لنز چشمی

7 خطر لنزهای تماسی که پزشکتان هرگز به شما نمیگوید + راه حل

بیش از 30 میلیون آمریکایی بطور منظم از لنزهای تماسی استفاده میکنند ، که توسط FDA تأیید و تنظیم شده است. این لنزها به عنوان یکی از گزینه های مناسب بهبود بینایی – بجز استفاده از عینک – ممکن است باعث آسیب به سلامتی شما شوند.

در اینجا هفت خطر بزرگ لنزهای تماسی و نکاتی درباره نحوه تمیز کردن ، نگهداری و استفاده ی ایمن از آنها برایتان آورده ایم.

خطرات استفاده از لنز تماسی

1- خطر بیشتر ابتلا به عفونت های چشم (به ویژه کراتیت)

کراتیت یا التهاب قرنیه، شایعترین عفونت ناشی از استفاده از لنزهای تماسی است. این عفونت در اثر گرد و غبار ، باکتری ها ، ویروس ها و در موارد نادر انگل های چشم ایجاد می شود. اگر بر روی لنزهای تماسی تان خراش وجود دارد ، آنها می توانند سطح بیرونی قرنیه شما را خراشیده و باعث شوند باکتری ها راحت تر وارد چشم شوند و باعث عفونت گردند. این خراشیدگی های موجود در قرنیه به سایش قرنیه نیز معروف است.

کراتیت روی قرنیه تأثیر می گذارد و باعث ایجاد درد ، قرمزی ، تاری دید ، آبریزش از چشم ها یا تحریک آنها می شود. کراتیت به دلایل مختلف ممکن است اتفاق بیفتد مثلا خارج نکردن لنزها از چشم در طول شب ، شنا کردن با لنزهای تماسی، قرار دادن لنزها در معرض هر نوع آب ، تمیز نکردن لنزها بطور صحیح، استفاده از لنزهای تماسی قدیمی یا استفاده از لنزهایی که سایز چشم تان نیست(این نگرانی اصلی استفاده از لنزهای آرایشی بدون نسخه است. بدلیل همین خطرات ، استفاده از آنها توصیه نمیشود).

حتما بخوانید: همه بیماریهای رایج چشم و نشانه های آنها که باید بدانید!

تحقیقات نشان می دهد که کراتیت در تمام اشکال لنزهای تماسی از جمله لنزهای تماسی یکبار مصرف روزانه ، لنزهای هیدروژل سیلیکون و لنزهای تماسی سافت دیده میشود. با این حال ، یک مطالعه نشان داد که میزان کراتیت در افرادی که از لنزهای تماسی هیدروژل سیلیکون استفاده یکنند به طور معنی داری بالاتر است.

همچنین لنزهای تماسی شما را مستعد ابتلا به بیماری ورم ملتحمه چشم(چشم صورتی) می کنند ، که گاهی اوقات کنژنکتیویت نیز نامیده می شود.

2- از دست دادن بینایی و کوری

هنگامی که عفونت های چشمی یا زخم های قرنیه ناشی از لنزهای تماسی درمان نشود ، می توانند باعث اختلال در بینایی و کوری دائمی شوند. این امر به ویژه در مورد کراتیت باکتریایی صادق است ، که می تواند به ساختار و شکل قرنیه آسیب برساند.

3- التهاب قرنیه

اگر به مواد مورد استفاده در ساخت لنزهای تماسی (پلاستیک یا سیلیکون) حساسیت نشان دهید یا لنزها را در مدت زمان بسیار طولانی نگه دارید ، می تواند باعث التهاب و آسیب دیدگی قرنیه شود. این می تواند منجر به زخم و آسیب دائمی در بینایی شما شود (این وضعیت فوق العاده دردناک است ، بنابراین زخم شدن قرنیه چیزی است که شما باید به هر قیمتی از آن جلوگیری کنید).

4- کاهش رفلکس قرنیه (که چشم شما را از خطرات خارجی محافظت می کند)

word image 56

چشمک زدن چیزی ست که در طول روز به آن توجه زیادی ندارید ، زیرا یک حرکت غیر ارادی است – اما حرکتی است که برای حفظ چشم و بینایی مهم است.

چشمک زدن یک مکانیسم محافظتی است که به شما کمک می کند تا مواد خارجی مانند مواد شیمیایی موجود در محیط ، گرد و غبار ، باکتری ها ، حشرات و حتی تماس فیزیکی به چشم آسیب نرسانند. تصور کنید که کسی یا چیزی بطور ناگهانی چشم شما را لمس کند و بدن پیام بسته شدن پلک ها را دریافت نکرده است باشد! استفاده منظم از لنزهای تماسی می تواند با کاهش حساسیت قرنیه در رفلکس چشمک زدن چشم اختلال ایجاد کند.

حتما بخوانید: علت های سوزش چشم و روشهای درمان خانگی تایید شده (تحقیقات جدید)

چشمک زدن همچنین باعث می شود با ایجاد اشک از خشکی چشمها جلوگیری شود. وقتی رفلکس قرنیه چشم کاهش می یابد و به طور مکرر چشمک نمی زنید ، احتمال ابتلا به سندرم خشکی چشم وجود دارد – وضعیتی که با خارش ، قرمزی و چرک مشخص می شود.

5- سندرم خشکی چشم

خارش چشم ها ، تحریک آنها ، خشکی و قرمزی شایعترین شکایت های استفاده از لنزهای تماسی است و معمولاً این علائم نشانگر سندرم خشکی چشم می باشد. سندروم خشکی چشم در افرادیکه از لنزهای تماسی استفاده نمیکنند هم دیده میشود ، اما معمولاً وقتی اتفاق می افتد که برای اولین بار از لنز استفاده کنید یا هنگامی که اندازه ی لنز مناسب چشم شما نباشد. (در مورد خرید لنزهای تماسی بدون نسخه احتیاط کنید).

همانطور که در بالا گفته شد ، لنزهای تماسی می توانند مقدار اشکهای تولیدی چشم ها را کاهش دهد. اشک ها به عنوان یک “مرطوب کننده” عمل می کنند. لنزهای تماسی سافت می توانند این اشکها را جذب کنند و چشمان را حتی بیشتر خشک کنند.

مطالعات انجام شده بر روی سندرم خشکی چشم و لنزهای تماسی نشان می دهد که سندرم خشکی چشم هم در لنزهای تماس کوتاه مدت و هم در دراز مدت دیده میشود (در استفاده ی بیش از 2 سال). اگرچه این بیماری کمتر دیده می شود ، خشکی چشم می تواند باعث ایجاد زخم قرنیه نیز شود.

6- پتوز (افتادگی پلک)

پتوز اصطلاح پزشکی افتادگی پلک های فوقانی است (اطلاعات بیشتر راجب افتادگی پلک در اینجا) ، و تحقیقات نشان می دهد که ارتباط مستقیمی بین استفاده از لنزهای تماسی نرم و سخت و پتوز وجود دارد. با این حال ، مطالعات نشان می دهد افرادی که لنزهای تماسی سخت استفاده میکنند ، در مقایسه با افرادی که از لنزهای نرم استفاده میکنند ، 20 برابر بیشتر به پتوز مبتلا میشوند.

اگرچه علت دقیق آن مشخص نیست اما گفته می شود که پوشیدن طولانی مدت لنزهای تماسی سخت علت اصلی پتوز است. اما امروزه لنزهای نرم معمولاً بیشتر از لنزهای تماسی سخت تجویز می شوند.

حتما بخوانید: 12 مشکل مهم سلامتی که از روی چشم مان می توانیم بفهمیم!

7- زخم قرنیه

عفونت چشم ناشی از لنزهای تماسی می تواند منجر به زخم های قرنیه شود که زخم های دردناک و باز بر روی لایه بیرونی قرنیه هستند.

استفاده ی طولانی مدت از لنزهای تماسی شایعترین علت ایجاد زخم های قرنیه است و تحقیقات نشان می دهد افرادی که از این لنزها در طولانی مدت استفاده میکنند(استفاده برای چند روز متوالی) 10 برابر بیشتر احتمال دارد که به زخم های قرنیه مبتلا شوند. گفته می شود که لنزهای یکبار مصرف روزانه ، کمتر احتمال ایجاد زخم های قرنیه دارند.

عدم استفاده از لنزهای تماسی همیشه بهترین گزینه نیست. اگر از این لنز ها استفاده میکنید، با ادامه ی این مطلب که درمورد نحوه ی استفاده صحیح جهت کاهش خطر ابتلا به عفونت ، روش تمیز کردن و راههای نگهداری از آنها است ، با ما همراه باشید.

راههای صحیح مراقبت از لنزهای تماسی

word image 57

روش صحیح مراقبت از لنزهای تماسی ، به نوع لنز مورد استفاده بستگی دارد. همیشه حتماً به توصیه های چشم پزشک در مورد مراقبت از این لنزها گوش دهید. در اینجا چند نکته کلی برای مراقبت از انواع لنزهای تماسی آورده شده است که می تواند به کاهش خطر عفونت و عوارض جدی سلامتی کمک کند.

1-قبل از استفاده از لنزها ، دستان خود را بشویید و خشک کنید

برای جلوگیری از آلودگی لنزها به میکروب ها و باکتری ها ، همیشه قبل از استفاده ، دستان خود را کاملاً بشویید و خشک کنید. از صابون طبیعی و بدون روغن استفاده کنید تا از تماس روغن و مواد شیمیایی با لنز جلوگیری شود. سپس دستان خود را با یک حوله بدون پرز خشک کنید.

2- لنزها را در معرض آب قرار ندهید

هنگامی که لنزهای تماسی می پوشید ، یکی از مهمترین کارهایی که باید انجام دهید جلوگیری از رسیدن آب به نزدیکی آنهاست. باکتری ها نه تنها می توانند از طریق آب وارد لنزهای تماسی شوند و از این طریق باعث عفونت شوند ، بلکه آب می تواند شکل لنز را نیز تغییر داده و باعث چسبیدن آن به چشم شما شود و موجب درد ، تورم و التهاب چشم شود.

3- ناخن ها را کوتاه نگه دارید

کوتاه و تمیز نگه داشتن ناخن ها نیز به تمیز نگه داشتن لنزهای تماسی کمک می کند.

ناخن ها دارای بسیاری از انواع مختلف باکتری ها از جمله مخمر هستند. اگر مخمر با چشم شما در تماس باشد ، می تواند باعث عفونت قارچی شود ، که با ورم ، درد و قرمزی همراه است. همچنین توجه کنید که لنزهای تماسی فقط باید با نوک انگشتان (نه ناخن هایتان) در تماس باشند.

حتما بخوانید: باید ها و نبایدها برای تقویت چشم طبق جدیدترین تحقیقات روز دنیا

چگونه لنزهای تماسی خود را تمیز کرده و از آنها نگهداری کنیم؟

word image 58

  • هر نوع لنز تماسی با انواع مختلف محلولها یا مایع لنز سازگار است. برخی از محلولها در تمیز نگه داشتن لنزها نسبت به سایرین کارایی بیشتری دارند. به عنوان مثال ، محلول های نمکی ، لنزهای تماسی را ضد عفونی نمی کنند و فقط باید برای شستشو استفاده شوند ، همچنین برای ضد عفونی یا نگهداری استفاده نمیشوند.
  • هنگامی که نوبت به تمیز کردن لنزهای تماسی می رسد ، هر بار یک لنز را تمیز کنید. هرگز آنها را در آب شست و شو ندهید. برای هر لنز ، از روش شست و شوی مخصوص آن استفاده کنید.
  • پس از تمیز کردن و ضد عفونی کردن لنزها ، آنها را در کیس ذخیره سازی لنز نگه دارید. کیس نگهداری لنز به دو قسمت تقسیم می شود: یک طرف برای هر لنز. مهم است که لنزهای خود را جدا نگه دارید تا از تماس لنز سمت چپ با سمت راست جلوگیری شود.
  • کیس لنز باید هر بار که لنز خود را پوشیدید ، با محلول ذخیره سازی تازه تمیز و مجدداً شستشو داده شود.

اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
چشملنز

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up