اکسی توسین

اکسی توسین (هورمون عشق)، تاثیر بر زنان و مردان، عوارض و نکات مهم

اگر یک مرد هستید بعد از ملاقات با یک دختر، ممکن است احساسی پیدا کنید که اکسی‌توسین مسئول آن است. اکسی توسین باعث می شود احساس عشق کنید، چه عشق مادر به فرزندش، یا عشق بین افراد در یک رابطه نزدیک.

تک همسری و اکسی توسین

با توجه به مقاله‌ای که چند سال پیش در مجله Times و متعاقبا در مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم منتشر شد معلوم شد که در مردان، زمانی که به همسران یا دوستان خود عشق می‌ورزند، اکسی‌توسین آزاد می‌شود. از آنجا که مردان مورد مطالعه قرار گرفتند، وقتی که تصاویر غریبه‌ها را به آن ها نشان دادند، بدون توجه به میزان زیبایی، واکنش مشابهی را نشان ندادند. این باعث شد که محققان نتیجه بگیرند که اکسی‌توسین ممکن است مسئول بحث تک همسری انسان باشد.

این موضوع به طور باورنکردنی برای محققان جالب بود، زیرا مدت‌ها بود که یک راز حل‌نشده باقی مانده بود، که چرا تک همسری وجود دارد. تنها سه درصد از پستانداران جهان تک همسر هستند، بنابراین چه چیزی این سه درصد را متفاوت می‌سازد؟

مطالعات بیش تری باید انجام شوند، اما کافی است بگوییم که به نظر می رسد اکسی‌توسین نقشی روشن در انتخاب شریک برای افراد ایفا می کند.

اکسی توسین در مادران

مطالعات نشان داده‌اند که مادرانی که سطح بالاتری از اکسی‌توسین دارند، قادر به تشکیل پیوندهای قوی‌تر با کودک خود هستند. عضو هدف اکسی‌توسین، رحم و غدد پستان است. این بدان معنی است که اکسی توسین مسئول شروع انقباضات رحمی در هنگام زایمان است. هم چنین مسئول انقباض غدد پستان مادر برای ترویج ترشح شیر از پستان است.

در یک مطالعه مشخص شد مادرانی که سطح بالاتری از اکسی‌توسین را در طول سه‌ ماهه اول داشتند، نسبت به نوزادان خود توجه بیش تری داشتند و با آن‌ها بهتر ارتباط برقرار کردند. علاوه بر این، در زنانی که میزان اکسی توسین در سراسر دوران بارداری در طولانی ‌مدت افزایش یابد، فرزندان خود را بیش تر دوست خواهند داشت و نسبت به آن‌ها بیش تر نگران خواهند شد و حتی برای آن‌ها آواز می‌خوانند.

حتما بخوانید: بهترین غذاها برای سالم ماندن خانم ها در تمام طول عمر

مقایسه پرولاکتین و اکسی توسین

پرولاکتین و اکسی توسین هورمون هایی هستند که هر دو نقش مهمی در رشد کودک دارند. پرولاکتین هورمون مسئول تولید شیر مادر است.

بر روی بیش از 300 فرآیند مختلف در بسیاری از مهره داران تاثیرگذار است. به عنوان مثال، در ماهی، به نظر می رسد که پرولاکتین تعادل بین آب و نمک را تنظیم می کند.

در یک مادر، پرولاکتین و اکسی توسین با هم کار می کنند که پرولاکتین باعث تولید شیر می شود و اکسی توسین شیر را از پستان به وسیله تاثیر بر غدد پستان مادری، آزاد می کند. بنابراین با استفاده از فعالیت این دو هورمون با هم، یک کودک می تواند از شیر مادرخود تغذیه کند.

اکسی توسین 12

در حالی که کودک تغذیه می کند، اعصاب موجود در پستان، به مغز سیگنال می فرستند تا هر دو اکسی توسین و پرولاکتین را برای تولید شیر بیش تر آزاد کند. هنگامی که کودک متوقف می شود، دریافت این سیگنال ها توسط مغز نیز متوقف شده، پرولاکتین دیگر آزاد نخواهد شد و تولید شیر قطع خواهد شد.

حتما بخوانید: 10 کار ساده که شما را جوان نگه می دارد

جالب توجه است، هنگامی که سطح پرولاکتین بالا است، میزان استروژن کم است. به همین دلیل است که زنان شیرده تا چند ماه پس از زایمان، پریود منظمی ندارند. با پریود شدن مادر، بدن او شروع به ایجاد استروژن بیش تر و پرولاکتین کم تر می کند. این می تواند منجر به کاهش کلی عرضه شیر و یا کاهش موقت در طول پریود شود.

اکسی توسین و اوتیسم

جالب است بدانید که برخی از مطالعات منتشرشده در مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم، نشان داده‌اند که در کودکانی که در برابر اکسی‌توسین قرار گرفتند، اوتیسم می‌تواند بهبود یابد. به طور خاص، کودکانی که مبتلا به اوتیسم هستند ممکن است از درمان با هورمون بهره ببرند.

برای آن‌هایی که آزمایش شده‌اند، اکسی‌توسین به شکل اسپری بینی وارد بدن شده ‌است. در حالی که برخی از کودکان به هیچ وجه هیچ پیشرفتی را نشان ندادند، اما دیگران این کار را انجام دادند. این امر محققان را بر آن داشت تا نتیجه بگیرند که تنها زیر مجموعه‌ای از آن افراد مبتلا به اوتیسم به طور مثبت به درمان پاسخ خواهند داد؛ که به طور خاص چیزی است که محققان هنوز در تلاش برای فهمیدن آن هستند.

حتما بخوانید: بهترین روشهای کاهش درد پریودی خانم ها در منزل

Karen Parker، یکی از محققان این مطالعه، خاطر نشان کرد که چون بسیاری از آزمایش‌ها ناموفق بوده‌اند، سوال این است که آیا بچه‌هایی که موفق به این کار نشدند، به سطح بالاتری از اکسی توسین نیاز داشتند. این حوزه‌ای از مطالعه است که به تحقیقات بیش تری نیاز دارد، زیرا نتایج به اندازه‌ای امیدوار کننده بودند که کل این مطالعه را رها نکنند. هر نشانه‌ای از پیشرفت ارزش بررسی بیش تر دارد، به خصوص اگر بتواند برای برخی از خانواده‌ها آسودگی در برابر کودکان اوتیسمی، فراهم کند.

مقابله با کمبود اکسی توسین

کمبود اکسی توسین یکی از عوارض جانبی یائسگی در زنان است. و البته، کمبود اکسی توسین با عوارض جانبی خاص خود همراه است، از جمله:

  • تمایل شدید به خوراکی های شیرین
  • دردهای عضلانی
  • محرومیت از خواب
  • مشکلات جنسی (مشکل در دستیابی به ارگاسم و یا روانکاری کم تر)
  • اضطراب و یا زود رنجی

اکسی توسین و روابط جنسی

اکسی توسین یک بازیگر کلیدی در برقراری رابطه جنسی است. و به خاطر دو چیز مشهور است:

1- باعث می‌شود که ما عشق به شخص دیگری را احساس کنیم.

2- باعث انقباضات می‌شود.

در حالی که رابطه جنسی اغلب شامل یک نفر است که عشق خود را به دیگری نشان می‌دهد، این موضوع قبلا در اینجا پوشش داده شده ‌بود. در حال حاضر تمرکز بر نقش بیولوژیکی است که اکسی‌توسین در روابط جنسی با انجام انقباضات ایفا می‌کند.

برای به ارگاسم رسیدن زنان، ماهیچه‌های واژینال نیاز به منقبض شدن دارند. انقباضات واژینال، درست مانند انقباضات رحمی و غدد پستان، توسط اکسی‌توسین تحریک می‌شوند. اگر اکسی‌توسین به اندازه کافی وجود نداشته باشد، آنگاه واژن به سختی منقبض خواهد شد و این امر برای زنان بسیار نا امید کننده خواهد بود که نمی توانند از رابطه جنسی لذت ببرند.

اکسی توسین1

نه تنها این، بلکه اکسی توسین همچنین نقش مهمی در دیگر قسمت های بدن برای لذت جنسی زن ایفا می کند: زیرا موجب تحریک جریان خون و روان شدن واژن می شود، و همچنین به میل جنسی زنان کمک می کند و یا میل آن ها را برای داشتن رابطه جنسی در وهله اول تحریک می کند.

اگر از هر یک از این شرایط رنج می برید، خبر خوب این است که ممکن است یک راه حل ساده وجود داشته باشد که نیازی به انجام آزمایش خون برای تشخیص و درمان بیماری نیست. طبیعی ترین راه برای افزایش سطح اکسی توسین عشق بازی و پیش نوازی است. صرف زمان بیش تر برای شریک زندگیتان و برقراری ارتباط با او و یا تماس با او در یک محیط صمیمی، می‌تواند برای سطح اکسی توسین شگفتی ایجاد کند.

حتما بخوانید: کاندوم زنانه چیست و چطور باید استفاده شود؟ (به همراه عکس)

این به این معنی نیست که باید به شدت روی نقاط حساس و مشخصی مانند اندام‌های جنسی، سینه و نشیمنگاه متمرکز شد. بلکه ممکن است متوجه شوید که به میزان قابل‌توجهی با لمس استخوان ترقوه، گردن و یا کمرتان تحریک می شوید. بنابراین هر چیزی را رد نکنید. به شریک خود اجازه دهید تا بدنتان را کاوش کند تا هر دوی شما متوجه شوید که نقاط کلیدی و حساس بدنتان کجا هستند.

ماساژ در این زمینه موثر است چون به هر دو طرف اجازه می‌دهد تا با لمس یکدیگر به آرامش برسند. همچنین می توانید درباره تغییر رژیم غذایی جهت افزایش میزان اکسی توسین خود، با پزشک صحبت کنید.

اکسی توسین و وازوپرسین در سگ ها

تمامی جنبه‌های نفوذ و تاثیر اکسی توسین بر بدن انسان را پوشش دادیم، بنابراین نگاهی به چگونگی تاثیر آن بر سگ‌ها می‌اندازیم. به طور خاص، مطالعات نشان داده‌اند که هم وازوپرسین و هم اکسی توسین می‌توانند مشخص کنند که یک سگ چقدر تهاجمی یا دوستانه می‌تواند باشد. وازوپرسین در یک تضاد مستقیم با اکسی‌توسین شناخته می‌شود و هورمونی است که مسئول پرخاشگری در انسان‌ها است. همچنین اخیرا مشخص شده است که در سگ نیز گسترش می یابد.

جالب اینجاست که علیرغم خطراتی که رفتار تهاجمی در سگ ها می تواند ایجاد کند، هنوز هم نمی دانیم که چرا سگ های خاصی نسبت به دیگران تهاجمی تر هستند. با این حال، دکتر Evan MacLean، استاد دانشگاه آریزونا، که اخیرا با همکارانش روی این موضوع مطالعه کردند، مشاهده نمودند که چند سگ که غیرقابل پیش بینی بودند به سگ‌هایی که مطیع و غیر تهدید کننده اما از نوع و جنس بدن مشابه بودند، واکنش نشان دادند.

حتما بخوانید: بعد از انزال چه بخوریم و چه کارهایی انجام دهیم؟ (زوجین بخوانند)

آنچه آن‌ها دریافتند این است که سگ‌های مهاجم سطح بالاتری از وازوپرسین دارند. از طرف دیگر سگ‌های پرورشی سطح بالاتری از اکسی‌توسین را نشان می‌دهند. این به ما یک دید بازتر به رفتار سگ‌های مهاجم که غیرقابل پیش بینی هستند، می دهد. بعلاوه می تواند یک استدلال بهتر برای شناخت همه سگ ها ایجاد کند، به جای اینکه همه سگ های با نژاد تهاجمی را غیرقابل تعریف، دسته بندی کند.

آیا از کمبود اکسی‌توسین رنج می‌برید؟ آیا به یادگیری بیش تر در مورد اکسی‌توسین و اثرات آن بر بدن علاقه‌مند هستید؟ برای این موضوع به یکی از افراد متخصص دارای مجوز و دارای اطلاعات زیاد در این زمینه مراجعه کنید.

اسپری‌های اکسی توسین و عوارض جانبی

اسپری‌های اکسی توسین نیز برای درمان اوتیسم استفاده می‌شوند. اختلال عصبی در تقابل با عملکرد اجتماعی مشخص می‌شود، بنابراین مطالعه کوچکی که در ژورنالPNAS منتشر شد، دریافت دارو را برای کودکان و نوجوانان مبتلا به اوتیسم تجویز کرد و از شرکت کنندگان خواست تا احساسات مبتنی بر تصاویر چشم مردم را تشخیص دهند.

شرکت کنندگان در تشخیص احساسات بعد از تاثیر اکسی توسین بهتر عمل نکردند، اما مناطق مغزی آن ها که مرتبط با تعامل اجتماعی بود، فعال‌تر شد. پردازش افزایش ‌یافته می‌تواند به این معنی باشد که تاثیر اکسی‌توسین ممکن است به درمان اختلالات رفتاری برای کودکان مبتلا به این اختلال کمک کند.

Young گفت: وقتی به استفاده از اکسی‌توسین برای درمان بیماری‌هایی مثل اوتیسم فکر می‌کنید، باید اطمینان حاصل کنید که این کار را در شرایطی که اطلاعات اجتماعی مثبت باشد، انجام دهید.

استفاده از اسپری اکسی‌توسین در خارج از یک محیط پزشکی بسیار پیچیده است. اسپری‌ها به صورت آنلاین بدون تجویز و به سادگی فروخته می‌شوند، اما توسط اداره غذا و دارو (FDA) کنترل نمی‌شوند. این بدان معنی است که هیچ چیزی در مورد اثربخشی آن‌ها، اثرات جانبی و یا حتی این که حاوی اکسی‌توسین است، شناخته شده نیست.

حتما بخوانید: ژل لوبریکانت چیست؟ عوارض آن و 6 روش استفاده جالب که باید بدانید!

مطالعات طولانی مدت در مورد عوارض جانبی اسپری های احیا کننده اکسی توسین مورد استفاده در تحقیقات هورمونی وجود ندارد. بیش تر مطالعات به افراد یک دوز از هورمون تنها می دهد. پیتوسین، یک نسخه مصنوعی اکسی توسین به صورت داخل وریدی است که برای تحریک نیروی کار تجویز می شود و دارای عوارض جانبی مانند حالت تهوع، استفراغ و معده درد است.


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
اکسی توسینزناشوییهورمون عشق

مطالب مشابه

2 دیدگاه. همین الان خارج شوید

  • با سلام این هورمون به صورت اسپری میگن واسه افسردگی خوبه و به صورت قطره واسه وزوز گوش که متاسفانه من دوتاشم دارم. سوالم اینه در ایران اسپری و قطره این دارو موجوده؟اگه نیست چرا؟اگه از آمپولش آقایون استفاده کنند چی میشه؟

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up