آسپرین

بهترین زمان مصرف آسپرین برای سلامت قلب (تحقیقات جدید)

بر اساس تحقیقی ارائه شده : ” قبل از خواب آسپرین مصرف کنید تا خطر ابتلا به بیماری های قلبی که خصوصا در صبح اتفاق می افتند کاهش یابد .” این تحقیق نشان می دهد که خوردن شبانه آسپرین به رقیق شدن خون کمک می کند. محققان به طور تصادفی 290 بیمار قلبی که آسپرین با دوز پایین را برای پیشگیری از حمله و بیماری های قلبی و سکته مغزی در آینده مصرف می کردند، مورد مطالعه قرار دادند و سپس تاثیر آسپرین را در زمان خواب یا صبح بر فشار خون و فعالیت پلاکت ها (سلول های کوچکی هستند که با چسبیدن به یکدیگر لخته خونی را تشکیل می دهند) مقایسه نمودند.

نتایج یک مطالعه

یک گروه تحقیقاتی نشان می دهد که بیشتر حملات قلبی صبح هنگام رخ می دهد بنابراین مصرف آسپرین قبل از خواب به خون اجازه رقیق شدن داده و خطر حمله قلبی را کاهش خواهد داد.

این مطالعه نشان داد که آسپرین مصرف شده هنگام خواب تفاوتی را در فشار خون بیماران ایجاد نکرده است اما در مقایسه با مصرف آسپرین در صبح به طور قابل توجهی فعالیت پلاکت ها را کاهش می دهد.

در حالی که ارتباط بین کاهش پلاکت در صبح و اثر پیشگیرانه متعاقب آن علیه بیماری ها و حمله قلبی ممکن است از نظر بیولوژیکی قابل قبول باشد اما تائید نشده است.

هیچ مدرکی مبنی بر این که زمان مصرف دوز واقعا در احتمال لخته شدن خون و حمله قلبی یا سکته مغزی موثر است ، وجود ندارد.

مهم تر ازهمه، لازم است مزایای احتمالی در برابر خطرات ناشی از عوارض جانبی آسپرین برای فرد در نظر گرفته شود. چنان چه در مصرف آسپرین شک دارید با پزشک خود مشورت کنید.

این مطالعه از کجا نشات گرفته شده است؟

این یک خلاصه کنفرانس از مطالعه ای بود که توسط محققان مرکز پزشکی دانشگاه لایدن و تحقیقات دانشگاه سانجین و نجومگن در هلند انجام شد که بودجه آن توسط مرکز پزشکی دانشگاه لایدن و بنیاد قلب هلند تامین شده است.

این مطالعه به طور گسترده ای در رسانه ها پوشش داده شد و بسیاری از روزنامه ها تمایل داشتند تا یافته ها را بیش از حد بیان کنند. اگر چه روزنامه دیلی میل حاوی اظهارات مفیدی از آسپرین بود اما دیلی گراف خطر عوارض جانبی آن را ذکر کرده است .

فرضی مبنی بر کاهش میزان واکنش های پلاکت ها که موجب می شود خطر حمله قلبی کاهش یابد ، نباید درجهش رسانه ای و در زمان فعلی انجام شود.

این چه نوع مطالعه ای بود؟

طبق مقدمه ی اول متن، یک کارآزمایی با 290 نفر انجام شد که گفته می شود برای پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی به عنوان مثال کاهش خطر حمله قلبی یا سکته مغزی، آسپرین مصرف می کنند.

مطالعه برچسب باز نوعی آزمایش بالینی است که در آن محققان و شرکت کنندگان از روش درمانی که انجام می دهند آگاهی دارند. آزمایشات برچسب باز معمولا در مقایسه با مطالعات نابینا ( جایی که شرکت کنندگان و محققان از روش درمانی که انجام می دهند آگاهی ندارند ) در نظر گرفته می شوند زیرا این دانش ممکن است بر نتایج تاثیر بگذارد. با این حال در برخی از مطالعات برچسب باز اجتناب ناپذیر است. اگر چه در این حالت تهیه یک قرص ساختگی آسپرین و یک قرص فعال آسپرین هم در صبح و هم در زمان خواب امکان پذیر است.

در مطالعه ای متقاطع، تمامی شرکت کنندگان با معالجات تصادفی نیز مقایسه شدند ( به عنوان مثال در این شرایط آسپرین را قبل از خواب و صبح هنگام در دوره های مختلف مصرف می کردند ). این امر می تواند شامل مزیت هایی شود اما اگر فاصله ای متناسب بین معالجات وجود داشته باشد خطراتی نیز به همراه خواهد داشت.

به طور خلاصه محققان می گویند هدف از این آزمایش مقایسه اثرات آسپرین مصرف شده زمان خواب با مصرف آسپرین در صبح هنگام هم برفشار خون و هم بر واکنش پلاکت ( تونایی پلاکت ها برای چسبیدن به یکدیگر برای تشکیل لخته ) است.

محققان خاطر نشان کردند که آسپرین توسط میلیون ها بیمار به منظور کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی مصرف می شود به علاوه آنکه میزان واکنش پلاکت و خطر بیماری های قلبی عروقی در صبح به بالاترین حد خود می رسد. مطالعات قبلی نشان می دهد که مصرف آسپرین هنگام خواب می تواند فشار خون و همچنین واکنش پلاکت ها را نیز کاهش دهد.

مطالعات شامل چه مواردی بود؟

طبق چکیده مقاله، 290 نفر از افراد به منظور پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی در دو دوره سه ماهه به صورت تصادفی 100 میلی گرم آسپرین را هنگام خواب و یا برخاستن از خواب و صبح هنگام مصرف کردند. در پایان هر دوره فشار خون سرپایی ( روشی برای اندازه گیری فشار خون که بیمار 24 ساعته در محیط شخصی خود است ) و میزان واکنش پلاکت ها اندازه گیری شد. از 290 بیمار شرکت کننده، 263 نفر از آن ها فشار خون و 133 نفر از آن ها واکنش پلاکتشان ثبت شد.

نتایج اساسی چه بود؟

محققان در مصرف آسپرین نزدیک خواب شبانه و صبح اختلاف معنی داری را در فشار خون فرد مشاهده نکردند. به عبارت دیگر فشار خون کاهش یا افزایش نیافت . با این حال فعالیت پلاکت را 22 واحد کاهش داد .

محققان نتیجه را چگونه تفسیر می کنند؟

محققان اظهار می دارند که آسپرین مصرف شده قبل از خواب ممکن است خطر حملات قلبی ، سکته مغزی و سایر مشکلات قلبی عروقی را در مقایسه با آسپرین مصرف شده در طول روز کاهش دهد .

نتیجه گیری

تاکنون این مطالعه در هیچ ژورنالی مورد بررسی قرار نگرفته است . بنابراین ارزیابی کامل کیفیت و روش های این مطالعه امکان پذیر نیست.

با وجود عناوین رسانه ها و نتیجه گیری از این چکیده محققان به طور مستقیم کاهش حملات قلبی را با مصرف آسپرین هنگام خواب درنیافتند. آن ها دو عامل خطر برای حملات قلبی ( فشار خون و واکنش پلاکت ها) را اندازه گیری کردند و نتایج چنین بود که مصرف آسپرین هنگام خواب هیچ تاثیری بر فشار خون فرد در مقایسه با مصرف آن در صبح ندارد و در عوض واکنش پلاکت 22 واحد کاهش یافته بود. با این وجود نمی توان گفت که آیا این تفاوت در واحد های کاهش در واقع باعث ایجاد تفاوت در احتمال ابتلا به لخته شدن خون و سپس حمله قلبی یا سکته مغزی شده است یا خیر و احتمالا به این بستگی دارد که آیا آسپرین از قبل به میزان کافی از لخته شدن خون پیشگیری کرده است یا خیر.

یکی دیگر از محدودیت های مهم که باید در نظر داشته باشید، این است که میزان واکنش پلاکت فقط در 46 درصد نمونه ها اندازه گیری شده است. اگر کل نمونه 290 فعالیت پلاکت خود را اندازه گیری کرده باشند این احتمال وجود دارد که اثر متفاوت یا غیر معنی داری بر روی واکنش پلاکت ها پیدا شود .

آسپرین توانایی پیوند پلاکت ها را کاهش می دهد و خطر تشکیل لخته ها را نیز می کاهد. در صورتی که سابقه حمله قلبی یا سکته مغزی داشته باشید یا این که در معرض خطر ابتلا به آن ها باشید معمولا آسپرین با دوز کم (75 میلی گرم در روز ) به شما تجویز می شود .

درمان با داروی ضد پلاکت مانند آسپرین معمولا برای زندگی است . با این وجود باید فواید احتمالی آسپرین را در مقابل خطرات موجود در فرد به دقت بسنجید زیرا همه افراد نمی توانند آسپرین مصرف کنند و این امر می تواند خطر خونریزی را افزایش دهد و اگر شرایط سلامتی خاصی مانند زخم معده یا خونریزی دارید، نباید آسپرین مصرف کنید.

در صورت ابتلا به آسم یا فشار خون بالا از آسپرین با احتیاط مصرف شود . با این حال بدون مشورت با پزشک در مورد مزایا و معایب آن از دوز منظم آسپرین استفاده نکنید .

افرادی که براساس تجویز پزشک آسپرین مصرف می کنند، ممکن است در هر ساعتی از روز آن را مصرف کنند. بیشتر افراد ترجیح می دهند آن را صبح به همراه صبحانه میل کنند.


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
آسپرینسلامت قلب

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up