما خوردگی یا آنفولانزا)، برونشیت حاد (عفونت موقت مجاری تنفسی که معمولا علت ویروسی دارد) و سایر عفونت های قفسه سینه (به جز پنومونی) استفاده کرد. در ضمن مصرف عسل به عنوان دارو فقط برای افراد بالای 5 سال مجاز است و در کودکان زیر 5 سال باید به تب همراه با سرفه و نحوه درمان آن هم توجه شود.

موسسه ملی سلامت و تربیت بدنی انگلستان (NICE) بر اساس چه شواهدی مصرف عسل را در درمان سرفه های حاد موثر می داند؟

در دستورالعمل های ارائه شده از طرف موسسه ملی سلامت و تربیت بدنی انگلستان به طیف وسیعی از شواهد علمی موجود درباره خواص عسل توجه شده است. برای مطمئن شدن از ویژگی های موثر عسل آزمایشات تصادفی زیادی انجام شد تا این ادعا که عسل می تواند به درمان سرفه های حاد کمک کند را به اثبات برسانند. برای انجام این مطالعات، کیفیت پژوهش با توجه به معیارهای استاندارد ارزیابی شد و همین مساله باعث شد تا در نهایت دستورالعمل ها و توصیه های ارائه شده به پزشکان درباره استفاده از عسل به عنوان داروی درمان سرفه های حاد از پشتوانه علمی کافی برخوردار باشند.

چرا آنتی بیوتیک ها در درمان سرفه های حاد موثر نیستند؟

از آنتی بیوتیک ها فقط باید در درمان عفونت های باکتریایی استفاده کرد نه عفونت های ویروسی. اکثر سرفه های حاد نیازی به درمان آنتی بیوتیکی ندارند و حتی اگر فرد دچار عفونت باکتریایی شده باشد باز هم می توان بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها این عفونت ها را درمان کرد. طبق نظر NICE زمانی که از آنتی بیوتیک ها در درمان سرفه حاد استفاده می شود تفاوت چندانی روی شدت علائم و مدت زمان بهبودی فرد ایجاد نمی شود و آنتی بیوتیک ها فقط باعث بروز عوارض جانبی ناخوشایند در فرد می شوند.

حتما بخوانید: 7 تا از بهترین راه های درمان خانگی سرفه شدید در بزرگسالان (پروفسور راسل)

آنتی بیوتیک را زمانی باید مصرف کرد که عامل عفونت باکتری باشد و خودبخود درمان نشود. مصرف بی رویه و غیر ضروری این داروها در افرادی که مبتلا به بیماری های مرتبط با سیستم ایمنی هستند باعث وخیم تر شدن حالشان می شود؛ بنابراین بسیار مهم است که از آنتی بیوتیک ها درست و به موقع استفاده شود در غیر این صورت مقاومت باکتری ها در برابر آنتی بیوتیک افزایش پیدا می کند و نه تنها دارو دیگر اثر نمی کند بلکه هر چه بیشتر از آن استفاده کنید دچار مشکلات بیشتری هم می شوید.

اگر چه محققان در تلاش برای ساخت آنتی بیوتیک های جدید هستند اما مقاومت آنتی بیوتیکی در افراد مختلف نیز به شدت رو به رشد است و همین مساله کار را بسیار سخت کرده است. موضوع نگران کننده این است که در صورت مصرف بی رویه آنتی بیوتیک ها ممکن است در آینده به جایی برسیم که دیگر آنتی بیوتیک موثری برای درمان عفونت ها وجود نداشته باشد و حتی روش های استانداردی مثل جراحی نیز با خطرات زیادی همراه باشند.

چرا عسل برای درمان سرفه حاد توصیه می شود؟

موسسه ملی سلامت و تربیت بدنی (NICE) و موسسه سلامت همگانی انگلستان (PHE) سه آزمایش تصادفی روی گروهی از کودکان و نوجوانان انجام دادند. اولین مطالعه به مقایسه دو گروه از افرادی پرداخت که یکی از آنها تحت درمان با عسل قرار گرفتند و برای گروه دیگر از هیچ روش درمانی استفاده نشد. آزمایش سوم نیز به بررسی نقش یک درمان حمایتی مثل آب نمک، قطره بینی بخور و مصرف پاراستامول در کنار عسل برای درمان سرفه حاد می پرداخت.

حتما بخوانید: 3 تا از قوی ترین ضدسرفه ها که با خیال راحت میتوانید استفاده کنید

پس از انجام آزمایشات مشخص شد شدت سرفه و مدت زمان بهبودی در همه کودکانی که از عسل به عنوان دارو استفاده کرده بودند کاهش پیدا کرده است. ضمنا هیچ تغییری در کیفیت خواب افراد ایجاد نشد؛ بنابراین طبق شواهد به دست آمده، موسسه ملی سلامت و تربیت بدنی و موسسه سلامت همگانی انگلستان به این نتیجه رسیدند که از عسل می توان برای کاهش علائم سرفه در افراد بالای 1 سال استفاده کرد. کودکان زیر یک سال به دلیل خطر ابتلا به بوتولیسم نوزادان که نوعی مسمومیت غذایی خطرناک است به هیچ وجه نباید عسل مصرف کنند. علاوه بر این در دستورالعمل های ارائه شده اشاره شده است که عسل نوعی قند محسوب می شود و می تواند باعث پوسیدگی دندان شود.

چطور از عسل برای درمان سرفه حاد استفاده کنیم؟

بسیاری از داروهای ضد سرفه حاوی عسل هستند اما خود شما هم می توانید در خانه این داروی مفید و موثر را تهیه کنید. برای این کار مراحل زیر را دنبال کنید:

  • نصف یک لیموی تازه را آب بگیرید و در یک لیوان آب جوش بریزید.
  • حالا 1 تا 2 قاشق چایخوری عسل به آن اضافه کنید.
  • این دارو را تا زمانی که گرم است بنوشید و یادتان باشد که نوشیدنی های داغ را به کودکان ندهید.

آیا داروهای دیگری هم برای درمان سرفه حاد وجود دارند؟

علاوه بر عسل داروهای ضد سرفه دیگری هم وجود دارند که می توانید بدون مراجعه به پزشک آنها را تهیه کنید. این داروها عبارتند از:

  • عصاره گل شمعدانی
  • داروهای ضد سرفه حاوی ماده خلط آور حاوی گایافنزین (فقط برای افراد 12 سال به بالا)
  • داروهای ضد سرفه حاوی ماده دکسترومتورفان (فقط برای افراد 12 سال به بالا). از این داروها زمانی می توان استفاده کرد که سرفه مزمن نباشد، به خاطر وجود آسم نباشد و با خلط فراوان نیز همراه نباشد.

این داروها می توانند به کاهش علائم سرفه کمک کنند اما عفونت های زمینه ای را درمان نمی کنند. اگر سرفه تان در عرض 3 هفته درمان نشد حتما به پزشک مراجعه کنید.

 

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست