آلوئه ورا برای سوختگی

بهترین روش استفاده از آلوئه ورا برای سوختگی

آلوئه ورا یک گیاه فوق العاده مفید برای پوست و مو است اما آیا می دانید که این گیاه شگفت انگیز خواص دارویی هم دارد؟ از آلوئه ورا می توان برای درمان سوختگی ها و زخم ها استفاده کرد. این گیاه یکی از بهترین درمان های خانگی برای سوختگی محسوب می شود.

بنابراین به لطف خواص شکفت انگیز این گیاه معجزه آسا، می توان تاول ها یا جراحات ایجاد شده ناشی از سوختگی را به راحتی و بطور کاملا طبیعی درمان کرد.

در این مطلب ما به طور اختصاصی به خواص آلوئه ورا برای درمان سوختگی و جای آن می پردازیم. علاوه بر این نحوه ی استفاده از این گیاه را برای درمان سوختگی به شما آموزش می دهیم.

آیا می توان با استفاده از آلوئه ورا سوختگی را بهبود بخشید؟

بله ما می توانیم از آلوئه ورا بعنوان یک درمان تکمیلی برای بهبودی سریعتر استفاده کنیم. ژل آلوئه ورا خواص قابل توجه و مثبتی دارد و می تواند برای درمان سوختگی ها و نواحی آسیب دیده مورد استفاده قرار گیرد و انواع ساییدگی را ترمیم کند.

روش اعمال و استفاده از آلوئه ورا اهمیت زیادی دارد. بعبارت دیگر ما باید نحوه ی استفاده از آلوئه ورا را بسته به نوع سوختگی، بدانیم.

بجز سوختگی، مشکلات دیگر پوستی مانند اگزما، آکنه، آفتاب سوختگی و چین و چروک های سطحی نیز با استفاده از آلوئه ورا قابل درمان هستند.

15 روش طبیعی ثابت شده برای درمان جای سوختگی بدن

سايش اصطكاكي ناشي از سقوط يا موارد دیگر نيز با آلوئه ورا قابل درمان می باشند.

بنابراین بطور قطع می توان گفت که استفاده از آلوئه ورا می تواند به شما در درمان سوختگی کمک کند و دوره ی درمان را کوتاه نماید.

اما آلوئه ورا چگونه می تواند سوختگی را درمان کند؟

برای درک این موضوع، به مزایای باورنکردنی آلوئه ورا و فواید آن برای پوست توجه کنید:

 • بهبودی بخش: ترکیبات موجود در آلوئه ورا، به تسریع فاز بهبودی کمک می کنند.
 • ترمیم کننده: ژل این گیاه، مواد مغذی را برای بازسازی بافت های آسیب دیده فراهم می کند.
 • تسکین دهنده: آلوئه ورا اثر ضد درد دارد که به خنک سازی و آرام سازی درد در مناطق آسیب دیده کمک می نماید.

خواص آلوئه ورا برای سوختگی و زخم

برای خرید الوئه ورا اینجا کلیک کنید

نکته ی عجیب این است که در مطالعات بالینی انجام شده شواهد علمی زیادی در مورد خواص آلوئه ورا وجود ندارد اما با این حال برای مراقبت از سوختگی و زخم بسیار محبوب است و عملکرد خوبی دارد. آلوئه ورا اغلب به عنوان “گیاه سوختگی” شناخته می شود. مطالعات نشان می دهد که آلوئه ورا در بهبود سوختگی درجه یک تا درجه دو موثر است. آلوئه ورا ضد التهاب است، گردش خون را تقویت می کند و از رشد باکتری ها جلوگیری می نماید.

خواص آلوئه ورا برای سوختگی و زخم عبارتند از:

 • آلوئه ورا ضد التهاب است
 • به عنوان ماده منعقد کننده عمل می کند
 • زخم ها و سوختگی ها را بهبود می بخشد
 • یک آنتی بیوتیک است
 • سلول ها را بازسازی می کند
 • انرژی بخش و مغذی است
 • یک گیاه مقوی و ترمیم کننده است
 • خاصیت مرطوب کنندگی آلوئه ورا به بهبود علائم سوختگی و زخم ها کمک می کند
 • سیستم ایمنی را تحریک می کند

در این قسمت هر یک از خواص این گیاه شگفت انگیز، به تفکیک توضیح داده شده است.

 • آلوئه ورا ضد التهاب است: آلوئه ورا عملکردی مشابه استروئیدها دارد، زیرا از ورم بافت ها جلوگیری می کند و اثر آرامبخش دارد. علاوه بر این ترشحات زخم ها و التهابات را کاهش می دهد.
 • به عنوان ماده منعقد کننده عمل می کند: آلوئه ورا به دلیل دارا بودن کلسیم، پتاسیم و سلولز، باعث ایجاد شبکه ای از فیبرها در ضایعات می شود و از پلاکت های خون محفظت می کند. بنابراین هم لخته شدن خون و هم بهبودی را تسریع می کند.
 • زخم ها و سوختگی ها را بهبود می بخشد: آلوئه ورا توانایی بی نظیری در از بین بردن سلول های مرده پوست دارد و تا 8 برابر بهبودی زخم ها را تسریع می کند.
 • یک آنتی بیوتیک است: خاصیت باکتریواستاتیک (مهارگر باکتری)، آنتی باکتریال، قارچ کش و آنتی ویروس آلوئه ورا، طیف وسیعی از باکتری ها را از بین می برد.
 • سلول ها را بازسازی می کند: آلوئه ورا هورمونی دارد که تشکیل و رشد سلول های جدید را تسریع می کند، باعث تکثیر سلولی می شود، بسته شدن زخم ها را تسریع می کند و تعداد رگ های خونی و تراکم کلاژن را افزایش می دهد.
 • انرژی بخش و مغذی است: آلوئه ورا حاوی 19 آمینو اسید ضروری است که برای تشکیل و ساختار پروتئین های سازنده ی سلول ها، لازم و ضروری هستند.
 • یک گیاه مقوی و ترمیم کننده است: آب گیاه آلوئه ورا مواد مغذی بسیار زیادی دارد و بنابراین می توان از آن به عنوان یک ماده ی مقوی و ترمیم کننده استفاده کرد.
 • خاصیت مرطوب کنندگی آلوئه ورا به بهبود علائم سوختگی و زخم ها کمک می کند: آلوئه ورا یک مرطوب کننده ی عالی برای پوست است. این گیاه از یک طرف توانایی زیادی در انتقال مواد مغذی دارد و از طرف دیگر عملکرد پلی ساکاریدها که مانع از بین رفتن آب طبیعی پوست می شوند را بهبود می بخشد. آلوئه ورا بدون تشکیل کلوئیدها باعث ترمیم سریعتر سوختگی ها می شود، زیرا بدون اینکه از رسیدن اکسیژن به زخم جلوگیری کند، بافت ها را بازسازی می نماید.
 • سیستم ایمنی را تحریک می کند: آلوئه ورا با تحریک غلظت اینترفرون ها، یک بازسازی کننده قدرتمند سیستم ایمنی بدن محسوب می شود.

آلوئه ورا برای درمان انواع مختلف سوختگی

طبق تعریف، سوختگی نوعی آسیب دیدگی پوست است که در اثر تابش حرارتی، شیمیایی، الکتریکی یا یونیزان ایجاد می شود، اما متداول ترین آن، سوختگی حرارتی است.

word image 257

سوختگی را می توان با توجه به عمق آسیب، بصورت زیر طبقه بندی کرد:

آلوئه وار برای سوختگی درجه 1

آلوئه ورا مدتهاست که به عنوان یک گیاه دارویی با ارزش، برای درمان سوختگی شناخته شده است. خواص ضد التهابی و بهبودی بخش آلوئه ورا، در مطالعات گسترده اثبات شده است. ژل آلوئه ورا برای ترمیم سوختگی های درجه یک، به تاخیر انداختن آسیب تدریجی و تسریع بهبودی، بسیار بهتر از برخی از داروها عمل می کند. آلوئه ورا از آسیب بیشتر پوست جلوگیری می کند و تشکیل اپیدرم های مرده را کنترل می نماید.

آلوئه برای سوختگی های درجه 2

علائم سوختگی های درجه 2، درد، قرمزی، ورم و سوزش است. سرعت بهبودی سوختگی های درجه دو، با کریستال آلوئه ورا بهبود می یابد. در قسمت هایی از پوست سوخته که ژل آلوئه ورا اعمال می شود، التهاب کمتری نسبت به دیگر قسمت های پوست ظاهر می شود. بعلاوه آلوئه ورا، نسبت به بسیاری از داروهای شیمیایی، عملکرد بهتری برای کنترل التهاب دارد.

آلوئه برای سوختگی درجه 3 (سوختگی های درجه 3 را با آلوئه ورا درمان نکنید)

استفاده از آلوئه ورا برای تسریع بهبودی سوختگی های درجه ی 1 و 2 توصیه می شود اما درمان سوختگی های درجه سه، تنها باید توسط پزشک انجام شود. این نوع سوختگی ها بسیار عمیق هستند و به درمان پزشکی نیاز دارند.

این تصور غلط وجود دارد که سوختگی های درجه سه دردناک ترین نوع سوختگی هستند. آسیب در این نوع سوختگی، آن چنان گسترده است که ممکن است به دلیل آسیب عصبی، دردی ایجاد نشود.

علائم سوختگی های درجه سه به علت سوختگی متفاوت است، اما برخی از علایم کلی آن عبارتند از:

 • مومی و سفید رنگ شدن پوست
 • مشکلات تنفسی، مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن و یا دیگر مسمومیت ها (درصورت استنشاق دود)
 • قهوه ای و تیره رنگ شدن پوست
 • چرمی و خشک شدن منطقه ی سوختگی

هرگز سعی نکنید سوختگی درجه سه را با آلوئه ورا یا دیگر داروهای خانگی، درمان کنید. همانطور که گفته شد، این نوع سوختگی بسیار عمیق است و نیاز به معالجه ی پزشکی دارد. در این موارد باید اطمینان حاصل شود که قسمت های لباس، به محل سوختگی نچسبیده باشند.

در هر صورت برای سوختگی های درجه سه به دلیل عفونت، اثر ژل آلوئه ورا قابل ارزیابی نیست و درمان باید تنها توسط پزشک انجام شود.

یک پماد عالی: پماد موپیروسین، طرز مصرف برای جوش، بخیه، سوختگی

چه نوع سوختگی را می توان با آلوئه ورا درمان کرد؟

روش استفاده از آلوئه ورا در انواع مختلف سوختگی متفاوت است. استفاده ی صحیح از این گیاه شفابخش، درمان سوختگی ها را تسریع می کند و آنها را ترمیم می نماید.

اول از همه باید به یک متخصص پوست حرفه ای مراجعه کنیم و درمورد استفاده از درمان های تکمیلی از او سوال کنیم. سوختگی را مشخص نمایید و بسته به نوع آن، از آلوئه ورا استفاده کنید.

word image 258

سوختگی هایی که با استفاده از آلوئه ورا قابل درمان هستند شامل آفتاب سوختگی، سوختگی با روغن داغ، آب جوش و سوختگی های درجه 1 و 2 است. دیگر مشکلات پوستی مانند آسیب ناشی از اصطکاک (افتادن و سقوط روی زمین بسیار سخت و تصادفات) نیز با استفاده از آلوئه ورا ترمیم می شوند.

طرز استفاده از آلوئه ورا برای درمان آفتاب سوختگی

همانطور که در بالا هم اشاره شد، آفتاب سوختگی نوعی آسیب پوست است که در اثر اشعه ماوراء بنفش (UV) ایجاد می شود. این مشکل معمولا حدود یک هفته پوست را قرمز، زخم و تحریک پذیر می کند و گاهی اوقات موجب خارش می شود.

معمولاً بعد از چند روز پوست شروع به پوسته پوسته شدن و پوسته اندازی می کند و پس از هفت روز بهبود می یابد.

اگرچه آفتاب سوختگی غالباً کوتاه مدت و خفیف است، اما جلوگیری از آن اهمیت زیادی دارد زیرا در آینده احتمال بروز مشکلات جدی بهداشتی مانند سرطان پوست را افزایش می دهد.

6 روش استفاده از آلوئه ورا برای پوست (زخم، سوختگی، زیبایی)

بسیاری از افراد، قرار گرفتن در معرض آفتاب را دست کم می گیرند زیرا قرمزی معمولاً بعد از چندین ساعت ایجاد می شود. نسیم و رطوبت می تواند پوست را خنک کند، بنابراین فرد متوجه آفتاب سوختگی پوست خود نمی شود.

اگر معمولا بیرون از خانه و در معرض آفتاب هستید، باید همیشه از خطر آفتاب سوختگی آگاه باشید و روش های پیشگیری و درمان آن را بدانید.

اگر شما یا فرزندتان دچار آفتاب سوختگی شدید، باید هرچه زودتر به خانه یا در یک منطقه سایه بروید. راهکارهای درمان و پیشگیری از آفتاب سوختگی عبارتنداز:

 • پوست را با آب سرد، تازه و رفرش کنید یا یک حمام دوش آب سرد بگیرید. استفاده از کمپرس سرد در ناحیه آسیب دیده نیز می تواند کمک کند.
 • مایعات زیادی بنوشید تا خود را خنک کنید و از کمبود آب بدن جلوگیری نمایید.
 • برای شاداب و مرطوب نگه داشتن پوست، از نرم کننده های پایه آب و آلوئه ورا استفاده کنید. برای تسکین درد و التهاب می توانید آب آلوئه ورا نیز بنوشید.
 • سعی کنید تا زمان بهبودی کامل پوست، از تمام نور خورشید حتی از طریق پنجره ها در امان باشید و مناطق آسیب دیده پوست را بپوشانید.

طرز استفاده از آلوئه ورا برای درمان سوختگی و زخم ناشی از آن

برای درمان سوختگی ناشی از روغن، آب جوش و… و زخم ها با استفاده از آلوئه ورا، مراحل زیر را دنبال کنید:

1- محل سوختگی را خنک کنید

پس از ارزیابی وضعیت سوختگی و تشخیص نوع آن می توانید زخم خود را خنک کنید. این کمک می کند که با استفاده از آلوئه ورا زخم را تسکین دهید. پس از سوختگی، شیر آب سرد را در اسرع وقت و بمدت 10 تا 15 دقیقه باز کنید و اقدامات زیر را انجام دهید:

 • اگر شیر آب موجب تسکین سوختگی نشد، یک دستمال را در آب سرد خیس کنید و به مدت 20 دقیقه روی محل سوختگی قرار دهید.
 • با افزایش دما، دستمال را تعویض کنید و از یک پارچه ی جدید استفاده نمایید.
 • اگر می توانید حداقل 5 دقیقه محل سوختگی را با آب سرد بشویید. می توانید محل سوختگی را در یک کاسه آب خنک هم قرار دهید.

2- زخم را تمیز کنید

هنگامی که زخم را خنک کردید، باید آن را تمیز کنید. مقداری صابون برداشته و روی دستان خود بمالید. صابون را به آرامی در ناحیه سوخته مالش دهید و آن را تمیز کنید. محل را با آب سرد بشویید تا اضافات و سوختگی های آن پاک شود و سپس با حوله خشک کنید.

 • محل سوختگی یا زخم را فشار ندهید و آن را به آرامی بشویید زیرا حرکات شدید ممکن است پوست را تحریک کند. اگر پوست حساس شود و تاول بزند، ممکن است آسیب ببیند.

3- ژل آلوئه ورا را خارج کنید

اگر در خانه گیاه آلوئه ورا دارید، می توانید ژل تازه ی آن را خارج کنید و روی محل سوختگی قرار دهید. برگها را از وسط برش دهید و ژل داخل آن را با چاقو بردارید. با این کار آلوئه ورا از برگ بیرون می آید. آلوئه ورا را روی یک بشقاب قرار دهید.

توجه: درصورت عدم دسترسی به گیاه آلوئه ورا، از محصولات حاوی آلوئه ورا استفاده کنید

اگر گیاه آلوئه ورا ندارید، می توانید از ژل یا کرم آلوئه ورا استفاده کنید که بدون نسخه پزشک به فروش می رسد. می توانید آن را در بیشتر فروشگاه ها، داروخانه ها و سوپرمارکت ها تهیه کنید. هنگام خرید اطمینان حاصل کنید که کرم یا ژل محصول، حاوی 100٪ آلوئه ورا (یا تا حد ممکن نزدیک به آن) باشد. برخی محصولات نسبت به محصولات دیگر، دارای آلوئه ورای بیشتری هستند و شما باید از انواع خالص تر استفاده کنید.

 • به لیست مواد تشکیل دهنده محصول نگاه کنید. برخی از آنهایی که ادعا می کنند حاوی آلوئه ورا خالص هستند اما در واقع فقط 10٪ آلوئه ورا دارند.

4- مقدار زیادی آلوئه ورا را روی زخم خود قرار دهید و روی آن را بپوشانید

آلوئه ورا استخراج شده از گیاه را بردارید یا مقدار زیادی ژل روی دستان خود بریزید و آن را روی محل سوختگی قرار دهید. اطمینان حاصل کنید که ناحیه آسیب دیده را مالش ندهید یا آن را خیلی فشار ندهید. این روند را 2 یا 3 بار در روز تکرار کنید تا سوختگی طولانی و گسترده نشود.

 • پس از قرار دادن آلوئه ورا روی زخم، حتما روی آن را بپوشانید تا ترکیبات تسکین دهنده و التیام بخش موجود در این گیاه به راحتی جذب شوند. در این حالت از بانداژ یا گاز استفاده کنید تا کاملا استریل باشند.
 • اگر سوختگی تشدید و متورم شود، ترشح داشته باشد یا موجب تب شود، ممکن است دچار عفونت شده باشید و باید به پزشک مراجعه کنید.
 • اگر دچار مشکلات تنفسی هستید، درجه حرارت بدنتان پایین است و یا اگر در استخوان ها و مفاصل محل سوختگی مشکلی دارید، باید فوراً به پزشک مراجعه کنید.

روش ساخت کرم آلوئه ورا برای درمان سوختگی

ما توصیه می کنیم در صورت بروز سوختگی به نزدیکترین داروخانه مراجعه کرده و یک ژل خنثی حاوی آلوئه ورا تهیه کنید تا سریعتر به بهبودی سوختگی کمک کنید. کرم های آلوئه ورا یک مکمل عالی برای درمان و ترمیم پوست می باشند.

با این حال اگر دوست دارید از کرم خانگی حاوی ترکیبات طبیعی استفاده کنید، طبق دستورالعمل زیر پیش بروید. در این قسمت روش ساخت کرم آلوئه ورای مناسب برای هر نوع سوختگی آورده شده است.

6 روش استفاده از آلوئه ورا برای جوش و جای جوش

این یک کرم نرم با PH خنثی است که فاقد عوامل تهاجمی است و از چرب یا خشک شدن پوست جلوگیری می کند.

روش ساخت این کرم بسیار آسان بوده و با مواد ساده ای ساخته می شود. حالت این کرم مایع است و به راحتی جذب پوست می شود. ابتدا ژل آلوئه ورا را خارج می کنیم و می جوشانیم تا مطمئن شویم که تمام سموم و ناخالصی ها از بین رفته است. اجازه دهید کمی بماند تا خنک شود.

ترکیبات مورد نیاز:

 • برگ های تازه آلوئه ورا (یک چهارم فنجان ژل آلوئه ورا)
 • 2 قاشق غذاخوری روغن نارگیل کاملا خالص و طبیعی
 • روغن ضروری گریپ فروت (یا روغن ضروری مورد علاقه خودتان)

وسایل مورد نیاز:

 • قاشق
 • قابلمه یا ظرف
 • غذاساز یا مخلوط کن

روش ساخت:

 • ابتدا برگهای آلوئه را بشویید و خشک کنید.
 • در صورت تمایل می توانید وسط گیاه را با چاقو ببرید. سپس پوست یک طرف هر برگ را جدا کنید.
 • با استفاده از یک قاشق، ژل داخل برگها را درون یک ظرف بریزید.
 • در صورت تمایل، 2 قاشق غذاخوری روغن نارگیل و چند قطره روغن ضروری برای آروماتراپی (و محو کردن بوی آلوئه ورا) اضافه کنید. ما از روغن اساسی گریپ فروت استفاده می کنیم. مواد را در غذاساز مخلوط کنید یا با چنگال هم بزنید.
 • ژل آلوئه ورا را در ظرفی بریزید و در یخچال نگه دارید. روغن نارگیل در یخچال سفت می شود، بنابراین ممکن است لازم باشد ژل را قبل از استفاده روی پوست ابتدا کمی مخلوط کنید. این کرم تا حدود یک ماه در یخچال قابل نگهداری است.

موارد منع مصرف آلوئه ورا برای سوختگی

گاهی اوقات آلوئه ورایی که برای درمان سوختگی استفاده می شود، می تواند اثرات سوئی ایجاد کند. برخی از عوارض جانبی آن عبارتنداز:

 • آلوئه ورا می تواند برای برخی پوست ها بسیار تهاجمی باشد زیرا حاوی یک ضد عفونی کننده بسیار قوی است.
 • استفاده مستقیم از ژل آلوئه ورای خالص روی سوختگی ها توصیه نمی شود اما استفاده از کرم یا ژل نرم حاوی آلوئه ورا به جذب غیر فعال آن کمک می کند. به یاد داشته باشید که آلوئه ورا می تواند باعث خشکی پوست شود.
 • اگر پوست ضعیف و حساسی دارید، توصیه می کنیم به یک متخصص مراجعه کنید تا راه های محافظت از پوست را به شما نشان دهد.
 • استفاده از ژل آلوئه ورا در سوختگی های تازه می تواند منجر به کمبود آب زخم شود و باعث رشد تاول گردد.

با توجه به مزایای بسیار زیاد آلوئه ورا برای سلامتی و پوست و مو، مضرات آن کمی تعجب برانگیز است. این عوارض جانبی برای همه ی افراد اتفاق نمی افتد اما اگر می خواهید از ایمنی آن مطمئن شوید، بهتر است قبل از استفاده با یک پزشک مشورت نمایید.

حلزون تراپی پوست چیست؟ فواید، عوارض و نکات مهم

4 تا از پرفروش ترین کرم های ترمیم کننده ماه گذشته


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
آفتاب سوختگیآلوئه وراسوختگی

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up