لاپاراسکوپی

عمل لاپاراسکوپی چیست؟ نحوه انجام و نکات مهم

لاپاراسکوپی یک تکنیک جراحی با حداقل آسیب فیزیکی ، بدون باز کردن شکم است. در جراحی لاپاراسکوپی از یک تلسکوپ بلند و مجهز به انرژی نور به نام لاپاراسکوپ استفاده می‌شود. این جراحی برای رفع مشکلات زنانه بسیار پرکاربرد است، در این مقاله به طور کامل این نوع از جراحی را برای شما معرفی کردیم.

لاپاراسکوپی چیست؟

عمل سوراخ کلید نوعی جراحی است که نیاز به مهارت خاصی دارد و در آن جراح تنها قسمت کوچکی از پوست را برش میدهد. افراد پس از عمل جراحی سوراخ کلید به سرعت بهبود می یابند.

لاپاراسکوپی جراحی سوراخ کلیدی است که برای بررسی یا عمل داخل حفره های شکمی یا لگنی مورد استفاده قرار میگیرد. این عمل تحت بیهوشی عمومی است و معمولا توسط جراح یا متخصص زنان (متخصص سلامت زنان) انجام میشود.

در طول لاپاراسکوپی برشی کوچک روی شکم ایجاد شده و با لولهای نازک حاوی نور و دوربین، به نام لاپاراسکوپ داخل شکم و لگن را نگاه میکنند. از گاز برای باد کردن شکم استفاده میشود تا جراح بتواند ارگانهای شکمی را به درستی ببیند.

word image 65

عوارض احتمالی لاپاروسکوپی

 • خونریزی در ناحیه بریدگی
 • عفونت
 • آسیب دیدن یک عضو یا رگهای خونی
 • افزایش درد در شانه هایتان
 • درد یا سوزش به هنگام ادرار کردن
 • خونریزی شدید
 • تب بالا

چرا باید سبزیجات بخوریم و روزانه چقدر؟

مزایای لاپاراسکوپی نسبت به جراحی باز

1- در لاپاراسکوپی با استفاده از ۳ سوراخ ۱۰-۵ میلی متری، جراحی انجام می‌شود و در نهایت آسیب کمتری نسبت به جراحی های باز به پوست وارد میکند و میزان باز شدن شکم بسیار کم است.

2- چسبندگی یکی از مشکلاتی است که پس از عمل جراحی باز ممکن است برای فرد ایجاد شود، اما در لاپاراسکوپی چون شکم باز نمی‌شود، در معرض هوای محیط قرار نمی‌گیرد و تماس نداشتن بافت بدن با لوازمی که هنگام عمل استفاده می‌شود ، چسبندگی خیلی کمتری ایجاد می‌ شود.

3- لاپاراسکوپی دوره نقاهت کوتاه تری دارد و فرد سریع تر به زندگی عادی برمیگردد.

4- احتمال عفونت نیز در این روش بسیار کمتر است.

5- دردهای شکمی بسیار کمتر از عمل باز شکمی است.

لاپاراسکوپی برای چه افرادی ممنوع است؟

 • این نوع از جراحی برای مبتلایان به بیماری های قلبی و ریوی مناسب نیست.
 • این جراحی برای افراد بالای 60 سال توصیه نمیشود.
 • همچنین این نوع جراحی برای کسانی که اضافه وزن بالا درند ممکن است مناسب نباشد.
 • زنانی که در سن یائسگی هستند برای این جراحی مناسب نیستند.
 • کسانی که سابقه عمل شکمی دارند بهتر است این جراحی را انجام ندهند.

لاپراسکوپی

نحوه انجام لاپاراسکوپی

1- در لاپاراسکوپی، جراح برشی کوچک حدود 1 تا 1.5 سانتیمتر (0.4 تا 0.6 اینچ)، در نزدیکی شکم انجام میدهد.شکم را با گاز دی اکسید کربن از طریق لولهای که وارد آن میشود پر میکنند. با این کار جراح میتواند اعضای داخلی را واضحتر ببیند و فرصت بیشتری به او برای ادامه کار میدهد.

2- سپس لاپاروسکوپ از طریق این لوله وارد میشود و تصاویر را به مانیتور منتقل میکند تا جراح نمای کلی از محل عمل داشته باشد.

3- اگر لاپاراسکوپی برای عمل جراحی مانند برداشتن آپاندیس باشد باید برشهای بیشتری در شکمتان ایجاد شود. ابزار کوچک جراحی می تواند از طریق این برشها وارد شود و جراح با استفاده از دوربین لاپاراسکوپ به محل مناسب هدایت میشود.

4- پس از عمل، دی اکسید کربن از شکمتان خارج میشود، بریدگیها با بخیه بسته شده و سپس پانسمان میشوند. وقتی لاپاراسکوپی برای تشخیص یک بیماری استفاده میشود، معمولا 30-60 دقیقه طول میکشد. البته این مدت بستگی به نوع عمل جراحی دارد.

16 کاری که برای سالم ماندن در زندگی باید انجام دهید

لاپاراسکوپی

انواع لاپاراسکوپی

1- برداشتن کیست‌های تخمدانی با روش لاپراسکوپی: کیست‌های تخمدانی با قطری بزرگ‌تر از ۱۰ سانتی‌متر به‌طور عادی با روش لاپاراسکوپی خارج می‌شوند. در برخی موارد حتی می‌توان کیست‌های خیلی بزرگ‌تر را با روش لاپاراسکوپی خارج کرد.

2- برداشتن چسبندگی‌ها (بافت‌های زخمی) از طریق لاپاراسکوپی: گاهی اوقات برای کاهش مقدار چسبندگی‌های موجود از جراحی لاپاراسکوپی استفاده می‌شود. وقتی درجه‎ی چسبندگی‌ها خفیف یا متوسط باشد، این نوع از جراحی در اکثر اوقات کمک‌کننده خواهد بود.

3- برداشتن لوله و تخمدان: وقتی یک تخمدان آن‌قدر درگیر بیماری شده باشید که دیگر راهی برای نجات آن نباشد، تقریباً در اکثر موارد آن را با استفاده از تکنیک‌های لاپراسکوپی خارج می‌کنند. در برخی موارد، لازم است قبل از برداشتن تخمدان، چسبندگی‌های بین روده و تخمدان جدا شوند.

4- خارج کردن رحم و سرویکس: در این جراحی، در صورت بزرگ بودن رحم، آن را با استفاده از یک مورسلاتور به بخش‌های کوچک‌تری تقسیم می‌شود. وقتی رحم برداشته می‌شود، لبه‌های داخلی واژن را با بخیه به یکدیگر می‌رسانند که این کار نیز با استفاده از روش لاپاروسکوپی انجام می‌گیرد.

5- جراحی تعلیق رحم با روش لاپاراسکوپی: در حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد از زنان، قسمت بالایی رحم، به‌جای آنکه به جلو و به‌طرف مثانه باشد، به سمت عقب و به سمت استخوان کمری برگردانده شده است. به این وضعیت، برگشتگی یا “واژگونی” رحم می‌گویند. با عمل جراحی تعلیق رحم با روش لاپاراسکوپی می‌توان این مشکل را با میزان موفقیت بالایی (بالای ۹۰ درصد) برطرف کرد.

نکات قبل و بعد از لاپاراسکوپی

 • شب بعد از جراحی غذاهای سبک مصرف کنید سپس در روزهای بعد رژیم پرکالری پُر پروتئین داشته باشید.
 • روز اول بعد از عمل، مصرف مایعاتی چون آب سیب، لیموناد زنجبیلی و غذاهای سبک مانند نان قندی، نان تست از ناراحتی معده جلوگیری می کند.
 • آب زیاد بنوشید و از مصرف الکل وسیگار خودداری کنید.
 • روز اول بعد جراحی نباید باند از روی زخم برداشته شود اما روز بعد از جراحی می توانید بانداژ روی زخمها را بردارید.
 • تا 24 ساعت پس از جراحی دوش نگیرید.
 • بعد از جراحی لباس های تنگ نپوشید.
 • از انجام فعالیت های بدنی سنگین وبلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید.
 • پیاده روی آرام را جز برنامه روزانه خود قرار دهید.

 

مهمترین مراقبتهای قبل و بعد از عمل لاپاراسکوپی کیسه صفرا که باید بدانید!


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

link
زنانلاپاراسکوپی

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up