الکل و مغز

14 تاثیر منفی مصرف الکل بر مغز (تحقیقات جدید)

folderاعصاب و روان
commentsبدون دیدگاه

آیا تا به حال در مورد این موضوع فکر کرده اید که چگونه الکل بر روی مغز تاثیر می گذارد؟ پس شما هم بدانید که تنها نیستید. اثرات الکل روی بدن موضوع بسیاری از تحقیقات در دهه های گذشته بوده است. آسیب رساندن به بدن و مغز و مشکلاتی مثل سر درد معمولاً صبح ها بعد از استفاده از الکل در فرد ایجاد می‌ شود.

بعضی از تاثیرات باعث می شود که مغز شما دوباره از اول خودش را بازیابی کند اما گاهی اوقات به بیماری‌ های ذهنی و افسردگی منجر خواهد شد. ممکن است بعضی از افراد با این مسئله مخالف باشند و اظهار کنند که الکل روی مغز تاثیر نمی گذارد اما حقیقت این است که حتی نوشیدن الکل، روز بعد هم تاثیر خودش را می گذارد و در نتیجه این افراد در کوتاه مدت با کاهش عملکرد ذهنی و کنترل عملکرد آن مواجه می شوند که می تواند عاملی برای ایجاد مشکلاتی در منطقی فکر کردن باشد.

الکل چگونه روی مغز اثر می گذارد؟

مطالعات انجام شده توسط سازمان بین المللی سلامت و دارو، روی اثرات دارو، نشان می دهد که تقریباً 52.2 درصد از آمریکایی ‌ها در سن ۱۲ سالگی و یا بالاتر هم اکنون جزء مصرف کنندگان الکل به شمار می روند. 6.3 درصد از آن ها مصرف کننده سنگین الکل محسوب می‌ شوند و در نتیجه اصلا جای تعجب نیست که بشنویم الکل می‌ تواند مغز افراد را درگیر کند‌. سلامت ذهن به دلیل مصرف الکل دچار تغییرات پنهانی می شود و باعث می شود که فرد دچار اختلالات سلامت ذهن شود و این می تواند اولین تاثیری باشد که الکل روی مغز می گذارد.

مغز یکی از ظریف ترین ارگان های بدن محسوب می شود و مستعد آسیب دیدگی است. پس مصرف الکل فاکتورهای زیادی را برای افراد مختلف شامل می شود.

حتما بخوانید: خوراکی هایی که روند پیری را در شما به تاخیر می اندازند

تقریباً ۲۰ میلیون نفر از افرادی که الکل مصرف می‌ کنند و در کشور آمریکا زندگی می‌ کنند، از مشکلات روانی و سختی‌ هایی رنج می برند که به دلیل اثرات مصرف الکل روی مغز است (منبع). معمولاً این افراد دچار بیماری های خفیف تا شدید هستند. نزدیک به دو میلیون از افرادی که الکل مصرف می کنند، دچار آسیب دیدگی های دائمی در طول زندگی می شوند.

توضیح اثر الکل روی مغز می تواند با مدل های استفاده شده در رشته سلامت، راحت تر خلاصه شود:

 • فرضیه پیری زودرس– این مدل در مورد اثرات الکل بر روی مغز صحبت می‌ کند که برای پروسه بالا رفتن طبیعی سن افراد نیاز است. اثرات آن می تواند عاملی برای ایجاد تغییرات در افراد در سنین بالاتر شود.
 • کمبود ویتامین – مصرف الکل عادت های رژیم غذایی را در افراد ضعیف می‌ کند و باعث می‌ شود که آن ها با کمبود ویتامین هایی مثل تیامین مواجه شوند و نبودن این ویتامین در بدن به اندازه کافی عاملی برای آسیب دیدگی های عمیق در مغز است که به طور وسیعی مسئول انجام عملکردهای ذهنی هستند.
 • تحلیل رفتن مغز – اثرات الکل روی مغز عاملی برای آسیب دیدگی قشر خاکستری مغز است. علاوه بر آن به هیپوتالاموس از طریق پاره شدن رگ های خونی در ناحیه ای از مغز آسیب وارد می‌ کند و در نتیجه مغز تحلیل می رود و فعالیت ذهن کاهش پیدا می‌ کند.
 • آسیب لوب جلویی مغز – مطالعات نشان می‌ دهد یکی از راه هایی که الکل روی مغز تاثیر می گذارد، از طریق آشفته سازی مکانیسم‌ های لوب جلویی مغز است و در نتیجه عملکردهای رفتاری و توانایی های مربوط به حل مسئله دچار تغییر می شوند و به سلول‌های این ناحیه آسیب وارد می‌ کنند.
 • به هم ریختگی سیستم انتقال دهنده های عصبی – انتقال دهنده عصبی مکانیسمی است که مسئول ارتباط بین سلول های مغزی می باشد. زمانی که تعاملات بین الکل و مغز را مطالعه می‌ کنید، اثرات الکل و تغییرات آن روی این انتقال دهنده های نورونی را متوجه می شوید. میزان مصرف الکل می تواند میزان این تغییرات را تعیین کند.

قسمت هایی از مغز که بر اثر مصرف الکل آسیب می بینند

آیا مصرف بالای الکل سلول‌ های مغز را می کشد؟ با وجود شواهدی که در دسترس داریم، می توان گفت، بله.

نواحی مختلفی از مغز هستند که از اثرات الکل رنج می‌ برند‌. هم زمان که غلظت الکل خون افزایش پیدا می‌ کند و اثرات آن در سیستم عصبی مرکزی شدیدتر می‌ شود و مغز سیستم پیچیده تری پیدا می کند. در این شرایط قسمت هایی در بدن مستعد تغییرات شیمیایی می شوند و در نتیجه نواحی از مغز آسیب می بینند .

1-جریان مزولیمبیک

همان طور که می دانید این ناحیه به راحتی توسط الکل تحریک می شود. مغزی که الکل مصرف کرده باشد، ماده شیمیایی شبیه به دوپامین آزاد می کند که مسئول احساس رضایت است. زمانی که این قسمت درگیر استفاده از الکل باشد، سطح زیادی رضایت در فرد ایجاد می‌ شود که کاذب است.

2-کورتکس پیشین و‌ لوب جلویی

این بخش از مغز مسئول حل مسئله و جلوگیری از تنظیمات اهداف تصمیم گیری، قضاوت و روابط اجتماعی است. تاثیر الکل روی این ناحیه باعث کاهش توده و تعداد نورون ها می شود و در نتیجه عاملی برای تغییرات شخصیت و عواطف است.

حتما بخوانید: بهترین خوراکی ها و مکمل ها برای تقویت مغز و بازیابی طراوت آن

3-هیپوکامپوس

عواطف و حافظه در این ناحیه شکل می گیرد و همچنین نقش بسیار کلیدی در کنترل ترس و اضطراب دارد.‌ تعامل بین الکل و سلول های مغزی ممکن است رشد سلول های جدید را به هم بریزد و عاملی برای افسردگی باشد.

4-هیپوتالاموس

کنترل دما، حافظه و یادگیری بیشتر و تنظیمات مهم هورمونی در این ناحیه انجام می‌ شود و یکی از این نواحی است که اثرات بلند مدت و واضح توسط الکل روی آن گذاشته می‌ شود. گاهی اوقات در هورمون ‌ها و حافظه مشکل ایجاد می‌ کند و به همین دلیل ممکن است که افراد بعد از استفاده از الکل دچار توهم شوند.

5-مخچه

مخچه ۱۰% از حجم مغز را شامل می شود و ۵۰ درصد از نورون ها را در بر می گیرد که مستقیماً مسئول ارتباط دهی حرکت بدن، حرکات چشم و تعادل است. تاثیر نوشیدن بالای الکل می‌ تواند در این قسمت تداخل ایجاد کند و آسیب دیدگی های شدید نیز عامل آسیب رسانی به مغز و تشنج است.

اثرات کوتاه مدت الکل روی مغز

افرادی که در موقعیت های خاص الکل می نوشند، اثرات کوتاه مدت آن را بعد از یک الی دو بار تجربه می کنند. یکی از این اثرات الکل روی مغز که در بین گروه های سنی مختلف رایج است، اثرات مربوط به حافظه می باشد که دقیقا از شروع مصرف الکل ایجاد می شود و کم کم وضعیت را بدتر می‌ کند.

اگر هنگام گرسنگی الکل مصرف کنید، قطعاً حافظه شما افت بسیار شدیدی پیدا می‌ کند. الکل روی سلامت ذهن تاثیرات زیادی دارد و باعث آزادسازی کورتیکواستروئیدها می‌ شود و این ها مواد شیمیایی هستند که برای سلول های مغزی و محافظت از آن ها به کار می‌ روند. به همین دلیل بعضی از سلول ها را برای اتصالات مسدود می‌ کنند که همه این ها عاملی برای اثرگذاری روی کاهش حافظه می باشند.

طبق مطالعات انجام شده اعتیاد به الکل می تواند شبه بی هوشی هایی را در مغز ایجاد کند:

 • نیمه بی هوشی – این اتفاق زمانی می‌ افتد که مقدار کمی الکل مصرف شده باشد و در نتیجه این افراد نام و اطلاعات بسیار معمولی را فراموش می‌ کنند.
 • بی هوشی کامل – این نوع بی هوشی روی قضاوت و وضعیت ذهنی افراد تاثیرگذار است و کاملاً محیط اطراف خود را سیاه می بینند و در نتیجه نمی توانند چیزی از اطراف خود به یاد بیاورند.

اثرات کوتاه مدت الکل روی مغز مانند بی هوشی ، به دلیل سطح الکل در خون و افزایش آن اتفاق می افتد. میزان الکل می تواند عاملی برای بی هوشی افراد به دلایل مختلف باشد.‌ مثلاً مقدار الکلی که می نوشید، همراه با اضافه وزن و دل ‌درد، اثرات خودش را سریعاً نشان می‌ دهد.

بی هوشی طبقه بندی های مختلفی دارد که طبق اثرات مختلف الکل روی قسمت های متفاوت مغز اتفاق می‌ افتد. این اثرات می‌ تواند فعالیت بخشی از مغز را نیز تغییر دهد.

حتما بخوانید: تاثیر منفی مصرف طولانی مدت الکل بر پوست

مشکلات ذهنی معمولاً بر اثر مسمومیت برای مصرف الکل ایجاد می شود و ممکن است عاملی برای بی هوشی در افراد باشد. اگر چه اغلب این علائم موقتی هستند اما مصرف الکل می تواند رفتار های ریسک آفرین و خطرناکی مثل رانندگی بدون احتیاط و یا تخریب را ایجاد کند.

اثرات بلند مدت الکل روی مغز

مصرف بالای الکل می تواند عاملی برای کاهش فشار خون ، مشکلات عصبی و سوخت و ساز گلوکز باشد. سوخت و ساز گلوکز بر اثر کاهش ویتامین B1 که یک ماده ضروری در بافت مغز است، کاهش پیدا می‌ کند و در نتیجه روی مغز اثر گذار است و این بیماری ها را ایجاد می کند.

جنون وابسته به الکل

افرادی که الکل زیادی می نوشند، سه برابر بیشتر از بقیه به جنون مبتلا می شوند. علائم آن معمولاً شامل موارد زیر است:

 • مشکلات فکری
 • ناتوانی در انجام وظایف روزانه
 • سختی در کنترل عواط
 • مشکلات در انجام مهارت هایی مثل برنامه ریزی و نظم و ترتیب

جنون نتیجه استفاده از الکل و آسیب رسانی به مغز است . سطوح سمی الکل عاملی برای کشتن سلول های اصلی در مغز می شود.

نشانگان ورنیکه

نشانگان ورنیکه مشکلی است که روی حرکت چشم تاثیر می گذارد و بر اثر کاهش ویتامین در رژیم غذایی ایجاد می گردد و جذب ویتامین ها را کاهش می دهد. البته برای افرادی مشکل ایجاد می‌ کند که زیاد الکل مصرف می کنند. کمبود ویتامین یکی از عوامل اصلی کشندگی سلول های مغزی است. علائم این بیماری شامل موارد زیر است:

 • سردرگمی
 • کاهش تعادل
 • فلج ماهیچه
 • مشکلات مربوط به حرکت چشم
 • کاهش هماهنگی عضلات

حتما بخوانید: تاثیر الکل بر فشار خون: همه نکات مهم

سندروم کورساکوف

زمانی که الکل و اثرات آن روی مغز مورد بررسی قرار نگیرد، این سندروم ایجاد می‌ شود. این سندروم همانند نشانگان ورنیکه وضعیتی است که به دلیل مصرف الکل باعث کاهش تیامین می شود که عاملی برای آسیب دیدگی مغز است و خود به خود اتفاق می افتد . ترکیبی از سندروم کورساکوف و ورنیکه باعث ایجاد سندروم مغز خیس می شود.

علائم آن شامل موارد زیر است:

 • تغییرات در شخصیت و خلق و خو
 • ناتوانی در یادگیری اطلاعات جدید
 • توهم
 • ساخت داستان های جدید ذهنی
 • کاهش قدرت حافظه

شیوع موارد ابتلا به خودکشی می تواند به دلیل اثرات بلند مدت استفاده از الکل باشد.

علائم رایج آسیب دیدگی های مغز بر اثر استفاده از الکل

زمانی که شخص الکل می‌ نوشد، اثرات اولیه آن در مغز ایجاد می گردد که شامل موارد زیر است:

 • سختی هنگام راه رفتن
 • مشکلات مربوط به تعادل بدن
 • کاهش زمان واکنش نشان دادن
 • رفتارهای غیر قابل پیش بینی
 • لکنت زبان
 • قضاوت ضعیف

علائم آسیب رسانی به مغز توسط الکل کوتاه مدت است و کم کم ناپدید می‌ شود اما استفاده زیاد از ان باعث آسیب های دائمی می شود. علائم دیگر مثل بی هوشی در تمام گروه‌های سنی از ۱۲ سال به بالا گزارش شده اند. مطالعات روی اثرات الکل روی مغز و نوجوان نشان می‌ دهد که نوجوانان به طور طبیعی دچار عاداتی مثل بی دقتی در رانندگی، رابطه جنسی نامتعارف، مقابله و تخریب هستند.

حتما بخوانید: چطور الکل را ترک کنیم؟ جدیدترین روشها و نکات مهمی که باید بدانید!

جلوگیری و درمان وضعیت های مربوط به مصرف الکل

درمان و حمایت از افرادی که بر اثر مصرف الکل دچار آسیب دیدگی مغزی شده اند، هم وجود دارد و باعث می شود که این افراد به حالت طبیعی برگردند.

متعادل سازی

این مرحله آغازین درمان وابستگی به الکل است که ممکن است چند هفته طول بکشد. هدف از این مرحله این است که افراد از الکل استفاده نکنند و بتوانند به سطح متعادلی در بدن برسند. اثرات سرکوب سازی میل به الکل اغلب باعث ایجاد عرق شدید در افراد و ناتوانی در جهت یابی می شود . در موارد شدید تر ممکن است که افراد رفتار های بدی مانند توهم یا بی قراری را از خود نشان دهند.

توانبخشی

این یک فرایند حمایتی است که نیاز به مراقبت تخصصی دارد تا افراد بتوانند به حالت طبیعی و انجام فعالیت های روزانه بدون وابستگی به دیگران برگردند. مشاوران در این زمینه مجموعه ای از اهداف را تعیین می کنند که بتوانند در کنار یکدیگر نتایج خوبی را ایجاد کنند. همچنین استراتژی‌ های تکرار شده برای این افراد تمرین می شود تا حافظه آن ها بهبود پیدا کند و یاد بگیرند که چگونه از حافظه خود استفاده کنند.

حتما بخوانید: تاثیر الکل بر کلیه ها: 4 ضرری که با خوردن الکل به کلیه وارد می شود

برای یک نتیجه موفقیت آمیز بسیار مهم است که از یک متخصص کمک بگیرید که تجربه خوبی در این زمینه داشته باشد. راه کارهای زیادی برای توانبخشی به این افراد وجود دارد که انواع مختلفی از حمایت ها را برای افراد معتاد به الکل در اختیار قرار می دهند.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست