جوش صورت

33 خوراکی برای درمان جوش زیر پوستی +بایدها و نبایدها

جوش زیرپوستی بخصوص در صورت یک وضعیت پوستی است که وقتی غدد چربی (غدد ترشح کننده چربی) و فولیکول های مو به هم میرسند و ماده ای روغنی یا چرب تحت عنوان چربی پوست ترشح میکنند ایجاد می شود. سلولهای مرذه پوست و چربی مازادی که باعث انسداد فولیکولهای مو شود نتیجه اش لکه های التهابی است که جوشهای کیستی نامیده میشود. اولین نشانه جوش بین سنین 14 تا 19 شروع به ظاهر شدن میکند زیرا سنی است که تغییرات هورمونی شروع میشود. به خصوص در دختران به علت چرخه قاعدگی که دارند. علل دیگر جوش شامل رژیم غذایی، آلودگی ها، عوامل ژنتیکی و فیزیولوژیکی هستند. علایمی که در پوست چرب به نظر میرسد: جوش سرسیاه و سرسفید، کیستها، کورک، اثر زخم روی پوست و لایه لایه شدن پوست است.

تنها درمانهای خانگی ثابت شده جوشهای کیستی

1- سم زدایی

بدن ما برای سموم جای خوشایندی است بنابراین ما برای نگهداری پوستمان و برای اینکه پوستمان سالم و شاداب به نظر برسد نیاز به حذف سموم داریم. توکسین ها سبب عدم تعادل هورمونی در بدن ما هستند که نتیجه اش جوش کیستی است. برای حذف سموم شما نیاز دارید که بدن خود را برای تغییر رژیم غذایی آماده کنید. مقدار زیادی میوه و سبزی تازه بخورید. برای شستشوی سموم مقدار فراوانی آب بنوشید و مکمل هایی مثل امگا 3 مصرف کنید چرا که هورمون های شما را تحت کنترل نگه میدارد.

2- سرکه سیب

سرکه سیب یک آنتی بیوتیک طبیعی است که سطح pH پوست شما را در حالت متعادل نگه میدارد. یک قاشق غذا خوری سرکه سیب با دو قاشق غذاخوری آب مخلوط کرده و آن را در یخچال بگذارید بعد از هر بار شستشوی صورت آن را روی صورت خود بکار ببرید.

حتما بخوانید: علل، نشانه ها و جدیدترین روش درمان سریع جوش صورت (2019)

3- ماسک عسل

عسل به کشتن و کاهش باکتری های عامل جوشهای کیستی کمک میکند. عسل خام را روی صورت تمیز بگذارید و با انگشتتان چند دقیقه روی پوست ماساژ دهید. 15 دقیقهد بگذارید بماند سپس آن را بشویید.

4- آب لیمو

آب لیمو یک آنتی اکسیدان طبیعی است کهئ پوست را تمیز و به دور از باکتری نگه میدارد. خاصیت اسیدی طبیعی اش به جدا شدن سلولهای مرده پوست و منافذ باز پوست کمک میکند. آب لیمو را به کمک توپ پنبه روی صورت تمیز بکار ببرید بگذارید یک شب روی پوستتان بماند و صبح آن را بشویید. شما میتوانید برای پاکسازی پوست از آب لیمو به طور روزانه استفاده کنید. اگر پوست شما را خشک کند باید یک یا دو بار در طول هفته از آن استفاده کنید.

5- روغن کاسنی آبی

این روغن روی جوشهای کیستی بسیار موثر است یک قطره از روغن کاسنی آبی را با هر اسانس روغنی مخلوط کنید و آن را روی ناحیه تحت تاثیر بکار ببرید بگذارید چند دقیقه بماند سپس آن را با آب سرد بشویید.

6- زردچوبه

زردچوبه در هند معمولا در هر آشپزخانه ای پیدا میشود. تهیه هر غذایی در هند بدون لین ادویه امکان پذیر نیست. این ادویه به خاطر خواص ضد باکتری اش در سراسر جهان شناخته شده است. برای نابود کردن جوشهای کیستی نصف قاشق غذاخوری زردچوبه را با یک لیوان آب گرم مخلوط کنید و هر روز با معده خالی آن را بنوشید.

7- سفیده تخم مرغ

سفیده تخم مرغ عامل التیام بخش شناخته شده است. سفیده تخم مرغ را با انگشت به آرامی روی صورت بمالید بگذارید چند دقیقه بماند سپس آن را بشویید و صورت را با پاک کننده صورت بشویید.

8- بخار

دو بار در هفته یا یک روز در میان حمام بخار بگیرید، به پاک کردن منافذ کمک میکند و صورت را از چربی آزاد میکند.

حتما بخوانید: مقدار مصرف تتراسایکلین برای جوش صورت، عفونت و همه نکات مهم دیگر

9- خمیر دندان

فلوراید موجود در خمیر دندان به خشک کردن منافذ و کشته شدن باکتری های عامل جوش کمک میکند استفاده از ژل خمیر دندان هم به عنوان التیام بخش بهترین است. خمیر را روی ناحیه تحت تاثیر بکار برده و 15 دقیقه بگذارید بماند سپس با آب سرد آن را بشویید و آهسته خشک کنید.

10- ماسک آسپیرین

تعدادی آسپیرین را له کنید تا یک پودر درست شود. به آن آب اضافه کنید، خمیر نازکی از آن درست کنید و روی صورت خود بکار ببرید بعد از 15 دقیقه صورت خود را با آب گرم بشویید و سپس آهسته خشک کنید و قتی از آسپیرین استفاده میکنید باید آگاه باشید که آسپیرین در هر شکلی خطرناک است چونکه بدن آن را به آسانی جذب میکند بنابراین از این روش به عنوان آخرین راه جلوگیری از جوش استفاده کنید.

11- ضماد نمکی

نمک درد ناشی از التهاب را فراهم میکند یک فنجان آب با نصف قاشق غذاخوری نمک را مخلوط کنید یک قطعه پارچه را در این مایع خیس کنید و آن را روی ناحیه تحت تاثیر بکار ببرید. بگذارید ضماد به مدت 15 دقیقه بماند سپس آن را با آب سرد بشویید.

12- نشاسته ذرت

یک خمیر چسبناک با ترکیب نشاسته ذرت و آب درست کنید. وقتی که خمیر یکنواخت شد با انگشت روی صورت قرار دهید و بگذارید نیم ساعت بماند سپس با آب سرد آن را بشویید این ماسک را حداقل سه بار در روز بکار ببرید (به مدت یک هفته)، آنگاه تفاوت پوست خود را احساس خواهید کرد.

13- انبه

انبه منافذ پوست را باز میکند و با اینکار پوست شما را روشن کرده و صافی پوست خود را احساس خواهید کرد. برای ساخت ماسک انبه یک انبه رسیده را بردارید، آب آن را بگیرید سپس مقدار کمی آب به آن اضافه کنید و آن را روی پوست خود بکار ببرید بعد از 15-20 دقیقه صورت خود را با آب گرم بشویید و تفاوت پوست خود را احساس کنید. هر روز یا یک روز در میان این کار را تکرار کنید.

حتما بخوانید: خواص وازلین برای پوست صورت- درمان جوش و 7 نکته بسیار مهم

14- ماسک سیب زمینی

سیب زمینی سرشار از ویتامین هایی است که قرمزی و تورم را کاهش میدهند. همچنین چربی های اضافه را از منافذ بیرون میکشد. برای ساخت ماسک سیب زمینی تعدادی سیب زمینی را پوست کنده و در مخلوط کن با هم مخلوط کنید. سعی کنید آب آن را بگیرید و به کمک پنبه روی صورت خود بکار ببرید 20 دقیقه یا بیشتر بگذارید روی صورت بماند. سپس آن را با آب بشویید هیچ گونه اثر جانبی ندارد و میتواند هر روز استفاده شود.

15- گوجه فرنگی

گوجه فرنگی سرشار از ویتامین های A, C, K است و دارای آنتی اکسیدان است. گوجه فرنگی را قطعه کنید آن را روی ناحیه تحت تاثیر بگذارید. همچنین میتوانید با خرد کردن چند گوجه فرنگی یک خمیر درست کنید و روی صورت خود بکار ببرید.

16- دارچین

یک قاشق غذاخوری پودر دارچین با یک قاشق غذاخوری عسل مخلوط کنید و خمیر حاصل را قبل از رفتن به رختخواب روی صورت خود بکار ببرید و صبح آن را بشویید.

17- پرتقال و پوست نارنگی

پرتقال و پوست نارنگی سرشار از ویتامین C هستند. پوست این میوه ها را خشک کنید تا رطوبت آنها تبخیر شود سپس آنها را بسابید تا پودر بدست بیاید یک قاشق غذاخوری از پودر را با عسل یا آب در مقدار مساوی مخلوط کنید و آن را روی صورت خود بکار ببرید و بگذارید 15 دقیقه بماند سپس صورت خود را با آب گرم بشویید.

18- روغن زیتون

مخلوط روغن زیتون و آب لیمو میتواند جوش را ریشه کن کند. یک هشتم قاشق غذاخوری آب لیمو را به یک چهارم قاشق غذاخوری روغن زیتون اضافه کرده و سپس اندکی نمک به آن اضافه کنید و روی صورت بکار ببرید بگذارید چند دقیقه بماند سپس آن را با آب گرم بشویید.

19- پوست موز

پوست موز یک آنتی اکسیدان خوب است که رشد سلول را تقویت میکند. بعد از خوردن موز (برای شما مفید است به خصوص اگر از یبوست رنج میبرید). پوست آن را در یک حرکت چرخشی روی صورت خود بمالید و بگذارید نیم ساعت بماند سپس صورت خود را با آب بشویید.

20- آب سرد

برای شستن صورت خود از آب داغ اجتناب کنید. آب گرم خوب است اما آب سرد شده برای پوست مستعد جوش بهترین است.

حتما بخوانید: 8 تا از تازه ترین روش های درمان جوش صورت با کمک داروهای گیاهی

21- فلفل قرمز تند

تعدادی فلفل قرمز را در مقابل نور آفتاب خشک کنید سپس آن را بسابید و پودر کنید سپس یک قاشق غذاخوری از پودر فلفل را با یک قاشق غذاخوری آب مخلوط کرده و سپس مخلوط را روی صورت خود بکار ببرید.

22- پاپایا

بسیاری از محصولات زیبایی از عصاره پاپایا استفاده میشود زیرا یک درمان طبیعی برای پوست مستعد جوش است، به حذف تمام سلولهای مرده کمک میکند و از تشکیل چرک جلوگیری میکند. برای تهیه ماسک پاپایا آن را نصف کنید سپس به قطعاتی ببرید آن را به صورت پوره در آورده و تفاله آن را به طور مستقیم روی صورت بکار ببرید بعد از 15 تا 20 دقیقه صورت خود رابشویید.

23- اسکراب شکر

شکر به عنوان لایه بردار عمل میکند و به باز شدن منافذ پوست کمک میکند. در خانه یک اسکراب درست کنید. نصف فنجان روغن زیتون، سه قاشق غذاخوری نمک دریایی و یک دانه وانیل یا عصاره وانیل را با هم مخلوط کنید. مقدار موردنیاز از این مخلوط را روی صورتتان بکار ببرید. میتوانید آن را نگه دارید که بعدا استفاده کنید. استفاده از یک قاشق غذاخوری اسکراب به صورت روزانه توصیه میشود.

24- پودر بادام

پودر بادام برای برطرف شدن جوشهای سر سیاه بسیار خوب است. پودر بادام و گلاب را مخلوط کنید تا خمیری درست شود سپس آن را روی ناحیه تحت تاثیر بکار ببرید و اجازه بدهید 15 دقیقه بماند. سپس صورتتان را بشویید.

25- توت فرنگی

توت فرنگی به دلیل بافت زبر و مقادیر بالای سالسیلیک اسید برای پاکسازی پوست مناسب است و به باز شدن منافذ کمک میکند. در یک کاسه سه توت فرنگی را خرد کنید و دو قطره عسل به آن اضافه کنید به خوبی مخلوط کنید و روی صورت بکار ببرید و بعد از 20 دقیقه صورتتان را با آب سرد بشویید.

26- آووکادو

آووکادو را نصف کنید و تفاله آن را به صورت خمیر درآورده و آن را به مقدار کمی عسل اضافه کنید و به خوبی مخلوط کرده و روی صورت بکار ببرید. 20 دقیقه بگذارید بماند سپس آن را با آب گرم بشویید.

27- ماست

ماست دارای اسید لاکتیک است که به حذف سلولهای مرده پوست کمک میکند. درجه رنگ پوست را به حالت طبیعی برمیگرداند و به کاهش خارش ناشی از جوشهای کیستی کمک میکند. دو قاشق غذاخوری ماست را با یک قاشق غذاخوری شیر و چند قطره عسل به خوبی مخلوط کنید و روی صورت بکار ببرید و اجازه بدهید 20 دقیقه بماند و صورت را با آب بشویید و آهسته خشک کنید.

28- زاج سفید

زاج سفید به عنوان ضدعفونی کننده عمل میکند و از تشکیل جوش کیستی و جوش سر سیاه جلوگیری میکند. یک قطعه زاج را به آرامی روی پوست آلوده به جوش بمالید بعد از چند دقیقه آن را با آب سرد شسته و به آرامی خشک کنید.

29- یخ

باور داشته باشید یا نه اما در واقع یخ جوش را التیام میبخشد. چند قطعه یخ را برداشته و در یک پارچه بپیچید و به آرامی آن را روی صورت بمالید تا صورت احساس سرما و بی حسی کند. برای نواحی که آلودگی بیشتری دارد قطعات یخ را به مدت 10 تا 15 دقیقه بگذارید بماند به این ترتیب قرمزی و تورم را کاهش خواهد داد.

30- ماسک گل سرشور

گل سرشور حجم بالایی منیزیم کلراید دارد که در کاهش نقص پوست و جوش صورت بسیار موثر است. سلولهای مرده پوست را حذف میکند و پوست را صاف میکند. افرادی که پوست چرب دارند از گل سر شور بهره زیادی میبرند چرا که در جذب چربی از پوست بسیار مناسب است. برای تهیه ماسک تعدادی گل سرشور را در یک کاسه قرار داده سپس به آن چند قطره گلاب اضافه کنید، به خوبی مخلوط کنید و آن را روی صورت بکار ببرید. بگذارید ماسک کاملا خشک شود سپس آن را با آب سرد بشویید. اگر گلاب ندارید میتوانید از آب شیر معمولی استفاده کنید. برای کسانی که پوست خشک دارند چند قطره شیر هم میتوانند به مخلوط اضافه کنند. این ماسک را هر روز استفاده کنید زیرا اثر جانبی ندارد.

31- برگ های رزماری

تعدای برگهای رزماری را له کنید و روی آن آب بگیرید و چند دقیقه دم کنید. چای را درست کنید و بگذارید خنک شود و به عنوان شستشو دهنده صورت از آن استفاده کنید.

32- یاس بنفش هندی

خواص ضد باکتری یاس بنفش، باکتری های موجود روی پوست را میکشد و قرمزی اطراف جوش را کاهش میدهد. بسیاری از محصولات گیاهی برای آکنه در بازار موجود هستند که یاس بنفش هندی یکی از این ترکیبات است.

33- آلوئه ورا

برگهای آلوئه ورا را بردارید و آن را نصف کنید. ژله چسبناکی را خواهید یافت که از برگ آن بیرون میزند. این ژل را روی صورت تمیز بکار ببرید و بگذارید 5 دقیقه بماند صورت را بشویید و به آرامی خشک کنید. میتوانید ژل آلوئه ورا را با 2-3 قطره روغن درخت چای مخلوط کرده و به عنوان ماسک روی صورت بکار ببرید.

بایدها:

 • برای حذف هر نوع آلودگی از پوست، پوست خود را تمیز نگه دارید و از صابونهای ملایم و شستشو دهنده صورت حداقل دو بار در روز استفاده کنید.
 • اگر پوست سر شما چرب است موهایتان را هر روز با شامپو شسته و موی خود را به سمت پشت شانه بزنید تا با صورت در تماس نباشد.
 • آب فراوانی بنوشید.
 • خواب کافی داشته باشید.
 • به طور منظم ورزش کنید.
 • بعد از هر شستشویی صورت خود را خشک کنید.
 • رو بالشی خود را یک بار در هفته بشویید.
 • شنا کردن خوب است به خصوص در آبی که دارای کلراید است و میتواند به خشک کردن جوشهای کیستی در قسمتهای دیگر بدن هم کمک کند.

حتما بخوانید: پماد موپیروسین، طرز مصرف برای جوش، بخیه، سوختگی+ لیست قیمت

نبایدها:

 • هر روز صورت خود را تمیز نکنید (نیازی نیست).
 • برای خارج کردن چرک از جوشها، جوش خود را فشار ندهید جوش را خراش یا مالش ندهید.
 • از پوشیدن سر بند های تنگ خودداری کنید.
 • همیشه قبل از رفتن به رختخواب آرایش خود را پاک کنید و از استفاده ی محصولات روغنی خودداری کنید.
 • بدون مشورت با متخصص پوست آنتی بیوتیک های مربوط به دهان را برای جوشهای کیستیک استفاده نکنید.
 • از خوردن محصولات لبنیاتی به مدت 2 تا 3 هفته خودداری کنید.
 • آرامش داشته باشید (استرس خود را کاهش دهید)
 • از خوردن غذاهای چرب، پر ادویه و سرخ شده خودداری کنید.
 • از نوشیدنی های گازدار اجتناب کنید.
 • بعد از عرق کردن زیاد عرق را پاک کنید.
 • سعی کنید حمام آفتاب نگیرید.

لینک های بسیار مفید درمان جوش صورت


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
جوش زیر پوستیدرمان جوش صورت

مطالب مشابه

1 دیدگاه. همین الان خارج شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up