داروی ضد انعقاد خون

6 تا از بهترین داروهای ضدانعقاد خوراکی در ایران و جهان

folderخون
comments4 دیدگاه

در این مطلب بهترین داروهای خوراکی ضدانعقاد خون را معرفی می کنیم.

1-آپیکسابان

word image 77

آپیکسابان (الیکوییس) یک داروی ضد انعقادی خوراکی است که برای پیشگیری از لخته شدن خون و جلوگیری از سکته مغزی استفاده می شود.

آپیکسابان از لخته شدن سریع خون جلوگیری می کند و باعث نرمال شدن وضعیت فرد می گردد. این دارو جزء داروهای مهار کننده فاکتور Xa می باشد. مکانیسم عمل این داروها همانطور که از نامش پیداست، مهار کردن فاکتور Xa آزاد و موجود در لخته و پروترومبیناز است. هرچند که آپیکسابان اثر مستقیمی بر تجمع پلاکتی ندارد، ولی باعث مهار تجمع پلاکتی ناشی از ترومبین می گردد. آپیکسابان با مهار فاکتور Xa، تولید ترومبین و گسترش لخته را کاهش می دهد.

مصرف آپیکسابان معمولا نیازی به نظارت و آزمایش خون ندارد اما ممکن است هنگام شروع دوره ی درمان و یک سال پس از آن، نیاز به چک کردن عملکرد کلیه و کبد داشته باشد. پزشک درمورد نظارت های لازم، اطلاعات کاملی به شما خواهد داد.

در سال 2011 و 2012، آپیکسابان بعنوان یک داروی موثر برای پیشگیری از ترومبوآمبولی وریدی در بزرگسالان بعد از عمل جراحی ازجمله زانو معرفی شد.

همچنین در سال 2013 نیز موسسه ملی بهداشت و تعالی بالینی (NICE) آپیکسابان را برای جلوگیری از سکته مغزی و لخته شدن خون در افراد مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی غیر دریچه ای با یک یا چند عامل خطر توصیه کردند.

در سال 2015، موسسه ی NICE آپیکسابان را برای درمان و پیشگیری ثانویه از ترومبوز وریدهای عمقی (لخته شدن خون در وریدهای عمقی ساق پا) و یا آمبولی ریه معرفی نمود. اطلاعات بیشتر راجب دارو در اینجا

2-دابیگاتران

word image 78

داروی دابیگاتران اتکسیلات (پراداکسا) نوعی داروی ضد انعقاد خوراکی است که برای جلوگیری از لخته شدن خون و جلوگیری از سکته مغزی استفاده می شود.

دابیگاتران جزء داروهای مهارکننده رقابتی و مستقیم ترومبین است. به علت اینکه ترومبین قادر به تبدیل فیبرینوژن به فیبرین در طی انعقاد است این دارو از ایجاد ترومبوز جلوگیری کرده و ترومبین آزاد، ترومبین های متصل به لخته و تجمع پلاکتی ناشی از ترومبین را مهار می کند. این بدان معناست که می توان از آن برای جلوگیری از تشکیل لخته خون در رگها و عروق پاها، ریه ها، مغز یا قلب استفاده کرد.

استفاده از دابیگاتران نیازی به انجام آزمایش خون ندارد اما گاهی اوقات برای بررسی عملکرد صحیح کلیه ها، آزمایش خون لازم است چون این دارو ممکن است از طریق کلیه ها از بدن دفع شود. این آزمایشات باید حداقل سالی یکبار انجام شوند. پزشک فواصل انجام آزمایشات را برای شما مشخص خواهد کرد.

در سال 2008، موسسه ملی تعالی بهداشت (NICE)، این دارو را برای پیشگیری اولیه از ترومبوآمبولی وریدی در بزرگسالانی که تحت عمل جراحی تعویض مفصل ران یا زانو قرار گرفته اند، توصیه نمود.

در سال 2011 و 2012 نیز دابیگاتران توسط موسسه ی NICE، به عنوان یک داروی موثر برای پیشگیری از سکته مغزی و آمبولی سیستمیک در افراد مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی غیر دریچه ای (که ناشی از مشکلات دریچه قلب نیست) توصیه شد.

در سال 2014 نیز به عنوان گزینه ای برای درمان و پیشگیری ثانویه از ترومبوز ورید عمقی و یا آمبولی ریوی توصیه شد. اطلاعات بیشتر راجب دارو در اینجا

3-ادوکسبان

word image 79

ادوکسابان (Lixiana EU) یک داروی ضد انعقادی خوراکی است که برای جلوگیری از لخته شدن خون و جلوگیری از سکته مغزی استفاده می شود.

Edoxaban در کشور انگلیس برای بیماران مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی غیر دریچه ای، شناخته شده و دارای مجوز است.

ادوکسابان یک داروی ضد انعقاد است که با کاهش تأثیر پروتئین‌ های دخیل در پروسه لخته شدن خون “فاکتور Xa“، از تشکیل لخته‌های خون مضر جلوگیری می نماید.

در سال 2015، موسسه ملی تعالی بهداشت و مراقبت (NICE)، یک راهنما برای مصرف ادوکسابان جهت جلوگیری از سکته مغزی و آمبولی سیستمیک در افراد مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی غیر دریچه ای و برای درمان و جلوگیری از ترومبوز ورید عمقی و آمبولی ریه صادر کرد. اطلاعات بیشتر راجب دارو در اینجا

4-ریواروکسابان

word image 80

ریواروکسابان(Xarelto) یک داروی ضد انعقاد خوراکی است که برای پیشگیری از لخته شدن خون پس از جراحی مفصل ران یا زانو، درمان و پیشگیری از ترومبوز ورید عمقی (DVT) و آمبولیسم ریوی (PE) و به عنوان یک درمان محتمل برای جلوگیری از سکته مغزی و آمبولی لخته خون برای افراد مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی غیر دریچه (که ناشی از مشکلات دریچه قلب نیست) استفاده می شود.

ریواروکسابان از لخته شدن سریع خون جلوگیری می نماید. این دارو باعث مهار فعالیت پلاکت و تشکیل لخته فیبرینی از طریق مهار مستقیم، انتخابی و برگشت پذیر فاکتور Xa در هر دو مسیر انعقادی داخلی و خارجی می گردد.

استفاده از ریواروکسابان نیازی به انجام آزمایش خون ندارد اما گاهی اوقات برای بررسی عملکرد صحیح کلیه ها، آزمایش خون لازم است چون این دارو ممکن است از طریق کلیه ها از بدن دفع شود. این آزمایشات باید حداقل سالی یکبار انجام شوند. پزشک فواصل انجام آزمایشات را برای شما مشخص خواهد کرد.

در سال 2009، NICE (موسسه ملی تعالی بهداشت و مراقبت) ریواروکسابان را به عنوان گزینه ای برای پیشگیری از ترومبوآمبولی وریدی در بزرگسالانی که تحت عمل تعویض مفصل ران یا زانو قرار گرفته اند توصیه کرد.

در سال 2012، موسسه ی NICE ریواروکسابان را به عنوان گزینه ای برای پیشگیری از سکته مغزی و آمبولی سیستمیک در افراد مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی غیر دریچه ای با یک یا چند عامل خطر توصیه نمود.

در سال 2012، موسسه ی NICE ریواروکسابان را به عنوان گزینه ای برای درمان ترومبوز ورید عمقی (DVT) و آمبولیسم ریوی (PE) پس از تشخصیص ترومبوز وریدی عمقی در بزرگسالان توصیه کرد.

در سال 2016 نیز موسسه ی NICE ریواروکسابان برای جلوگیری از پیامدهای نامطلوب پس از مدیریت سندرم حاد عروق کرونر توصیه کرد. اطلاعات بیشتر راجب دارو در اینجا

5-وارفارین

word image 81

وارفارین یک داروی ضد انعقادی خوراکی است که برای پیشگیری و معالجه لخته خون استفاده می شود.

این دارو جزء آنتاگونیست های ویتامین K است. خون برای لخته شدن، به ویتامین K نیاز دارد و وارفارین باعث کاهش تولید ویتامین K در بدن می شود که این موجب افزایش زمان لخته شدن خون و یا جلوگیری از آن می گردد.

وضعیت وارفارین در بدن باید به طور منظم کنترل شود و این کار برای بررسی سطح INR (نسبت عادی شده بین المللی)، با آزمایش خون انجام می شود. پزشک معالج شما، آزمایشات مورد نیاز و نظارت های لازم بر مصرف دارو را انجام خواهد داد. اطلاعات بیشتر راجب دارو در اینجا

6-هپارین و هپارین با وزن مولکولی کم

word image 82

هپارین یک داروی ضد انعقاد تزریقی است که برای معالجه یا جلوگیری از لخته شدن خون استفاده می شود.

هپارین با وزن مولکولی پایین (LMWH) و هپارین استاندارد دو نوع هپارین هستند که معمولاً به عنوان داروهای ضد انعقاد خون و برای درمان لخته شدن خون استفاده می شوند. بعلاوه این دارو پس از جراحی های خاص، به عنوان یک درمان پیشگیرانه تجویز می شود.

هپارین همچنین برای درمان و جلوگیری از ترومبوز استفاده می شود. LMWH یا هپارین با وزن مولکولی پایین، معمولاً به صورت تزریق زیر جلدی استفاده می شود و به طور معمول می تواند توسط پزشک یا متخصص بهداشت و درمان، بدون نیاز به بستری و نظارت تجویز گردد. LMWH می تواند به زنان بارداری داده شود که ممکن است در معرض خطر لخته شدن خون قرار داشته باشند.

همچنین می تواند یک داروی محافظتی برای بیمارانی باشد که ممکن است هنگام انجام جراحی یا سایر موارد مشابه، مجبور به قطع مصرف سایر داروهای ضد انعقاد خون باشند.

هپارین استاندارد می تواند به صورت تزریق داخل وریدی استفاده شود. این دارو از طریق رگ یا تزریق داخل وریدی یا تزریق زیر جلدی، به طور معمول در ناحیه شکم مورد استفاده قرار می گیرد. اطلاعات بیشتر راجب دارو در اینجا

منبع منبع 2


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

link
خونلخته خون

مطالب مشابه

4 دیدگاه. همین الان خارج شوید

 • سلام
  از این داروها می شه به صورت موضعی در سر برای خون رسانی بیشتر به پوست سر و جلوگیری از ریزش مو استفاده کرد؟

  پاسخ
 • سعید حیدری
  16 سپتامبر 2021 2:42 ق.ظ

  Inr من 2.1 است میتوانم دندان بکشم

  پاسخ
 • محمدرضا محمدتقی‌زاده
  16 آگوست 2023 4:41 ق.ظ

  سلام و احترام
  تقریباً چند سالی هست که روی پاهام(از مچ پا تا سر انگشتای پاهام) ورم دارن ؛ هرازگاهی هم داروهای فشاری که تجویز میفرمودن رو استفاده اما بعد از مدتی دوباره دچار مشکل میشدم تا اینکه بیمارستان طی عملی که داشتم متوجه شدم ورم پاهام خوابیده و حدس زدم از هپارینی هست که بهم تزریق میکردن؛ بعداز مرخص شدن دوباره پاهام ورم کردن ؛ آیا میتونم از همون دارو استفاده کنم؟؟
  سپاسگزارم از بذل توجه و پاسختون

  پاسخ
 • سلام من دیابت نوع یک دارم بدنم خیلی جوش میزنه و یک هفته تو بیمارستان هپارین زدن بهم و کل جوش های بدنم و صورت از بین رفت .میتونم هپارین استفاده کنم

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up