فیبریلاسیون دهلیزی

فیبریلاسیون دهلیزی چیست؟ تشخیص و 6 روش درمانی موثر

فیبریلاسیون دهلیزی یکی از شایع ترین بیماری های مربوط به قلب است که عدم درمان آن خطر مرگ و میر را بالا میبرد. فیبریلاسیون دهلیزی (AF) یک ریتم غیرطبیعی رایج قلب است و زمانی اتفاق می افتد که ضربه های الکتریکی از مکان های مختلف دهلیز (حفره های بالای قلب) با یک حالت نامنظم خاموش می شوند. موجب فشار به دهلیز و ضربان نامنظم قلب یا تپش احساس می شود. نامنظمی در جریان خون ممکن است موجب سکته مغزی و درنهایت مرگ فرد شود، لذا لازم است با دیدن نشانه هایی از نامنظمی تپش قلب به یک متخصص مراجعه کنید. در این مقاله ما نشانه های این عارضه را به شرح دادیم و روش های درمان و کنترل این بیماری را برای شما خواهیم گفت.

فیبریلاسیون دهلیزی چیست ؟

قلب شما دارای یک ضربانساز طبیعی است که گره سینوسی نامیده می شود و پیامهای الکتریکی را ایجاد می کند. این پیامها سبب انقباض قلب و پمپ کردن خون می شوند. در فیبرلاسیون دهلیزی دو حفره فوقانی قلب یعنی دهلیزهای قلب، فاقد ضربان مطلوب می باشند. بجای ضربان منظم و الگوی طبیعی ، دهلیزها به شکل غیر منظم و تند منقبض می شوند.

word image 469

علائم فیبریلاسیون دهلیزی

word image 23

ریسک فاکتورهای فیبریلاسیون دهلیزی

سن بالای ۶۰ سال پرکاری تیروئید
فشار خون بالا آپنه خواب
بیماری‌های قلبی سیگار و الکل
سابقه جراحی قلب رژیم غذایی نامناسب
بیماری‌های ریوی سبک زندگی پر استرس

عوارض فیبریلاسیون دهلیزی

1- در فیبریلاسیون دهلیزی، ریتم زیاد ممکن است باعث شود خون دهیلز جمع شده و لخته شود. لخته خون می توان به مغز برود و در آنجا باعث سکته مغزی شود.

2- فیبریلاسیون دهلیزی، به ویژه اگر کنترل نشود، ممکن است قلب را ضعیف کرده و منجر به نارسایی قلبی شود.

تشخیص فیبریلاسیون دهلیزی

الکتروکاردیوگرام : یک ECG از گیرنده های متصل به قفسه سینه و بازوها برای درک و ضبط سیگنال های الکتریکی در هنگام عبور از شما استفاده می کند. الکتروکاردیوگرام، یک ابزار اصلی برای تشخیص فیبریلاسیون دهلیزی است.

مانیتور هولتر: مانیتور هولتر، دستگاه قابل حمل ECG می باشد که فعالیت قلب را به مدت 24 ساعت یا بیشتر ثبت می کند، و اطلاعات طولانی مدت در مورد ریتم های قلب به پزشک می دهد.مانیتور هولتر به پزشک اجازه می دهد تا در زمان علائم، ریتم قلب شما را بررسی کند.

اکوکاردیوگرام: در اکوکاردیوگرام از امواج صوتی برای ایجاد تصاویر متحرک از قلب استفاده می شود. پزشک ممکن است از اکوکاردیوگرام برای تشخیص بیماری ساختاری قلب یا لخته شدن خون در قلب استفاده کند.

آزمایش خون: آزمایش خون به پزشک کمک می کند تا مشکلات تیروئید یا سایر مواد موجود در خون را که ممکن است منجر به فیبریلاسیون دهلیزی شود، را تایید یا رد کند.

اشعه ایکس قفسه سینه: تصاویر اشعه ایکس به پزشک کمک می کند تا وضعیت ریه ها و قلب شما را مشاهده کند. پزشک همچنین می تواند از اشعه ایکس برای تشخیص شرایط غیر از فیبریلاسیون دهلیزی استفاده کند.

9 علت ناراحتی قلبی و کارهایی که باید انجام دهید

درمان فیبریلاسیون دهلیزی

1- درمان دارویی

داروهای زیر با توجه به نیاز شما تجویز خواهند شد و میتوانند فیبریلاسیون دهلیزی را کنترل کنند:

 • بتابلوکرها داروهایی برای کاهش ضربان قلب هستند.
 • مهارکننده‌ی کانال‌های کلسیم داروهایی برای کاهش فشار انقباض‌ها تجویز میشوند.
 • مهارکننده‌ی کانال‌های سدیم داروهایی هستند که برای برگرداندن ریتم قلب به حالت طبیعی تجویز میشوند.
 • ضدانعقادها یا ضدپلاکت‌ها برای پیشگیری از ایجاد شدن لخته‌ی خونی تجویز میشوند.

2- جراحی مارپیچ (Surgical maze procedure)

این روش درمانی مبتنی بر جراحی است که به شکل قلب باز صورت می گیرد. به وسیله لوازم مخصوص جراحی، پزشکان متخصص چندین برش دقیق و هدف مند در ناحیه اتاقک های بالایی قلب ایجاد می کنند تا یک الگو از بافت های آسیب دیده ایجاد کنند.

از آن جایی که روش جراحی مارپیچ نیاز به جراحی قلب باز در بیماران دارد، معمولا از آن برای آن دسته از بیمارانی استفاده می شود که نسبت به دیگر روش های درمانی اولیه و ساده تر واکنش مثبتی نداشته اند و مشکل آن ها حل نشده است.

3- بستن دهلیز سمت چپ قلب

در این روش درمان فیبریلاسیون دهلیزی پزشکان متخصص یک کاتتر را از طریق یکی از رگ های درون پا وارد بدن بیمار می کنند و آن را به سمت دهلیز بالایی و سمت راست قلب (right atrium) هدایت خواهند کرد. سپس پزشکان در دیوار موجود بین دو دهلیز بالایی قلب بیمار یک سوراخ ایجاد می کنند که معمولا بسیار کوچک است و از طریق همین سوراخ کاتتر را به سمت دیوار سمت چپ (left atrium) راهنمایی می کنند. یک دستگاه با نام بسته کننده دهلیز سمت چپ قلبی از طریق کاتتر وارد بدن و همین سوراخ بین دهلیزی می شود تا یک کیسه کوچک با نام اپیندج (appendage) را در دهلیز سمت چپ ببندد.

4- کاردیوورژن الکتریکی

در این روش درمانی یک شوک الکتریکی به سمت قلب شما به کمک پارو ها و یا برچسب هایی که بر روی سینه متصل می شوند ارسال می شود. این شوک فعالیت الکتریکی قلب شما را برای لحظه ای متوقف می کند. هنگامی که قلب شما دوباره شروع به کار می کند، امید اصلی این است که به ریتم معمولا و نرمال خود برگردد.

5- تغییر سبک زندگی

1- افرادی که شاخص توده بدنی آنها (BMI) بیشتر از 30 کیلوگرم بر متر مربع است نسبت به افرادی که BMI آنها زیر 25 است ، خطر ابتلا به فیبریلاسیون دهلیزی دارند بنابراین از چاقی و اضافه وزن جلوگیری کنید و وزن خود را مدیریت کنید.

2- شیوه زندگی تحرک می تواند افراد را به صورت قابل توجهی به ایجاد فیبریلاسیون دهلیزی مستعد کند. پیاده روی روزانه و ورزش را در برنامه روزانه خود بگنجانید.

3- مصرف الکل به ویژه الکل زیاد با افزایش خطر فیبریلاسیون دهلیزی همراه است. بنابراین مصرف الکل را کاهش دهید.

4- آلودگی هوا و افزایش ذرات معلق آن با خطر افزایش فیبریلاسیون دهلیزی همراه بوده است. بنابراین در صورتی که در شهرهای آلوده زندگی میکنید مراقبت های لازم را به عمل آورید.

5- استعمال دخانیات احتمالاً قدرتمندترین و مطمئن ترین روش برای افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی است. بنابراین برای داشتن قلب سالم از استعمال دخانیات خودداری کنید.

6- فشار خون خود را مرتباً بررسی کنید.

7- اطمینان حاصل کنید که چربی خون شما بیشتر از حد استاندارد نباشد.

6- اصلاح رژیم غذایی

بهترین رژیم غذایی برای این بیماری رژیم مدیترانه ای است. که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.

مواد غذایی که باید از رژیم غذایی این بیماران حذف شود شامل موارد زیر است:

 • نوشابه‌های گازدار، شیرینی‌ها، بستنی، شکر و …
 • نان سفید، خمیر متشکل از گندم تصفیه شده و غیره.
 • اسیدهای چرب حاوی ترانس در مارگارین و انواع غذاهای فراوری شده
 • روغن سویا، روغن کوینولا، روغن بذر کتان
 • گوشت‌های فراوری شده، سوسیس‌های فراوری شده، سوسیس‌ هات داگ و …
 • غذاهای کاملا فراوری شده

موادغذایی مفید در رژیم غذایی مدیترانه ای که به حفظ سلامت قلب کمک میکند:

 • گوجه‌فرنگی، کلم بروکلی، کلم سفید، اسفناج، پیاز، گل‌کلم، هویج، کلم بروکسل، خیار و …
 • سیب، موز، پرتقال، گلابی، توت‌فرنگی، انگور، خرما، انجیر، طالبی، هلو و …
 • بادام، گردو، فندق، بادام هندی، تخمه‌ی آفتاب‌گردان، تخمه‌ی‌ کدو و …
 • لوبیا، نخود سبز، عدس، نخود و انواع بنشن و …
 • جو سبوس‌دار، برنج قهوه ‌ایی، چدار ، جو، ذرت، گندم سیاه، نان و خمیر غلات کامل و …
 • سالمون، ساردین، قزل‌آلا، تن، ماهی خال‌خالی، میگو و …
 • مرغ، اردک، بوقلمون و …
 • پنیر، ماست، ماست یونانی و…
 • روغن زیتون خالص، زیتون، آوکادو و روغن آوکادو…

نتیجه

فیبریلاسیون دهلیزی می تواند خطر لخته شدن خون در داخل قلب را افزایش دهد و اگر لخته به مغز برسد، می تواند منجر به سکته مغزی شود. در واقع این عارضه خطر ابتلا به سکته مغزی را تا 5 برابر افزایش میدهد. با رعایت یک سبک زندگی سالم و چک اپ سالانه خطر ابتلا به این بیماری را کاهش دهید.

 چه غذاها و خوراکی هایی برای سلامت قلب مضر هستند؟ (چه غذاهایی مفید)


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
سلامت قلبفیبریلاسیون دهلیزی

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up