گرما درمانی

آیا گرما درمانی برای درد پایین کمر فایده ای دارد؟ (نتایج تحقیقات جدید)

بطورکلی گرما با راحتی و آرامش همراه است ، اما گرما درمانی یک قدم فراتر می رود و می تواند برای بسیاری از انواع کمردرد باعث تسکین درد و مزایای دیگر شود. علاوه بر این ، استفاده از گرما درمانی – به صورت پدهای گرمایش ، کیسه ی آب گرم ، حمام گرم ، بسته های ژل گرم و غیره – هم ارزان و هم در دسترس است.

در این مطلب با سایت سالم زیبا همراه باشید تا به بررسی چگونگی تعامل گرما درمانی با بدن برای کاهش درد و همچنین گزینه هایی در مورد چگونگی استفاده از این روش برای کاهش انواع مختلف کمردرد بپردازیم.

گرما درمانی چگونه عمل می کند؟

بسیاری از علل کمر درد ناشی از کشش و فشار بیش از حد است که باعث ایجاد تنش در ماهیچه ها و بافت های نرم اطراف ستون فقرات می شود. در نتیجه ، گردش خون مناسب محدود می شود و سیگنال های درد به مغز فرستاده میشود.

اسپاسم عضلانی در قسمت تحتانی کمر می تواند احساسی را ایجاد کند که ممکن است از ناراحتی خفیف تا تحریک درد کمر باشد. گرما درمانی می تواند به تسکین درد از اسپاسم عضلات گرفته تا سفتی مربوط به قسمت تحتانی کمر کمک کند.

گرما درمانی از راههای مختلفی میتواند درد پایین کمر را تسکین دهد:

word image 32

 • گرما درمانی رگهای خونی عضلات اطراف ستون فقرات کمر را گشاد می کند. این فرآیند باعث افزایش جریان اکسیژن و مواد مغذی به عضلات می شود و به بهبودی بافت آسیب دیده کمک می کند.
 • گرما گیرنده های حسی را در پوست تحریک می کند ، به این معنی که اعمال گرما در قسمت تحتانی کمر باعث کاهش انتقال سیگنال های درد به مغز و تا حدودی کاهش ناراحتی می شود.
 • استفاده از گرما کشش بافت نرم اطراف ستون فقرات ، از جمله عضلات و بافت همبند را تسهیل می کند. در نتیجه گرما درمانی با افزایش انعطاف پذیری و راحتی ، کاهش سفتی و همچنین آسیب دیدگی همراه خواهد بود. انعطاف پذیری برای داشتن یک کمر سالم بسیار مهم است.

چندین مزیت مهم دیگر هم در مورد گرما درمانی وجود دارد. در مقایسه با اکثر روشهای درمانی ، گرما درمانی بسیار ارزان است (و در بسیاری از شرایط رایگان است – مانند گرفتن دوش آب گرم). علاوه بر آن آسان است و می توان آن را در خانه هنگام استراحت انجام داد. همچنین استفاده از کیسه ی آب گرم، آن را به یک روش عالی برای استفاده در ماشین یا محل کار تبدیل میکند.

برای بسیاری از افراد ، گرما درمانی هنگامی که با سایر روشهای درمانی مانند فیزیوتراپی و ورزش ترکیب شود بهتر عمل می کند. نسبت به اکثر درمانهای پزشکی موجود ، گرما درمانی برای بسیاری از افراد مناسب است زیرا یک روش غیر تهاجمی و غیر دارویی برای تسکین درد کمر میباشد.

مؤثرترین محصولات گرمایشی محصولاتی هستند که می توانند گرمای خود را در دمای مناسب حفظ کنند. “گرما” دمای مناسبی است. بيماران نبايد منبع گرماي خود را تا حد سوختن پوست داغ كنند. تأثیر مطلوب این روش این است که گرما به عضلات نفوذ میکند. بنابراین افزایش درجه حرارت پوست به سادگی ، باعث کاهش ناراحتی می شود.

در بسیاری از موارد ، هرچه گرما بیشتر استفاده شود ، کمر درد بهتر می شود. هرچند مدت زمان اعمال گرما ، بستگی به نوع و یا میزان صدمات دارد. برای درد کمر بسیار جزئی ، ممکن است مقادیر کوتاه گرما درمانی کافی باشد (مانند 15 تا 20 دقیقه). برای صدمات شدیدتر ، ممکن است زمان طولانی تر گرما دهی سودمند باشد (مثل 30 دقیقه تا 2 ساعت یا بیشتر).

انواع گرما درمانی

دو گزینه برای گرما درمانی شامل گرمای مرطوب و گرمای خشک است.

 • گرمای خشک ، نظیر پدهای گرمایش الکتریکی و سونا ، رطوبت بدن را بیرون می کشد و ممکن است پوست را دچار کمبود آب کند. با این حال ، برخی افراد احساس می کنند گرمای خشک کاربرد ساده ای دارد و با آن احساس خوبی خواهند داشت.
 • گرمای مرطوب ، مانند حمام گرم ، حوله های بخار داده شده یا کیسه های آب گرم می تواند به نفوذ گرما در عضلات کمک کند و برخی افراد احساس می کنند که گرمای مرطوب باعث تسکین بهتر درد می شود.

یک نوع خاص از گرما درمانی ممکن است برای یک فرد نسبت به دیگری بهتر باشد و ممکن است نیاز به آزمایش بیشتری داشته باشد تا بفهمند کدام یک عملکرد بهتری دارد. روش های مختلفی برای اعمال گرما به قسمت تحتانی کمر وجود دارد. برخی از گزینه های متداول عبارتند از:

 • بطری آب گرم – 20 تا 30 دقیقه گرم میماند.
 • پد گرمایش الکتریکی – تا زمانی که وصل شده باشد ، گرما را ثابت نگه می دارد.
 • آتروپات(بسته ی ژله ای مایع)- آتروپات قادر به نگهداری حدود 30 الی 45 دقیقه گرما در خود می باشد. بعد از استفاده از این بسته گرمایی به راحتی می توانید این بسته را مجدد شارژ نمایید. از آتروپات و گرمابخشی آن در روزهای سرد زمستان، برای تسکین انواع دردها، کمردرد، زانودرد، دردهای رماتیسم و … استفاده می شود.
 • بسته های حرارتی – دور کمر و ستون فقرات را می پوشانید و میتوانید آن را زیر لباس بپوشید. به این ترتیب به راحتی و چند ساعت میتوانید از گرمای آن بهره ببرید.
 • حمام گرم ، وان داغ ، سونا ، حمام بخار – باعث احساس راحتی و آرامش می شوند که ممکن است به کاهش اسپاسم و درد عضلات هم کمک کند.

سرانجام استفاده از عایق مناسب(مانند لباس) بین منبع گرما و پوست برای جلوگیری از گرم شدن بیش از حد یا سوزاندن پوست بسیار مهم است.

درچه مواردی گرما درمانی روش مناسبی نخواهد بود؟

توجه داشته باشید که گرما نباید در هر شرایط استفاده شود. به عنوان مثال ، اگر قسمت تحتانی کمر متورم یا کبود شده باشد ، نباید از گرما استفاده شود. بیماران در صورت ابتلا به بیماری قلبی یا فشار خون بالا ، باید با پزشک مشورت کنند. کاربرد حرارت در موارد زیر هم مناسب نیست:

 • درماتیت
 • ترومبوز ورید عمقی(تشکیل یک لخته ی خونی در دیواره ی داخلی یک سیاهرگ عمقی)
 • دیابت
 • بیماری عروقی محیطی
 • وجود زخم باز
 • اختلالات شدید شناختی

اگر ناحیه آسیب دیده متورم یا کبود شده باشد ، برای کاهش ورم بهتر است از یخ یا یک کمپرس سرد استفاده کنید.

بهترین داروهای موجود برای درمان سریع کمردرد و درد گردن

به طور خلاصه ، گرما درمانی گزینه ای آسان و ارزان برای تسکین بسیاری از انواع کمردرد است. ممکن است این روش به تنهایی یا همراه با سایر روشهای درمانی استفاده شود. از آنجا که بسیار ساده است ، اغلب مورد بی توجهی واقع می شود و ممکن است پزشکان گفتن آن را فراموش کنند ، اما اگر گرما درمانی به روش درست استفاده شود ، می تواند راهی ارزشمند در درمان کمر درد باشد.

ویدیو

 


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
دیسک کمرکمردرد

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up