سلامتی

20 رازی که زبان تان راجب سلامتی تان می گوید!

رنگ زبان می تواند راهنمای ضروری برای بازگرداندن بدن به حالت سلامتی فرد باشد و کمک می کند که زندگی اش را بهبود بخشد. در این مطلب 20 رازی که زبان راجب سلامتی می گوید را برایتان بیان می کنیم. این اطلاعات بر اساس جدیدترین یافته های پزشکان تهیه و تنظیم شده است.

شاید تعجب کنید که چرا پزشک یا دندانپزشک در طی معاینه عمومی، به طور مرتب به زبان بیماران نگاه می کند. پاسخ کاملا واضح است: زبان نشان دهنده سلامتی کلی به روش‌هایی است که ممکن است درک نکنید. بله زبان در واقع اهداف بزرگ تری علاوه بر تشخیص طعم و مزه ها و کمک در لیسیدن و خرد کردن غذاها دارد. این به عنوان یک پنجره برای هر کمبودی است که ممکن است وجود داشته باشد، بعلاوه ممکن است از نظر فیزیکی علائم بیماری های مختلف اصلی را آشکار کند.

پس از لثه، زبان شایع ترین محل بیماری در دهان است. با این حال، یکی از ارگان های نادیده گرفته شده بدن ماست. حتی به طور معمول تمیز کردن آن بسیار نادیده گرفته می شود. در حالی که زبان از لحاظ فنی یک عضو داخلی است، اما در هر موقع از زمان می توانیم آن را داخل آینه ببینیم؛ درست مانند زمانی که به بقیه قسمت های خارجی بدن نگاه می کنیم.
از چیزهایی که زبان ممکن است ناگهان آشکار کند، شگفت‌زده خواهید شد. منتها باید بدانید که چکار باید انجام دهید.

حتماً بخوانید: 12 مشکل مهم سلامتی که از روی چشم مان می توانیم بفهمیم!

تشخیص یک علامت اولین گام در جهت مقابله با بیماری‌های بی‌شمار و حفظ سلامت مطلوب است. در اینجا 10 نشانه روی زبان وجود دارد که ممکن است مشکلات مختلف سلامتی را نشان دهد.

word image 246

1- قرمز روشن

زبان شخص سالم معمولاً صورتی رنگ است. هنگامی که زبان قرمز روشن می شود، می تواند نشانه ای از شرایط مختلف، مانند کم خونی، بیماری کاوازاکی و مخملک باشد. زبان قرمز روشن می تواند نشانه ای از کمبود ویتامین B12 باشد. بدن به ویتامین B12 برای تولید گلبول قرمز نیاز دارد. کمبود آن می تواند خستگی و کم خونی ایجاد کند. یک زبان قرمز روشن که در ابتدا به صورت لکه های قرمز ظاهر می شود، به عنوان یکی از علائم فیزیکی کلیدی در فرد مبتلا به کم خونی شناسایی شد.

بیماری کاوازاکی که عروق خونی در کودکان را احاطه می کند، بیشتر در افراد بالای 5 سال دیده می شود. زبان قرمز توت فرنگی یکی از شایع ترین نشانه های بیماری کاوازاکی است. زبان قرمز توت فرنگی همچنین یک نشانه رایج مخملک است که یک بیماری باکتریایی است که می تواند هر کسی را تحت تأثیر قرار دهد اما رایج ترین آن در میان کودکان بین 5 تا 12 سال است.

2- لایه یا قسمت های سفید و کرمی

یک پوشش سفید پنیر مانند روی زبان که معمولا بصورت تکه ای اتفاق می افتد و ممکن است با جراحت و زخم همراه باشد، یکی از شایع ترین نشانه های کاندیدیازیس و عفونت قارچی دهان است که اغلب در افراد مسن، نوزادان و افراد با ایمنی در خطر افتاده دیده می شود. عفونت، ناشی از رشد بیش از حد قارچ بر روی زبان است که معمولا توسط داروهای خاص (مانند قرص های ضد بارداری و آنتی بیوتیک ها)، چاقی یا شرایط بهداشتی مانند سیستم ایمنی بدن، پسوریازیس و دیابت ایجاد می شود.

کاندیدیازیس دهانی هنگامی که به درستی درمان شود، مدت زیادی طول نمی کشد. با این حال، می تواند برای سال ها ادامه یابد. کاندیدیازیس مزمن دهانی می تواند یک بیماری جدی سیستم ایمنی مانند بیماری ایدز یا لوسمی را نشان دهد.

مطلب مشابه: 12 مشکل مهم سلامتی که از روی چشم مان می توانیم بفهمیم!

3- صاف بودن غیرطبیعی

یک زبان نرمال دارای ساختارهای کوچک مانند موی (پاپیل) است که سطح آن را خشن می کند. زبان صاف (به طور کامل یا بصورت تکه ای) بدون چنین زبری، غیر طبیعی است. این وضعیت گلوسیت آتروفیک نامیده می شود. زبان صاف ممکن است با درد، حساسیت و احساس سوزش همراه باشد. گلوسیت آتروفیک معمولا با یک نوع کمبود تغذیه ای همراه است. از 176 بیمار مبتلا به گلوسیت آتروفیک، 38 نفر مبتلا به بیماری های قلبی عروقی شدید، 47 نفر کمبود آهن، 39 نفر کمبود هموگلوبین، 13 نفر کمبود ویتامین B12 و 3 نفر کمبود فولیک اسید دارند.

4- پوشش ضخیم، زرد

به نظر می رسد پوشش زرد روی زبان به سادگی ممکن است به دلیل گرمای بیش از حد بدن یا بارگذاری اضافه باکتری باشد. با توجه به طب سنتی چینی، یک پوشش زرد در زبان قرمز نشان دهنده ی گرمای بیش از حد بدن است.

با توجه به طب غربی، یک پوشش ضخیم و زرد روی زبان می تواند فعالیت بیش از حد باکتری را نشان دهد. ضعف دهان، تنفس بیش از حد دهان و تب، علل شایع پرکاری باکتریایی در پرزهای زبان هستند.

در حالی که پوشش ضخیم زرد روی زبان معمولا بی ضرر است و می تواند با رعایت بهداشت دهان و دندان درمان شود، اما می تواند نشانه ای از چیزی بزرگ تر باشد. که اغلب برای پیش بینی سکته مغزی در برخی از بیماران قلبی شناخته شده است. از 378 بیمار مبتلا به سکته مغزی، یک پوشش ضخیم و روغنی زرد یکی از شایع ترین علائم در 214 مورد دارند.

5- برآمدگی های بدون درد

برآمدگی های بدون درد که در روی زبان ظاهر می شود و در عرض دو هفته یا کم تر از بین می رود باعث ایجاد ترس و هشدار نمی شود. با این حال، اگر طولانی تر از آن ادامه یابد، می تواند نشانه ای از سرطان دهانی باشد. این برآمدگی ها به احتمال زیاد کوچک و سفید یا قرمز رنگ هستند. بعلاوه ممکن است استفاده بیش از حد از زبان یا عمل راحت بلعیدن را با مشکل رو به رو کنند. اریتروپلاکیا (بخش های قرمز یا برآمدگی های کمی برجسته) یک نشانه سرطان دهان است که ممکن است بر روی سطح زبان اتفاق بیفتد و ممکن است با برآمدگی سفید همراه باشد یا نباشد.

اگر فرد سیگاری هستید، به خصوص اگر پشت سر هم سیگار می کشید، باید به این علامت ظاهراً بی ضرر توجه داشته باشید. اگرچه بخش های قرمز کم تر از بخش های سفید رخ می دهد، اما بخش های قرمز تهدید بزرگ تری برای سرطانی شدن هستند.

word image 247

همچنین بخوانید: 10 دمنوش گیاهی که بیشترین خاصیت را برای سلامتی بدن دارند!

6- زخم ها

زخم های کوچک و دردناک دهان یا روی زبان که به عنوان ulcers نیز شناخته می‌شوند، معمولاً در سطح داخلی گونه‌ها رخ می‌دهد اما ممکن است در زیر زبان نیز ظاهر شوند. به طور معمول، زخم ها بخاطر مصرف چیزی زبر و تند و یا بخاطر گزیدن تصادفی زبان ناشی می‌شوند. با این حال، زخم هایی که توسط این حوادث ایجاد نمی شوند و بیش تر از چند هفته ادامه می یابند ممکن است نشانه ای از استرس، اضطراب یا عدم تعادل هورمونی باشند.

7- شکاف ها

شکاف ها را می توان به عنوان حفره یا ترک هایی که روی سطح زبان رخ می دهد، توصیف کرد. آن ها بیشتر از آنچه که نشان می دهند، ناخوشایند و ناراحت کننده هستند. بعلاوه معمولاً بدون درد هستند، اگر چه برخی افراد ممکن است احساس سوزش داشته باشند. این شرایط شایع که اکثراً در سنین بالاتر اتفاق می افتند، ممکن است با پیری تشدید شوند.

شکاف دهانی ممکن است نشان دهنده یک بیماری زمینه ای باشد. بعلاوه ممکن است یک نشانه شایع در حدود 6 تا 20 درصد از بیماران مبتلا به پسوریازیس، یک اختلال پوستی خود ایمنی باشد. یک زبان شکاف دار، به عنوان بزرگ ترین و شایع ترین علامت دهانی در افراد مبتلا به پسوریازیس می باشد.

8- احساس سوزش

اگر احساس سوزش دائمی در دهان داشته باشید، به خصوص روی زبانتان، بدون اینکه واقعاً سوخته یا تاول زده باشد، احتمالاً از آن چه متخصصان پزشکی آنرا سندروم دهان سوزان می‌نامند، رنج می‌برید.

علائم معمول دیگر شامل سوزش، خشکی دهان و درک طعم و مزه بصورت تغییر یافته است. بعلاوه هیچ نشانه مشخصی در دهان وجود ندارد. دهان سوزان معمولاً نشانه یک بیماری زمینه‌ای است.

سندروم دهان سوزان یکی از شایع‌ترین و دردناک‌ترین علائم یائسگی است. اگر به تازگی یائسه شده اید، عدم تعادل هورمونی ممکن است باعث ایجاد این وضعیت شده باشد. دلایل دیگری نیز وجود دارد. ممکن است به خوردن غذاهای خاصی که بخشی از رژیم روزانه شما هستند، آلرژی داشته باشید. حتی ممکن است از خشکی دهان یا یک اختلال التهابی دهان رنج ببرید. بعلاوه نام تجاری خمیر دندان مصرفی نیز ممکن است مسئول این واکنش نامطلوب در زبان حساس شما باشد.

9- زبان سیاه و مودار

زبان سیاه و مودار ممکن است هشدار دهنده باشد، اما مطمئن باشید که این شرایط بی‌ضرر است. با این حال، در مورد بهداشت و شرایط زندگی و نیز عادات غذایی شما چیزهای زیادی می‌گوید. سیگار کشیدن بیش از حد و بهداشت دهانی ضعیف می‌تواند باعث این وضعیت شود. زبان سیاه و مودار زمانی رخ می دهد که برجستگی های زبان در طول زمان در افرادی که سیگار می کشند، بخاطر باقیمانده تنباکو، رنگ خاصی به خود می گیرند که حاوی میکروارگانیسم ها می باشد.

یکی دیگر از علل تجمع پرمویی، فقدان خراش بر روی سطح بالایی زبان است. این امر معمولا برای افرادی رخ می‌دهد که بسیار از غذاهای نرم مصرف می کنند که سطح زبان را تحریک نکرده و خراش نمی‌دهند که منجر به انباشته شدن پروتئینی به نام کراتین می شود. این همان پروتئین است که باعث رشد مو در سر می‌شود.

همچنین بخوانید: علائم ناراحتی قلبی که از حالت بدن میتوان فهمید + انواع مشکل قلبی

10- رنگ ارغوانی

زبان ارغوانی مثل چیزی است که بعد از مکیدن یک آبنبات چوبی کشمش سیاه برای ساعت ‌ها به دست می‌آورید. با این حال، چیزی به عنوان زبان ارغوانی بصورت بالینی وجود دارد و می‌تواند شرایط زیادی را در مورد سلامتی نشان دهد. زبان ارغوانی نشان ‌دهنده گردش ضعیف و مختل شدن جریان خون در زبان است. هنگامی که جریان خون در برخی از موارد دارای زبان ارغوانی با زبان طبیعی مقایسه شد، آنهایی که زبان ارغوانی داشتند، جریان خون کم تری داشتند. این امر می‌تواند نشان ‌دهنده گردش خون ضعیف، افزایش وزن، بیماری شریانی، لخته‌های خونی و دیابت باشد.


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
رنگ زبانسلامت عمومی بدن

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up