مراقبت های بعد از عمل کیسه صفرا

مهمترین مراقبتهای قبل و بعد از عمل لاپاراسکوپی کیسه صفرا

در این مطلب از چندین متخصص و مجله معتبر پزشکی کمک گرفته ایم تا مراقبت اصولی قبل و بعد از عمل لاپاراسکوپی کیسه صفرا را به شما آموزش دهیم.

برداشتن کیسه صفرا

 • مدت زمان بهبودی پس از برداشتن کیسه صفرا چقدر است؟ بستگی به نوع عمل دارد، اینکه لاپاراسکوپی باشد یا عمل باز.
 • اکثر افرادی که عمل جراحی لاپاراسکوپی را انجام میدهند همان روز مرخص میشوند. معمولا حدود 2 هفته طول میکشد تا به فعالیتهای عادی خود بازگردند.
 • پس از جراحی باز، معمولا باید برای 3 تا 5 روز در بیمارستان بمانید و زمان بهبودی شما طولانی تر خواهد شد. حدود 6 تا 8 هفته طول میکشد تا به فعالیتهای عادی خود بازگردید.
 • در هر صورت، باید برای فردی که از بیمارستان مرخص میشود مقدماتی را فراهم کنید.
 • اگر همان روز عمل جراحی به خانه برگردید، اثر جراحی حداقل 24 ساعت با شما باقی میماند و این به علت داروی بیهوشی است.

فیلم برداشتن کیسه صفرا در اتاق عمل را در زیر مشاهده می کنید:

 

عوارض جانبی احتمالی جراحی

شما میتوانید بدون کیسه صفرا زندگی کنید، بنابراین پس از عمل جراحی درمدت زمان کوتاهی به حالت عادی برمیگردید.

عوارض جانبی موقت عبارتند از:

 • زخمهای متورم، کبود و دردناک– که باید در عرض چند روز بهبود یابد؛ مصرف مسکن بطور منظم مانند پاراستامول ممکن است به کاهش ناراحتی کمک کند.
 • احساس مریضی(ناخوشی) – این احساس به علت داروی بیهوشی یا داروهای مسکن است، که باید سریعاً بهبود یابید.
 • درد در شکم و شانه ها – ناشی از گازی است که برای پر کردن شکمتان استفاده شده که پس از چند روز بهبود مییابد. برای کاهش درد میتوان از مسکن استفاده کرد.
 • نفخ، استفراغ و اسهال – ممکن است چند هفته طول بکشد. خوردن غذاهای حاوی فیبر بالا مانند میوه، سبزیجات، برنج قهوهای و نان سبوسدار میتواند مدفوع شما را سفت کند و پزشک نیز میتواند برای این مورد دارو تجویز کند.
 • خستگی، تغییرات خلقی و تحریک پذیری – این احساسات پس از عمل باید بهبود یابد.

این عوارض جانبی کاملا طبیعی هستند و جای نگرانی نیست.

حتما بخوانید: 9 تا از بهترین روشهای گیاهی-طبیعی آرامش اعصاب که از نظر علمی کاملا ثابت شده اند

مراقبت از زخمها

 • در بسیاری از موارد، از نخ بخیه قابل جذب استفاده میکنند که باید در عرض یک یا دو هفته از بین بروند.
 • اگر از نخ بخیه غیر قابل جذب استفاده شد، معمولا 7 تا 10 روز پس از عمل، میتوان بخیه را در یک مرکز درمانی کشید.
 • ممکن است سوالاتی در مورد نحوه مراقبت از زخمها و بخیه هایتان داشته باشید به عنوان مثال تا چه مدت نیاز به پانسمان دارید و یا اینکه چه زمانی میتوانید دوش بگیرید.
 • جای بریدگی روی شکمتان است و در ابتدا قرمز و آشکار خواهد بود اما به مرور زمان باید محو شود.

لاپاراسکوپی سنگ کیسه صفرابازگشت به حالت عادی

جراح توصیه هایی را به شما در مورد زمانی که به فعالیتهای عادیتان بر میگردید میدهد. به طور کلی، پس از عمل جراحی لاپاراسکوپی میتوانید:

 • طبق رژیم معمولتان غذا بخورید؛ ممکن است قبل از عمل از خوردن بعضی از غذاها منع شوید ولی پس از آن میتوانید به رژیم غذایی معمول خود ادامه دهید؛ اگرچه باید سعی کنید رژیم غذایی سالم و متعادل داشته باشید.
 • انجام ورزشهای آرام و سبک، مانند راه رفتن – مراقب باشید که تمرینات سخت انجام ندهید و از جراحتان یا مرکز درمانی بخواهید تا در خصوص انجام تمرینات شدیدتر توصیه هایی را به شما بکنند.
 • بعد از یک هفته یا بیشتر میتوانید رانندگی کنید – اما در ابتدا مطمئن شوید که میتوانید بدون احساس ناراحتی از کمربند ایمنی استفاده کنید.
 • به محض اینکه احساس بهبودی یافتید میتوانید، رابطه جنسی داشته باشید، اما تا زمانی که زخمها بهبود نیافته اند به آنها فشار وارد نکنید.
 • بسته به اینکه کارتان چیست میتوانید بعد از 10 تا 14 روز به کار خود بازگردید. در جراحی باز کیسه صفرا بازگشت به فعالیتهای عادی میتواند طولانیتر باشد. به عنوان مثال، ممکن است به مدت 4 تا 8 هفته نتوانید رانندگی کنید یا به کارتان برگردید.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنم؟

در صورت بروز این علائم با مرکز درمانی تماس بگیرید:

 • بازگشت علائم اولیه
 • درد شدید و افزایش آن
 • درجه حرارت بالا (تب) 38 درجه سانتیگراد یا بالاتر
 • حالت تهوع مداوم یا استفراغ
 • افزایش تورم، قرمزی یا ترشح زخم
 • زرد شدن پوست و سفیدی چشمهایتان(زردی)
 • ادرار تیره و مدفوع کم رنگ

لاپاراسکوپی: نکاتی برای بعد از عمل

 • جراحی لاپاراسکوپی برای هر کسی بر اساس انتظارات، محدوده جراحی، طول مدت جراحی، جراح، تسهیلات، تیم جراحی، نحوه پاسخ به درد و عوامل دیگر، متفاوت خواهد بود.
 • علاوه بر این، بهبودی در هر فرد نیز متفاوت خواهد بود. متخصصان پزشکی ممکن است به ما بگویند که ظرف چند روز پس از لاپاراسکوپی بهبود مییابیم. در صورتیکه ممکن است بهبودی طولانی تر شده ومعمولاً ظرف چند هفته، حاصل شود.
 • منبع کمی در مورد نظرات بیماران راجع به عمل لاپاراسکوپی موجود است. اطلاعات در مورد کارهایی که زنان قبل و بعد از عمل لاپاراسکوپی باید انجام دهند!

1- نظر کلی در خصوص این روش

لاپاراسکوپی معمولا تحت بیهوشی عمومی انجام میشود. به طور کلی، یک برش کوچک در نزدیکی ناف ایجاد و شکم با گاز CO2 پر میشود و اندامهای شکم را بالا میآورد و به جراح کمک میکند تا دید بهتری داشته باشد. سپس لاپاراسکوپ روشن را وارد شکم میکنند. دو شکاف کوچک دیگر ممکن است در شکم ایجاد شود، بنابراین در جراحی میتوان از ابزار جراحی اضافی مانند سنبه جراحی برای حرکت اندام استفاده کرد. بسیاری از جراحان همچنین یک دوربین فیلمبرداری را به لاپارسکوپ وصل می کند تا بتواند اندامها را بزرگتر نشان دهد، به این ترتیب تمام تیم جراحی میتوانند آنرا ببینند.

در طول لاپاراسکوپی، پزشکان اندامهای لگن را بررسی میکنند، آنها به دنبال ضایعات آشکار و غیر معمول اندومتریوز (کیستهای پر شده اندومتریوز)، چسبندگی و زخمهای دیگر هستند. پزشک بسته به سابقه و علائم شما، تومورهای فیبروئید یا سایر اختلالات را جستجو کند. روشهای دیگر مانند هیستروسکوپی (بررسی داخل رحم) نیز ممکن است انجام شود.

2- مدت بستری شدن

لاپاراسکوپی معمولاً به صورت سرپایی انجام میشود، اگر چه عمل جراحی پیچیده یا طولانی است، اما ممکن است بیمار فقط یک شب در بیمارستان بستری شود. اگر برداشتن بخش کوچکی از روده نیز انجام شود، مدت بستری ممکن است چند روز طول بکشد.

3- ترسها

هر فردی از جراحی میترسد. طبیعی است که در مورد خطرات، بیهوشی، درد یا چیزی که جراح ممکن است پیدا کند نگران باشیم. بنابراین مشخص کنید که از چه چیزی میترسید. به عنوان مثال، در صورتی که از بیهوشی میترسید، با پزشک و دکتربیهوشی خود صحبت کنید. اگر از درد میترسید، دقیقا از نحوه کنترل درد خود مطلع شوید. بسیاری از زنان متوجه شدهاند که موزیکهای آرامبخش قبل، حین عمل و بعد از آن نیز به کاهش ترس کمک میکند.

4- چه چیزی با خود به بیمارستان ببرید؟

بعد از جراحی لباس گشاد بپوشید، ترجیحا بدون کمربند. بلوز سایز بزرگتر نیز مناسب است. همچنین ممکن است بخواهید جوراب، کفش راحتی یا دمپایی بپوشید. احتمال دارد یک شب را در بیمارستان باشید، برس مو، لوسیون حمام، مسواک و خمیر دندان همراه خود داشته باشید.

5- آماده سازی روده

جراح قبل از عمل جراحی روده را آماده میکند. این فرآیند متفاوت است، معمولا به صورت رژیمهای مایع جهت تخلیه روده می باشد که چندان دلپذیر نیست. مثلا این رژیم مایعات را ببینید!

6- درد بعد از عمل جراحی

هنگامی که در اتاق ریکاوری به هوش میآیید، ممکن است درد داشته باشید در این صورت با پرستار صحبت کنید تا درد شما را کنترل کند. پس از بیهوشی دمای بدن پایین میآید، میتوانید از پتوهای بیشتری برای گرم کردن خود استفاده کنید.

ممکن است گلو درد داشته باشید که ناشی از لولهای است که طی عمل جراحی در گلویتان قرار داده اند. در صورت مشاهده هر گونه ناراحتی به پزشک یا پرستار اطلاع دهید. در اکثر مواقع داروهای مسکن برایتان تجویز میکنند.

7- داشتن همراه

حتی اگر جراحی شما به صورت سرپایی باشد، باید شخصی را همراه خود داشته باشید تا کارهایتان را انجام دهد. او باید در خانه هم همراهتان باشد و حداقل یک شب را نیز در کنارتان بماند.

8- درد شانه

یکی از موارد نگران کننده در عمل لاپاراسکوپی، درد شانه میباشد که علت آن گاز CO2 است که وارد دیافراگم شده. برای رهایی از این درد گرم کردن شانه و استفاده از مسکن میتواند مؤثر باشد.

حتما بخوانید: واضح ترین علائم آپاندیس کدامند؟ همه چیز درباره این عضو بلا استفاده

9- حالت تهوع

اکثر افراد پس از لاپاراسکوپی دچار تهوع میشوند، که میتوان از داروهایی برای رفع این مشکل استفاده کرد. با پزشک یا متخصص بیهوشی در مورد روشهایی که برای کاهش تهوع قبل یا بعد از عمل میتوان استفاده کرد صحبت کنید. در بسیاری از زنان اگر حالت تهوع سطحی باشد سریع بهبود مییابد. بعضی از داروهای گیاهی مانند چای زنجبیل ممکن است تهوع را کاهش دهد. قبل از مصرف هر گونه گیاه یا مکمل، با پزشکتان مشورت کنید.

10- مدت زمان به هوش آمدن

برای دو یا سه روز اول پس از لاپاراسکوپی، اکثر زنان دچار سستی و خستگی میشوند. طی این مدت باید فردی از اعضاء خانواده یا دوستی همراه فرد بیمار باشد تا مسئوولیت دادن داروها و همچنین غذا را در چند روز اول به عهده بگیرد.

11- بهبودی طی دو هفته اول

پزشکتان ممکن است رانندگی و همچنین مقاربت، حمام کردن، دوش گرفتن و شنا را برای دو هفته پس از لاپاراسکوپی برایتان محدود کند. چند روز اول خیلی از خودتان انتظار نداشته باشید. احتمالاً احساس خستگی زیادی دارید و لازم است که استراحت کنید. با این حال، اگر حرکت کنید، سریع تر بهبود مییابید.

12- افسردگی پس از عمل

اکثراً بعد ازعمل دچار افسردگی میشوند. این احساس در بعضی افراد برای چند هفته باقی میماند. طبیعی است که گریه کنید و یا دچار اضطراب، آشفتگی و وحشتزدگی شوید. بعضی از ما پس از جراحی کابوس را نیز تجربه کردیم. همه اینها به موقع از بین میروند، باید در طول بهبودی فیزیکی و عاطفی، آرام و صبور باشید.

13- بی حسی

ممکن است احساس سوزن و سوزن در جای بخیه داشته باشید زیرا در این قسمت عصب قطع شده است. با گذشت زمان، اعصاب بهبود می یابند. اگر علائم نامطلوب در محل بخیه، مانند تورم یا قرمزی داشته باشید، به پزشکتان اطلاع دهید.

14- لباس گشاد برای پس از جراحی

لباسهای راحت در چند هفته اول پس از لاپاراسکوپی بسیار مطلوب است به دلیل وجود بخیه و تورم شکم. اگر لباسهای گشاد ندارید، قبل از جراحی آنرا خریداری کنید.

15- اولین قاعدگی پس از جراحی

تجربه اولین قاعدگی پس از عمل به طور چشمگیری متفاوت است. اگر پریود شما دردناکتر، طولانیتر و یا سنگینتر از حد معمول شد، نگران نباشید چرا که بهبود داخل بدن از بهبود خارج آن بیشتر طول میکشد. بنابراین، چند دوره اول قاعدگیتان پس از عمل ممکن است دردناکتر باشد. با این حال، اگر از درد شدید نگران هستید با پزشکتان مشورت کنید.

دلیل سنگ صفرا و 14 روش درمان خانگی

صحبت کردن با دیگران در خصوص تجربیاتشان نیز سودمند است. اکثر زنان آندومتریوز لاپاراسکوپی داشتهاند و میتوانند به هر کسی که برای اولین بار از آن استفاده می کنند، اطلاعات ارزشمندی ارائه دهند.


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
سنگ کیسه صفرالاپاراسکوپی

مطالب مشابه

3 دیدگاه. همین الان خارج شوید

 • فرهاد اسمعیلی
  26 سپتامبر 2021 1:04 ب.ظ

  سلام واقعا عالیه چی میشد که تمام انسانها بدون هیچ منتی عاشق همدیگه باشند و به هم کمک کنند

  پاسخ
 • سلام وقت بخیر. درد برش که کیسه صفرا درآوردند به روش لاپاراسکوپی چند روز طول میکشه؟ من الان ۲۱ روزه قطع نشده. و موقع راه رفتن و ایستادن پشت کمرم هم درد میگیره.

  پاسخ
 • سلام وقت بخیر ایا بیمار میتواند با مسئولیت خودش (کتبا بنویسد )در اتاق عمل (جراحی کیسه صفرا) نیم تنه (سوتین )بدون سگک بپوشد؟

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up