خانه » خواص داروهای گیاهی » خواص شیرین بیان برای معده، پوست و خون (جدیدترین تحقیقات)
شیرین بیان

خواص شیرین بیان برای معده، پوست و خون (جدیدترین تحقیقات)

در این مطلب با کمک چندین مجله معتبر پزشکی از سراسر دنیا، شما را با فواید، مضرات و نحوه مصرف شیرین بیان آَشنا می کنیم. تفاوتی که این مطلب با بسیاری از مطالب موجود در اینترنت فارسی دارد این است که موارد گفته شده در اینجا کاملا از نظر علمی ثابت شده اند. شیرین بیان عمدتا به صورت چای مصرف می شود.

منبع مواد مغذی

چهار نوع اصلی از ترکیبات موجود در ریشه شیرین بیان وجود دارد فلاونوئیدها، کومارین ها، تریتر پنوید ها و استیبنوید ها… فلانوئید گلابرادین که مزایای زیادی دارد. از نظر علمی، یک فنجان از چای شیرین بیان حاوی موارد زیر می باشد:

کلسیمویتامین A، B1، B2، B3، B5، B6، B9، C و E
منیزیمآهن
فسفرمنگنز
سدیمپتاسیم
تاننآلکالوئید
ساپونین هافنل ها
گلیسیریزینفلاونوئیدها

مزایا در طب چینی آیورودا

طبق نظر طب سنتی چینی، شیرین بیان:

 • برای درمان عفونت های گلو بسیار مفید است.
 • در رفع اضطراب و افسردگی
 • درمان زخم های عفونی
 • عفونت ها
 • زخم معده
 • بثورات پوستی
 • اختلالات کبدی
 • و مسائل مربوط به یائسگی

مفید می باشد. شیرین بیان برای تقویت ریشه های مو و زیبایی مو نیز مفید است. در مصر باستان از آن در معجون های درمانی استفاده می شده است. شیرین بیان بعدا از آن به چین وارد شد و جز مهمترین گیاهان دارویی بوده است.

یک واقعیت بسیار جالب این بود که شیرین بیان در طب چینی به عنوان داروی هدایتگر مورد استفاده قرار می گرفته است یعنی اینکه ریشه شیرین بیان در ترکیب با سایر گیاهان و داروها برای افزایش اثرات آنها و هدایت آنها به نقطه مورد درمان در بدن موثر بوده است. در سال 2013، این موضوع در دانشگاه تیانجین بررسی و صحت آن مشاهده شد.

حتما بخوانید: 15 تا از جدیدترین و جالبترین خواص و عوارض شیرین بیان طبق تحقیقات 2019

رویکرد، شفا دهنده های درمان طب سنتی چینی بر دوازده کانال در بدن تمرکز می کند اساسا هر کانال یک مسیر انرژی است، این کانال ها می تواند در سراسر بدن نقشه بندی شود؛ و بر خلاف طب غربی، درمان کنندگان سنتی چینی به سیستم انرژی بدن برای تشویق روند بهبودی دسترسی دارند. ریشه شیرین بیان یکی از چندین گیاه شناخته شده است که می تواند به همه دوازده کانال انرژی وارد شود.

مزایا در طب سنتی ما

به نام سوس معروف است و طبیعت آن گرم و خشک است. تشنگی را تسکین می دهد، برای انواع سرفه نیز مفید است. برای پاکسازی ریه و سوزش سینه کاربرد دارد. برای تب های کهنه و التهاب معده مفید است. ریشه و عصاره اش داروی ناخته است. ضماد برگ تازه آن برای رفع بوی بد بین انگشتان پا و زیربغل مفید است. با این حال در طب سنتی بیان شده که ریشه شیرین بیان برای کلیه و طحال مضر است و مصلح ان در کلیه کتیرا و عناب و در طحال گلسرخ است.

 • دو گرم شیرین بیان به همراع یک لیوان شیر گرم در جلای مغز بسیار موثر است.
 • چای شیرین بیان برای بینایی مفید است در افزایش قدرت و ایمنی وبهبود چهره و پوست موثر است.
 • در بهبود کیفیت مو و صدا (جویدن و مصرف خوراکی با عسل) موثر است.
 • ضد سرطان است و ریشه شیرین بیان می تواند جایگزین قوی برای شیمی درمانی با عوارض جانبی کمتر در کشتن سلول های سرطانی باشد.

مزایای علمی و ثابت شده جهانی

1- درمان سرماخوردگی

این چای گیاهی یکی از پرطرفدارترین و موثرترین داروهای ضد سرما خوردگی و سرفه است. خاصیت ضد ویروسی دارد و با عفونتها مقابله می کند. همچنین قدرت ایمنی بدن را افزایش می دهد. هنگامی که ایمنی شما قوی می شود، عفونت به آرامی از بین می روند. این یک راه خوب برای کاهش گلو درد است. چای شیرین بیان گرم باعث رفع التهاب و درد می شود و باعث می شود سرماخوردگی سریع تر رفع شود. خواص دفع کنندگی آن باعث باز شدن بینی می شود و همچنین ریه ها را پاکسازی می کند.

2- مزایای آن برای معده

ریشه شیرین بیان مشکلات دستگاه گوارش را تسکین می دهد. به رفع مسمومیت غذایی، زخم معده و سوزش سر دل کمک می کند، عصاره ریشه شیرین بیان به علت اسید گلیسریزیک موجود در شیرین بیان و خواص ضد التهابی و ایمنی سازی بدن می تواند سرعت ترمیم معده را افزایش دهد و معده را به حالت تعادل برساند. یک مطالعه نشان داد که اسید گلیسیریزیک می تواند از رشد باکتری های سمی H. pylori در روده جلوگیری کند. همچنین تحقیقاتی وجود دارد که نشان می دهد علائم بیماری زخم معده، سوزش سر دل، یا گاستریت در هنگام مصرف آن بهبود یافته است. بهترین و بدترین خوراکی ها برای معده را در اینجا لیست کردیم!

3- درمان علائم نازکی غشای روده

ریشه شیرین بیان علائم نازک شدن غشای روده را درمان می کند. غشای روده به معنای یک مانع و لایه حفاظتی برای محافظت از جذب سموم و پسماند ها در روده است. وقتی این غشا ضعیف می شود اتصالات روده بدرستی درستی بسته نمی شودکه باعث می شود نشتی و نفوذ پذیری سموم و پسماند ها به جریان خون افزایش یابد. ریشه شیرین بیان به علت اقدامات تسکین دهنده و ضد التهابی این مشکل را بر طرف می کند.

4- پاک کننده سیستم تنفسی

شیرین بیان به طور سنتی به عنوان یک دفع کننده خلط استفاده می شود که سرفه را تسکین می دهد و خلط را کاهش می دهد چای گیاهی شیرین بیان عمدتا برای درمان سیستم تنفس فوقانی استفاده می شود بیماری های این بخش را درمان می کند و هم زمان سیستم تنفسی را تقویت می کند. این چای به عنوان یک خلط آور عالی عمل می کند، با شکستن مخاط و خلط در مجاری تنفسی آنها رابه سادگی دفع می کند. همچنین خواص ضد اسپاسم آن حملات آسم را تسکین می دهد. بهترین روشهای پاکسازی ریه و تنفس در اینجا!

5- رفع خستگی و استرس

جامعه مدرن ما با مشکلات زیست محیطی، استرس، اختلالات جسمی و روحی روبرو است. در بسیاری از ما، غدد فوق کلیه بیش از حد کار می کنند. مجله پزشکی غدد و متابولیسم سلولی متوجه شد که با مصرف شیرین بیان سطح نورفین پرین و دوپامین افزایش می یابد، اما سروتونین افزایش نمی یابد بر این اساس، اثرات ضد افسردگی آن مشاهده شد، محققان نتیجه گرفتند عصاره شیرین بیان، در واقع، می تواند به عنوان یک درمان جایگزین برای افسردگی استفاده شود. بهترین روشهای طبیعی رفع خستگی در اینجا!

6- بهبود سلامت قلب و عروق

ریشه شیرین بیان با هدف قرار دادن سطح کلسترول و خطرآترواسکلروز، کارایی سیستم قلب و عروق را بهبود می بخشد. در یک مطالعه سازمان تحقیقات غذا و تغذیه که در سال 2016، منتشر شد، اثر ریشه شیرین بیان بر روی واریانس کاروتید بررسی شده است. با اندازه گیری ضخامت (CIMT) که برای تعیین دو لایه داخلی شريان کاروتيد از آن استفاده می شود بر روی بیماران با کلسترول بالا، دریافتند که این گیاه بر روی کلسترول اثرات مثبت دارد، محققان بر این باورند که با مصرف شیرین بیان فشار و سطح LDL کاهش یافته است. محققان نتیجه گرفتند که شیرین بیان ممکن است باعث کاهش خطر ابتلا به آترواسکلروز و همچنین سایر بیماری های مرتبط با قلب و عروق شود. بهترین و بدترین غذاها برای سلامت قلب در اینجا!

حتما بخوانید: 15 تا از خواص لیمو، وقتی آن را صبح و با معده خالی مصرف کنید!

7- کمک به درمان آرتروز و روماتیسم

شیرین بیان در درمان بسیاری از بیماری ها موثر است. یک مطالعه برای تحلیل اثرات ترکیبات فعال در شیرین بیان به عنوان عوامل ضد التهابی انجام شد اثرات اسید گلیسریزیزین، لیبریتین و لیواریتی گن ژین، مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. مشاهده نشانگرهای التهابی در بدن ما نشان داد که این سه ترکیب موجود در شیرین بیان مانع از افزایش شاخص های التهاب آور مانند اکسید نیتریک، اینترلوکین و غیره می شود. از این رو در درمان التهاب موثر است و یک جایگزین بدون عوارض جانبی برای داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی است. بهترین مکمل های طبیعی درمان آرتروز در اینجا!

8- کبد چرب را درمان می کند

شیرین بیان به کبد در خنثی کردن سموم بدن کمک می کند؛ التهابات کبدی ناشی از ویروس را کاهش می دهد وبا کاهش آنزیم ها باعث تقویت عملکرد کبد می شود، در نتیجه به کنترل سطح هورمون ها نیز کمک می کند. دمنوش شیرین بیان می تواند در کاهش بیماری کبد چرب غیر الکلی کمک کند. اگر چه ممکن است درمان کامل برای بیماری های کبدی نباشد ولی می تواند زمانی که با سایر گیاهان محافظتی کبد مانند برینگراج، گلیوی، پونارنوا و غیره مصرف می شود، به مدیریت این بیماری کمک کند. بهترین روشهای درمان کبد چرب در اینجا!

9- خواص شیرین بیان برای پوست

شیرین بیان در آرامگاه “توت” یکی از فراعنه مصر یافت شد، توسط گیشاهای ژاپنی استفاده شده و گیاه اساسی در طب سنتی چینی است و به عنوان یک درمان دلچسب و یا یک افزودنی برای چای یا تنباکو شناخته شده است. شیرین بیان به مدت 4000 سال استفاده شده و دارای مزایای بسیار زیادی در مراقبت از سلامتی و مراقبت از پوست است.

 • روشن کردن پوست: اگر از هیپرپیگمانتاسيون رنج می بريد و لکه های تیره پوست به دلیل رسوبات ملانين اضافی در پوست دارید، شییرین بیان می تواند نواحی تیره پوست را در صورت استفاده روزانه روشن کند. اگر از ملاسما (تیرگی و لکه پوست به علت بارداری) رنج می برید، شیرین بیان یک درمان طبیعی عالی برای کمک به روشن کردن پوست پس از زایمان است. همچنین بهترین روشهای روشن کردن پوست در اینجا!
 • رفع آفتاب سوختگی: شیرین بیان به رفع این تیرگی کمک می کند. همچنین شیرین بیان حاوی آنزیم های مسدود کننده UV است که به محافظت از آسیب های آینده در معرض خورشید کمک می کند.
 • از بین بردن تیرگی ناشی از اثر زخم ها: شیرین بیان با تولید مسدود کننده ملانین کمک می کند تا تیرگی پوست ناشی از زخم به سرعت بهبود یابد؛ اما در مورد رنگ های روشن خیلی کمک نمی کند. بهترین روش از بین بردن جای زخم یا سوختگی در اینجا!
 • درمان شرایط مختلف پوست:  مطالعات نشان داده اند که بیماران مبتلا به اگزما می توانند از یک کرم موضعی استفاده کنند یا دو بار در روز چای شیرین بیان بخورند تا علائم را از بین ببرند. بهترین روشهای درمان اگزما در اینجا!
 • برطرف کردن التهاب: گلیکی رزین موجود در شیرین بیان به همان شیوه ای که هیدروکورتیزون به کاهش درد کمک می کند، در کاهش قرمزی و تورم پوست موثر است.
 • سفت و لطیف کردن پوست: شیرین بیان در بازسازی الاستین و کلاژن برای داشتن پوستی صاف و لطیف کمک می کند. همچنین حاوی اسید آمینه است که به مرطوب سازی و آبرسانی پوست کمک کند. بهترین روش سفت کردن پوست با ماسک های طبیعی صورت!
 • درمان آکنه: شیرین بیان به کنترل تولید روغن کمک می کند و همچنین به کاهش قرمزی ناشی از رزاسیا کمک می کند، رزاسیا باعث ایجاد لکه های قرمز در چهره می شود. بهترین روشهای درمان آکنه در این مطلب!
 • برطرف کردن قارچ انگشتان پا: همه از خارش، گاها دردناک بین انگشتان پا در هنگام پوشیدن دمپایی های انگشتی در حمام هتل، نفرت دارند. مالش بصورت کرم موضعی، می تواند به از بین بردن علائم این مشکل کمک کند.
 • زخم ها و عفونت های پوستی: شیرین بیان دارای خواص ضد میکروبی و ضد قارچی است و برای تمیز کردن زخم عالی است. همچنین کمک می کند تا تورم و قرمزی به حداقل برسد. شیرین بیان با کاهش میزان باکتری روی پوست باعث می شود پوست سریع تر بهبود یابد.
 • مبارزه با چین و چروک: آنزیم های مسدود کننده UV موجود در شیرین بیان کمک می کنند تا آسیب های خورشید از بین بروند و باعث می شود که سرعت چین و چروک شدن پوست کاهش یابد. همچنین شیرین بیان دارای آنتی اکسیدان هایی است که به جلوگیری از فعالیت رادیکال های آزاد و جلوگیری از پیری پوست می انجامد.

طرز استفاده برای پوست

پوست مهمترین عضو بدن است. از روزی که متولد شده اید، روزانه از بدن محافظت می کند. شما به طور دائم با اشعه UV، آلودگی و دیگر رادیکال های مضر آزاد بمباران می شوید. ضروری است که با محصولات زیبایی طبیعی به صورت روزانه از پوست خود محافظت کنید. باید اطمینان حاصل کنید که از پوست خود محافظت می کنید و به همین دلیل، اضافه کردن جایگزین های طبیعی مانند عصاره ریشه شیرین بیان برای درمان بیماری های پوستی معمول است و کمک می کند که یک روش زیبایی صد درصد مفید داشته باشید.

1-شیرین بیان و زردچوبه

برای ساخت این بسته، یک قاشق غذاخوری پودر شیرین بیان، آرد برنج و زردچوبه اضافه کنید. چند قطره آب لیمو تازه اضافه کنید. کمی گلاب یا آب سرد اضافه کنید تا بصورت ژل شود. ترکیب حاصل می تواند برای درمان زخم های آکنه و سفید کردن کلی پوست استفاده شود.

2- شیرین بیان و چوب صندل

این ترکیب برای رفع لکه های تیره موثر است. یک قاشق غذاخوری پودر شیرین بیان و نصف قاشق غذاخوری چوب صندل را مخلوط کنید و سپس شیر به اضافه کنید تا خمیری شود.

حتما بخوانید: موم عسل چه خواصی دارد؟ چطور و کی آن را مصرف کنیم؟ (تحقیقات جدید)

3- شیرین بیان و عسل

یک ترکیب ساده است و به عنوان ماسک سفید کننده پوست صورت استفاده می شود. یک قاشق غذاخوری شیرین بیان اضافه کنید و عسل خام را به آن اضافه کنید. مخلوط کنید تا به شکل خمیر شود.

4- شیرین بیان برای روشن کردن رنگ پوست بدن

از این ترکیب برای هر بخشی از بدن که نیاز به سفید شدن دارد استفاده می شود. در عین حال ایمن و موثر است. چهار قاشق غذاخوری شیرین بیان را با یک چهارم فنجان شیر سرد مخلوط کنی تا کمی سفت شود. سپس می توانید آن را با استفاده از یک برس بر روی قسمت پوستی که نیاز به سفید کردن دارد، بمالید. سپس اجازه دهید خشک شود و توسط پنبه مرطوب آن را پاک کنید.

عوارض جانبی شیرین بیان

 • شیرین بیان کمک می کند تا فشار خون را بالا ببرد و به عنوان یک داروی افزایش دهنده فشار خون استفاده می شود.
 • از ریشه شیرین بیان نباید بیش از 3 گرم در روز مصرف شود.
 • محصولاتی مانند چای شیرین بیان نباید به مدت طولانی استفاده شود.
 • همچنین می تواند عوارض جانبی و تداخلاتی با داروها داشته باشد.
 • اگر بیماری قلبی دارید، مهم است که در مورد مصرف آن با دکتر خود صحبت کنید.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست