تاموکسیفن

تاموکسیفن و ریزش مو (و 5 نکته برای مصرف کنندگان)

تاموکسیفن (tamoxifen)، قدیمی ترین داروی درمان غدد درون ریز یا هورمونی است که از سال 1998 برای درمان سرطان های سینه با ERمثبت، مورد استفاده قرار می گرفته است . این دارو برای درمان سرطان پستان مردان و زنان در مراحل اولیه، گاهی بعد از شیمی درمانی و گاهی به عنوان یک درمان مستقل استفاده می شود. به علاوه برای درمان سرطان سینه متاستاتیک یا پیشرفته یا به عنوان داروی پیشگیری شیمیایی برای جلوگیری از ایجاد سرطان سینه در زنان در معرض خطر هم استفاده می شود.

به طور کلی، تاموکسیفن برای زنان جوان یا افرادی که هنوز به دوره یائسگی نرسیده اند، تجویز می‌شود. با این که سال ‌ها است این دارو تنها درمان غدد درون ‌ریز در دسترس برای زنان در هر سن و سالی بوده است ؛ اما اخیرا به زنان یائسه یکی از مهارکننده‌ های آروماتاز (AIs) داده می ‌شود.

تاموکسیفن که به آن تام هم گفته می شود، یک داروی بسیار قوی است که می تواند خطر عود سرطان سینه را 30 تا 50 درصد در زنان قبل از یائسگی شان کاهش دهد . این دارو همان مزایایی را دارد که فرد از شیمی درمانی نصیبش می شود. از طرفی هم می تواند خطر ابتلا سینه دیگر به سرطان را تا حدود 50 درصد کاهش دهد . گاهی اوقات از تاموکسیفن برای کوچک کردن تومور های بزرگ سینه قبل از جراحی استفاده می‌ شود و زنان را از انجام ماستکتومی، لامپکتومی یا برش گسترده نجات می دهد.

در مردان: 12 دلیل ریزش مو در مردان و 5 روش درمان

علاوه بر این، می تواند مزیت های دیگری هم داشته باشد که مستقیما ربطی به درمان سرطان ندارد. با این که این دارو فعالیت استروژن را در سلول های سرطانی متوقف می کند، اما باعث می شود که استروژن روی سلول های استخوان و کبد تاثیر بیشتری بگذارد. این معنایش این است که می تواند به سالم ماندن استخوان ها و تنظیم سطح کلسترول در دوران بعد از یائسگی کمک کند.

با توجه به مزایای مثبت تاموکسیفن ، چرا برخی از زنان در مورد مصرف این دارو نگران هستند؟

این دارو چند عارضه جانبی بالقوه جدی، اما کاملا نادر دارد؛ یکی سرطان آندومتر و دیگری لخته شدن خون. برای رفع نگرانی ، نادر بودن این دو عارضه را برای خودتان یادآوری کنید و بدانید که هر دو با علائم آشکار بروز می دهند. در طول چهار دهه گذشته من فقط یک زن را می شناسم که با مصرف تاموکسیفن به سرطان آندومتر مبتلا شده بود. او دچار خون ریزی واژینال شد که به سرعت مشخص و با جراحی درمان شد. من فقط یک زن را می شناسم که لخته شدن خون را تجربه کرده است.

word image 19920 2

او درد شدیدی در پایش داشت، به اورژانس مراجعه کرد، سریعا مشکلش تشخیص داده شد و از دارو های رقیق کننده خون استفاده کرد تا مشکلش برطرف شود. تاموکسیفن می تواند خطر سکته مغزی را هم به خصوص در افرادی که از قبل مشکلات قلبی عروقی دارند، افزایش دهد . این ها دلایلی هستند که پزشک تان قبل از تجویز دارو، شرح حال دقیقی از وضعیت تان از شما می خواهد و شما هم باید تمام و کمال همه چیز را توضیح دهید .

عوارض جانبی احتمالی رایج تری هم وجود دارد

این عوارض شامل درد استخوانی مشابه آرتریت ، گرگرفتگی، خستگی، نازک شدن مو، نوسانات خلقی و کاهش میل جنسی است.

بیشتر زنان درد استخوان را نه به عنوان درد، بلکه به صورت سفتی یا تیر کشیدن توصیف می کنند. معمولا اول صبح یا هنگامِ پیاده شدن از ماشین بعد از یک رانندگی طولانی بدترین حالت ممکن است. در اولین قدم هایی که بر می دارید، طوری استخوانهای تان سفت می شود که حس می کنید 100 سال سن دارید اما بعد خیلی سریع بهتر می شود.

گرگرفتگی واقعا آزار دهنده است و وقت و بی وقت رخ می دهد. برخی از زنان هیچ علامتی ندارند، برخی حالت گرگرفتگی دارند، و برخی هم در شب با عرق سوزان از خواب بیدار می شوند. نمی توان پیش بینی کرد که این وضعیت تا چه مدت ممکن است ادامه داشته باشند، اما در نهایت در همه موارد میزان گرگرفتگی کاهش می یابد.

ریزش موی زنان: 8 دلیل ریزش موی زنان و 6 روش درمان 

تعیین این که خستگی ناشی از مصرف این دارو است یا خیر ، می تواند دشوار باشد زیرا این حالت را خیلی راحت می توان به عوامل دیگر هم ربط داد.

نازک شدن مو هم می تواند به کاهش استروژن مربوط باشد و هیچ شباهتی به ریزش مویی که در اثر شیمی درمانی تجربه می کنیم، نداشته باشد. هیچ کس از مصرف تاموکسیفن کچل نمی شود ، اما برخی افراد نازک شدن مو ها را تجربه می کنند.

کاهش میل جنسی مثل نازک شدن مو، بعد از یائسگی شایع است و به خاطر کاهش استروژن اتفاق می افتد.

برخی از زنان هم افزایش وزن را به تاموکسیفن نسبت می دهند. منظور از افزایش وزن ، 13 کیلوگرم نیست بلکه بیشتر بین 2 تا 4.5 کیلو است . باز هم، این موضوع معمولا برای زنان یائسه اتفاق می افتد.

خانم ها چه مدت تاموکسیفن مصرف کنند؟

این سوال چند جواب دارد و به نظر می رسد که در طول زمان توصیه های متفاوتی ارائه می شود. انجمن انکولوژی بالینی آمریکا (ASCO) توصیه می کند که زنان یائسه و آن هایی که یائسگی شان به تازگی تشخیص داده شده است؛ این دارو را به مدت 5 سال مصرف کنند. بعد از این مدت، برخی از زنان مصرف را متوقف می کنند، برخی با تاموکسیفن ادامه می دهند و برخی هم 5 سال دیگر را با یکی از مهارکننده های آروماتاز ​​می گذرانند .

گاهی اوقات برای زنان یائسه اول تاموکسیفن تجویز می شود، اما در اغلب موارد، درمان با یکی از AI ها به مدت 10 سال شروع می شود. باز هم، گفتن یک عدد مشخص و قطعی دشوار است زیرا وضعیت هر کس متفاوت است و این تصمیم به عهده شما و پزشک تان خواهد بود.

عوارض جانبی تاموکسیفن، کاربردها و روش مصرف درست

تجربه خودم و همین طور اکثر زنانی که می شناسم؛ اینست که مصرف تاموکسیفن اذیت کننده نیست. این دارو به خاطر خاصیتی که در کاهش خطر عود سرطان دارد، فوق العاده است و معمولا هیچ عارضه جانبی مضری در مورد آن گزارش نشده است . (منبع1 منبع2)


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

link
تاموکسیفنریزش مو

مطالب مشابه

1 دیدگاه. همین الان خارج شوید

  • آقای دکتر مصرف تاموکسیفن بعد ار شیمی درمانی میتونه باعث عدم رشد دوباره ی موهایی بشه که براثر شیمی درمانی ریختن؟

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up