ترامادول

فواید ترامادول، عوارض، نحوه مصرف اصولی (و تجربیات کاربران)

folderمواد مخدر
comments9 دیدگاه

در این مطلب نتایج تحقیقات جدید چندین موسسه معتبر پزشکی راجب قرص ترامادول، کاربردها، عوارض و نحوه مصرف اصولی آن را در اختیار شما قرار می دهیم. تدوین این مطلب چندین روز به طول انجامیده است. اگر از ترامادول به عنوان تفنن یا بهتر شدن حالتان استفاده می کنید باید بگوییم که در حال تبدیل زندگی تان به جهنم هستید!

ترامادول چیست؟

ترامادول برای اولین بار در سال 1970 در کشور آلمان جهت تسکین دردهای بعد از عمل جراحی و کنترل دردهای مزمن پیشنهاد شد همچنین به دلیل اثرات خفیفی که در تسکین درد و خواص مخدری ضعیفی که دارد از آن به عنوان داروی ترک اعتیاد استفاده می‌کنند.

قرص ترامادول به 2 صورت موجود است: یک نوع آن اثر فوری دارد و وقتی مصرف میشود سریع عمل میکند درحالیکه نوع دیگر آن با ورود به بدن بصورت آهسته کار میکند.

حتما بخوانید: مهمترین نکاتی که راجب ترک هر نوع مواد مخدری باید بدانید!

ترامادول هم بصورت ژنرال (عمومی) و هم تحت نامهای تجاری در دسترس است. نوع ژنرال آن بطور گسترده در دسترس است و قیمت آن از انواع تجاری کمتر است. ترامادول یک ماده ی کنترل شده است و بدون نظارت متخصص نباید آن را مصرف کرد. این دارو برای تسکین انواع دردها بطور موثر استفاده میشود.

درصورت فراموش کردن یک دوز، به مصرف دارو طبق برنامه ی زمانی ادامه دهید و داروی اضافی مصرف نکنید. ترامادول بعنوان مسکن استفاده میشود و توصیه میشود که دوزهای دارو مرتب مصرف شود. هنگام اوردوز این دارو باید به پزشک مراجعه کنید. این شرایط موجب خواب آلودگی شدید، تنگی نفس، سردشدن بدن، ضربان پایین قلب و شرایط بدتری مانند کما میشود. ترامادول نباید توسط کودکان مصرف شود و مصرف آن بدون تجویز پزشک میتواند کشنده باشد.

کاربردهای ترامادول

ترامادول برای تسکین درد متوسط تا شدید بدن مورد استفاده قرار میگیرد. متخصصان معمولا از این دارو بعنوان بخشی از درمان استفاده میکنند. این بدان معناست که برای تسریع بهبودی، همراه با داروهای دیگر مصرف میشود. این یک داروی ضددرد اپیویید است. ترامادول در تغییر توانایی مغز در احساس درد نقش مهمی ایفا میکند.

دانشمندان متعدد در مورد اینکه ترامادول مانند اندورفین در مغز عمل میکند، باهم موافقند. اندورفین ها گیرنده هایی هستند که موجب کاهش درد میشوند. عملکرد ترامادول مانند این گیرنده هاست. این دارو پیام های درد که از بدن به مغز ارسال میشود را کاهش میدهد.

حتما بخوانید: 9 تا از بهترین دمنوش ها برای تقویت اعصاب و آرامش کدامند؟ (جدیدترین تحقیقات)

عوارض جانبی ترامادول

ترامادول نباید بدون تجویز پزشک مصرف شود. این دارو حتی در مقادیر کم موجب خواب آلودگی میشود. متخصصان سلامت توصیه میکنند که بعد از مصرف ترامادول از فعالیت زیاد، رانندگی و استفاده از ماشین آلات سنگین بپرهیزید. علاوه برآن اگر این دارو به درستی مصرف نشود، موجب مشکلات و اثرات جدی بر سلامت فرد میشوند. برخی از این عوارض جانبی مربوط به ترامادول عبارتنداز:

 • اعتیاد شدید (که ترک آن از بسیاری مواد مخدر دشوارتر است!)
 • سردرد با وجود مصرف ترامادول که یک مسکن قوی ست
 • کاهش میزان ضربان قلب و خطر سکته
 • تشنج های شدید که ممکن است منجر به آسیب همیشگی شوند
 • حرکات غیر عادی در خواب بعد از شروع مدتی از مصرف
 • کاهش میل جنسی
 • کار کردن شدید کلیه ها و ایجاد نارسایی کلیه
 • نارسایی های کبدی و چرب شدن کبد
 • مشکلات تنفسی بخصوص در هنگام خواب
 • خشکی دهان
 • یبوست
 • تفکرات خودکشی به ویژه در دوره ترک ترامادول
 • کاهش اشتها
 • کاهش انرژی بدن

عوارضی مثل تشنج، یبوست و اعتیاد شدید حتی در مصرف حدود یک هفته نیز می توانند اتفاق بیفتند!

مقدار مصرف ترامادول

دوز تجویزی ترامادول بستگی به سن، شرایط، ابتلا به بیماری های دیگر و نحوه ی واکنش به اولین دوز دارو دارد.

 • برای بزرگسالان: بسته به درد متوسط تا شدید، پزشک ممکن است روزانه میزان 50mg قرص سریع را برای فرد تجویز کند. درصورت تحمل بدن، میزان دوز را میتوان به 200 میلی گرم در روز افزایش داد. همچنین بزرگسالان میتوانند هر 4 یا 6 ساعت دوز 50-100 میلی گرم را درمواقع نیاز مصرف کنند. کارشناسان میزان 400 میلی گرم در روز را برای بزرگسالان پیشنهاد میکنند ولی به مدت کمتر از 7 روز، زیرا بیشتر از آن خطر اعتیاد وجود دارد.
 • دوز مورد نیاز سالمندان: عملکرد کبد و کلیه افراد سالخورده آهسته است. در نتیجه این دارو مدت زمان بیشتری در بدن میماند و عوارض جانبی بیشتری ایجاد میکند. پزشک براساس شرایط فرد، دوز مورد نیاز را تعیین میکند. علاوه برآن، افرادیکه بالای 75 سال سن دارند، میتوانند روزانه 300 میلی گرم قرص در روز مصرف کنند.

هشدارهایی در مورد ترامادول

این دارو هشدارهای خاصی دارد. درصورت آلرژی به موادمخدر نباید این دارو مصرف شود. ترامادول موجب واکنشهای آلرژیک شدیدی میشود. ازجمله:

 • صورت، لبها، زبان و گلوی متورم
 • کهیر
 • پوسته پوسته شدن یا تاول زدن پوست
 • مشکلات تنفسی

از آنجاییکه مصرف الکل همراه با ترامادول موجب کاهش فشارخون و ضربان قلب میشود، نباید این دو باهم مصرف شوند.

تجربیات کاربران ترامادول (حتما بخوانید)

دقت کنید که بسیاری از تجربیات عملی توسط کاربران ممکن است در هیچ یک از مقالات علمی هم منتشر نشده باشد. توجه شما را به نظرات و تجربیات کاربران ایرانی درباره مصرف قرص ترامادول جلب می کنیم:

ترامادول روزگارتون رو سیاه می کنه. من 7 ماه مصرف کردم. این اواخر روزی 4 تا 100 اما الان هشت ماهه مصرف نکردم ولی این لامصب هنوز اثرش توی بدن و روح و روانم هست. هیچ وقت حوصله ندارم

همسرم به گفته خودش چند ماهی درگیر این قرص بوده والان میگه که ترک کرده ولی شبا توی خواب بدنش خیلی پرش داره ایا مرتبط با مصرف این قرص هست؟ پاسخ یه هموطن! اره. ترا زیاد که بخوری تو خواب یهو یه حرکت رونالدویی میزنی

یه راهکار دارم من از دیونه قرص به یه خشاب روزی مینداختم میشه یهو بزاری من گزاشتم اما روزی دو عدد قرص B2 مورفین داره بندازید یه هفته دیگ هیچی نندازی هم دردی حس نمیکنی

یکی به داد من برسه که روزی ۲۰ تا قرص ترامادول ۲۰۰ میخورم خودمم لیسانس برق دارم از دانشگاه سراسری. خوشتیپ وخوشگلم ولی …الان دستام داره میلرزه حافظم رو از دست دادم هیچی یادم نمیمونه حتی جمله بندی هم نمیتونم بکنم ۲۵ سالمه خوردمم تعجب میکنم با این دوز مصرف نه تشنج میکنم ونه تاثیری رو قیافم گذاشته

مصرف قرص ترامادول حس لامسه را پایین می‌آورد، باعث کاهش سطح هوشیاری و سطح فکری، کاهش موقت اضطراب، ایجاد آرامش کاذب، موجب اعتیاد، وابستگی و تخریب شخصیتی می‌شود.

حتما بخوانید: متادون -فواید، عوارض، نحوه مصرف و نکات مهم قبل از استفاده (تحقیقات جدید)

حس شادی، کاهش استرس و اضطراب، از بین رفتن درد و … از تاثیرات افزایش مصرف کوتاه مدت ترامادوله. ترامادول مثل بقیه داروهای ضد افسردگیه که سرتونین مغز رو افزایش می دن و یه حس شادی و انرژی کاذب و موقت میده اما بعد از مدتی میفهمی که عجب اشتباهی کردی.

به هیچ وجه سمت ترامادول نرید، زندگی تون رو سیاه می کنه. من بیست و هشت سالمه و ازدواج کردم. اولش برای حل مشکل زودانزالی ازش استفاده کردم ولی بعد وابسته ش شدم. طوریکه الان حتی نعوذ هم ندارم و همسرم به فکر طلاقه!

بسیاری از افراد معتاد به ترامادول، در خیابان‌ها دنبال آن نمی‎گردند، بلکه برای من و بیشتر افراد، شروع مصرف از زمان تجویز پزشک بوده است؛ اما خودسرانه مقدار مصرف را افزایش دادم و بنابر دستور پزشک، مصرف را متوقف نکردم.

سلام من شوهر من هروئین مصرف میکرده حدود هفت ماهه که میگه ترک کردم ولی تازگیا تو خاب خیلی خودشو میخارونه وفتاراش یکم عوض شده دیشب که درحال خاروندن خودش بود من بیدارش کردم وگفتم فردا حتما بیاید بریم ازمایش بدی میگه من دوروز پیش یک چهارم ترامادول خوردم برای زود انزالی الان آزمایش بدم مثبته میشه راهنمایی کنین حالات فردی که ترامادول مصرف میکنه چی هس

من شب کار هستم و برای اینکه توی شیفت شب خوابم نبره و انرژی داشته باشم به صورت امتحانی تست کردم. الان کار به جایی رسیده که بدون ترامادول نمیتونم کار کنم. ترکش هم برام خیلی سخته.

وقتی بدن به حضور ترامادول عادت می‌کنه، برای اینکه بازم بهت حال بده، باید مقدار داروی مصرفی رو بالا و بالاتر ببری. در حال حاضر من حدود 8 ترامادول 100 به صورت روزانه مصرف می کنم. نمیدونم چطور ترکش کنم.

همه چی به اندازه خوبه. ولی متاسفانه بعضی وقتا انسان اون جنبه لازم رو نداره. الان 5 ساله مصرفم روزی یه 200 هست نه کم کردم نه زیاد. هر چی هم که مصرف میکنیم به اندازه مصرف کنید و سعی کنی دوز مصرفتون رو هیچ جوره بالا نبرید. اونایی که دوز مصرفشون بالا میره مقصر خودشون؛ مثلا طرف مصرفش یه دونه 200 هستش تو روز، یهو رفقاش میگن بریم بریم تفریح اینم میگم الان وقت دورهمی با دوستامه بذار امروز یه دونه بیشتر بندازم تا بیشتر بهم خوش بگذره. همینطور میشه مصرف میره بالا

حتما کلیپ زیر را تماشا کنید!

حتما بخوانید: آمی‌تریپتیلین –فواید، عوارض، نحوه مصرف اصولی و سایر نکات مهم (تحقیقات جدید)

هر گونه سوال، نظر یا تجربه ای راجب مصرف ترامادول دارید در بخش نظرات با ما در میان بگذارید تا کارشناسان ما پاسخگو باشند.

مطالب مشابه

9 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • دوستان من هم ترامادول مصرف میکردم هم شیره هم این اواخر متادون یکباره تصمیم گرفتم رفتم بستری شدم حالا یا کمپ برید یا کلینیک ترک اعتیاد بعد از 10 روز مرخص شدم و هر روز جلسه های na معتادان گمنام میرم الان 35 روزه پاک هستم و حالم کم کم داره بهتر میشه و اشتیاقی به مصرف ندارم ولی هنوز بی حوصله گی دارم اما ارزشش رو داره
  امیدوارم توجه کنید و حتما برید بستری بشید ک کلاسهای معنادان گمنام حتما برید

  پاسخ
  • سلام دوستان.من هشت ساله که ترامادول مصرف میکنم..تابحال هیچ مشکلی برام پیش نیومده…این مطالبی هم که توی سایت ها نوشته شده همه چرتِ….قبل از مصرف ترامادول باید غذای سنگین بخورید .قرص رو میل کردین یه قهوه اسپرسو هم روش بزنید..بعده یک ساعت حالتون رو دگرگون میکنه…هیچ ضرری هم نداره…از مشروبات و دود بهتره…..اگر بتونید قلیون هم بکشین حالتون بهتر تر میشه….

   پاسخ
   • ضمن تشکر از شما. پس به همین خاطر هست که به همراه داشتن یا مصرفش در کشورهای دیگه جرمی بیشتر از مواد مخدر داره؟!!

    پاسخ
 • سلام لطفا یکی راهنمایی کنه من ۱۵ سالمه و امروز ی کیف پیداکردم ک توش ی دونه قرص ترامادول ۱۰۰ هس الان ی مخمخه عجیبی دارم ک حداقل نصفشو مصرف کنم ب نظر شما تشنج احتمالش چند درصده؟
  بار اولمه ک میخام مصرف کنم

  پاسخ
 • تغریبا تمام مصرف کنندگان مقدار مصرف واقعی خود را نمیگویند و مطمئن باشید کسی که میگوید روزی 10 قرص میخورد، نصرف واقعی او دو یا حتی 3 برابر مقداری است که عنوان کرده. شاید از خجالت یا ترس با چیز دیگریست. مصرف این قرص در دو ماه بعد از اول مصرف شاید به پنج برابر روز اول و بعد از یکسال به ده برابر دز شروع آن میرسد.
  داروی جایگزبن ندارد و یک معتاد به ترامادون در اوج خماری حتی اگر چند گرم هروئین نیز مصرف کند جوابگوی عادت او نیست. بیشتر معتادین این قرص را از دارو فروسان ناصر خسرو و توپخانه تهیه میکند.
  تنها قرصی که تا حدودی میتواند جایگزین ترامادون باشد مخلوطی از دیفنوکسیلات ( در تعداد بالا و کمی آرامبخش است ) که در راه ترک میتواند به کمک کسانی رود که واقعا قصد ترک دارند و پس از چند مدت شروع به کم کردن داروی جایگزین کرد. قطع ناگهانی ترامادون ممکن ایت اثرات خوبی روی فرد معتاد نداشته باشد.

  پاسخ
 • من 17 سالمه 2 3 ساله قرص میخورم اولش با ترامادول 100 بود بعد شد200 بعد شد225 الان متادون 40 میخورم من که مگم مصرف نکنید لاغرتون می کنه وقتی مصرف نمی کنی بی حوسله مشی هالا نمیدونم من این جوریم یا همه من وقتی قرص میخورم زود اصبی میشم $

  پاسخ
  • برادر قشنگ تاثیرشا روی املات گذاشته پس نگو بی خطره.این قرض ذره ذره حافظه و بعد تیک های عصبی در خواب و افسردگی شدید در پی داره

   پاسخ
 • من الان روزی ۲۰ عدد ۲۰۰ به طوریکه از هر دو ساعت یا یک ساعت یکی استفاده میکنم و به خودم هم موندم چرا چیزیم نمیشه و مدت ۲ ساله. البته تا حالا بیشتر از ۴ بار در طول ۱۵ سالترک کردم ولی باز بعد چند سال شروع میکنم

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست