درمان عفونت واژن

8 ماده طبیعی درمان عفونت واژن (کاملا موثر)

عفونت مخمری واژن، نوعی عفونت ناشی از مخمر -نوعی قارچ، است. عفونت واژن گاهی اوقات به عنوان واژینیت مخمرو یا واژینیت کاندیدال شناخته می شود که در این مقاله به نقل از جدیدترین یافته های علمی مجله معتبر سلامت امروز بهترین روش های درمان عفونت واژن را به شما یاد می دهیم.

معرفی کلی

عفونت واژن موجب ایجاد درد، خارش و ترشح میشود. علت بروز این بیماری معمولا تغییر در تعادل باکتری‌های موجود در واژن یا دیگر عفونتها می‌باشد. کاهش سطح استروژن پس از یائسگی و همچنین اختلالات پوستی نیز می‌تواند از دلایل دیگر ابتلا به این عارضه باشد.

حتما بخوانید: علت بوی بد واژن و نحوه رفع آن با یک روش کاملا جدید و موثر

انواع عفونت‌های رایج واژن شامل موارد زیر می‌باشد:

 • واژینوز باکتریال یا عفونت باکتریایی واژن که در نتیجه تغییر در میزان باکتری‌های نرمال در واژن در مقایسه با رشد دیگر ارگانیسم‌ها بوجود می‌آید.
 • عفونت قارچی واژن که در اثر نوعی قارچ به نام کاندیدا آلبیکنس بوجود می‌آید.
 • عفونت تریکومونایز که اغلب در اثر وجود نوعی انگل که معمولا از طریق رابطه جنسی منتقل می‌شود بوجود می‌آید.

اما چگونه میتوان آن را در خانه درمان کرد؟

75 درصد از زنان در طول زندگیشان، به این عفونتها مبتلا میشوند. با اینحال مردان هم این عفونتها را تجربه میکنند. شایعترین علت این عفونتها، کاندیدا آلبیکنس است که از نوع عفونتهای قارچی میباشد؛ اما دیگر عوامل هم میتوانند موجب عفونت شوند.

درمانهای مختلفی برای عفونت مخمری واژن وجود دارد که ازجمله ی آن درمانهای خانگی میباشند. در این مطلب ما 8 درمان خانگی برای عفونت مخمری واژن به شما ارایه میدهیم تا ببینید که کدامیک مناسب شما است.

حتما بخوانید: جدیدترین روش طبیعی-گیاهی برای سفید کردن واژن در زمان کوتاه

در بسیاری از موارد، عفونتهای مخمری واژن میتوانند به آسانی در خانه درمان شوند. اینکار با استفاده از محصولات بدون نسخه یا درمانهای جایگزین میتواند انجام شود. گزارشها حاکی براین است که بسیاری از زنان از درمانهای خانگی راضی هستند. بهرحال درمورد اثربخشی این درمانهای جایگزین، شواهد علمی متفاوت است.

1-محصولات درمانی

درمان موضعی آنتی بیوتیک -ضد قارچی- با اعمال مستقیم به منطقه آسیب دیده است که بدون نسخه نیز قابل استفاده است. این درمان شامل کرم واژن، بصورت قرص یا شیاف است که در اکثر داروخانه ها موجود هستند و نیاز به تجویز پزشک ندارند استفاده کنید. این داروها میتوانند بصوت داخلی یا خارجی استفاده شوند و عفونت را در یک زمان مشخص، 3 روزه و هفتگی درمان کنند. درمانهایی که بصورت داخلی استعمال میشوند میتوانند 80 درصد عفونتهای واژینال را درمان کنند. این داروها حاوی مواد ضدقارچی قوی بنام آزول هستند.

2-اسید بوریک

کپسولهای واژینال اسیدبوریک میتوانند برای زنان با عفونت مخمری استفاده شوند. اینها همچنین برای زنان مبتلا به عفونت های مکرر مفید هستند. مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها –CDC- استفاده از مقدار 600 میلیگرم کپسول اسید بوریک در داخل واژن را روزی یکبار به مدت 14 روز پیشهاد میکند. قبل از خرید این شیافها با پزشک مشورت کنید.

برخی گزارشها حاکی از این است که استعمال موضعی اسیدبوریک به همراه فلوسیتوزین، عفونت 70 درصد از زنان را با موفقیت درمان میکند. این مطالعه برروی زنانی انجام شد که با درمانهای ضد قارچی آزول درمان نشدند.

حتما بخوانید: پماد فلوئوسینولون، موارد استفاده برای صورت، جوش، واژن و همه نکات مهم

3-روغن درخت چای

روغن درخت چای دارای خواص ضدقارچی است. مطالعه ای که برروی این روغن انجام شد، نشان داد که توانایی نابودی رنج وسیعی از قارچها و مخمرها را دارد. در اکثر مطالعات مورد بررسی، روغن درخت چای برروی کاندیدا آلبیکنس که رایجترین مخمرهای ایجاد عفونت واژن است، مورد بررسی قرار گرفت. بعضی از زنان گزارش کردند که وقتی روغن درخت چای رقیق شده را درطول شب در تامپون – تامپون ها لوله های ساخته شده از الیاف پنبه ای هستند که در دوران قاعدگی داخل واژن گذاشته می شوند و خون و ترشحات قاعدگی را جذب می کنند. از شب تا صبح در واژن قرار دادند احساس بهبودی کردند.

بااینحال هنگام استفاده از روغن درخت چای باید بشدت احتیاط کرد چون موجب تجریکات پوستی میگردد و دیواره های واژن هم بشدت حساس است. روغن چای درخشان فوق العاده قدرتمند است. اگر قصد استفاده از آن را به عنوان شیاف واژن دارید، بهتر است که آن را با روغن حامل روغن نارگیل رقیق کنید. تغییر دادن تامپون بصورت منظم بسیار مهم است.

حتما بخوانید: جدیدترین روش درمان آسان و سریع عفونت واژن در طب سنتی در کمتر از 12 روز

بسیاری از مردم به روغن درخت چای آلرژی دارند. توجه داشته باشید که روغن درخت چای را تنها برای استعمال خارجی استفاده کرده و هرگز از راه دهانی مصرف نکنید. برخی از تحقیقات دیگر نشان میدهند که ترکیبات موجود در روغن درخت چای -terpinen-4-ol- موجب بهبود عملکرد داروهای ضدقارچی fluconazole میشود. این درموارد کاندیدا آلبیکنس مقاوم به دارو استفاده میشود.

4-مکمل های پروبیوتیک

بعضی از مکمل های پروبیوتیک یک راه حل طبیعی برای عفونت مخمر ارایه میدهند. این مکمل ها در داروخانه ها و فروشگاههای بهداشتی موجود هستند. برخی مکملهای پروبیوتیک مکمل های خاصی برای سلامت زنان ارایه میدهند. اینها به ایجاد تعادل و بالانس باکتری ها و مخمرها در واژن کمک میکنند. این مکمل ها یا در واژن قرار میگیرند یا بصورت خوراکی مصرف میشوند.

در سال 2012 مطالعه ای برروی زنان مبتلا به عفونت مزمن واژن انجام شد، این زنها از قرص های پروبیوتیک مخصوص در واژن استفاده کردند. نزدیک 87 درصد از آنها، بهبود علایم را گزارش کردند. این درمان همچنین اثرات بلند مدتی برروی مخمر مسئول ایجاد عفونت داشت. در این مطالعه زنان به مدت یک هفته، هر شب یک قرص در واژن قرار میدادند. سپس به مدت 3 هفته هر 3 شب یکبار یک قرص استفاده کردند. سپس آنها فقط یک بار در هفته بصورت مداوم به عنوان یک اقدام پیشگیرانه از عفونت استفاده کردند. دیگر تحقیقات نشان دادند که پروبیوتیک لاکتوباسیلوس موجب اثربخشی بیشتر داروهای ضدقارچی در زنان با عفونت مخمر واژینال میشود.

5-ماست طبیعی

ماستهای طبیعی شیرین نشده و طعم داده نشده دارای باکتری های مفیدی بنام پروبیوتیک هستند. این موجب سلامتی و ایجاد تعادل باکتریایی و مخمری در بدن میشود. در مطالعه ای که در سال 2006 انجام شد، مشخص شد که انواع خاصی از پروبیوتیک ها با برخی از مخمرها که عامل ایجاد عفونت واژینال میشود مقابله میکنند. پروبیوتیک ها نوعی درمان قوی در برابر عفونت قارچی هستند. اطمینان حاصل کنید که ماست حاوی قند اضافه نیست، زیرا قند، باعث رشد قارچ Candida می شود. برای استفاده از ماست میتوانید آن را بخورید و یا راه دیگر استفاده از ماست قرار دادن ان بطور مستقیم در واژن است. برای این منظور میتوانید ماست اغشته به پنبه بمدت چند ساعت استفاده کنید. ماست منجمد نیز تسکین فوری را به همراه دارد.

6-روغن نارگیل

روغن نارگیل دارای خاصیت ضدقارچی است و همچنین نشان داده شده است که میتواند با مخمر کاندیدا آلبیکنس مبارزه کند. روغن نارگیل خالص میتواند بصورت داخلی یا خارجی برای بهبود علایم استفاده شود. روغن نارگیل حرارت دیده میتواند بعنوان روغن حامل برای روغنهای ضدقارچ قویتر مانند روغن درخت چای استفاده شود. میتوانید این روغن ها را خریداری کنید، اما بعضی از این روغن ها برای پخت و پز مناسب هستند نه برای پوست. پس هنگام خرید مارک و محصول مناسب را انتخاب کنید.

حتما بخوانید: جدیدترین و بهترین روش درمان عفونت واژن با عسل (قطعی)

8-سیر

سیر دارای خواص ضدقارچ و آنتی بیوتیک است. بااین حال مطالعه ی اخیر نشان میدهد ک خوردن سیر، روی عفونت واژینال تاثیر بخصوصی ندارد. پس برای استفاده ی آن جهت بهبود عفونت های واژینال، بعضی خانم ها سیر را درون واژن خود استفاده کردند. با اینکه شواهد زیادی بر اثربخشی این موضوع وجود ندارد اما بعنوان یک درمان خانگی کم خطر برای عفونتهای واژن میتوان از آن استفاده کرد.

افرادی که پوست حساس دارند ممکن است احساس سوزش کنند یا حتی پوستشان آسیب ببیند. پس افرادی که پوست حساس دارند نباید از آن استفاده کنند. اگر احساس سوزش ایجاد شد باید مصرف آن را متوقف کنید. میتوانید از کرم های واژینال حاوی سیر و آویشن استفاده کنید که به اندازه ی کرم واژنی کلوتریمازول در درمان عفونت واژن موثر می باشد.

8- روغن پونه کوهی

بیشتر روغن های پونه کوهی با استفاده از پونه کوهی و مرزنجوش تهیه می شود که خاصیت ویژه ای ندارد. اگرچه روغن پونه کوهی که از پونه کوهی وحشی و مرزنجوش تهیه می شود، حاوی دو ماده ضدقارچی است: تیمول و کارواکرول.

نشان داده شده است که استفاده از روغن پونه کوهی باعث توقف یا کاهش رشد باکتری کاندیداآلبیکنس می شود. می توان کپسول حاوی روغن پونه کوهی وحشی را شبانه درون واژن قرار داد. همچنین می توان آن را با استفاده از یک تامپون استعمال کرد.

روغن های اسانس مانند روغن درخت چای و روغن پونه کوهی، باید قبل از استفاده با برخی روغن های دیگر ترکیب شوند و هرگز نباید مستقیم با پوست تماس پیدا کنند. می توان 3 تا 5 قطره از روغن اسانس پونه کوهی را با 1 اونس روغن بادام شیرین، روغن نارگیل گرم یا روغم زیتون مخلوط کرده و سپس یک تامپون را به مدت چند دقیقه در آن خیساند، سپس آن را درون واژن قرار داد. این عمل را هر 2 تا 4 ساعت یکبار باید در روز انجام داد. نباید بیش از 6 ساعت از استفاده از تامپون قطع گردد. بهتر است قبل از استفاده از روغن پونه کوهی، آن را بر ساعد خود بمالید تا مطمئن شوید نسبت به آن آلرژی ندارید.

چه زمانی باید از درمان های خانگی اجتناب کرد؟

بیشتر درمان های خانگی که برای عفونت مخمری واژن ذکر کردیم، برای اکثر افراد بی خطر می باشد. با اینحال افرادی که در یکی از گروه های زیر قرار می گیرند، نباید خودشان به درمان عفونت واژن بپردازند:

 • زنان باردار
 • افرادی که در معرض انتقال عفونت از طریق مقاربت قرار داشتند
 • افرادی که دچار عفونت واژن مکرر هستند و مرتب عود می کند
 • افرادی که مطمئن نیستند علائم آنها ناشی از عفونت واژن می باشد

پیشگیری از عفونت مخمری

عفونت مخمری واژن معمولاً در میان افراد رایج بوده، اما با رعایت نکات ساده می توان از آن جلوگیری کرد. چند روش برای جلوگیری از عفونت واژن بصورت زیر می باشد:

 • پوشیدن لباس گشاد و شلوار نخی
 • اجتناب از شلوار جین تنگ و ساق شلواری؛ چرا که قارچ ها در محیط مرطوب و گرم رشد می کنند
 • تعویض هرچه سریعتر لباس های مرطوب یا لباس باشگاه
 • اجتناب از اسپری ها، عطر و لوسیون های واژن، چرا که می توانند باعث تحریک واژن شده و تعادل باکتری ها و قارچ های واژن را بهم بزنند
 • خشک کردن کامل ناحیه تناسلی پس از دستشویی، حمام و دوش
 • استفاده از چرب کننده های آب-محور حین مقاربت
 • دوش گرفتن پس از مقاربت و رابطه جنسی دهانی
 • مصرف پروبیوتیک یا غذاهای سرشار از پروبیوتیک
 • کاهش مصرف شکر، چراکه قارچ ها از شکر تغذیه می کنند
 • استفاده از آنتی بیوتیک ها تنها در صورت لزوم، چراکه آنتی بیوتیک تعادل باکتری ها و قارچ ها در بدن را به هم می زند
 • استفاده از مواد پیشگیری کننده از بارداری را کنترل کنید، چرا که پیشگیری کننده های حاوی استروژن-محور می توانند رشد قارچ ها را افزایش دهند.

حتما بخوانید: 10 تا از جدیدترین و بهترین روشهای کاهش درد پریود که باید بدانید

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

با وجود اینکه درمان های خانگی که در این مقاله برای عفونت مخمری واژن ذکر کردیم می تواند اکثر عفونت ها را بهبود ببخشد، اما در برخی موارد نیز کارساز نیستند.

 • اگر دارای یکی از شرایط زیر هستید حتماً به پزشک مراجعه کنید:
 • باردار هستید
 • اولین باری است که عفونت مخمری واژن را تجربه می کنید، بنابراین تشخیص پزشک لازم است
 • عفونت قارچی شدید است، همراه با شقاق یا زخم
 • دچار عفونت واژن مکرر هستید، 4 بار یا بیشتر در سال آن را تجربه می کنید
 • اگر پس از چند روز درمان های خانگی، بازهم علائم ادامه یافت

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست