سوال پرسیدن از پزشک

سوالات مهمی که باید در دهه ی 30 زندگی (30-40 سالگی) از پزشکتان بپرسید

سؤال از پزشک در مورد تغییرات سلامتی می تواند به شما در شناسایی مشکلات ، قبل از پیشرفت آنها کمک کند. اینکار همچنین می تواند به تغییر در شیوه زندگی سالم منجر شود که زندگی طولانی تر و شادتری را ترویج می کند. با افزایش سن ، نیازهای سلامتی تکامل می یابد. در دهه سی ممکن است برخی از علائم اولیه پیری احساس شود که می تواند به شما القا کند تا در مورد سلامتی جدی تر فکر کنید. در اینجا سؤالاتی است که همه افراد باید از پزشک خود بپرسند.

سؤالاتی که همه باید در دهه 30 زندگی از پزشک بپرسند

آیا به واکسیناسیون نیاز دارم؟

همه ی ما احتمالا زمانیکه کودک بودیم ، واکسیناسیون را بطور مرتب دریافت کرده ایم. واکسیناسیون در دهه ی 30 زندگی ، به شرایط زندگی فرد بستگی دارد. برای مثال دریافت واکسن آنفلوانزا برای همه ، همه ساله مهم است. علاوه بر این دریافت واکسن کزاز هر 10 سال یک بار انجام می شود. همچنین ممکن است در سفرهای خاص یا پس از موقعیتهای ویژه ، به برخی واکسنها نیاز داشته باشید. در این مورد از پزشک سوال کنید.

آیا احتمال ابتلا به سرطان پوست وجود دارد؟

اگر مدت زمان زیادی را در آفتاب می گذرانید ، احتمالا در معرض خطر ابتلا به سرطان پوست هستید. از پزشک خود در مورد غربالگری سالانه سرطان پوست سؤال کنید و اگر متوجه رشد غیرمعمول ، تغییر در خال یا تغییر رنگ پوست شدید ، آن را با پزشک درمیان بگذارید.

آیا زمان آن رسیده است که عوامل خطر بیماریهای مختلف را ارزیابی کنم؟

سرطان ، بیماری های قلبی عروقی و سایر بیماری های جدی در دهه چهل و پنجاه زندگی شایع می شود. سبک زندگی شما در سی سالگی می تواند عوامل خطر بیماری را برای بقیه عمر تغییر دهد. در مورد سابقه خانوادگی خود با پزشک صحبت کنید. درمورد تغییرات سبک زندگی که ممکن است خطر ابتلا به بیماری را تغییر دهد و انجام آزمایش های غربالگری برای این بیماری ها مانند دیابت یا کلسترول بالا ، از پزشک سوال کنید.

آیا درد در این سن طبیعی است؟

همه افراد ممکن است دردهای جزئی را تجربه می کنند. این معمولاً جای هیچ نگرانی ندارد. اما درمورد درد مزمن ، بحث با پزشک ضروری است، حتی اگر بدانید که علت آن چیست. در مورد سردرد ، درد عضلات ، حساسیت پوستی و سایر ناراحتی ها با پزشک خود صحبت کنید.

نظر شما درمورد رژیم غذایی من چیست؟

نظرات افراد مختلف درمورد بهترین رژیم غذایی متفاوت است. بنابراین در مورد رژیم غذایی خود از پزشک این سؤالات را بپرسید: چه مقدار پروتئین باید مصرف کنم؟ میزان مصرف قند چقدر باید باشد؟ آیا به اندازه کافی میوه و سبزیجات می خورم؟ آیا عادتهای غذایی ، من را در معرض بیماری خاصی قرار می دهد؟

حتما بخوانید: نکاتی که پاهای تان در باره سلامتی تان به شما می گویند!

چه شکلی از ورزش برای من بهتر است و به چقدر ورزش نیاز دارم؟

ورزش مورد نیاز هر فرد به آمادگی جسمانی و وضعیت سلامتی او بستگی دارد. برخی انواع ورزش ها مانند پیاده روی ، شنا ، دوچرخه سواری و تمرین قدرت برای افراد در هر سنی توصیه می شود بسیاری از افراد در دهه 30 خود مشغول مشغله های شغلی و خانواده خود هستند ، بنابراین این افراد باید از پزشک خود بپرسند که چگونه می توانند در برنامه ی روزمره ، زمانی به ورزش اختصاص دهند؟

آیا نگرانی های من در مورد هضم غذا طبیعی است؟

تجربه گاز ، نفخ ، اسهال و … واقعیتهای ناخوشایند زندگی است. در دهه سی ، هضم غذا می تواند کمی کندتر شود و اوضاع را بدتر کند. از بحث با پزشک خود در مورد این مسائل دریغ نکنید. درد معده و تغییرات گوارشی گاهی اوقات می تواند یک مشکل پزشکی جدی را هشدار دهد.

برای ترک سیگار چه کاری می توانم انجام دهم؟

ترک سیگار و سایر دخانیات برای داشتن یک زندگی سالم ضروری است. دخانیات حدود 20٪ مرگ و میر در ایالات متحده را شامل میشود. پزشکان می توانند شما را راهنمایی کنند و داروهایی که به ترک کمک میکند ، در اخیتیارتان قرار دهند.

آیا من در معرض بیماری قلبی هستم؟

هیچ کس از بیماری های قلبی مصون نیست. برخی افراد به دلیل سابقه خانوادگی و شیوه زندگی با خطر جدی مواجه هستند. از پزشک خود بپرسید که آیا ریسک فکتورهای بیماریهای قلبی عروقی را دارید ، سپس در مورد اصلاح این عوامل خطر با او صحبت کنید و همچنین غربالگری منظم سلامت قلب و عروق را در نظر بگیرید.

آیا برای عفونتهای منتقله ی جنسی نیاز به آزمایش دارم؟

بسته به سابقه جنسی و سایر عوامل ، پزشک ممکن است توصیه کند که به طور مرتب درمورد عفونت های مقاربتی (STI) آزمایش شوید. همچنین از پزشک خود بپرسید ، “بهترین راه هایی که می توانم در برابر STI از خود محافظت کنم چیست؟”

سؤالاتی که مردان باید در دهه 30 زندگی از پزشک بپرسند

آیا سطح تستوسترون بدن من طبیعی است؟

کاهش در تستوسترون می تواند باعث ایجاد نگرانی هایی درمورد سلامتی ، از انرژی کم تا اختلال در نعوظ شود. اندازه گیری سطح تستوسترون آسان است. در این مورد از پزشک سوال کنید.

آیا به غربالگری سلامت جدید مردان نیاز دارم؟

بیشتر مردان تا چهل یا پنجاه سالگی به معاینات منظم پروستات احتیاج ندارند. مردان در معرض خطر ، باید این خطرات را در دهه سی خود جدی بگیرند. برای اطمینان بیشتر سعی کنید غربالگری منظم انجام دهید.

حتما بخوانید: علائم ناراحتی قلبی که از حالت بدن میتوان فهمید + انواع مشکل قلبی

آیا در مورد باروری من نگرانی وجود دارد؟

چه بچه داشته باشید و چه نداشته باشید، باروری شما می تواند در دهه سی به یک نگرانی تبدیل شود. اگر قصد فرزندآوری دارید ، از پزشک خود بپرسید که آزمایش اسپرم برای شما لازم است یا خیر. اگر دیگر قصد بچه دار شدن ندارید ، درمورد وازکتومی یا سایر شکلهای کنترل تولد با پزشک صحبت کنید.

سؤالاتی که زنان باید در دهه 30 زندگی از پزشک بپرسند

چه چیزی باید راجع به باروری ام بدانم؟

در دهه سی زندگی ، باروری کاهش می یابد اما این کاهش در یک زن نسبت به زن دیگر متفاوت است و ممکن است آنقدر که فکر می کنید چشمگیر نباشد. اگر امیدوار به فرزندآوری هستید ، از پزشک خود بپرسید که چه کاری می توانید برای حفظ باروری تان انجام دهید. همچنین ممکن است لازم باشد هورمون های خود را – پروژسترون ، استروژن ، هورمون تحریک کننده فولیکول و سایر مواد شیمیایی که به طور بارزی در باروری تاثیر دارند – آزمایش کنید.

اگر بچه دار شده اید و دیگر قصد بارداری ندارید ، باید در مورد گزینه های کنترل تولد با پزشک خود صحبت کنید. برخی از اشکال هورمونی کنترل تولد با افزایش سن ، بی تاثیرتر می شوند. برخی دیگر کاملاً خوب هستند. اهداف فردی ، تاریخچه سلامتی و برنامه های تولید مثل شما تعیین می کند که مناسبترین گزینه های کنترل تولد برای شما کدام است.

چه موقع نیاز به آزمایش پاپ اسمیر دارم؟

آزمایش پاپ اسمیر معمولا هر 3 سال یکبار از سن 21 سالگی در زنان انجام میشود. در بعضی موارد ، آزمایش HPV ممکن است در زنان 30-65 ساله به جای پاپ اسمیر هر 5 سال یکبار انجام شود.

اگر سابقه بیماری های تناسلی در خود و خانواده تان نداشته باشید ، معمولاً پاپ اسمیر مورد نیاز نیست. در مورد هر آزمایش جدید بر اساس سابقه خانوادگی یا شخصی خود ، با پزشک صحبت کنید.

حتما بخوانید: 38 تا از مقوی ترین و سالم ترین غذاها و نوشیدنیهای دنیا (طبق تحقیقات جدید)

آیا به ماموگرافی نیاز دارم؟

بیشتر زنان تا چهل یا پنجاه سالگی به ماموگرافی احتیاج ندارند. اما اگر سابقه خانوادگی سرطان پستان دارید ، پزشک ممکن است به شما توصیه کند که زودتر مورد معاینه قرار بگیرید.

این لیست ممکن است شامل تمام سوالات مورد نیاز نباشد. اگر در معرض ابتلا به بیماری خاصی هستید یا سابقه ی خانوادگی ابتلا به بیماریها را دارید ، با پزشک خود صحبت کنید. درمورد آزمایشات مورد نیاز و یا تغییرات سبک زندگی به توصیه های پزشکتان گوش کنید و چکاپهای روتین را انجام دهید.


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
سلامت خانوادهسلامت عمومی بدن

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up