ماه گرفتگی بارداری

ماه گرفتگی در دوران بارداری چه تاثیری بر جنین دارد؟ (جدیدترین تحقیقات)

اگرچه هیچ شواهد قوی مبنی بر مضر بودن ماه گرفتگی در طول بارداری وجود ندارد اما در بسیاری از فرهنگها معتقدند که ابن پدیده در طول بارداری مضر است. صحت این موضوع چقدر است؟ آیا ماه گرفتگی درطول بارداری موجب نقصهای زایمان میشود؟ آیا بریدن چیزی با چاقو در زمان ماه گرفتگی موجب لب شکری شدن کودک میشود؟ یا اینکه لمس شکم در این زمان موجب ماه گرفتگی بر بدن کودک میشود؟

حتما بخوانید: 20 غذایی که حتما باید در رژیم غذایی بارداری خود بگنجانید (تحقیقات جدید)

همه ی ما در طول زندگیمان در مورد این خرافات چیزهایی شنیده ایم، اما آیا اینها واقعا بی اساس هستند؟ باور یا عدم باور بر چنین خرافاتی تنها به خودتان بستگی دارد. ممکن است به دلیل پیروی از سنتهای خانواده و سرزنش بزرگان، نتوانید آنها را نادیده بگیرید. اما حقیقت این است که عدم پیروی از این خرافات، به هیچ عنوان به شما و کودکتان آسیب نمیزند.

آیا ماه گرفتگی واقعا موجب نارس شدن نوزاد میشود؟

ریشه این خرافات از هند است. در طول بارداری، بزرگان خانواده بایدها و نبایدهایی تعیین میکنند. علم برای هر چیزی توضیح دارد. تا کنون هیچ شواهد علمی ثابت نکرده است که قرار گرفتن در معرض ماه گرفتگی موجب نقص نوزاد میشود، پس این خرافات را نادیده بگیرید و به خود و کودکتان استرس وارد نکنید.

حتما بخوانید: خوردن هندوانه و گرمک در بارداری، همه نکات مهم (نظر فوق تخصص)

چه محدودیتهایی در طول ماه گرفتگی وجود دارد؟

اگرچه ماه گرفتگی تاثیر خاصی بر جنین ندارد اما قدیمی تر ها معتقدند که باید موارد زیر در طول ماه گرفتگی رعایت شود:

  • در طول ماه گرفتگی از منزل خارج نشوید.
  • در طول روز در معرض نورخورشید قرار نگیرید. پرده ها را بکشید یا شیشه ها را با روزنامه بپوشانید.
  • غذایی که در آن روز در خانه پخته شده است را دور بریزید.
  • با وسایلی مانند چاقو و قیچی تماس نداشته باشید.
  • چیزی را در طول روز با چاقو نبرید.
  • در طول ماه گرفتگی روزه بگیرید.

در ماه گرفتگی دقیقا چه اتفاقی می افتد؟

ماه گرفتگی در نتیجه ی قرار گرفتن ماه و زمین در یک راستا است. سایه نمی تواند به کودک شما آسیب برساند. اکثر این خرافات بی اساس هستند و هیچ توجیه علمی ندارند. با کمی مطالعه و نجوم در مورد ماه گرفتگی، خودتان متوجه خواهید شد که ماه گرفتگی نمیتواند به شما و کودکتان آسیب بزند.

اگر میخواهید در طول ماه گرفتگی احتیاط کنید، موارد زیر را بخاطر بسپارید:

به احتمال زیاد از شما خواسته می شود که در طول ماه گرفتگی چیزی نخورید یا ننوشید. این می تواند باعث کمبود آب بدن شما شود و برای نوزاد مضر باشد. همچنین، بخاطر ترس آسیب به نوزاد ممکن است استرس و اضطرابی تجربه کنید. این ممکن است منجر به افزایش فشار خون شود که می تواند برای نوزاد خطرناک باشد.

بنابراین مهم است که خودتان را هیدراته نگه دارید و فشار خونتان را کنترل کنید تا از سلامت فرزندتان اطمینان حاصل کنید. به خصوص اگر ماه گرفتگی در تابستان باشد، خطر این موارد افزایش میابد. اگر به توصیه ی بزرگان گوش کردید و از خوردن و نوشیدن در طول ماه گرفتگی اجتناب کردید، موارد هشدار دهنده ی زیر را در نظر داشته باشید:

  • سردرد شدید
  • سرگیجه
  • اسیدیته
  • احساس غش و بیحالی

اگر حتی کوچکترین علایم بالا را داشتید، بلافاصله با پزشک خود مشورت کنید. در این مورد و طرز فکر خودتان و اطرفیانتان راجب به ماه گرفتگی به پزشک توضیح دهید و از او بخواهید شما را راهنمایی کند.

حتما بخوانید: قرص امگا 3-میزان مصرف در بارداری، کودکان و همه نکات مهم

گرفتگی یک پدیده طبیعی است، اما اگر نگران هستید، در خانه بمانید و از احتیاط ها پیروی کنید. مواظب علایم حیاتی خود باشید و از سلامت کودکتان اطمینان حاصل کنید.

حرف آخر…

حرف آخر اینکه ماه یا خورشید گرفتگی هیچ تاثیری بر بارداری ندارد و پیروی از آداب و رسوم به ترجیح شخصی خودتان بستگی دارد. تنها آرامش خود را حفظ کنید و بدون اضطراب این چند ساعت را بگذرانید.


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

link
ماه گرفتگینکات بارداری

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up