جواب نه شنیدن

افسردگی به دلیل ازدواج نکردن را با این 5 روش درمان کنید

مجرد بودن و مجرد شدن در قرن ۲۱ یک اتفاق کاملا معمولی و رایج است. در حقیقت در کشور بزرگی مثل آمریکا اکثر جوانان ازدواج نکرده اند و در بین افراد مجرد تقریباً نزدیک به دو سوم شان هرگز ازدواج نکرده ‌اند، یعنی یک سوم بقیه قبلاً طلاق گرفته، جدا شده اند یا همسر آن ها به دلایلی دیگر پیش شان نیست. تقریباً سن جوانی به سن پنجاه سالگی رسیده و یک چهارم این افراد در کل زندگی مجرد بود اند.

خانم ها نیز بیشتر از همیشه از لحاظ اقتصادی و مالی مستقل شده‌ اند و همین باعث می شود که در طولانی ‌مدت مجرد باقی بمانند. از طرفی به زندگی شخصی خود بیشتر ارزش می‌ دهند. بیش از ۲ مطالعه در این باره نشان داده است هنگامی که افراد ازدواج می‌ کنند، شادتر از دوران مجردی نیستند؛ البته به غیر از دوره کوتاه ماه عسل.

نه تنها افراد متاهل شادتر از افراد مجرد نیستند، بلکه کسانی که مجرد بوده اند معمولاً فواید زیادی نیز از زندگی خود برده‌ اند. مطالعه ای روی ۱۰۰۰۰ خانم استرالیایی نشان داده است ؛ خانم هایی که مجرد هستند و هیچ فرزندی ندارند، نگاه خوش بینانه تری نسبت به زندگی دارند، استرس آن ها نسبت به افراد متاهل ( با بچه یا بدون بچه ) کم تر است. آن ها هم چنین سطح تحصیلات بالاتری دارند. بیشتر در امور مختلف داوطلب می شوند. شاخص توده بدنی سالم تری دارند و کم تر به سمت سیگار می روند و بیماری‌ های خاص در آن ها کم تر است.

احساس نادیده گرفته شدن

بسیاری از افراد اکنون ترجیح می دهند که مجرد بمانند. البته به شرطی که به دور از قضاوت های دیگران و حرف‌ های زشت شان باشند.‌ بسیاری از آن ها تصمیم دارند که یک زندگی متفاوت داشته باشند، روی شغل خود تمرکز کنند، و روی علایق تمرکز داشته باشند تا این که بخواهند به دنبال پیدا کردن شریک زندگی و بزرگ کردن بچه ها باشند اما در این بین چه اتفاقی برای کسانی که به انتخاب خودشان مجرد نیستند می ‌افتد؟

سپری کردن دوران نوجوانی و دهه بیست سالگی با دوستان، می تواند زمان خوبی برای سرگرمی و ماجراجویی باشد اما زمانی که دوستان شما هر کدام ازدواج می‌ کنند و زندگی خودشان را تشکیل می‌دهند و شما هم چنان تنها هستید، چه اتفاقی می افتد؟

بهبود افسردگی با 5 مکمل گیاهی (با قیمت و لینک خرید)

این احساس اصلاً خوب نیست که فکر کنیم از بقیه جا مانده ایم ، چون که ناگهان یک حس تنهایی و حتی حسادت به ما دست می دهد. احتمالا احساسی دارید که فکر می کنید برنامه ریزی دوستان تان را نداشته اید و هرگز به جایگاه آن ها نمی‌ رسید؛ مخصوصاً زمانی که بچه دار می شوند و خانواده بزرگ خودشان را تشکیل می دهند.

word image 71

تحقیقات نشان می دهد هنگامی که زوج‌ ها با یکدیگر ازدواج می کنند و به سفر می روند، در نتیجه زمان کمتری در کنار دوستان شان خواهند بود و حتی بعضی از دوستان شان را فراموش می کنند و همین اتفاق؛ دوستان مجرد شان را آزار می دهد. این که شما مجرد باشید و در کنار گروهی از دوستان مجردتان هم زمان سپری کنید، حال خوبی دارد اما هنگامی که تنها فرد مجرد در بین دوستان تان باشید، باعث می‌ شود که حس نادیده گرفته شدن داشته باشید. از طرفی هم دوست ندارید داستان های عاشقانه دوستان تان را بشنوید، زیرا  خودتان مجرد هستید.

اما شما می توانید بعد از دوره ای طولانی با مشکلات بعد از آن کنار بیایید.

مجردی را در آغوش بکشید

همانطور که بالاتر هم اشاره کردیم؛ بسیاری از افراد خودشان انتخاب می‌ کنند که مجرد بمانند تا به دنبال جستجوی درون خودشان بروند. در واقع این افراد، مجردی را یک وضعیت طبیعی و در حالت استراحت می دانند.

اما خوب در مورد افرادی که خودشان انتخاب نکرده باشند که مجرد باشند چه؟

1-خودتان را درگیر اقدامات معنادار کنید. در زمان حال زندگی کنید و شادی عمومی را پیدا کنید که مربوط به ذهن و سپری شدن زمان شما می شود.

2- به این موضوع توجه کنید که همه افکار شما حقیقت ندارند. افکار منفی به سر شما خطور می کنند، بدون این که متوجه آن ها باشید. در نهایت می توانید این افکار را کنار بگذارید. بسیار مهم است که این افکار را به چالش بکشید به الگو های فکری خود دقت کنید و ببینید که مخالف فکر های منفی تان چه فکر های مثبتی وجود دارد؟ به عنوان مثال اگر فکر منفی با خودتان دارید که من به اندازه کافی خوب نیستم، سعی کنید که ارزش خودتان را به رابطه هایتان ندانید و برای چیز هایی که دارید شکرگزار باشید.

3- منتظر نباشید تا یک رابطه بخواهد شما را به اهداف تان برساند . بسیاری از اوقات ما به خاطر این طرز تفکر که زندگی از زمانی که ازدواج می کنیم و با همسرمان زندگی می کنیم، آغاز می شود، خودمان را آزار می دهیم و دچار افسردگی می شویم. باید از خودمان بپرسیم که چگونه می توانم بدون این که در رابطه نباشم، زندگی ام را تغییر دهم؟ با سفر کردنِ بیشتر، می توانید حال خودتان را بهتر کنید و دوباره نگاه خود را تغییر دهید. خیلی چیزها در دنیا هستند که بدون وجود همسر می توان آن ها را تجربه کرد.

4- از گذشته برای بهبود آینده استفاده کنید، نه این که آن را عامل منفی بدانید. رابطه های بد در مدت زمان طولانی در ذهن افراد باقی می‌ مانند و باعث می‌ شوند که ما اعتماد خود را به افراد از دست بدهیم یا بدترین حالت را از آن ها انتظار داشته باشیم.

-همچنین ممکن است ما با نگاه کردن به گذشته احساس گناه کنیم اما می‌ توانید نگاه خود را تغییر دهید. یعنی فقط خوبی ها را به یاد بیاورید و بدی‌ ها را فراموش کنید . بسیار مهم است که خودتان را با نفر قبلی زندگی خود و کسی که در زندگی‌ او وجود دارد، مقایسه نکنید.

5-افراد ویژگی‌ ها و ظواهر مختلفی دارند و این مقایسه کردن، حال آن ها را بد می کند. ما می‌توانیم از گذشته برای بهبود آینده استفاده کنیم‌. در مورد ویژگی هایی که با پارتنر قبلی خود داشتید، فکر کنید‌ از ویژگی‌ های خوب خود تقدیر کنید و چیز هایی که پرچم قرمز بودند و خوب محسوب نمی شدند را اصلاح کنید‌.

بهترین و بدترین رژیم غذایی برای افسردگی

6-از خودتان حمایت کنید. فکر نکنید که زندگی شما فقط در رابطه با همسر تغییر می‌ کند. هر چه قدر که بیشتر خودتان را تغییر دهید، احساس بهتری خواهید داشت و در نتیجه فقط ازدواج نیست که می‌ تواند به داد شما برسد.

7- به دوستان‌تان بگویید که چه احساسی دارید. اگر فکر می کنید توسط دوستان خود نادیده گرفته شده اید، بسیار مهم است که این احساس را به آن ها اعلام کنید . شاید آن ها روابط اجتماعی و دوستانه خوبی؛ مثل قبل با شما نداشته باشند اما از این موضوع خبر ندارند. پس شاید با گفتن این موضوع همه چیز بهبود پیدا کند.

در فرهنگ غربی ها باور و عقیده ای وجود دارد ؛ ما در جهانی زندگی می کنیم که چیز های خوب به افرادی می رسد که لایقش هستند. بنابراین اگر شما در رابطه ازدواج نباشید ، ممکن است به این فکر کنید که ما لایق عشق، شادی و دوستی نیستیم.

اگر چه بسیار مهم است به یاد داشته باشید که رابطه به معنای سازش پذیری و زمان‌بندی است و شما باید صبر کنید تا شخص مورد نظرتان پیدا شود. همان طور که قبلا هم اثرات روابط بد را توضیح دادیم، باید بدانید که نباید تن به هر رابطه ای بدهید. افرادی که هم اکنون مجرد هستند، باید با این حقیقت روبه‌رو شوند که شما تا الان انتخابی زندگی کرده‌ اید. زوج های خیلی غمگین هم در دنیا وجود دارند که آرزو دارند جای شما بودند و هرگز ازدواج نمی کردند و وارد این مقوله نمی شدند.

علائم افسردگی (و تفاوت آن با غم و اضطراب و موارد مشابه)

پس باید به خودتان افتخار کنید که اکنون زندگی راحتی دارید . سعی کنید خود شناسی را افزایش دهید و ببینید که واقعاً چه چیزی را در زندگی می خواهید و چه چیزی از همسر آینده تان خواستار هستید .


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


linkدرمان افسردگی

مطالب مشابه

4 دیدگاه. همین الان خارج شوید

 • ممنون از دیدگاهتون.
  خیلی از سایت ها هیچ راهکاری برای افراد مجرد مخصوصا دخترا نمیدن. فقط حس بد آدم رو بیشتر میکنن و حس بدبختی منتقل میکنند. کاش مطالبی نظیر سایت شما بیشتر گذاشته بشه.

  پاسخ
 • دیدگاه غرب با شرق بخصوص کشور ما فرق دارد،اینجا شخص سالم و بسیار با انگیزه ففط بخاطر مسایل مالی دست از ازدواج برمیدارد یا بخصوص اگر دچار معلولیت باشد که آن هم دو مشکل بزرگ یعنی هم جسمی و هم اقتصادی با هم ترکیب شده و شخص تندرست از لحاظ ذهنی را درگیر میکند. نمیشود نتیجه تحقیقات در غرب را با ایران مقایسه کرد.

  پاسخ
  • من ازدواج کردم و جدا شدم این نیست که ازدواج درمان درد هستش حتی در یک رابطه بد خلا عاطفی بیشتری داریم تا تنهایی .اگر بخواهیم مقایسه کنیم مجردی بهتر از متاهلی هستش
   در مجردی سعی میکنی خودت را آرام کنی ولی متاهل باشیم اصلا نمیدونیم آرامش چی هستش

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up