لثه

5 علت خونریزی لثه و روش درمانی دکتر خیراندیش

خونریزی لثه یکی از بیماری های دهان و دندان است که می تواند به سایر مشکلات سلامتی اشاره کند. خونریزی گاه و بیگاه از لثه ها می تواند بوسیله مسواک زدن دندان های شما با شدت بالا یا پوشیدن دندان های مصنوعی انجام شود که مناسب نیست. این مقاله که بر اساس جدیدترین تحقیقات پزشکان گردآوری و تهیه شده است، علت، درمان خانگی، هشدارها و همه نکات مهم دیگر در مورد خونریزی لثه را بیان می کند.

بیرون ریختن مقدار کمی خون در سینک بعد از مسواک زدن یا استفاده از نخ دندان شاید چیز مهمی نباشد و حتی شاید دیگر به چشم شما نمی آید. ولی حقیقت این است که خونریزی لثه چیزی نیست که بتوان آنرا نادیدده گرفت. بیشتر اوقات خونریزی لثه نشانه بیماری لثه است که باید بلافاصله به پزشک اطلاع داده شود.

مواردی دیگری نیز باعث خونریزی لثه میشوند، در ادامه این مقاله با آنها آشنا خواهید شد، و خواهید دانست که با آن چطور رفتار کنید تا سلامتی دهان و دندان خود را پس بگیرید.

1-بهداشت کم دهان

دلیل اصلی لثه هایی که قرمز، متورم، پف کرده و یا دارای خونریزی هستند بهداشت پایین دهان است. این بدین معناست که برنامه روزانه مسواک زدن و استفاده از نخ دندان به صورت منظم انجام داده نمیشود. شاید مدتی باشد که از نخ دندان استفاده نکرده باشید و یا در طول روز یک بار مسواک بزنید، اما نادیده گرفتن نظافت کامل دهان و لثه شما دوبار در روز به زودی تاثیرات خود را در سلامت لثه شما نشان خواهد داد. ممکن است در زمان کوتاهی پلاک یا باره دندان در دندان ها در خط لثه شکل بگیرد، در حقیقت بلافاصله بعد از اتمام مسواک زدن شما شروع به بازسازی خود میکنند. این بازسازی پلاکها چیزی است که لثه هایی که برای مدت طولانی ای، حتی به اندازه 24 ساعت، نظافت نشده اند را تحریک میکند.

حتماً بخوانید: 20 رازی که زبان تان راجب سلامتی تان می گوید!

چه کاری در این باره میتوان انجام داد؟

برای درمان بهداشت کم دهان، مطمئن شوید که برنامه نظافت دهان و دندان خود را تغییر میدهید، به نحوی که دندان ها، لثه و دیگر اعضای دهان شما در زمان صبح و عصر مسواک شده و حداقل یک بار در روز از خمیر دندان استفاده شود. ممکن است مسواک زدن با مسواک برقی را ترجیح دهید که البته سر دوار آن میتواند لثه ها را ماساژ داده، جریان خون را در لثه ها تقویت کرده و قدرت مقابله با آلودگی را افزایش دهد. به عنوان جایگزین برای نخ دندان قدیمی میتوانید از خلال دندان یا خلال کردن با آب که هر دو آنها مؤثر و ساده تر هستند را امتحان کنید. به علاوه سعی کنید از دهان شویه های آنتی باکتریال بعد از مسواک یا نخ دندان استفاده کنید تا محرک تقویت کننده ای برای نظافت روزمره شما باشد.

در نهایت، نظافت حرفه ای دندان شما توسط دندان پزشکتان به طور منظم میتواند پلاکها و باره های دندانی دشوار که به آن دسترسی ندارید یا از آن اطلاعی ندارید را از بین ببرد.

2- رژیم غذایی

میوه ها، سبزیجات، محصولات لبنی، و غذا هایی با ویتامین C بالا برای ساخت واحد های غذایی مناسب دهان و دندان ضروری هستند. از طرف دیگر، غذاهایی که قند، نشاسته و ترشی بالایی دارند در زمره موادی هستند که این خاصیت را کاهش میدهند. قند غذاهای شیرین و کربوهیدرات ها لجوجانه به دندان و در خط لثه میچسبد و اگر زود بعد از مصرف از بین برده نشوند شروع به از بین بردن بافت دندان و لثه میکنند. اگر در طول روز از این غذاها زیاد مصرف میکنید و بین وعده ها دندان های خود را مسواک نمیزنید، در واقع با هر گاز در حال افزودن باکتری های نابودگر به دندان های خود هستید.

مطلب مشابه: فلوراید تراپی، مضرات، طرز انجام اصولی و همه نکات مهم دیگر

چه کاری در این باره میتوان انجام داد؟

با این حال سبزیچات ترد برای سلامت دهان و دندان شما هستند چون به دندن ها سابیده شده و مواد غذایی و باکتری های نابودگر را از بین میبرند در حالی که خود قند پایینی دارند. محصولات لبنی مثل پنیر نیز به سلامت دندان و لثه شما کمک میکند و برای لثه های متورم، غذاهایی که طبعی ضد تورمی دارند مثل روغن ماهی گزینه مناسبی برای افزوده شدن به رژیم غذایی شما هستند. جایگزین کردن یک وعده غذایی با یک سالاد بزرگ مملو از پروتئین ها و سبزیجات میتوانند برای سلامت دهان و دندان و سلامت کلی شما معجزه به همراه خواهند داشت. برای توصیه های مختص رژیم غذایی خود با دندان پزشک خود در مورد زیاد و کم کردن مواد غذایی به رژیم غذایی خود مشورت کنید تا ساده تر به سلامت دهان و دندان خود دست پیدا کنید.

3- اگر باردار هستید

متاسفانه قریب به نیمی از بانوان آمریکای شمالی در دوران بارداری تا دوره سه ماهه دوم خود دچار التهاب میشوند، که به بیماری های لثه منجر میشود. هورمون های بارداری مادر را بیشتر در معرض بیماری های لثه قرار میدهد، حتی اگر دوبار در روز مسواک زده و از نخ دندان استفاده کنند، چون لثه بیشتر در معرض التهاب است و کمترین قدرت دفاع در مقابل عفونت را دارند.

چه کاری در این باره میتوان انجام داد؟

به محض اطلاع از بارداری به دندان پزشک خود مراجعه کنید تا به شما مشاوره حرفه ای مناسب شخص شما بدهند و ملاقات های منظمی را برای نظافت و چک آپ برنامه ریزی کنند. مسواک زدن و استفاده از نخ دندان به میزان حداقل دوبار در روز میتواند نظافت دهان و دندان شما کمک کند. بهتر است از دهان شویه های آنتی باکتریال های غیر الکلی بعد از هر بار مسواک زدن و استفاده از نخ دندان به شما اطمینان از نظافت گوشه به گوشه دهانتان را میدهد.

همچنین بخوانید: جدیدترین روش درمان آفت دهان با کمک جوش شیرین (قطعی و سریع)

4- بیماری لثه وراثتی

word image 263

انتظار وراثتی بودن بیماری لثه عجیب نیست و کسانی که از وجود سابقه بیماری لثه در خانواده خود خبر دارند باید اقدامات بیشتری در زمینه نظافت دهان و دندان خود داشته باشند. اگر در مورد سابقه سلامت دهان و دندان خانواده خود بی خبر هستید، از دندان پزشک خود بخواهید تا برای شناسایی ریشه های بیماری لثه آزمایش DNA انجام دهند. اطلاع از سابقه پزشکی خانواده خود میتواند شما را برای مدیریت بهتر سلامت دهان و دندانتان کمک کند.

چه کاری در این باره میتوان انجام داد؟

اگر سابقه بیماری لثه در خانواده شما وجود ندارد به دندان پزشک خود اطلاع دهید. میتوانند به شما مشاوره حرفه ای در زمینه چگونگی بهترین مراقب از دهان و دندانتان را ارائه کنند تا از مشکلات پایانی جلوگیری کنند. مسواک زدن، استفاده از نخ دندان، و استفاده از دهان شویه های آنتی باکتریال به صورت روزانه برای مقابله با باکتری هایی که لثه را تحریک و تخریب میکنند ضروری است.

5- اگر سیگاری هستید

سموم موجود در سیگار به شدت بافت لثه را تخریب و تضعیف میکند که باعث تغییر رنگ، تورم و خونریزی لثه میشود. به علاوه، زمانی که لثه در معرض اینچنین سمهای مضری قرار میگیرد، باکتری های موجود در دهان بیشتر قابلیت نفوذ به لثه و جریان خون را بدست می آورند. این امر میتواند به تحریک بیشتر، خونریزی، تورم، و عفونت منتهی شود.

همچنین بخوانید: علت اصلی آفت دهان چیست؟ درمان های خانگی علمی و نکات مهم دیگر

چه کاری در این باره میتوان انجام داد؟

ترک سیگار تنها راه رها سازی دائم خود از سموم سیگار بوده و به بافت لثه امکان ترمیم و رسیدن به سلامتی مجدد را میدهد. به علاوه، مسواک زدن و استفاده از نخ دندان حداقل دوبار در روز به منظور جلوگیری از حمله باکتری ها به بافت لثه ضعیف از اهمیت بالایی برخوردار است. هم با پزشک و هم با دندان پزشک خود در مورد برنامه ترک سیگار مشورت کنید تا بتوانید برای سلامتی کلی خود به کلی از شر سیگار راحت شوید.

درمان ساده خون ریزی لثه (پروفسور خیراندیش)

 

نتیجه گیری

باید به خاطر داشته باشید که بیماری لثه پایان سلامت دهان و دندان شما نیست. اکثر مواقع برگشت پذیر بوده و با بهداشت دهان و دندان مناسب و نظارت دندان پزشک، میتوان آن را ریشه کن کرد. همین امروز با دندان پزشک خود تماس بگیرید و در مورد نگرانی خود در زمینه دهان و دندان با او مشورت کنید تا شما را معاینه کند.


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

link
عفونت دندانعفونت لثه

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up