قرص برای سردرد

4 تا از بهترین قرص ها برای درمان سریع سردرد

استفاده بسیار زیاد از داروهای OTC تنها چیزی است که از یک سردرد کشنده یا گرفتگی که از بین نمی رود، دردناک تر می باشد. کدام یک از داروهای ضد درد، بهترین درمان برای موضوع خاص شماست؟ مراجعه به داروخانه برای خرید مسکن، مانند تهیه مداوم پنیر برای ماکارونی نیست؛ اما نگران نباشید، ما در اینجا به چگونگی تشخیص بهترین مسکن برای درد، کمک خواهیم کرد.

4 پیشنهاد اول (برای وقتی علت سردرد را نمی دانید)

1- استامینوفن

word image 364
استامینوفن برای کاهش سردردها، درد های جزئی و کاهش تب استفاده می شود. با این حال، این یک عامل ضد التهابی نیست، بنابراین تورم و التهاب را کاهش نخواهد داد. با توجه به گفته درمانگاه Mayo، این دارو در معده نسبت به دیگر داروهای ضد درد OTC، در دوزهای بسیار بالا (فکر می کنم: یک دوز بسیار بزرگ یا بالاتر از دوزهای توصیه شده در طی چند روز)، نمی تواند باعث خستگی حاد کبد شود.

2- آسپرین

word image 365

آسپرین معمولا برای تسکین درد و دردهای متوسط (سردرد، انقباض ماهیچه‌ها) به کار می‌رود؛ و همچنین یک ضد التهاب (برای آرتریت یا التهاب مفاصل) است. دکتر Niket Sonpal، استادیار دانشکده پزشکی osteopathic در نیویورک، توضیح می‌دهد که آسپرین بخشی از خانواده NSAID است، داروهایی که با مسدود کردن آنزیم‌های خاصی در بدن کار می کنند و از ساخت پروستاگلاندین ها یک ماده هورمونی با پایان دادن به عصب و ایجاد التهاب، جلوگیری می کنند. پروستاگلاندین کم تر به معنای درد و تورم کم است.

حتما بخوانید: 12 تا از جدیدترین و بهترین روش های درمان سریع خانگی سردرد معمولی (قطعی)

3- ایبوپروفن و ناپروکسن word image 366

ایبوپروفن و ناپروکسن نیز در گروه NSAID قرار دارند. Sonpal می گوید: این داروهای ضد درد تحت عنوان جلوگیری کننده از گرفتگی عضلات در قاعدگی مشهور هستند و در درمان مفاصل، عضلات، فرسودگی روزانه و پریشانی عالی عمل می کنند. هر دو گزینه قوی تر از آسپیرین هستند، در حالی که ناپروکسن قوی ترین تسکین دهنده درد است که در حال حاضر بدون نسخه تجویز می شود؛ اما با دوز قوی تر، خطر عوارض جانبی افزایش می یابد.

حتما بخوانید: ایبوپروفن- مقدارمصرف، عوارض و نکات مهم برای کودکان و مادران

بهترین قرص ها (وقتی علت درد را می دانید)

1-مشکل: درد مفصل، پشت و یا عضلات

ایبوپروفن یا ناپروکسن مصرف کنید

به علت اثر ضد التهابی، یک NSAID به طور معمول برای درد حاد توصیه می شود؛ اما میزان نیاز برای بهبود تورم و رفع مشکل چقدر خواهد بود. هنگامی که ناپروکسن به عنوان Aleve فروخته می شود، دوز معمول 220 میلی گرم است. Sonpal می گوید: اگر درد یا تب داشته باشید، یک Aleve باید این کار را انجام دهد، اما اگر چیزی بیش از نقرس یا آرتروز وجود داشته باشد، ممکن است نیاز به دوزهای بالاتری و تحت نظر پزشک داشته باشید. به همین دلیل است که اثر ضد التهابی کامل، در صورت عدم مصرف دوز 500 میلی گرم ناپروکسن (600 میلی گرم ایبوپروفن) در یک زمان، به وقوع نمی پیوندد. Sonpal می افزاید: در دوزهای کم، هنوز هم یک اثر ضد التهابی دریافت می کنید، اما نه زیاد. همیشه از دستورالعمل های مصرف روی بسته دارو پیروی کنید، مگر اینکه پزشک چیزی غیر از آن تجویز کند. برای درد شدید یا مداوم که شامل تورم است، مانند آرتریت، باید به پزشک مراجعه کنید، مخصوصا اگر درد مفصلی با گرما، قرمزی یا تورم همراه باشد که می تواند عفونت را که نیاز به درمان فوری دارد، نشان دهد.

2- مشکل: تب

استامینوفن مصرف کنید

Van Groningen می گوید: استامینوفن به طور طبيعی برای تب استفاده می شود.NSAIDs همان تاثیر را دارند اما احتمال مشکلات شکمی با استامینوفن کم‌تر است. یک هشدار: اگر داروهای سرماخوردگی و آنفلوآنزا مصرف می کنید مراقب باشید. آن ها اغلب حاوی استامینوفن هستند، بنابراین اگر دوز بالایی از استامینوفن مصرف کنید، ممکن است باعث آسیب به کبد شده و آن را به خطر بیندازید.

3- مشکل: سندرم قاعدگی

ایبوپروفن یا ناپروکسن مصرف کنید

علت اصلی گرفتگی قاعدگی باعث تعجب است زیرا آزاد شدن پروستاگلاندین ها باعث انقباض رحم می شود. Van Groningen می‌گوید: برای زنانی که مبتلا به دردهای شدید قاعدگی هستند و دوره‌های قابل‌پیش‌بینی دارند، توصیه میشود یک یا دو روز قبل از شروع قاعدگی، ایبوپروفن را شروع کنند.

حتما بخوانید: چه غذاها و خوراکی هایی برای سردرد و میگرن مضر یا مفید هستند؟ (تحقیقات جدید)

3- مشکل: سردرد

استامینوفن یا آسپرین مصرف کنید

Van Groningen می گوید وقتی بحث بر سر مصرف مسکن برای سردرد است، به طور ساده استفاده از هر یک از آن‌ها کمک می کند احساس بهتری داشته باشید؛ اما به خاطر داشته باشید که آن‌ها تنها در صورتی مفید هستند که به میزان کمی در هفته به کار روند؛ اما اگر این داروها را بیش از حد مصرف کنید، می‌تواند منجر به افزایش سردرد شوند که تنها زمانی از بین می‌رود که مصرف دارو را متوقف کنید.

4- مشکل: میگرن

استامینوفن و آسپرین مصرف کنید

Van Groningen می گوید درمان سردردهای میگرنی سخت تر از سردردهای تنشی است و برای درمان آن ها ترکیبی از استامینوفن/ NSAID با نام قرص میگرن اکسدرین توصیه می کند. اگر سردرد شما میگرن است و به گزینه های OTC پاسخ نمی دهید، داروهای تجویزی زیادی وجود دارد که می تواند به درمان و پیشگیری از میگرن کمک کند.

در ادامه بخوانید: 6 تا از بهترین و جدیدترین روش های درمان قطعی سردرد های شدید عصبی

12 روش طبیعی

1- نوشیدن آب

هیدراسیون نامناسب ممکن است منجر به ایجاد سردرد شود. در حقیقت، مطالعات نشان داده اند که کم آبی مزمن یک علت شایع سردردهای تنشی و میگرن است.
خوشبختانه، آب آشامیدنی می تواند علائم سردرد را در اغلب افراد در 30 دقیقه تا 3 ساعت کاهش دهد. علاوه بر این، از دست دادن آب بدن می تواند باعث کاهش غلظت و افزایش تحریک پذیری شود و علائم را بدتر کند. برای کمک به جلوگیری از سردرد، روی نوشیدن آب کافی در طول روز و خوردن غذاهای غنی از آب تمرکز کنید.

2- استفاده از منیزیم

منیزیم یک ماده معدنی مهم برای عملکردهای بی‌شماری در بدن است، از جمله کنترل قند خون و انتقال عصبی. به طور شگفت‌انگیز، نشان‌داده شده‌است که منیزیم یک درمان موثر برای سردرد است. شواهد حاکی از آن است که فقر منیزیم در افرادی که سردردهای میگرنی مکرر را تجربه می کنند، شایع است. مطالعات نشان داده‌اند که مصرف ۶۰۰ میلی‌گرم منیزیم سیترات خوراکی در هر روز به کاهش فرکانس و شدت سردردهای میگرنی، کمک کرده‌است. راجب منیزیم بیشتر بخوانید!

word image 310

با این حال، گرفتن مکمل‌های منیزیم می‌تواند موجب عوارض جانبی گوارشی مثل اسهال در برخی از مردم شود، بنابراین بهتر است که در هنگام درمان علائم سردرد، با دوز کمتر شروع کنید.

3- قطع مصرف الکل

الکل می‌تواند موجب بروز میگرن در حدود یک سوم افرادی شود که سردردهای مکرر را تجربه می‌کنند. همچنین نشان‌داده شده‌است که الکل باعث ایجاد تنش و سردرد خوشه‌ای در بسیاری از مردم می شود.

الکل یک وازودیلاتور است، به این معنی که رگ‌های خونی بزرگ‌تر می‌شود و به خون اجازه می‌دهد تا آزادانه جریان پیدا کند. وازودیلیشن یا اتساع رگ های خونی ممکن است باعث سردرد در برخی افراد شود. در حقیقت، سردرد یک عارضه جانبی معمولی از داروهای وازودیلاتور مانند داروهای فشار خون است.

علاوه بر این، الکل به عنوان یک ادرار آور عمل می‌کند و باعث از دست دادن مایعات و الکترولیت از طریق دفع ادرار مکرر می‌شود. از دست دادن مایعات می تواند منجر به کم آبی شود که باعث سردرد و یا بدتر شدن سردرد خواهد شد.

حتما بخوانید: چه غذاها و خوراکی هایی برای سردرد و میگرن مضر یا مفید هستند؟ (تحقیقات جدید)

4- خوابیدن به میزان کافی

محرومیت از خواب از بسیاری جهات می تواند به سلامت آسیب برساند و حتی ممکن است باعث ایجاد سردرد در برخی افراد شود. به عنوان مثال، یک مطالعه، فرکانس و شدت سردرد را در افرادی که کمتر از 6 ساعت خواب در شب داشتند و یا کسانی که طولانی تری می خوابیدند، مقایسه کرد. این یافته ها نشان داد که افراد با خواب کمتر، سر درد های شدید و مکرری داشتند.

با این حال خوابیدن بیش از حد نیز موجب سردرد می شود؛ بنابراین همیشه باید به میزان کافی استراحت کرد، خصوصا برای کسانی که به دنبال پیشگیری طبیعی از سردرد هستند. با 7 تا 9 ساعت خواب در شب می توان از حداکثر مزایای استراحت برای داشتن لحظات شیرین بهره برد. اگر بیخوابی دارید این مطلب را بخوانید!

5- اجتناب از غذاهای با هیستامین بالا

هیستامین یک ماده شیمیایی است که به طور طبیعی در بدن پیدا می‌شود و در سیستم ایمنی، گوارشی و عصبی نقش بازی می‌کند. همچنین در برخی غذاها مانند پنیرهای کهنه، غذاهای تخمیر شده، آبجو، شراب، ماهی دودی و گوشت‌های نمک‌سود شده یافت می‌شود. مطالعات پیشنهاد می‌کنند که هیستامین ممکن است باعث بروز میگرن در کسانی شود که نسبت به آن حساس هستند.

word image 311

بعضی افراد قادر به دفع درست هیستامین نیستند زیرا آن ها عملکرد آنزیم هایی را که مسئول شکستن هیستامین هستند را کاهش می دهند. استفاده نکردن از غذاهای غنی از هیستامین در رژیم غذایی ممکن است یک استراتژی مفید برای افرادی باشد که سردردهای مکرر دارند.

6- استفاده از روغن های ضروری

روغن‌های ضروری، مایعات بسیار تغلیظ شده هستند که حاوی ترکیبات آروماتیک از انواع گیاهان هستند. آن‌ها فواید درمانی زیادی دارند و اغلب به صورت موضعی استفاده می‌شوند، هر چند برخی دیگر را می توان به صورت خوراکی مصرف کرد.

روغن نعناع و اسطوخودوس به خصوص وقتی سردرد دارید، مفید هستند. به کار بردن روغن نعناع برای شقیقه ها، علائم سردرد تنشی را کاهش داده‌است. بعلاوه روغن اسطوخودوس با کاهش درد میگرن و علائم مرتبط به آن در هنگام اعمال بر لب فوقانی و استنشاق آن بسیار موثر بوده است. بهترین روغن ها برای کاهش سردرد و سرگیجه را در این مطلب بخوانید!

7- استفاده از ویتامین B – Complex

ویتامین‌های B گروهی از مواد مغذی محلول در آب هستند که نقش‌های مهم بسیاری در بدن ایفا می‌کنند. برای مثال، آن‌ها در سنتز انتقال‌دهنده عصبی و تبدیل غذا به انرژی، کمک می‌کنند.

برخی از ویتامین های B ممکن است اثر محافظتی در برابر سردرد داشته باشند. مطالعات متعددی نشان داده است که ریبوفلاوین (B2)، فولات (B12) و پیریدوکسین (B6) مکمل های ویتامین B هستند که ممکن است علائم سردرد را کاهش دهند.

ویتامین B – Complex شامل تمام هشت ویتامین B است و یک روش مطمئن و مقرون به صرفه برای درمان علائم سردرد می باشد. ویتامین‌های B اگر به طور منظم مصرف شوند، ایمن در نظر گرفته می‌شوند. چون در آب حل می‌شوند و هر گونه زیاده‌روی از طریق ادرار دفع می شود.

حتما بخوانید: 5 دلیل شایع سر درد پشت سر و راهکارهای بهبود سریع آن (کاملا علمی)

8- تسکین درد با کمپرس سرد

استفاده از کمپرس سرد می‌تواند باعث کاهش علائم سردرد شود. استفاده از کمپرس سرد یا یخ در ناحیه گردن و سر، التهاب را کاهش می‌دهد، جریان عصبی را کند و رگ‌های خونی را تنگ می‌کند که همه آن‌ها به کاهش سردرد کمک می‌کنند. در یک مطالعه روی ۲۸ زن، استفاده از یک بسته ژل سرد در ناحیه سر، درد میگرن را به میزان قابل‌توجهی کاهش داد.

برای درست کردن کمپرس سرد، یک کیسه ضد آب را با یخ پر کنید و آن را در یک حوله نرم بپوشانید. کمپرس را برای تسکین درد به پشت گردن، سر و یا ناحیه پیشانی بمالید.

9- استفاده از کوآنزیم Q10

کوآنزیم Q10 ماده‌ای است که به طور طبیعی توسط بدن تولید می‌شود که در تبدیل غذا به انرژی کمک کرده و به عنوان یک آنتی‌اکسیدان قوی عمل می کند.

word image 312

مطالعات نشان داده‌اند که گرفتن مکمل‌های CoQ10 می‌تواند یک روش موثر و طبیعی برای درمان سردرد باشد. برای مثال، یک مطالعه در ۸۰ نفر نشان داد که مصرف ۱۰۰ میلی‌گرم از مکمل‌ها در روز، فرکانس میگرن، شدت و طول آن را کاهش می دهد. در مطالعه دیگر روی ۴۲ نفر از افرادی که میگرن مکرر را تجربه کردند، دریافتند که استفاده از سه دوز 100 میلی گرمی از CoQ10 در طول روز به کاهش فرکانس میگرن و علائم مربوط به میگرن، مانند حالت تهوع کمک کرده‌است.

10- استفاده از رژیم غذایی حذفی

مطالعات نشان می‌دهد که مواد غذایی می‌توانند باعث سردرد در برخی افراد شوند. برای اینکه بفهمید آیا یک غذای خاص باعث سردرد مکرر می‌شود، رژیم غذایی حذفی را امتحان کنید. این رژیم، غذاهایی که اغلب موجب علائم سردرد می‌شود را حذف می‌کند.

پنیرکهنه، الکل، شکلات، مرکبات و قهوه از جمله شایع‌ترین محرک‌های غذایی گزارش‌شده در افراد مبتلا به میگرن است. در یک مطالعه کوچک، استفاده از یک رژیم غذایی ۱۲ هفته‌ای تعداد مبتلایان به میگرن را کاهش داد. این اثرات در کم تر از چهار هفته شروع شد.

11- نوشیدن چای و قهوه کافئین دار

نوشیدن نوشیدنی‌های کافئین دار مانند چای یا قهوه، ممکن است باعث تسکین سردرد شوند. کافئین حالت روحی را بهبود می‌بخشد، هوشیاری را افزایش و رگ‌های خونی را تنگ می کند؛ که همگی می‌توانند تاثیر مثبتی روی علائم سردرد داشته باشند.

هم چنین کافئین به افزایش اثربخشی داروهای معمول مورد استفاده برای درمان سردرد مانند ایبوپروفن و استامینوفن کمک می‌کند. با این حال توقف ناگهانی مصرف کافئین، در صورتی که فرد به طور منظم مقادیر زیادی از کافئین مصرف کرده است، نیز باعث سردرد می شود؛ بنابراین افرادی که دچار سردردهای مکرر می‌شوند باید مراقب مصرف کافئین باشند. خواص قهوه وقتی که هر روز صبح نوشیده شود را در اینجا معرفی کردیم!

12- امتحان کردن طب سوزنی

طب سوزنی یک روش پزشکی سنتی چینی است که شامل قرار دادن سوزن‌های نازک در پوست برای تحریک نقاط ویژه‌ای روی بدن است. این عمل به کاهش علائم سردرد در بسیاری از مطالعات مرتبط بوده ‌است. با مروری بر ۲۲ مطالعه انجام گرفته روی بیش از 4۴۰۰ نفر از مردم پی بردند که طب سوزنی به اندازه مصرف داروی رایج میگرن موثر بوده‌است.

حتما بخوانید: همه خواص و مضرات طب سوزنی طبق جدیدترین تحقیقات صورت گرفته در دنیا

مطالعه دیگری نشان داد که طب سوزنی از توپیرامات، داروهای ضد تشنج که برای درمان میگرن های مزمن استفاده می شود، مؤثرتر و ایمن تر است. اگر به دنبال یک روش طبیعی برای درمان سردرد مزمن هستید، طب سوزنی ممکن است انتخاب ارزشمندی باشد.


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
درمان سردردمسکن

مطالب مشابه

1 دیدگاه. همین الان خارج شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up