جوش بعد از ضد آفتاب

چرا ضد آفتاب می زنیم جوش می زنیم؟ راه حل

اگر دائما جوش می زنید و نمی دانید که چه ضد آفتابی برای پوستتان انتخاب کنید، این مطلب را از دست ندهید. در این پست در مورد انتخاب ضد آفتاب مناسب برای پوست های مستعد آکنه و روش استفاده از آن اطلاعات کاملی در اختیارتان قرار داده شده است. پس با همراه شوید.

ویژگی های ضد آفتاب های ضد آکنه

ضد آفتاب های زیادی در بازار وجود دارد و برخی از آنها بطور بالقوه می توانند موجب ایجاد جوش و آکنه شوند. برای پیشگیری از این امر در زمان خرید، نکات زیر را رعایت کنید:

  • یک ضد آفتاب با SPF 15 تا 30 خریداری کنید: ضد آفتاب هایی با SPF 15، کمتر موجب ایجاد جوش می شوند و تقریباً به اندازه ی ضد آفتاب های با SPF 30، از پوست محافظت می کنند. با این حال برخی از محصولات با SPF بالاتر که به دقت فرموله شده اند نیز ممکن است بی خطر باشند. همیشه یک ضد آفتاب “broad-spectrum” (طیف گسترده) انتخاب کنید تا از پوست در مقابل هر دو اشعه ی UVA و UVB محافظت کند.
  • به اصطلاح ” non-comedogenic” (غیر جوش زا) بر روی محصول توجه کنید: این ضد آفتاب ها برای پوست های مستعد آکنه طراحی شده اند و موجب مسدود شدن منافذ پوست نمی شوند. در این حالت می توان امیدوار بود که تولید کننده، آکنه را به عنوان یک مسئله مهم در نظر گرفته است و احتمالا محصولات خود را بر این اساس آزمایش کرده است.
  • از ضد آفتاب هایی که برای جوانان و نوجوانان ساخته شده اند استفاده کنید: همیشه استثناهایی وجود دارد اما به طور کلی محصولاتی که برای نوجوانان و جوانان به بازار عرضه می شوند، برای پوست های چرب و مستعد آکنه مناسب هستند در حالی که محصولات ساخته شده برای افراد مسن، بیشتر حاوی نرم کننده بوده و برای پوست های خشک مناسب هستند. برخی از نرم کننده های چرب می توانند منافذ پوست را مسدود کنند. توجه داشته باشید که همیشه از محصولاتی استفاده کنید که حاوی ترکیبات جوش زا نیستند.
  • ضد آفتاب را به روش صحیح و مقدار مناسب استفاده کنید: از آنجا که تحریک فیزیکی پوست می تواند آکنه را تشدید کند، ابتدا ضد آفتاب را روی ناحیه ی کوچکی از پوست خود (که مستعد آکنه است)، امتحان کنید. یک چهارم تا یک سوم قاشق چایخوری برای صورت کافی است و 30 گرم نیز برای کل بدن توصیه می شود. تا زمانی که در معرض نور خورشید هستید، ضد آفتاب را هر دو ساعت یکبار تمدید کنید.

حتما بخوانید: 3 تا از بهترین ماسک های صورت برای از بین بردن جوش

آیا ضد آفتاب ها بیخطر هستند؟

استفاده از کرم ضد آفتاب توانایی بدن برای تولید ویتامین D را کاهش می دهد و می تواند در زمان برخورد اشعه ماورا بنفش خورشید با مواد ضد آفتاب، رادیکال های آزاد تولید کند. با وجود این مضرات، اکثر متخصصان موافق هستند که فواید استفاده از کرم ضد آفتاب بیشتر از مضرات آن است.

برای انتخاب ضد آفتاب مناسب نوع پوست، بهتر است با یک متخصص پوست مشورت کنید. متخصصان می توانند ضد آفتاب های مناسبی که مشکلاتی مانند آکنه و جوش بهمراه ندارند را برای شما تجویز کنند.

اهمیت نور خورشید در تولید ویتامین D

قرار گرفتن پوست در معرض نور خورشید، موجب تولید ویتامین D در بدن می شود. کاهش میزان ویتامین D در بدن، منجر به تولید آکنه بیشتر می شود. بنابراین آفتاب گرفتن به میزان کم و در حد تعادل، لزوما چیز بدی نیست. افرادی که پوست روشن تر می توانند تا 20 دقیقه در روز و افراد با پوست تیره تا 2 ساعت در روز در معرض آفتاب قرار بگیرند. با این حال توجه داشته باشید که قرار گرفتن بیش از حد در معرض آفتاب به پوست آسیب می رساند. آفتاب سوختگی می تواند پس از چند هفته منجر به ایجاد آکنه شود. بنابراین اگر در ماه های تابستان با مشکل آکنه مواجه شدید، احتمالا پوست شما حدودا 1 یا 2 هفته ی قبل، آفتاب سوخته شده است. بهترین کار این است که بطور دائم از آفتاب فرار نکنید و مراقب سوختگی پوست هم باشید.

یک ضد آفتاب خوب می تواند از آفتاب سوختگی جلوگیری کند اما پیدا کردن یک ضد آفتاب بیخطر و محافظ می تواند کاری چالش برانگیز باشد. در این قسمت اطلاعاتی آورده شده است که می تواند به شما کمک کند تا انتخاب هوشمندانه تری داشته باشید.

ضد آفتاب های فیزیکی بهتر هستند یا شیمیایی؟

دو نوع ضد آفتاب وجود دارد: فیزیکی و شیمیایی.

ضد آفتاب های فیزیکی: کرم های ضد آفتاب فیزیکی اشعه UV را مسدود می کنند و پرتوهای مضر خورشید را مانند آیینه منعکس و منحرف می نمایند. دو ضد آفتاب فیزیکی وجود دارد: اکسید روی و دی اکسید تیتانیوم. اکسید روی نرمتر و لطیف تر بوده و محافظت بیشتری ایجاد می نماید. ضد آفتاب های فیزیکی منافذ پوست را مسدود نمی کنند و در تمام طول روز، تاثیر خود را حفظ می کنند. با این حال این محصولات روی پوست خشک می شوند و به دلیل ماهیت فیزیکی اکسید روی و دی اکسید تیتانیوم، حالت سفید کنندگی دارند و پوست را رنگ پریده می کنند.

ضد آفتاب های شیمیایی: ضد آفتاب های شیمیایی با جذب اشعه ماورا بنفش و سپس تبدیل آن به گرما در داخل پوست، از پوست محافظت می کنند. در این محصولات مواد بسیار متنوع و مختلفی بکار می رود. برخی از این محصولات برای پوست های مستعد آکنه مناسب نیستند و شما باید برندهای مختلف این ضد آفتاب ها را روی پوستتان امتحان کنید تا از مناسب بودن آنها اطمینان حاصل نمایید. ضد آفتاب های شیمیایی با قرار گرفتن در معرض نور آفتاب، شروع به تجزیه می کنند و تاثیر خود را تنها تا 2 ساعت حفظ می کنند. این محصولات به راحتی تمیز می شوند و پوست را مرطوب می کنند.

در تصویر زیر نحوه ی عملکرد ضد آفتاب های فیزیکی و شیمیایی را مشاهده می کنید. همانطور که ملاحظه می کنید، ضد آفتاب های فیزیکی (تصویر سمت چپ)، نور آفتاب را منعکس می کند و ضد آفتاب های شیمیایی (تصویر سمت راست)، اشعه ی UV را جذب می کند و به این ترتیب از پوست محافظت می نمایند.

word image 5

ضد آفتاب های طیف گسترده (Broad-Spectrum)

اصطلاح طیف گسترده به ضد آفتاب هایی اطلاق می شود که از پوست در مقابل اشعه UVA و UVB محافظت می کنند. اشعه UVB باعث برنزه شدن یا آفتاب سوختگی می شود. از طرفی هر دو اشعه UVA و UVB باعث آسیب پوست، پیری زودرس و سرطان می گردند.

همانطور که در جدول زیر مشاهده می کنید، تعداد کمی از ضد آفتاب های شیمیایی در مقابل هر دو اشعه ی UVA و UVB از پوست محافظت می کنند و تنها ترکیبات آووبنزون و اکامسول، از پوست در مقابل UVA محافظت کامل ایجاد می کنند.

اما اکسید روی و دی اکسید تیتانیوم (که هر دو جزء ضد آفتاب های فیزیکی هستند)، طیف گسترده ای دارند و از این میان اکسید روی (آخرین ترکیب در جدول)، بهترین عملکرد را برای محافظت از پوست در مقابل هر دو اشعه ی UVA و UVB دارد.

در نتیجه اگر به دنبال ضد آفتابی با بیشترین میزان محافظت از پوست هستید، توصیه می کنیم که ضد آفتاب فیزیکی اکسید روی را انتخاب نمایید.

ترکیب ضد آفتاب محافظت در مقابل اشعه UVA (امتیاز از 3) محافظت در مقابل اشعه UVB (امتیاز از 3) نوع ضد آفتاب (فیزیکی یا شیمیایی)
آمینوبنزوئیک اسید 0 3 شیمیایی
آووبنزون 3 1 شیمیایی
سینوکسات 1 3 شیمیایی
دی اکسی بنزون 2 3 شیمیایی
اکامسول 3 1 شیمیایی
هموسالات 0 3 شیمیایی
متیل آنترانیلات 2 3 شیمیایی
اکتوکریلن 1 3 شیمیایی
اکتیل متوکسی‌سینامات 1 3 شیمیایی
اکتیل سالیسیلات 0 3 شیمیایی
اکسی بنزون 2 3 شیمیایی
پادیمات او 0 3 شیمیایی
فنیل ‌بنزیمیدازول 0 3 شیمیایی
سالیسوبنزون 2 3 شیمیایی
ترولامین سالیسیلات 2 3 شیمیایی
دی اکسید تیتانیوم 0 3 فیزیکی
اکسید روی 3 3 فیزیکی

SPF (فاکتور محافظت در برابر آفتاب)

SPF به معنی فاکتور محافظت در برابر آفتاب است و در واقع روشی برای درک توانایی ضد آفتاب برای محافظت از پوست در مقابل اشعه ی UVB است. هرچه این عدد بیشتر باشد، مدت طولانی تری می توانید بدون آفتاب سوختگی، در آفتاب بمانید. بعبارت دیگر SPF مربوط به مدت زمانی است که ضد افتاب از پوست شما محافظت می کند. بنابراین اگر از ضد آفتابی با SPF 15 استفاده کنید، محافظت از پوست در مقابل امواج خورشید، 15 برابر بیشتر از زمانی ست که از ضد آفتاب استفاده نکرده اید.

برای محاسبه ی قدرت ضد آفتاب می توانید مدت زمانی که می توانید بدون آفتاب سوختگی زیر آفتاب بمانید را ضربدر میزان SPF ضد آفتاب کنید. مثلا اگر به طور معمول 30 دقیقه طول می کشد تا آفتاب سوخته شوید، استفاده از ضد آفتابی با SPF 2 به شما امکان می دهد تا 60 دقیقه بدون آفتاب سوختگی، زیر نور خورشید بمانید. SPF 3 به شما امکان می دهد 90 دقیقه در معرض نور آفتاب بمانید و SPF 4 به مدت 2 ساعت. SPF 15 نیز این زمان را حداکثر تا 7 ساعت افزایش می دهد.

روش دیگر برای درک بهتر موضوع این است که میزان مسدود شدن اشعه ی UVB را در نظر بگیرید. SPF 2 حدود 50٪ از این اشعه را مسدود می کند. کرم ضد آفتاب باSPF 15 ، 93% اشعه UVB را مسدود می کند و SPF30 تقریباً 97٪ از این اشعه را مسدود می نماید.

بیشتر متخصصان، استفاده از ضد آفتاب با SPF 15 یا بیشتر را توصیه می کنند. هیچ ضد آفتابی نمی تواند 100٪ از پوست در مقابل اشعه ی خورشید محافظت کند و هرچه این مقدار بیشتر باشد، احتمال خشک شدن پوست (با ضد آفتاب های فیزیکی) یا چرب شدن آن (با ضد آفتاب های شیمیایی) افزایش میابد.

در تصویر زیر، میزان محافظت SPF های مختلف از پوست را مشاهده می کنید. همانطور که ملاحظه می کنید، با افزایش SPF ضد آفتاب، میزان محافظت از پوست افزایش میابد و در SPF50 (با محافظت 98درصد) به اوج می رسد. متخصصان استفاده از ضد آفتاب هایی با SPF 15 تا 50 را توصیه می کنند.

برای محافظت کامل از پوست، چه میزان ضد آفتاب بزنیم؟

استفاده از مقادیر کافی ضد آفتاب برای محافظت از پوست امری ضروری است.

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید، میزان ضد آفتاب مورد نیاز برای کل بدن حدود 30 میلی لیتر بوده و برای صورت حدودا 2 میلی لیتر (معادل یک سوم تا یک چهارم قاشق چایخوری) می باشد.

word image 7

بیشتر افراد بسیار کمتر از این مقدار، از ضد آفتاب استفاده می کنند و بطور معمول یک چهارم از مقادیر توصیه شده را مورد استفاده قرار می دهند. برای جلوگیری از تحریک پوست، ضد آفتاب را به آرامی و با ملایمت روی صورت بزنید.

بهترین زمان استفاده از ضد آفتاب

ضد آفتاب های فیزیکی مانند اکسید روی یا دی اکسید تیتانیوم را می توانید بلافاصله قبل از قرار گرفتن در معرض آفتاب استفاده کنید چون این ضد آفتاب ها بلافاصله پس از قرار گرفتن روی پوست، از آن محافظت می کنند. اما لازم است ضد آفتاب های شیمیایی را 15 دقیقه قبل از قرار گرفتن در معرض آفتاب استفاده کنید زیرا باید جذب پوست شوند و برای اینکار، به 15 دقیقه زمان نیاز دارند.

 

کرم ضد آفتاب تا چند ساعت از پوست محافظت می کند؟

ضد آفتاب های فیزیکی فقط در صورت خیس شدن و تعریق زیاد باید تجدید شوند. در غیر این صورت، در تمام طول روز از پوست محافظت می کنند. اما ضد آفتاب های شیمیایی در معرض نور خورشید شروع به تجزیه می کنند و تنها 2 ساعت در برابر آفتاب دوام می آورند. اگر صبح ضد آفتاب بزنید و در طول روز کمتر از 2 ساعت در آفتاب باشید، مشکلی ایجاد نمی شود. اما اگر قرار است تمام روز را در معرض آفتاب باشید، باید هر 2 ساعت یکبار (یا بعد از خیس شدن پوست و تعریق زیاد) کرم را تجدید کنید.

آیا ضد آفتاب های ضد آب، برای پوست های مستعد آکنه مناسب هستند؟

خیر. ضد آفتاب هایی که ادعا می کنند ضد آب (waterproof یا water-resistant) هستند، حاوی موادی می باشند که یک لایه دفع کننده آب روی پوست ایجاد می کنند. اگرچه این محصولات برای برخی افراد (کسانی که زیاد عرق می کنند یا از ورزش های آبی استفاده می کنند) مناسب هستند اما در اغلب موارد موجب تحریک پوست های مستعد آکنه می شوند. همچنین از آنجاییکه شستن این ضد آفتاب ها کار دشواری ست، در زمان شست و شو احتمال تحریک شدن پوست وجود دارد و همین امر باعث تشدید آکنه می شود.

نتیجه گیری

قرار گرفتن در معرض آفتاب (در حد متعادل)، برای بدن و پوست مفید است و در حقیقت اصلی ترین راه تولید ویتامین D در بدن می باشد. همانطور که می دانید، این ویتامین یک ماده مغذی مهم برای بدن انسان است. با این حال قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید موجب آسیب رسیدن به پوست می شود و مشکلاتی مانند آفتاب سوختگی و پیری زودرس پوست ایجاد می نماید. اما گاهی اوقات به دلیل شرایط کاری و زندگی نمی توان مدت زمان قرار گرفتن در معرض نور خورشید را محدود کرد بنابراین بهترین راه، استفاده از یک ضد آفتاب موثر و بدون انسداد منافذ است تا بتواند بخوبی از پوست شما مراقبت کند.

استفاده از ضد آفتاب هایی با SPF پایین (حدود 8)، توانایی بدن برای ساخت ویتامین D را تا 95 درصد کاهش می دهد. ویتامین D یک ماده مغذی ضروری است و بسیاری از افراد با کمبود آن مواجه هستند. سعی کنید از نور خورشید فرار نکنید. افرادی که پوست روشن دارند می توانند روزانه با 20 دقیقه قرار گرفتن در معرض آفتاب و افرادی که پوست تیره دارند با 2 ساعت قرار گرفتن در معرض آفتاب، سطح ویتامین D مورد نیاز بدن خود را تأمین کنند. اگر همیشه از ضد افتاب استفاده می کنید، از پزشک بخواهید که سطح ویتامین D بدنتان را بررسی کند و در صورت کمبود این ویتامین، مکمل های ویتامین D مورد نیاز را برای شما تجویز نماید.

چرا ضد آفتاب پوست را تیره می کند؟ راه حل

ضد آفتاب موجب آزاد شدن رادیکال های آزاد در پوست می شود. با این حال آسیب ناشی از اشعه خورشید مضرتر است و FDA و AAD (آکادمی پوست آمریکا) هر دو اتفاق نظر دارند که فواید ضد آفتاب بیشتر از خطرات آن است.

4 تا از پرفروش ترین ضد افتاب های ماه گذشته


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
درمان جوش صورتکرم ضد آفتاب

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up