رژیم غذایی

نکات رژیم غذایی مایعات برای لاغری بدون عوارض+5 ماده غذایی موثر

در این رژیم غذایی آبمیوه ها و سوپ ها، جایگزین، تمام وعده های غذایی می شود. این روش به عنوان یک راه حل سریع برای کاهش وزن، رفع نفخ و تسریع حل مشکلات گوارشی ترویج می شود. طرفداران این روش ادعا می کنند رژیم های مایع باعث کاهش وزن، سم زدایی و پاکسازی بدن می شوند. تغییر از مصرف پروتئین ها به آب میوه های سرد، یک راه حل برای رفع مشکلات فوق است. آیا باید یک رژیم مایع را امتحان کرد؟ این بستگی به اهداف شما و نحوه انجام آن دارد.

در رژیم مایع به جای مصرف غذای جامد فقط مایع مصرف می شود. شامل آبمیوه های خانگی و یا خریداری شده و مایعات جایگزین. شما می توانید تمام وعده های غذایی را با مایعات جایگزین کنید یا همزمان یک رژیم مایع جزئی را با غذاهای جامد داشته باشید. برخی از شرکت ها آبمیوه های خالص را برای موارد مختلف ارایه می کنند. بعضی دیگر جایگزین های غذای مایع را بر اساس اهداف خاص ارایه می دهند.

همچنین بخوانید: رژیم غذایی مدیترانه ای، مزایا، طرز شروع، نمونه 14 روزه و نکات مهم دیگر

دلایل استفاده از رژیم غذایی مایع

1-رژیم مایع برای دلایل پزشکی

بعضی از افراد به علل پزشکی از جمله مشکل بلع یا مسمومیت روده به رژیم غذایی کوتاه مدت مایع می روند.

یک متخصص تغذیه در بوستون می گوید با این وجود، با توجه به استفاده گسترده از داروهای مهارکننده پروتون پمپ برای سوزش سر دل یا PPI ها، استفاده از آنتی بیوتیک و موارد دیگر، رژیم مایع تنها یک گزینه برای درمان رشد بیش از اندازه باکتری های روده کوچک (SIBO) است.

او اشاره می کند که ممکن است هیچ کس به علت SIBO نیازی به رژیم های مایع نداشته باشد، اما اگر توصیه شود، باید با نظارت یک متخصص مراقبت های بهداشتی مانند پزشک یا متخصص تغذیه انجام شود.

38 تا از مقوی ترین و سالم ترین غذاها و نوشیدنیهای دنیا (طبق تحقیقات جدید)

دلایل محبوب تر برای رژیم های مایع، کاهش وزن و دفع سموم است. جایگزینی وعده های غذایی با یک عامل مایع کار راحتی است. علاوه بر این، اندازه کالری و پروتئین کنترل می شود، بنابراین اگر می خواهید وزن خود را کاهش دهید، این یک راه مناسب است.

با این روش دفع سموم با استفاده از آب میوه های سالم افزایش می یابد اما در جهان تغذیه بحث برانگیز است. آبمیوه های فشرده از میوه ها و سبزیجات یک وعده سالم ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها را تامین می کنند، اما ادعای آنها برای سم زدایی بدن هنوز اثبات علمی نشده است. رژیم های مایع صرف نظر از دلیل انجام، دارای مزایا و معایبی هستند.

مزایای رژیم غذایی مایع چیست؟

 • کاهش وزن در کوتاه مدت
 • افزایش مصرف مواد مغذی
 • جایگزینی وعده های غذایی مناسب و منظم

رژیم های مایع حداقل در کوتاه مدت می توانند به شما در از دست دادن وزن کمک کنند.

یک مطالعه نشان داد که بیماران چاق که روزانه دو وعده غذا را با رژیم غذایی مایع تغذیه می کردند، در یک دوره نگهداری چهار ساله از افرادی که غذای با کالری کنترل شده مصرف می کردند، وزن بیشتری را از دست دادند. این نتیجه ممکن است ناشی از عدم تنوع در رژیم غذایی آنها باشد. هرچقدر تنوع غذای بیشتری وجود داشته باشد، افراد تمایل بیشتری به غذا خوردن پیدا می کنند. جایگزینی با وعده های غذایی مایع ساختار منظمی را نیز فراهم می کند. یک برنامه غذایی منظم ممکن است باعث کاهش وزن بیشتری نسبت به یک برنامه تغذیه استاندارد شود.

مزایای استفاده از آب میوه های خالص افزایش ویتامین، مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها به دلیل غنی بودن میوه ها و سبزیجات می باشد.

مطلب مشابه: 5 نوشیدنی طبیعی برای صبحانه و نهار که شما را لاغر می کنند +دستور تهیه

راشله پوجدینک، استاد دانشکده علوم سیمانس و استاد علوم تغذیه می گوید مطالعاتی وجود دارد که نشان دهنده مزایای آب در تمرکز آنتی اکسیدانی و مکانیسم های ضد التهابی در بدن انسان است. در حضور یک رژیم غذایی مایع سالم (سایر مواد غذایی جامد) بزرگترین مشکل این است که مردم فکر می کنند که آنها همه ارگانیسم بدن خود را سم زدایی می کنند در حالی که فقط کبد و یا کلیه ها و برخی عضو دیگر کار سم زدایی را انجام می دهند.

مضرات رژیم غذایی مایع؟

 • احساس سرگیجه
 • کالری کم
 • کمبود مواد مغذی مهم
 • در دراز مدت پایدار نیست.
 • عدم تنوع
 • گران بودن

پوجدینک میگوید مزایای کمی در رفتن به یک رژیم غذایی مایع وجود دارد. در کوتاه مدت به دلیل کمبود آب، ممکن است وزن کمی از دست بدهید در حالی که کالری زیادی را از دست داده اید. این رژیم غذایی چالش برانگیز است و ممکن است موضوع کم بودن میزان کاهش وزن، به شما حس خوبی ندهد.

اکثر مردم نمی توانند بیش از چند روز این محدودیت غذایی را ادامه دهند و به علت نرسیدن به نتیجه دلخواه کاهش وزن سرخورده می شوند.

علاوه بر احساس گرسنگی، شما ممکن است از مواد مغذی مهم نیز غافل شوید. آبمیوه ها دارای ویتامین ها و مواد معدنی هستند اما فیبر، چربی یا پروتئین ندارند پوجدیگ می گوید مصرف آب میوه تنها می تواند منجر به خستگی و سردرد، گرسنگی و اسهال شدید شود.

2-تفاوت در جذب مواد مغذی

در چگونگی جذب مایعات و مواد جامد، تفاوت وجود دارد. جامدات با یک مرحله اضافی در فرایند هضم، جویده می شوند. جویدن غذا باعث افزایش فاکتور سیری می شود. فیبر همچنین هضم را تسریع می کند و به شما کمک می کند که غذا مسیر طولانی تری را در مسیر گوارش طی کند و آب میوه ها فاقد این عنصر کلیدی هستند.

پروفسور پوجدنیک می گوید قندها (گلوکز و فروکتوز) محلول در آب از دیواره روده خیلی سریعتر عبور می کند زیرا فیبر محلول در همه میوه ها وجود ندارد و فیبر مانع این عبور سریع می شود. در حالی که شما دوز متمرکز ویتامین ها و مواد معدنی (و قند) را از آب می گیرید، ممکن است همه آنها را جذب نکنید. برای جذب ویتامین های A، D، E و K به چربی نیاز می باشد.

آیا می توان به تنهایی یک رژیم مایع را دنبال کرد؟

می توانید یک رژیم مایع را خود به تنهایی دنبال کنید، اما قبل از انجام آن، با پزشک یا متخصص تغذیه خود مشورت کنید. شما باید مطمئن شوید که مواد مغذی مناسب دریافت می کنید.

اگر شما حامله هستید رژیم های مایع می توانند خطرناک باشند، یا در صورت مصرف برخی داروها، باعث مسائل روده یا گوارشی شود.

حتماٌ بخوانید: 17 میوه با بالاترین میزان فیبر که باید در رژیم غذایی تان بگنجانید!

اگر مطمئن نیستید که آیا رژیم مایع برای شما مناسب است، با متخصص تغذیه صحبت کنید، زیرا می تواند شما را از جوانب مثبت و منفی بر اساس اهدافی که دارید آگاه کند. اگر تصمیم به رفتن به یک رژیم مایع را انتخاب کردید، نوشیدنی هایی که دارای پروتئین، کربوهیدرات ها و چربی هستند را انتخاب کنید تا به شما کمک کند پایداری داشته باشید. در نظر گرفتن یک وعده غذایی مایع در روز به جای سه وعده بهتر است؛ و برای مدت طولانی در رژیم مایع نمانید.

پوجدنیک می گوید اگر این رژیم را کمتر از سه تا هفت روز نگه دارید احتمالا خیلی تاثیر سوء نخواهد گذاشت.

خوراکی های مجاز در رژیم مایعات

 • آب میوه و سبزیجات (بدون دانه های میوه)
 • پوره میوه ها و سبزیجات
 • شیر
 • شیر سویا یا بادام
 • ماست
 • تخم مرغ تنها قسمت های مایع و عسلی شده
 • عسل
 • قهوه
 • چای
 • نوشابه بدون قند
 • نوشیدنی انرژی زا
 • آب
 • غلات پوره شده
 • آب گوشت و عصاره استخوان
 • سوپ خامه ای شده ( بدون قطعات گوشت و سبزیجات )
 • شکر
 • ژلاتین طعم دار
 • بستنی ساده
 • ماست یخ زده

پنج ماده غذایی لاغر کننده

1-فلفل

میوه ها و سبزیجات رنگارنگی وجود دارد، اما زیبایی تنها کافی نیست. آنها بخش بزرگی از رژیم غذایی افراد را شامل می شوند و پتانسیل خوبی برای کاهش وزن دارند. در مطالعهی BMJ در سال 2016، محققان بررسی کردند که چگونه ترکیبات گیاهی به نام فلاونوئیدها باعث کاهش وزن میشوند. طی یک دوره چهار ساله، خوردن میوه ها و سبزیجات فلاونوئید دار بسته بندی شده (فلفل یکی از آنها بود که محققان به طور خاص روی آن تمرکز داشتند) با کاهش وزن ارتباط داشتند.

این احتمالا به این دلیل است که این ترکیبات قوی گیاهی ممکن است به کاهش کالری در بدن کمک کند و عملکرد قند خون را بهبود بخشد. هنگامی که شما به یک شام سریع فکر می کنید، سراغ یک غذایی گیاهی بسته بندی شده به همراه فلفل بروید. هر بار که یک شام خوشمزه و سالم به شما پیشنهاد می شود، این فرمول پر سر و صدا و درست را امتحان کنید.

2- لوبیا

به لوبیا، به عنوان میوه جادویی فکر کنید زیرا می تواند به شما کمک کند خوش اندام شوید. همه چیز در ارتباط با فیبر است. اکثر مردم مصرف فیبر کمی دارند و فقط 16 گرم در روز مصرف می کنند. (زنان باید 25 گرم مصرف کنند)؛ اما هنگامی که افراد رژیمی روزانه 28 گرم فیبر وعده سبزی و یا لوبیا مصرف می کردند، درحالی که 300 کالری کمتر دریافت کرده اند، کمتر احساس گرسنگی می کردند و در عرض چهار هفته وزنی حدود 3.5 پوند از دست دادند.

یکی دیگر از مطالعات منتشر شده در تحقیقات تغذیه نشان داد که با خوردن لوبیا به اندازه غذاهای گوشتی کالری دریافت می شود در حالی که وعده های غذایی مبتنی بر لوبیا باعث می شود افراد زودتر احساس سیری کنند و به اندازه 13 درصد کمتر غذا می خورند.

3- روغن زیتون

در مورد چاشنی روغن زیتون برای شام ​​نگران نباشید. در یک مطالعه مشخص شد، هنگامی که بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع 2 یا در معرض خطر بیماری قلبی، روزانه رژیم غذایی مدیترانه ای (تماما سبزیجات، میوه ها، حبوبات، دانه های کامل و ماهی) همراه با حدود پنجاه گرم روغن زیتون مصرف می کنند، حدودا بیش از یک پوند وزن اضافی را در طی یک دوره 5 ساله از دست دادند و دور کمر خود را حدود یک چهارم اینچ کاهش دادند، این نتایج بهتر از رژیم افرادی بود که از خوردن چربی منع شده بودند. (کسانی که در کنار رژیم مدیترانه ای، آجیل نیز خوردند باز هم وزن و کمر آنها کاهش یافت).

در این رژیم غذایی مردم مجبور نیستند مصرف کالری خود را کنترل کنند و نیازی به تمرین و ورزش نیز نبود. این رژیم ممکن است سبک خوردن غذا را در نهایت ساده تر کند. این نتایج یکی از شواهد زیادی است که خوردن چربی شما را چاق نمی کند.

همچنین بخوانید: 20 غذایی که حتما باید در رژیم غذایی بارداری خود بگنجانید (تحقیقات جدید)

4-پاستا

این روز ها، زمان خوبی برای کسانی است که غذای ایتالیایی را دوست دارند خوردن پاستا با تناسب اندام همراه است. محققان ایتالیایی، بیش از 20،000 نفر را مورد بررسی قرار دادند. کسانی که خوردن ماکارونی بیشتر را گزارش دادند معمولا بیشتر به رژیم غذایی مدیترانه ای وارد می شوند، این افراد وزن و دور کمر کمتری دارند. (هشدار این که چیزی که نویسندگان در مورد رژیم غذایی تصدیق می کنند همیشه دقیق نیست، بنابراین تحقیقات بیشتری لازم است.)

با این حال، مطالعه قبلی نشان داد که رژیم غذایی پر از کربوهیدرات و سبزیجات می تواند خطر ابتلا به چاقی و چربی شکم را کاهش می دهد و سایر چربی ها را نیز به عنوان یک عامل مرتبط با BMI کاهش می دهد.

5- ماهی سالامون

اگر ماهی بخشی از رژیم منظم هفته ای شما نیست، وقت آن است که ماهی را اضافه کنید. در یک مطالعه در مجله تغذیه در سال 2017 بر روی 26 کودک سالم با وزن سالم، نشان داد افرادی که رژیم غذایی حاوی چربی غیر اشباع (در غذاهایی مانند ماهی قزل آلا، روغن کتان و گردو) داشته اند، کاهش هورمون گرلین (که اشتها را افزایش می دهد) و افزایش پپتید YY (که احساس سیری را افزایش میدهد) افزایش می یابد. انجمن قلب آمریکا می گوید دو بار خوردن ماهی در هفته به سلامت قلب کمک می کند.

توضیحات دکتر کرمانی

 


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
رژیم غذاییرژیم غذایی مایعاتزیبایی انداملاغری

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up