تاثیر الکل بر کلیه

تاثیر الکل بر کلیه ها: 4 ضرری که با خوردن الکل به کلیه وارد می شود

دوست دارید بدانید مصرف الکل چه تاثیری روی کلیه ها می گذارد؟ پس مطلب امروز ما را بخوانید تا همه چیز درباره اثرات الکل بر سلامت کلیه را بفهمید. الکل به عنوان یک ماده مسموم کننده نه تنها روی عملکرد شناختی بدن تاثیر می گذارد؛ بلکه به ارگان های حیاتی بدن هم آسیب می رساند. مصرف بیش از حد الکل در بروز بیماریهای مختلف کلیوی نقش بسزایی دارد. برخی از این بیماری ها با قطع مصرف الکل قابل درمان هستند اما سایر موارد، زندگی یک فرد الکلی را در معرض خطر قرار می دهد.

الکل چگونه بر کلیه ها تاثیر می گذارد؟

آیا الکل برای سلامت کلیه ها مضر است؟ پاسخ این سوال مثبت است؛ اما آسیب های ناشی از مصرف الکل همیشه یکدفعه بروز نمی کنند.

کلیه ها درست مثل فیلتر عمل می کنند و مواد مضر را از سیستم بدن خارج می کنند. الکل جزو یکی از مواد سمی است و عمدتا از طریق کلیه ها و کبد دفع می شود؛ بنابراین هنگام مصرف الکل، این اندام ها بیشترین رنج و ناراحتی را متحمل می شوند. الکل از طریق روش های زیر روی قسمت های بدن تاثیر منفی می گذارد:

1-الکل باعث از دست رفتن آب بدن می شود و همین مساله عملکرد درست کلیه ها را مختل می کند

مصرف بیش از حد مشروبات الکلی می تواند تاثیرات کوتاه مدتی روی کلیه ها داشته باشد که کم آبی بدن یکی از آنهاست. این اتفاق روی توانایی کلیه برای تنظیم اسید و باز، مایعات بدن و همچنین تعادل الکترولیتی تاثیر منفی می گذارد. دلیل این مساله این است که مشروبات الکلی باعث افزایش پرفیوژن یا همان نارسایی کلیوی و سوخت و ساز پایه از طریق لوله های کلیوی می شود و با افزایش میزان ادرار، منجر به کم آبی شدید بدن می گردد. کلیه های خشک قادر به انجام عملکرد صحیح نیستند و مصرف دوباره الکل باعث می شود وضع بدتر هم بشود و در نهایت فرد به نقص کلیه دچار شود.

2-الکل باعث افزایش فشار خون می شود و این اتفاق برای کلیه ها مضر است

اثرات الکل روی فشار خون را نمی توان نادیده گرفت. مصرف الکل روی داروهایی که برای درمان فشار خون بالا استفاده می شوند هم تاثیر می گذارد و آنها را در معالجه بیماری ناکارآمد می کند. علاوه بر این مصرف زیاد مشروبات الکلی خطر ابتلا به بیماری های کلیوی را هم افزایش می دهد.

3-الکل روی کبد تاثیر می گذارد و باعث می شود کلیه ها به سختی خون را فیلتر کنند

کبد یکی از اندام های اصلی بدن است که تحت تاثیر مصرف بیش از حد الکل قرار می گیرد. وقتی الکل روی کبد تاثیر گذاشت و کبد دیگر قادر به مقابله با میزان الکل مصرفی نبود، کلیه بخشی از کار آن را به عهده می گیرد. در این شرایط سرعت جریان خون به این بخش از بدن ثابت نگه داشته می شود تا خون فیلتر بشود. وقتی کبد دچار اختلال می شود، تعادل آن تحت تاثیر قرار می گیرد. برای همین، کار بیش از حد این عضو منجر به اختلال عملکرد آن می شود.

4-مصرف الکل باعث ابتلا به دیابت نوع 2 می شود که روی کلیه ها تاثیر منفی می گذارد

دیابت بیماری شدیدی است که بسیاری از افراد را در سراسر جهان درگیر می کند. این بیماری روی قند خون تاثیر می گذارد و آن را کاهش یا افزایش می دهد. اگر برایتان سوال پیش آمده که آیا الکل می تواند باعث دیابت نوع 2 شود باید بگوییم جوابتان مثبت است.

word image 7

مصرف الکل و به خصوص مصرف بیش از حد آن می تواند شما را به دیابت نوع دو مبتلا کند. این ماده مسموم کننده با ایجاد مقدار زیادی کالری و کربوهیدرات خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را افزایش می دهد. نوشیدن مقدار زیادی الکل باعث می شود حساسیت بدن نسبت به انسولین کاهش پیدا کند. علاوه بر این، مشروبات الکلی با تحریک اشتها باعث می شوند غذای بیشتری بخورید و در معرض ابتلا به دیابت نوع 2 قرار بگیرید.

حتما بخوانید: چه غذاها و خوراکی هایی برای کلیه مضر هستند؟ (تحقیقات جدید)

آبجو بدون الکل برای کلیه ها مفید است یا مضر؟

برخلاف الکل که خطرات زیادی برای سلامتی دارد، مصرف آبجو بدون الکل یا همان ماء الشعیر مفید است. مطالعات متعددی نشان می دهد که نوشیدن آبجو بدون الکل برای سنگ کلیه مفید است چون باعث تکرر ادرار می شود و به این ترتیب از تشکیل سنگ کلیه جلوگیری می کند. علاوه بر این، آبجو بدون الکل حجم مایعات بدن را افزایش می دهد و سنگ کلیه را مجبور می کند تا از راه ادرار دفع شود. برای همین مصرف مقداری آبجو بدون الکل می تواند به خارج شدن سنگ کلیه های کوچک کمک کند.

با این حال نباید در مصرف ماء الشعیر هم زیاده روی کرد چون ممکن است بدن دهیدراته شود و دچار کم آبی شوید. از طرف دیگر مصرف آبجو بدون الکل اجازه کنترل سرعت دفع سنگ کلیه را به بدن نمی دهد و ممکن است باعث ترومای سیستم ادراری شود؛ مخصوصا اگر سنگ کلیه بزرگ باشد. برای همین توصیه نمی شود که سنگ کلیه های بزرگ را با مصرف آبجو بدون الکل درمان کنید.

منظور از مصرف بیش از حد مشروبات الکلی چیست؟

اگر یک خانم بیشتر از هفت بار در هفته و یک آقا بیشتر از چهارده بار در هفته مشروبات الکلی مصرف کند زیاده روی کرده است و دچار عواقب آن خواهد شد. مصرف الکل به طور کلی به بدن و روحیات شما آسیب وارد می کند. اگر میزان الکل خون بالا برود و به سطح خطرناکی برسد، فرد دچار نقص سریع کلیه می شود و برای بازگشت عملکرد طبیعی کلیه به دیالیز نیاز پیدا می کند. علاوه بر این، مصرف الکل با بسیاری از داروها تداخل ایجاد می کند و ممکن است سلامتی تان را به خطر بیندازد؛ بنابراین مهم است که همیشه پزشکتان را در جریان مصرف الکل قرار بدهید.

حتما بخوانید: چطور الکل را ترک کنیم؟ جدیدترین روشها و نکات مهمی که باید بدانید!

چرا کلیه ها بعد از مصرف الکل آسیب می بینند؟

برخی افراد بعد از زیاده روی کردن در مصرف مشروبات الکلی دچار درد در ناحیه فوقانی یا تحتانی پشت و دنده های پایینی می شوند. این اتفاق به خاطر تاثیر الکل روی کمردرد است که نوعی مسمومیت با الکل محسوب میشود. این درد ممکن است با احساس درد هنگام تخلیه ادرار، تب، استفراغ، کاهش اشتها و خستگی همراه باشد. علاوه بر این معمولا این درد با چندین بیماری مختلف مثل بیماری های کبد، بیماری های کلیوی یا عفونت، کم آبی و هیدرونفروز ایجاد می شود. بیشتر این بیماری ها به خاطر اثر دیورتیکی و ادرار آوری الکل ایجاد می شوند و برای همین باید مصرف الکل را محدود کرد. در صورت آسیب دیدن کلیه ها پس از نوشیدن الکل، مراقبت های پزشکی اهمیت بسیار زیادی دارد.

درمان بیماری های کلیوی ناشی از الکل

اثراث الکل روی کلیه ها قابل چشم پوشی نیستند. مصرف زیاد مشروبات الکلی برای سلامت کلی بدن مضر است. مشکلات کلیوی ایجاد شده پس از مصرف الکل حتما باید به پزشک ارجاع داده شوند. برای جلوگیری از آسیب های کلیوی در نوجوانان، مصرف مشروبات الکلی برای نوجوانان توسط والدین باید ممنوع شود.

در مواردی که فرد به مصرف الکل وابستگی و اعتیاد پیدا کرده است به مشاوره حرفه ای و همچنین خدمات توانبخشی نیاز دارد تا بسته به شرایطش، سم زدایی و یا سایر درمان های دیگر را دریافت کند. در صورتی که به نوشیدن مشروبات الکلی اعتیاد پیدا کرده اید و نمی توانید آن را متوقف کنید، مشاوران و مراکز توانبخشی زیادی وجود دارند که می توانند به شما کمک کنند. آسان ترین راه برای حل این مشکل مراجعه به یکی از این مراکز است. حتما این مطلب را بخوانید: 8 تا از بهترین روشهای گیاهی تقویت و پاکسازی کلیه (جدیدترین تحقیقات)


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
الکلبیماری های کلیویترک الکل

مطالب مشابه

1 دیدگاه. همین الان خارج شوید

  • سلام خسته نباشید کسی که 10ساعت قبل از سونو کلیه مشروبات الکلی بخوره احتمالش هست که سایز کلیه بزرگتر نشان داده بشه؟

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up