بیماری وبا

علائم بیماری وبا، تصاویر مبتلایان و 4 روش درمانی موجود

در این مطلب نتیجه جدیدترین تحقیقات پزشکی دنیا راجب بیماری وبا، علائم آن، جدیدترین درمان ها و همه نکات ضروری دیگری که باید بدانید را در اختیارتان قرار می دهیم.

بیماری وبا چیست؟

 • یک بیماری ناشی از باکتری است که اسهال آبکی تولید می کند و منجر به از دست دادن سریع آب بدن میشود
 • وبا بسیار راحت درمان می شود اما اگر درمانی برایش انجام نشود، منجر به مرگ میشود (به دلیل از دست رفتن آب زیاد از بدن)
 • خطر واگیردار بودن وبا در بین افرادی که به شکل متراکم در نواحی فاقد سیستم تخلیه ی فاضلاب مناسب زندگی می کنند بالاست.

عفونت وبا اغلب خفیف یا بدون علامت است اما گاهی اوقات می تواند شدید باشد، با علائمی مانند اسهال، حالت تهوع و گرفتگی پا که منجر به از دست دادن آب بسیار و شوک می شود.

حتما بخوانید: نشانه های کم آبی بدن و روشهای ساده درمان در منزل

حقایقی در مورد وبا

 • علائم و نشانه های وبا شامل حمله ی سریع اسهال زیاد بو دار که شبیه آب برنج است و ممکن است منجر به نشانه های بی آبی بدن (برای مثال استفراغ، پوست چروکیده، فشار خون پایین، خشکی دهان، ضربان قلب بالا) شود
 • وبا بیشتر از طریق منابع آب آلوده به باکتری مسبب وبا سرایت می کند، هر چند غذاهای آلوده به ویژه صدف های خام نیز ممکن است باکتری مسبب وبا را انتقال دهند
 • وبا احتمالا از طریق سابقه ی بیمار و آزمایش مدفوع دارای ظاهر شبیه آب برنج و حضور ترکیبات میکروسکوپی شبیه باکتری وبا تشخیص داده می شود
 • درمان اصلی وبا جایگزینی مایعات و الکترولیت ها هم از طریق خوراکی و هم تزریق است. آنتی بیوتیک ها معمولا برای عفوت های شدیدی که در آن ها بی آبی اتفاق می افتد، استفاده می شوند
 • این امکان وجود دارد که با استفاده از اقدامات مناسب مانند نوشیدن آب سالم و غذاهای غیر آلوده، از وبا پیشگیری کرد
 • در ماه ژوئن 2016، سازمان غذا و دارو یک واکسن خوراکی را برای استفاده در آمریکا برای مسافران مناطقی که وبا در آنجا همه گیر است، تصویب کرد تا از آن ها در مقابل ابتلا به وبا جلوگیری کند. این واکسن خوراکی 3 ماه بعد از یک دوز خوراکی در بزرگسالان 64-18 سال، حدودا 80 درصد موثر است.

حتما بخوانید: برای ضعف بدن چه بخوریم و چه کنیم؟ (از زبان پروفسور کلو)

منابع عفونت

متداول ترین منابع عفونت کلر شامل موارد زیرند:

 • آب آلوده یا چشمه های عمومی که باکتری وبا می تواند تا مدت زمان طولانی در آن ها بماند.
 • غذاهای دریایی خام به ویژه صدف ها.
 • میوه ها و سبزیجات خام که کود دریافت کرده اند یا با فاضلاب تصفیه نشده آبیاری شده اند.
 • دانه هایی مانند برنج و گندم که ممکن است بعد از پخت آلوده شوند، به ویژه اگر برای چندین ساعت در دمای اتاق باقی بمانند.

باکتری چگونه موجب بیماری می شود؟

باکتری وبا در روده ی کوچک یک سم قوی به نام CTX، تولید می کند که به دیواره های روده می چسبد و در جریان معمول سدیم و کلر دخالت می کند. این باعث می شود بدن مقادیر زیادی آب ترشح کند که منجر به اسهال و از دست دادن سریع مایعات و نمک ها (الکترولیت ها) از بدن می شود.

word image 399

علائم وبا

عفونت اغلب خفیف یا بدون علامت است اما می تواند شدید هم باشد، علائم ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • اسهال آبکی دارای ماده لزج و سلول های مرده است و به آب برنج شباهت دارد.
 • استفراغ همراه با حالت تهوع دائمی و گرفتگی عضلات.
 • از دست دادن آب – نشانه ها و علائم شامل کج خلقی، بی حالی، چشم های بی حالت، دهان خشک، تشنگی زیاد، پوست خشک، کم شدن یا قطع ادرار، فشار خون پایین و ضربان قلب نامنظم (آریتمی).
 • شوک – وقتی حجم کم خون باعث افت فشار خون شود و درمانی برایش صورت نگیرد، می تواند باعث شوک هیپوولمیکی شدید و مرگ شود.

در بچه ها ممکن است به شکل های زیر ظاهر شود:

 • گیجی شدید یا حتی کما
 • تب
 • تشنج

عوارض وبا

شوک و از دست دادن آب بسیار متداول ترین عوارض وبا هستند. سایر عوارض عبارتند از:

 • قند خون پایین (هیپوگلیسمی). پایین بودن غیر عادی قند خون می تواند باعث تشنج، بی هوشی و حتی مرگ شود.
 • سطح پایین پتاسیم (هیپوکالمی). به دلیل از دست دادن مقادیر زیاد مواد معدنی می تواند بر عملکرد قلی و عصب ها دخالت داشته باشد.
 • نارسایی کلیه. زمانی اتفاق می افتد که کلیه ها توانایی تصفیه شان را از دست بدهند که منجر به باقی ماندن مقادیر اضافی مایعات و مواد زائد در بدن می شود.

وبا چگونه درمان می شود؟

وبا می تواند مایعات بدن را به سرعت تخلیه کند؛ بنابراین درمان به موقع ضروری است. روش اولیه مورد استفاده برای درمان این بیماری درمان های آبرسان هستند، البته در برخی موارد ممکن است آنتی بیوتیک ها نیز تجویز شوند.

1-درمان های آبرسان

از آنجایی که بزرگترین نگرانی در مورد وبا خطر از دست دادن آب است، درمان آبرسان معمولا اولین خط دفاعی برای افراد دارای علائم وباست. این درمان ها می توانند اغلب در خانه انجام شوند، اما در موارد شدید بودن بیماری، ممکن است لازم باشد آبرسانی با کمک و مواظبت یک تیم پزشکی انجام شود.

درمان های آبرسان خوراکی

بسیاری از افراد مبتلا به وبا می توانند علائم بی آبی بدن را خودشان با چیزهایی که در اختیار دارند، درمان کنند.

نوشیدنی های آبرسان و پودرهای حل شدنی در داروخانه ها موجودند، اما به عنوان یک جانشین، یک محلول خوراکی آبرسان ساده (ORS) می تواند طبق فرمول زیر در خانه ساخته شود:

 • نصف یک قاشق کوچک نمک
 • 6 قاشق سر پر شکر
 • 1 لیتر آب

حتما بخوانید: آیا بیماری زونا واگیردار است؟ روش پیشگیری و سایر نکات مهم

مقدار ORS ای که باید مصرف شود به سن و وزن فرد مصرف کننده بستگی دارد. نوزادان زیر 4 ماه، برای مثال، باید در چهار ساعت اول بین 200 تا 400 میلی لیتر مصرف کنند در حالیکه بزرگسالان به 2200 تا 4000 میلی لیتر در همان بازه ی زمانی نیاز دارند. قابل ذکر است که اگر برای درست کردن ORS در خانه (با استفاده از پودرهای حل شدنی) تمیز بودن آب مشخص نیست، باید برای جلوگیری از آلودگی بیشتر، از آب آشامیدنی سالم استفاده کرد. در نبود کلی ORS، آب ساده نیز تا موجود شدن ORS، می تواند کمک کننده باشد.

درمان های تزریقی آبرسانی

در موارد شدید بودن بی آبی بدن، ممکن است امتحان کردن روش های خانگی آبرسانی کافی نباشند و کمک های پزشکی با استفاده از محلول های تزریقی نیاز باشند تا مانع شوک و مرگ به ویژه در نوزادان شوند.

این محلول های تزریقی شبیه ORS هستند و مایعات از دست رفته ی بدن و هم چنین الکترولیت های مورد نیاز را جبران می کنند اما از آنجاییکه مستقیما به درون جریان خون وارد می شوند، می توانند بسیار سریعتر بر علائم بی آبی در بدن اثر بگذارند. در برخی موارد، فرد ORS و داروی تزریقی را همزمان دریافت می کند. بلافاصله پس از این درمان ها، بسیاری از افراد نشانه های بازیابی آب بدن مانند موارد زیر را مشاهده خواهند کرد:

 • از بین رفتن تشنگی
 • ادرار کردن با تعداد دفعات نرمال و روشن و شفاف بودن ادرار
 • بازگشت ضربان قلب به حالت نرمال
 • وقتی از پوست نیشگون گرفته شود، فورا به جای عادی خود باز می گردد.

هر دو نوع درمان های آبرسان توانایی کاهش دادن خطر مرگ به دلیل بی آبی شدید ناشی از وبا را دارند. زمانی که سریع و درست استفاده شوند، می توانند تلفات را تا کمتر از 1 درصد کاهش دهند.

2- آنتی بیوتیک ها

بیشتر افراد مبتلا به وبا (به طور تخمینی 80 درصد) می توانند فقط با استفاده از درمان آبرسان سلامتی شان را بازیابند؛ اما در موارد شدید بیماری، آنتی بیوتیک ها می توانند برای کوتاه کردن دوره ی بیماری استفاده شوند.

این دارو ها در کنار محلول های آبرسان استفاده می شوند، نه به جای آن ها. آنتی بیوتیک ها به تنهایی برای جلوگیری از مرگ افراد مبتلا به وبا کافی نیستند اما می توانند مقدار مایعات آبرسان مورد نیاز فرد را کاهش دهند.

حتما بخوانید: مرض سل چیست؟ نشانه ها، دلایل، درمان، سایر نکات مهم (تحقیقات جدید)

در حال حاضر دوکسی سیکلین اولین انتخاب برای درمان وباست اما سایر داروها مانند تتراسایکلین، آزیترومایسین، اریترومایسین و بقیه نیز موثر شناخته شده اند و ممکن است برای افراد خاصی توصیه شوند.

3- روی (زینک)

تحقیقات نشان داده است که مکمل های روی که به کودکان مبتلا به وبا داده می شوند می توانند مدت زمانی که کودک اسهال دارد و شدت آن را کم کند. در زمان مصرف آنتی بیوتیک ها همراه با درمان های آبرسان، مصرف 10 تا 20 میلی گرم روی در روز اسهال را 8 ساعت زودتر و با 10 درصد حجم کمتر نسبت به مواقعی که روی مصرف نمی شود، متوقف می کند. این تحقیق با مطالعاتی که تاثیر یکسان بر سایر بیماری های اسهالی، نه فقط وبا را نشان می دهند سازگار است. راجب روی بیشتر بخوانید!

پیشگیری از طریق واکسیناسیون

 • واکسیناسیون یک روش مهم برای محافظت افراد آسیب پذیر در مقابل وباست
 • واکسن ها معمولا در مطالعات میدانی از طریق مقایسه ی شیوع بیماری در یک جمعیت واکسینه شده با جمعیت غیرواکسینه ای که داروی بی اثر صرف می کنند، ارزیابی می شوند
 • واکسیناسیون مقدار وبا را در محیط کم می کند و بنابراین خطر عفونت را برای همه ی افراد جامعه کاهش می دهد.
 • به دلیل مصونیت گروهی، یک واکسن محتوی وبای غیر فعال شده همراه با مصونیت نسبتا کوتاه مدت، می تواند وبا را به طور کامل از بین ببرد اگر 70 درصد آن جمعیت واکسینه باشند

توزیع جهانی

وبا اساسا بر محیط های دارای منابع محدود که دسترسی نامناسبی به منابع آب تمیز دارند، تاثیر می گذارد. وبا تقریبا در 50 کشور، بیشتر در آفریقا و آسیا، یک بیماری همه گیر بومی است (موارد وبا حداقل در 3 سال از 5 سال گذشته گزارش شده اند). به علاوه، واگیردار بودن بیماری وبا در آفریقا، آسیا، خاورمیانه، آمریکای جنوبی و مرکزی و حوزه ی کارائیب اتفاق افتاده است و می تواند بسیار گسترده باشد. به عنوان مثال، همه گیر شدن وبا که در سال 2010 در هائیتی رخ داد، متعاقبا در کشورهای همسایه یعنی جمهوری دومینیکن، کوبا و مکزیک نیز اتفاق افتاد.

ویدیوی زیر را حتما تماشا کنید

دانلود ویدیو 

تصاویر

برای دیدن صدها عکس دیگر کلیک کنید!


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


linkبیماری وبا

مطالب مشابه

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up