خانه > قلب و عروق > انواع سکته مغزی، علائم واضح و نکات پیشگیری و درمان
سکته مغزی

انواع سکته مغزی، علائم واضح و نکات پیشگیری و درمان

هر ساله حدود 800000 نفر دچار سكته مغزی می شوند – كه معادل یك سكته مغزی در هر 40 ثانیه است. این پنجمین علت مرگ و میر و علت اصلی ناتوانی در بزرگسالان ایالات متحده است. با وجود این آمارهای ناگوار ، سکته مغزی قابل پیشگیری و قابل درمان است. برای کسانی که احساس می کنند ممکن است در معرض سکته مغزی باشند مهم است که هرچه بیشتر در مورد آن اطلاعات کسب کنند.

سکته مغزی چیست؟

سكته مغزی هنگامی اتفاق می افتد كه به دلیل لخته شدن خون یا پارگی رگ خونی، جریان خون به ناحیه ای از مغز قطع شود. هنگامی که این اتفاق می افتد، سلول های مغز شروع به مردن می کنند زیرا اکسیژن یا مواد مغذی کافی دریافت نمی کنند. حافظه و عملکرد عضلات توسط قسمتهای مختلف مغز کنترل می شود و این توانایی ها پس از مرگ سلولی، آسیب دیده یا از بین می روند.

به ازای هر دقیقه سکته مغزی درمان نشده، مغز فرد حدود 1.9 میلیون سلول عصبی را از دست می دهد. بنابراین ، هرچه سکته مغزی درمان نشود، خطر عوارض جانبی جدی، از جمله مشکلات گفتاری و از دست دادن حافظه بیشتر می شود.

انواع سکته مغزی

اثرات سکته ی مغزی بستگی به این دارد که سکته در کجای مغز اتفاق افتاده ، چه مقدار از مغز آسیب دیده است و نوع سكته مغزی چیست. سه نوع سکته مغزی وجود دارد:

 • سکته ی ایسکمی یا انسدادی. سکته مغزی ایسکمیک شایعترین نوع سکته است که حدود 87٪ از کل موارد را تشکیل می دهد. سکته ایسکمی زمانی ایجاد می شود که یک لخته خون یا توده ای باعث انسداد رگ ها و عروق مغزی شود. لخته خون اغلب با آترواسکلروزیس مرتبط است. که در نتیجه ی تجمع چربی در سطح داخلی رگ ها ایجاد می شود.
 • سکته هموراژیک (خونریزی). این نوع سکته مغزی ، زمانی اتفاق می افتد که عروق خونی مغز پاره شده و خون به سلول های اطراف می ریزد. این شرایط می تواند ناشی از آنوریسم یا ناهنجاری شریانی باشد. آنوریسم وقتی اتفاق می افتد که دیواره شریان ضعیف شود و بطور غیر طبیعی گسترش یابد ، این امر باعث انسداد می شود ، در حالی که ناهنجاری شریانی یک درهم آمیختگی غیرطبیعی عروق خونی است که شریان ها و رگ ها را به هم وصل می کند و این باعث اختلال در جریان طبیعی خون و گردش اکسیژن می شود. شایع ترین مقصر سکته مغزی هموراژیک فشار خون بالا و کنترل نشده است.
 • سکته مغزی گذرا یا حمله ی ایسکمیک موقت (TIA). گاهی اوقات “سکته خفیف” خوانده می شود ، و این ناشی از لخته شدن موقتی خون است. این سکته مغزی می تواند به عنوان یک علامت هشدار دهنده برای سکته های جدی در آینده باشد.

فردی که دچار سکته مغزی خفیف شده است ، فقط می تواند ضعف موقت در بازو یا پا را تجربه کند ، در حالی که در موارد شدید میتوانند به طور دائم در یک طرف بدن فلج شوند. بیش از 66٪ بازماندگان سكته مغزی به نوعی ناتوانی مبتلا میشوند ، اگرچه برخی از افراد می توانند به طور كامل بهبود یابند.

علائم و علل سکته مغزی

قبل از ورود به علائم کمتر شناخته شده سکته مغزی ، مهم است که F.A.S.T. را یاد بگیرید و به خاطر بسپارید ، چون این مهمترین علائم سکته مغزی را مشخص می کند.

 • F – Face (صورت): اگر دچار سكته مغزی شده اید ، صورت شما ممكن است از یك طرف افتادگی یا بی حسی داشته باشد. یک آزمایش خوب: سعی کنید لبخند بزنید و در آینه بررسی کنید تا ببینید که آیا یک طرف صورت از کار افتاده است یا خیر.
 • A – Arm (بازو): اغلب ، یک بازو ضعیف یا افتاده خواهد بود. سعی کنید هر دو بازو را به طور همزمان بلند کنید و ببینید که آیا یکی از آنها به سمت پایین حرکت می کند یا خیر.
 • S – Speech (گفتار): ممکن است صدا گرفته و نامفهوم به نظر برسد ، و دیگران نتوانند حرفهای شما را بفهمند. برخی نیز ممکن است در درک آنچه دیگران می گویند دچار مشکل شوند یا دچار سردرگمی ناگهانی شوند.
 • Time- T (زمان): زمان درمان سكته مغزي بسيار مهم است ، بنابراين اگر شما يا شخصي در اطرافتان مشکوک به سکته ی مغزی بود، فوراً با اوراژانس تماس بگيريد. زمان را بررسی کنید تا بدانید که اولین علائم کی ظاهر شده اند.

بی حسی ، ضعف یا فلج ناگهانی صورت ، بازو یا پا معمولاً فقط در یک طرف بدن در هنگام سکته مغزی اتفاق می افتد. علائم دیگر شامل موارد زیر است:

 • مشکلات بینایی ناگهانی: اگر دچار سکته مغزی شدید ، ممکن است مشکلات بینایی را بر روی یک یا هر دو چشم تجربه کنید ، از جمله دو بینی ، تاری دید یا از بین رفتن بینایی.
 • مشكل ناگهانی در راه رفتن: علائم سكته مغزی همیشه به آن اندازه شدید نیست كه توانایی جابجایی یك طرف بدن از دست برود. این علایم ممکن است ملایم تر باشند ، مانند سرگیجه ، مشکل در راه رفتن مستقیم یا احساس ضعف در یک پا. اگر به طور ناگهانی این اتفاق بیفتد ، فوراً کمک بخواهید
 • سردرد ناگهانی و شدید: سردرد ناگهانی و شدید بدون استفراغ میتواند نشانه ی سکته باشد.

هنگام درمان سكته مغزي ، زمان عامل بسیار حیاتی است. بنابراین با دیدن علایم سریعا به اورژانس بروید.

پیشگیری از سکته مغزی و خطرات

براساس اعلام انجمن ملی سکته مغزی ، حدود 80٪ از موارد سکته ی مغزی قابل پیشگیری هستند. راهکار اصلی پیشگیری برای محافظت در برابر سکته مغزی ، مدیریت عوامل خطر اصلی ، به ویژه فشار خون بالا است. فشار خون کنترل نشده ، علت نیمی از سکته های مغزی است.

سبک زندگی که می توانند در فشار خون بالا نقش داشته باشند عبارتند از:

 • چاقی / اضافه وزن
 • عدم تحرک جسمی
 • نوشیدن مشروبات الکلی
 • مصرف مواد مخدر ، از جمله داروهای غیرمجاز مانند کوکائین یا مت آمفتامین
 • سیگار کشیدن

علاوه بر فشار خون بالا ، دیگر عوامل خطر سکته مغزی عبارتنداز:

سایر عوامل خطر مرتبط با سکته مغزی عبارتند از:

 • سن. افراد مسن تر از 55 سال نسبت به افراد جوان بیشتر در معرض سکته مغزی قرار دارند.
 • نژاد. افراد آمریکایی-آفریقایی در مقایسه با دیگر نژادها خطر سکته مغزی بالاتری دارند.
 • جنس. مردان نسبت به زنان بیشتر در معرض خطر سکته مغزی قرار دارند ، اگرچه مرگ زنان بعلت سکته بیشتر از مردان است.
 • استفاده از قرصهای پیشگیری از بارداری. استفاده از قرصهای پیشگیری از بارداری یا سایر روشهای درمانی هورمونی که حاوی استروژن هستند می توانند خطر سکته مغزی را افزایش دهند.

تشخیص و آزمایش سکته مغزی

مراحل اولیه تشخیص سكته مغزی شامل تعیین نوع سكته مغزی و محل درگیر شدن مغز است. پزشکان همچنین باید علل احتمالی سایر علائم مانند تومور مغزی را رد کنند.

پزشکان ممکن است یکی از آزمایش های زیر را برای تعیین خطر ابتلا به سکته مغزی استفاده کنند:

 • معاینه فیزیکی و بحث در مورد علائم
 • آزمایش خون برای بررسی هرگونه مشکلی که ممکن است جریان خون به مغز ایجاد کند
 • آزمایشات تصویربرداری مانند سی تی اسکن یا MRI که تصویری از مغز را مشابه اشعه X می دهد
 • آزمایشات الکتریکی برای بررسی ضربان های الکتریکی مغز ، که نشان دهنده فعالیت آن است

درمان سکته مغزی ، روش ها و داروها

درمان سکته مغزی بسیار به زمان حساس است و نوع درمان به شدت سکته مغزی بستگی دارد. در اسرع وقت به دنبال مراقبت های پزشکی فوری باشید تا به تشخیص زودهنگام و انتخاب موثرترین روش درمان کمک کند.

درمان سکته مغزی ایسکمیک

درمان سکته مغزی ایسکمیک ، بر بازگرداندن سریع جریان خون به مغز متمرکز است. داروهای از بین برنده ی لخته اغلب بصورت تزریقی تجویز میشوند، اما این دارو تنها در صورتی موثر هستند که تا 4.5 ساعت پس از شروع علائم سکته ، استفاده شوند. داروی از بین برنده ی لخته تزریق داخل وریدی فعال کننده بافتی پلاسمینوژن (TPA) ، معالجه استاندارد برای سکته مغزی محسوب می شود. پزشکان همچنین می توانند TPA را با قرار دادن کاتتر در شریان کشاله ران تزریق کنند. هرچه زودتر درمان با TPA انجام شود ، احتمال زنده ماندن از سکته مغزی و عوارض آن کمتر خواهد بود.

برای جلوگیری از سكته مغزی ایسكمیك در آینده ، پزشكان توصیه می كنند كه از استنت استفاده شود تا به باز شدن شريان مسدود شده کمک کند و احتمال انسداد در آینده کاهش یابد.

درمان سکته مغزی هموراژیک

درمان سکته مغزی هموراژیک بر کنترل خونریزی و کاهش فشار بر مغز تمرکز دارد. جهت خنثی کردن تأثیرات رقیق کننده خون در افرادیکه برای جلوگیری از لخته شدن خون دارو مصرف می کنند ، روشهای درمانی استفاده میشود. همچنین ممکن است از داروهای کاهش فشار خون ، جلوگیری از وازواسپاسم یا جلوگیری از بروز تشنج استفاده شود.

اگر مقدار خون زیاد باشد ، پزشک ممکن است عمل جراحی را برای از بین بردن آن انجام دهد. ترمیم عروق خونی یا در بعضی موارد برداشتن آنها ممکن است برای جلوگیری از سکته مغزی هموراژیک در آینده انجام شود.

درمان سکته ی مغزی گذرا یا TIA

پس از سکته ی خفیف از داروهایی استفاده میشود تا احتمال ابتلا به سکته کامل در آینده کاهش یابد. درمان هایی که پزشک ممکن است تجویز کند شامل داروهای ضد پلاکتی مانند آسپیرین یا کلوپیدوگرل (Plavix) است تا احتمال چسبیده شدن و لخته شدن سلولهای خونی کاهش یابد.

در مورد انواع سكته مغزی ، توانبخشی پس از آن می تواند در غلبه یا مدیریت معلولیت ناشی از آسیب سكته كمك كننده باشد.

پیشگیری

اگرچه داروها و روشها عوامل اساسی در درمان سكته مغزی هستند ، اما بهترین درمان در واقع پیشگیری است. رژیم و ورزش بهترین راهکارها برای پیشگیری از سکته هستند.

برای سلامت کلی قلب و عروق ، انجمن قلب آمریکا (AHA) حداقل 30 دقیقه فعالیت هوازی با شدت متوسط ​​حداقل 5 بار در هفته و یا 25 دقیقه فعالیت هوازی شدید حداقل سه بار در هفته را توصیه می کند. AHA همچنین فعالیت های تقویت کننده عضله با شدت متوسط را حداقل دو روز در هفته برای مزایای سلامتی اضافی توصیه می کند. برای کاهش فشار خون و کلسترول ، متخصصان به طور متوسط ​​40 دقیقه فعالیت هوازی با شدت متوسط ​​تا شدید سه یا چهار بار در هفته توصیه می کنند.

نکاتی در مورد غذا و تغذیه

رعایت رژیم غذایی سالم و متعادل ، برای جلوگیری از سکته مغزی یا مدیریت سلامتی بعد از سکته مهم است. داشتن رژیم غذایی طبیعی و غیر فرآوری شده توصیه میشود. کاهش مصرف سدیم موثرترین راه برای کاهش فشار خون است و اطمینان از دریافت مقادیر کافی از غذاهای زیر ضروری است:

 • پروتئین بدون چربی
 • میوه ها و سبزیجات
 • پتاسیم
 • فیبر
 • امگا 3 (چربی های سالم)

چه پزشکانی به مدیریت سکته ی مغزی کمک میکنند؟

چند نوع مختلف از پزشکان می توانند در پیشگیری یا درمان سکته مغزی نقش داشته باشند. این پزشکان می توانند شامل موارد زیر باشند:

 • پزشکان مراقبت های اولیه ، مانند پزشک خانواده ، متخصص داخلی یا پزشک عمومی
 • متخصص قلب و عروق
 • متخصص غدد
 • متخصص مغز و اعصاب
 • جراح اورژانس
 • جراح مغز و اعصاب
 • رادیولوژیست

بسته به نوع سكته مغزی ، ممكن است برای انجام آزمایشات تشخیصی به پزشكان خاص نیاز داشته باشید. برای جلوگیری از سكته های بعدی داروهایی تجویز میشود. تغییر سبک زندگی برای کاهش خطر سکته از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

گامهای بعدی

سکته مغزی یک بیماری شایع است که می تواند منجر به عواقب طولانی مدت سلامتی یا حتی مرگ شود. با پزشک خود در مورد خطر ابتلا به سکته مغزی و اقدامات انجام شده برای پیشگیری از آن صحبت کنید. علایم سکته ی مغزی را بدانید و در صورت شک و تردید سریعا به اورژانس مراجعه کنید.

ویدیوی زیر را از دست ندهید

 

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست