ولبان

قرص ولبان 150 برای لاغری+ عوارض ولبان برای لاغری

اولین چیزی که هنگام شروع مصرف یک داروی ضد افسردگی یا هر داروی جدیدی به ذهن مان می ‌رسد، عوارض جانبی آن است. وقتی برای اولین بار عوارض جانبی دارو های ضد افسردگی را در گوگل جستجو می ‌کنید، ممکن است افزایش وزن جز اولین نتایج باشد. همین امر ممکن است باعث ایجاد اضطراب و نگرانی در مورد مصرف این دارو ها شود، مخصوصا اگر در تلاش برای از کم کردن وزن باشید یا در حال حاضر چاقی، اضافه وزن، فشار خون بالا یا دیابت نوع 2 داشته باشید. مطالعه منتشر شده در مجله پزشکی بالینی نشان داد که سرترالین (نام تجاری Zoloft®) باعث افزایش وزن شده است طوری که شرکت ‌کنندگان پس از دو سال تقریبا 5 کیلوگرم اضافه کردند. (منبع)

همان مطالعه گزارش داد که بوپروپیون (همان ولبان) تنها داروی ضد افسردگی برای کاهش وزن طولانی مدت است. اما مطالعات در مورد ولبان نشان می ‌دهد که این دارو در مقایسه با عوارض جانبی شایع مرتبط با سایر دارو های ضد افسردگی، کم تر احتمال دارد که باعث افزایش وزن شود و برعکس می ‌تواند منجر به کاهش وزن شود.

تاثیرات دیگر ولبان: بوپروپیون و ریزش مو+ بهترین روش مصرف بوپروپیون

علاوه بر این، اگر این دارو بیش از یک دوره زمانی مصرف شود، به تدریج باعث کاهش وزن در افراد مبتلا به اضافه وزن و چاقی خواهد شد. بوپروپیون، ماده فعال در ولبان، برای کنترل وزن و درمان اضافه وزن و چاقی استفاده می‌ شود. کاهش وزن با ولبان برای افراد مبتلا به چاقی یا اضافه وزن قابل توجه خواهد بود.

قرص ولبان چطور باعث کاهش وزن می‌ شود؟

مکانیسم دقیق کاهش وزن ولبان به خوبی تعریف نشده است. بوپروپیون با خاصیت انتقال‌ دهندگی عصبی دوگانه‌ای که دارد، به عنوان یک مهار کننده بازجذب نوراپی نفرین و دوپامین عمل می ‌کند و از نظر بالینی اثر قابل توجهی بر مقدار سروتونین ندارد. تحریک نوراپی نفرین و دوپامین، عملکرد هیپوتالاموس یا همان ناحیه‌ای از مغز که در تنظیم اشتها نقش دارد را مختل می ‌کند.

از طرفی هم دارو هایی که سطح دوپامین شیمیایی مغز را کاهش می ‌دهند باعث چاقی خواهند شد. به علاوه بوپروپیون می‌ تواند بر مدار دوپامین مزولیمبیک مغز که به سیستم پاداش ربط دارد تاثیر بگذارد. علاوه بر این، از آن جایی که ولبان باعث کاهش استرس و بهتر شدن حال روحی می ‌شود، می ‌‌تواند برای کاهش وزن در افرادی که عادات غذایی غلطی به خاطر استرس دارند، مفید باشد.

تاثیرات دیگر ولبان: تاثیر بوپروپیون بر حافظه+ بهترین زمان مصرف بوپروپیون

قرص ترکیبی نالترکسون و بوپروپیون با رهش طولانی، یک ضد مواد مخدر و افیونی است و همچنین تأثیر خوبی بر کنترل وزن دارد. نالترکسون به خودی خود تأثیری بر کنترل وزن ندارد، اما به خاطر خاصیت ضد مواد افیونی که دارد سیستم پاداش دریافت قند متراکم و وعده‌های غذایی پرچرب را مختل می ‌کند و باعث کم کردن میل فرد به یک سری به غذاهای خاص می‌ شود. این ترکیب به صورت یک قرص با نام تجاری Contrave موجود است. (منبع)

چه کسانی می ‌توانند از ولبان برای کاهش وزن استفاده کنند؟

در موارد مصرف Wellbutrin SR و Wellbutrin XL اشاره ‌ای به کاهش وزن نشده است، اما این دارو ها را می ‌توان به عنوان یک داروی کاهش وزن استفاده کرد. به علاوه ممکن است گزینه خوبی برای بیمارانی باشند که به دارو های ضد افسردگی نیاز دارند. مصرف 400 میلی ‌گرم از این قرص در روز، باعث کاهش وزن بیشتری در کل بدن در مقایسه با دوز 300 میلی ‌گرم می‌ شود.

ماده اصلی این دارو های با نام تجاری، بوپروپیون، در ترکیب با نالترکسون به عنوان قرص ‌های طولانی رهش Contrave موجود است. Contrave در سال 2014 به عنوان مکمل برای رژیم غذایی کم ‌کالری که فعالیت بدنی در آن بیشتر است، برای کنترل جدی وزن برای بزرگسالان چاق یا دارای اضافه وزن مورد تایید FDA قرار گرفت. دوز Contrave یک دوز تیتراسیون شده برای بزرگسالان حداقل 18 ساله است که حداکثر باید تا دو قرص (16 میلی‌ گرم نالترکسون/ 180 میلی ‌گرم بوپروپیون) و دو بار در روز مصرف شود. مطالعات بالینی کاهش وزن میانگین 4 کیلوگرم را بعد از 56 هفته پیگیری نشان داده است.

دوز ولبان برای کاهش وزن

دوز مصرف کاهش وزن به طور متوسط
Wellburtin SR (بوپروپیون با رهش پایدار) 300 میلی‌ گرم در روز 7.2% وزن اولیه بدن در 24 هفته
Wellburtin SR (بوپروپیون با رهش پایدار) 400 میلی ‌گرم در روز 10.1% وزن اولیه بدن در 24 هفته
ضد طولانی رهش (نالترکسون /بوپروپیون با رهش طولانی) 16 میلی‌ گرم /180 میلی ‌گرم دو بار در روز 4 کیلوگرم در 56 هفته

کاربرد قرص بوپروپیون، عوارض جانبی و روش مصرف آن


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
بوپروپیونلاغری

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up