پوست، مو، زیبایی > 6 تا از کاربردهای عجیب تزریق بوتاکس (کاربردهای غیر زیبایی)
بوتاکس

6 تا از کاربردهای عجیب تزریق بوتاکس (کاربردهای غیر زیبایی)

درگذشته ، هیچ کس فکر نمیکرد همان سمی که باعث بوتولیسم می شود – کلستریدیوم بوتولینوم – بتواند چین و چروک را درمان کند. عجیب به نظر می رسد ، اما ماده اصلی تزریق بوتاکس باعث ضعف شدید عضلات می شود. این سم، مانند سایر سموم ازجمله شیمی درمانی می تواند سلامت فرد را در دوزهای بسیار کمی بهبود ببخشد. بوتاکس از همان باکتری هایی که باعث بوتولیسم می شود ، استفاده می کند ، اما به طرز شگفت آوری بیخطر است. در حقیقت ، بین سالهای 1989 و 2003 ، فقط 36 عارضه جانبی ناشی از آن به سازمان غذا و دارو (FDA) گزارش شده است.

در دوزهای کوچک ، بوتاکس می تواند قسمت کوچکی از عضلات را تضعیف کند. در این مطلب به کاربردهای عجیب بوتاکس پی ببرید.

1- درمان اسپاسم عضلانی

اسپاسم عضلانی پس از آسیب یا نشستن طولانی مدت در یک مکان ، شایع است. این اسپاسم ها باعث می شوند عضلات شما حالت قفل شدن پیدا کند و باعث درد عضلات ، سردرد و حتی حالت تهوع شوند. اسپاسم شدید می تواند غیرقابل تحمل باشد. وقتی اسپاسم عضلات متوقف نشود ، بوتاکس می تواند آن را درمان کند. برای مبتلایان به دیستونی دهانه رحم ، بیماری عصبی ای که باعث اسپاسم های بسیار دردناک گردن و شانه می شود ، بوتاکس می تواند تغییر دهنده ی زندگی باشد.

تزریق بوتاکس صورت –عوارض، مراقبت های بعد و قبل و نکات مهم

2- تسکین میگرن مزمن و شدید

میگرن فراتر از سردرد معمولی است. این بیماری هوشیاری را کاهش میدهد و عملکرد آن را دشوار می کند. میگرن در برخی افراد آنقدر شدید است که موجب توهم یا استفراغ می شود. برای مبتلایان به میگرن مزمن و روزانه، زندگی می تواند غیرقابل تحمل باشد. هنگامی که داروهای میگرنی بی فایده باشد یا وقتی عوارض جانبی آنها غیرقابل تحمل است ، پزشکان ممکن است از بوتاکس استفاده کنند. پزشکان نمی دانند که بوتاکس چگونه میگرن را درمان می کند ، اما تحقیقات اولیه نشان می دهد که بی خطر است.

3- درمان مثانه بیش فعال

بسیاری از شرایط از جمله اختلالات عصبی و ضعف عضلانی می توانند موجب مثانه بیش فعال شوند. نیاز مکرر به ادرار کردن می تواند زندگی را سخت کند. در شدیدترین حالت ، ممکن است مبتلایان نیاز داشته باشند که مرتباً در نزدیکی دستشویی باشند. برخی دیگر ممکن است با نشت ادرار و بی اختیاری مواجه شوند و اعتماد بنفس خود را از دست بدهند. بوتاکس برخی از عضلات مثانه را فلج می کند و نیاز مکرر به ادرار کردن را کاهش می دهد. این برای همه کار نخواهد کرد و پزشکان معمولاً قبل از امتحان کردن بوتاکس ، سایر روشهای درمانی – از جمله تمرینات کگل یا جراحی ترمیم کننده مجرای ادرار را توصیه می کنند.

4- درمان برخی موارد چپ چشمی

آسیب دیدگی چشم ، عضلات ضعیف یا آسیب دیده و اختلالات عصبی می تواند باعث چپ چشمی شود. در حالی که ممکن است شرایطی که باعث ایجاد چپ چشمی می شود خطرناک باشد ، خود علائم اینگونه نیست. چپ چشمی می تواند عزت نفس را تضعیف کند. به همین دلیل پزشکان ممکن است علائم را در کنار علت آن درمان کنند. بوتاکس ممکن است به برخی موارد چپ چشمی کمک کند.

5- تسکین تعریق بیش از حد

همه عرق می کنند. با این حال ، بسیاری از مردم وقتی که تعرق زیادی دارند، احساس خجالت می کنند و نگران هستند که عرق کردن آنها غیر طبیعی است یا خیر. اختلالات غدد درون ریز و برخی از داروها می توانند باعث تعریق بیش از حد شوند. بوتاکس ممکن است به بعضی افراد برای تعریق کمتر کمک كند.

پرکننده/ژل ژوویدرم: مزایا، معایب، مدت زمان و چند نکته بسیار مهم

6-کاهش تیک و حرکات کنترل نشده

اگر تا به حال انقباضات مکرر پلک داشته اید ، می دانید که این حرکات کنترل نشده آزار دهنده هستند. برخی از تیک ها و دیگر حرکات غیرقابل کنترل بیشتر طول می کشد. طیف وسیعی از علائم عصبی می تواند باعث این حرکات شود ، بنابراین مهم است که قبل از در نظر گرفتن بوتاکس به یک متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید. در صورت عدم موفقیت سایر درمانها ، پزشک شما ممکن است فلج کردن عضلات ایجاد کننده تیک را پیشنهاد کند.

به نظر می رسد بوتاکس بی خطر است ، اما استفاده از آن برای درمان این بیماری ها هنوز هم نسبتاً جدید است. ما اثرات طولانی مدت آن را نمی دانیم. بوتاکس مانند همه داروها ، به ویژه هنگامی که نادرست تجویز شود ، خطر عوارض جانبی را به همراه دارد. بوتاکس خیلی زیاد، می تواند باعث آسیب دائمی عصب یا ماهیچه ها یا فلج موضعی شود. همچنین شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه ممکن است به مناطقی غیر از محل تزریق منتقل شود.

آموزش تصویری بهترین روش تهیه ماسک صورت با ماست (تحقیقات جدید)

قبل از در نظر گرفتن بوتاکس ، سایر گزینه های درمانی را بررسی کنید. در مورد عوامل خطرزا از جمله سابقه خانوادگی آسیب های عصبی یا واکنش های بد به بوتاکس به پزشک خود اطلاع دهید. اگر علائم شما به اندازه کافی نگران کننده است و سایر درمانها عوارض جانبی ناخواسته ایجاد می کنند یا برای شما مؤثر نیستند ، ممکن است بوتاکس راه حل خوبی باشد.

, ,

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست