صرع

داروهای صرع بزرگسالان، جراحی و نکاتی برای ازدواج مبتلایان

هنگامی که صرع اتفاق می افتد، خط اول درمان معمولا دارو است. بیش از 20 داروی مختلف ضد تشنج وجود دارد. برخی از آن ها خواص بهتری دارند اما همگی عوارض جانبی دارند. اگر دارو در کنترل تشنج ها ناکارآمد باشد، ممكن است جراحی انجام شود. قبل از اینکه مصرف داروهای ضد تشنج را متوقف کنید یا روش درمان را تغییر دهید با پزشک خود مشورت کنید. به طور ناگهانی متوقف کردن یک دارو خطر ابتلا به تشنج را افزایش می دهد.

دارو برای صرع

درمان با دوز کم شروع می شود و پس از آن به صورت متوالی افزایش پیدا می کند تا به دوز مناسب برسد. این کار به منظور به حداقل رساندن عوارض جانبی انجام می شود.

عوارض جانبی داروهای ضد تشنج منجر به کاهش کیفیت زندگی افراد مبتلا به صرع می شود. خواب آلودگی، سرگیجه، دوبینی عدم تمرکز، تهوع، لرزش، بثورات، افزایش یا کاهش وزن و افکار خودکشی از این عوارض است. 1 نفر از هر 3 نفر مبتلا به صرع، با دارو، درمان نمی شود. این افراد مقاوم در برابر دارو نامیده می شوند.

حتما بخوانید: صرع چیست؟ علل اصلی آن کدامند و بهترین روش درمان آن طبق جدیدترین تحقیقات

انواع داروهای ضد تشنج

این داروها برای درمان طیف وسیعی از تشنج استفاده می شود، از جمله تشنج های موضعی و عمومی:

دارو برای تشنج های موضعی

دارو برای تشنج absence

داروهای ضد تشنج مبتنی بر ماری جوانا

اپیدیولکس، داروی ساخته شده از یک ماده شیمیایی موجود در گیاه کانابیس ساتیوا (ماری جوانا) است، در اواخر ژوئن 2018 توسط سازمان غذا و دارو آمریکا تأیید شد.

جراحی برای صرع

جراحی صرع تنها گزینه برای درمان تشنجات مقاوم است، اما برخی از افراد ممکن است نتوانند این عمل را انجام دهند. جراحی می تواند به بافت های مغزی اسیب زده و موجب بیماری های شناختی شود.

چندین نوع از جراحی مغز برای صرع وجود دارد:

رزکسیون موضعی با حذف بخش مغز که در آن تشنج رخ می دهد، انجام می شود. در صورتی که پزشکان یک ناحیه کوچک و دقیق مغز را تشخیص دادند که در معرض تشنج قرار می گیرند به احتمال زیاد جراحی در متوقف شدن تشنج ها موفقیت آمیز خواهد بود.

کالوزوتومی کورپوس این نوع جراحی شامل قطع ارتباط بین نیمه راست و چپ مغز است. از آنجایی که تشنج های عمومی درواقع تشنج موضعی هستند که به هر دو نیمکره مغز گسترش می یابد، این جراحی تشنج را در همان نیمه مغز که شروع شده نگه می دارد به طوری که تنها نیمی از بدن تحت تاثیر قرار می گیرد.

بافت برداری در این نوع جراحی، برش هایی روی بافت مغز ایجاد می کنند تا مانع انتقال الکتریکی شود. این نوع جراحی در صورتی انجام می شود که نتوان بخشی از مغز را برش داد.

توصیه های غذایی برای صرع

برخی از تغییرات رژیم غذایی در کاهش تشنج ها مفید هستند. اکثر آنها شامل کاهش کربوهیدرات (قند و نشاسته) در رژیم غذایی است. هنوز مشخص نیست که چگونه این رژیم ها به کاهش تشنج کمک می کنند.

کاهش مصرف کربوهیدرات سبب می شود که بدن برای سوزاندن چربی بیشتر انرژی مصرف کند و هنگامی که بدن چربی مصرف می کند، کتون ها تولید می شوند.

رژیم های کم کربوهیدرات نیز با کاهش میزان گلوکز و انسولین در خون همراه هستند. محققان مطمئن نیستند که آیا بهبود تشنج ناشی از افزایش کتون است یا کاهش قند های بدن.

حتما بخوانید: تشنج چیست؟ چند حقیقت راجب آن و روش های درمان خانگی موثر

دستگاه های مورد استفاده در معالجه صرع

دستگاه های تحریک عصبی راه دیگری برای درمان تشنج هایی است که با دارو کنترل نمی شوند. دستگاه محرک عصب واگ زیر پوست سینه قرار می گیرد و پالس هایی را برای کنترل تشنج به مغز می فرستد. همچنین عصب واگ را که باعث کاهش احتمال صرع می شود تحریک می کند.

Neurostimulation در این روش دستگاهی در جمجمه قرار می گیرید که با تجزیه و تحلیل پالس های عصبی، خبر نزدیک شدن صرع را می دهد.

دستگاه تحریک مغزی عمیق (DBS) در قفسه سینه قرار می گیرد و با مغز ارتباط دارد، این دستگاه امواج صرع را دریافت کرده و از ایجاد آن ها جلوگیری می کنند. این دستگاه در بزرگسالان مبتلا به تشنج های موضعی استفاده می شود که بیش از شش بار در ماه تشنج دارند و نتایج خوبی با حداقل سه نوع دارو نداشته اند.

حقایق جالب

 • اولین اطلاعات بدست آمده در مورد صرع مربوط 400 سال قبل از میلاد مسیح است.
 • نوع اسیب مغزی بسیاری از تشنج ها شناخته شده نیست.
 • رفتار های ایجاد شده هنگام تشنج بسیار غیر معمول اند.
 • هنوز خیلی چیز ها هست که در مورد صرع نمی دانیم
 • هر صرع یک آغاز یک وسط و یک پایان دارد
 • اجازه دهید تا صرع اتفاق بیفتد، فقط حواستان به عوامل خطرساز اطراف باشد

صرع و ازدواج

 • اجازه ندهید صرع ازدواج شما را خراب کند: تحقیقات نشان داده است که صرع باعث می شود افراد از مشکلات جنسی رنج ببرند، اما اغلب شرمنده می شوند که با همکاران خود بحث کنند. این مشکلات در بعضی موارد به واسطه داروهای ضد صرع ایجاد می شوند و گاهی به علت خود صرع.
 • آیا افراد مبتلا به صرع مشکلات جنسی دارند؟ مشکلات جنسی رایج هستند و تنها به بیماران صرعی محدود نمی شوند. با این حال، مهم است بدانید که صرع ممکن است اعتماد به نفس را کم کند و این ممکن است بر عملکرد جنسی تاثیر بگذارد.
 • آیا رابطه جنسی باعث تشنج آن ها می شود؟ بله ممکن است بسته به شرایطی که انجام شود صرع اتفاق بیفتد.
 • همسر چه کاری باید نجام دهد؟ شریک باید تا آنجا که ممکن است در مورد صرع شناخت داشته و با کمک های اولیه آشنا باشد. ایمنی در چنین وضعیتی بسیار مهم است. بیمار باید از تمام اجسام خطرناک دور شده و راه هوایی آن باز شود.
 • آیا صمیمیت عاطفی به کنترل حملات صرع کمک می کند؟ بله باعث می شود که شما و همسرتان شاد تر باشید.
 • آیا مبتلایان به صرع دارای میل جنسی اندک هستند؟ هیچ مدرکی دال بر این وجود ندارد.
 • کدام صرع احتمال بروز مشکلات جنسی را به همراه دارد؟ افراد مبتلا به صرع شدید یا بیماران بالای 50 سال ممکن است از این مساله رنج ببرند.
 • آیا این افراد در حفظ نعوظ مشکل دارند؟ باز هم این به بیمار بستگی دارد. این مشکل می تواند به خاطر دیابت باشد اما اگر مشکل از داروهای ضد صرع باشد باید با دکتر مشورت کنید.
 • برای جلوگیری از مشکلات جنسی در صرع چه کنیم؟ نوع صرع باید به درستی تشخیص داده شود و داروی مناسب تجویز گردد. اجتناب از الکل، داشتن یک رژیم غذایی متعادل با میوه ها و سبزیجات، داشتن ورزش منظم و… می تواند کمک کننده باشد.
 • برخی از زنان مبتلا به صرع از رابطه جنسی دردناک شکایت دارند. چگونه می توان از آن درد جلوگیری کرد؟ سکس یک فرآیند است و باید در آن تحریک کامل اتفاق بیفتد. استفاده از روان کننده مناسب است همچنی عشق بازی برای افزایش تمایل مفید است.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست