دمنوش گیاهی برای تقویت بدن

10 دمنوش گیاهی که بیشترین خاصیت را برای سلامتی بدن دارند!

انتخاب دمنوش گیاهی برای افراد مختلف بسیار مهم است. جدای از اینکه بسیاری از آنها ممکن است از شیرین کننده هایی مصنوعی تهیه شده باشند، انتخاب یک دمنوش که حتی به بهبود سلامتی و قوای عمومی بدن کمک هم بکند کار راحتی نیست. دانشمندان آمریکایی در جدیدترین تحقیقات خود 10 دمنوش گیاهی زیر را به عنوان پرخاصیت ترین و سالم ترین دمنوش های گیاهی برای اعضای مختلف بدن توصیه کرده اند (به شرطی که بیش از 2 بار در روز استفاده نشوند).

یک دمنوش گیاهی خوب و اصل از میوه های خشک، گل ها، ادویه ها و گیاهان بدست می آید. بنابراین دمنوش های گیاهی با طیف وسیعی از سلیقه و طعم ها جایگزین وسوسه انگیز برای نوشیدنی های شیرین یا آب هستند. برخی از دمنوش های گیاهی علاوه بر خوشمزه بودن دارای خواصی برای سلامتی هستند و مدتهاست که از آن ها برای درمان طبیعی برخی بیماری ها بهره گرفته می شود. جالبه بدونید علم مدرن شروع به تحقیقات پیرامون کاربردهای سنتی دمنوش های گیاهی کرده است. در اینجا تنها دمنوش هایی که از سایر دمنوش ها سالم تر و موثرتر هستند معرفی می شوند.

1- دمنوش بابونه

دمنوش بابونه به خاطر داشتن اثرات آرام بخش شناخته شده و اغلب برای بهتر خوابیدن استفاده می شود. مطالعات نشان داد افرادی که دمنوش بابونه را برای دو هفته مصرف کردند که بهبود کیفیت خواب و کاهش نشانه های افسردگی در آن ها دیده شد. مطالعه دیگر روی 34 بیمار مبتلا به بی خوابی انجام شد. آن ها از عصاره بابونه دو بار در روز استفاده کردند. در این افراد نیز علائم بهبودی دیده شد. به علاوه اعتقاد بر آن است که بابونه اثر ضد باکتریایی و ضد التهابی دارد و از کبد محافظت می کند.

خلاصه: بابونه به خاطر خواص آرامش بخشش شناخته شده است و شواهد اولیه این موضوع را تایید می کنند. همچنین منجر به بهبود علائم قبل از قاعدگی می شود و برای بهبود چربی خون بالا، قند خون و میزان انسولین مناسب می باشد.

2- دمنوش نعناع

دمنوش نعناع یکی از سالم ترین و رایج ترین دمنوش های گیاهی در جهان است. از این دمنوش برای حفظ سلامت دستگاه گوارش استفاده شده و بعلاوه دارای خواص آنتی اکسیدانی، ضد سرطان، ضد باکتریایی و ضد ویروسی است.
شواهد نشان می دهد که روغن نعناع در رفع اسپاسم روده ها، مری و کولون موثر است و بارها تاکید شده که روغن نعناع در کاهش نشانه های سندرم روده تحریک پذیر سودمند است. بنابراین هنگام نارحتی های گوارشی، حالت تهوع یا سوء هاضمه دمنوش نعناع می تواند یک درمان طبیعی عالی باشد.

خلاصه: دمنوش نعناع به طور سنتی برای تسکین ناراحتی های دستگاه گوارش استفاده می شود. مطالعات نشان داده اند که روغن نعناع می تواند به کاهش حالت تهوع، گرفتگی، اسپاسم و درد معده کمک کند.

3- دمنوش زنجبیل

word image 260
دمنوش زنجبیل یک نوشیدنی تند و طعم دار است که حاوی آنتی اکسیدان های سالم و ضد بیماری زا است که به مبارزه با التهاب و تحریک سیستم ایمنی بدن می پردازد، بعلاوه به عنوان یک درمان موثر برای حالت تهوع شناخته شده است. زنجبیل در کاهش حالت تهوع، به ویژه در ماه های اولیه بارداری موثر است. شواهد همچنین نشان می دهد زنجبیل ممکن است به جلوگیری از زخم معده و تسکین سوءهاضمه و یبوست کمک کند.

بعلاوه منجر به کاهش دیسمنوره یا درد قاعدگی می شود. تعدادی از مطالعات نشان داده اند که کپسول های زنجبیل درد ناشی از قاعدگی را کاهش می دهد.

خلاصه: دمنوش زنجبیل برای درمان حالت تهوع مناسب است و در مطالعات بارها بر این نکته تاکید شده است. با این حال، مطالعات متعدد نیز نشان داده اند که زنجبیل می تواند به کاهش درد کمک کند و این ممکن است برای افراد مبتلا به دیابت مفید باشد.

حتما بخوانید: 5 تا از بهترین دمنوش ها برای افزایش هوش و حافظه کدامند؟ (جدیدترین تحقیقات)

4- دمنوش بامیه

دمنوش بامیه از گل های رنگارنگ گیاه بامیه بدست می آید. این دمنوش به رنگ قرمز-صورتی و ترش مزه است؛ که به دو صورت داغ و سرد خورده می شود. این دمنوش علاوه بر رنگ و طعم منحصر به فرد، خواص زیادی هم دارد. به عنوان مثال دارای خواص ضد ویروسی است و برای آنفلوآنزای پرندگان بسیار موثر است. با این حال، هیچ شواهدی نشان نداده که نوشیدن دمنوش بامیه می تواند به انسان در مقابله با ویروس هایی مانند آنفلوآنزا کمک کند.

تعدادی از مطالعات به بررسی اثرات دمنوش بامیه در درمان سطوح بالای چربی خون می پردازند و تنها تعداد اندکی آن را سودمند تلقی کرده اند. با این وجود، بر اساس بررسی ها این دمنوش تاثیر مثبتی بر فشار خون بالا دارد گرچه اغلب مطالعات از كیفیت كافی برخوردار نیستند.

خلاصه: دمنوش بامیه ممکن است به کاهش فشار خون بالا و مبارزه با استرس اکسیداتیو کمک کند. با این حال نباید همزمان با یک دارو دیورتیک خاص یا آسپرین خورده شود.

5- دمنوش اکیناسه

word image 262
دمنوش اکیناسه (نوعی گیاه مخروطی) برای پیشگیری و درمان سرماخوردگی به کار می رود. شواهد نشان داده که اکیناسه ممکن است با تقویت سیستم ایمنی، به بدن در مبارزه با ویروس ها و عفونت ها کمک کند.

بسیاری از مطالعات نشان داده اند که اکیناسه می تواند طول مدت سرماخوردگی را کوتاه کند، شدت علائم آن را کاهش دهد یا حتی از آن جلوگیری کند. با این حال، نتایج متناقض زیاد است؛ بنابراین، قطعا نمی توان گفت که مصرف اکیناسه به سرماخوردگی کمک می کند. در نهایت، این نوشیدنی گیاهی گرم ممکن است به تسکین گلودرد و صاف کردن بینی کمک کند.

خلاصه: دمنوش اکیناسه معمولا برای جلوگیری یا کوتاه کردن مدت سرماخوردگی استفاده می شود. در حالی که مطالعات متعدد نشان داده اند که برای این امر سودمند است، منتها شواهد در مورد این موضوع متناقض است.

6- دمنوش مریم گلی

دمنوش مریم‌گلی به علت خواص دارویی اش معروف است و تحقیقات علمی بسیاری از فواید آن به ویژه برای سلامت مغز صحبت کرده اند. تعدادی از مطالعات آزمایشگاهی، حیوانی و انسانی نشان داده‌اند که مریم‌گلی برای عملکرد شناختی و همچنین در مقابل اثرات پلاک‌های دخیل در بیماری آلزایمر مفید است.

در واقع دو مطالعه که روی قطره خوراکی مریم‌گلی و روغن مریم‌گلی صورت گرفت منجر به بهبود عملکرد شناختی مبتلایان به بیماری آلزایمر شد، هر چند که مطالعات دارای محدودیت‌هایی بود. علاوه بر این، به نظر می‌رسد مریم‌گلی برای بزرگسالان سالم نیز مزایای زیادی فراهم می‌کند.

تعدادی از مطالعات برروی پیشرفت های ذهنی، عملکرد ذهنی و حافظه در بزرگسالان سالم پس از مصرف یکی از چندین نوع عصاره مریم گلی انجام گرفت. علاوه بر این، یک مطالعه کوچک انسانی نشان داد که دمنوش مریم گلی موجب بهبود سطح چربی های خون می شود، در حالی که مطالعات دیگری در موش های صحرایی نشان داد که این دمنوش در مقابل رشد سرطان از روده محافظت می کند. دمنوش مریم گلی به نظر انتخاب درستی است که منجر به سلامت شناختی و سلامت قلب و روده می شود.

خلاصه: مطالعات متعدد نشان داده است که دمنوش مریم گلی باعث بهبود عملکرد شناختی و حافظه می شود. بعلاوه ممکن است به سلامت روده و قلب نیز کمک کند.

7- دمنوش بادرنجبویه

word image 263

دمنوش بادرنجبویه عطر و طعم خفیفی مثل لیمو دارد و دارای خواص مفیدی است. در یک مطالعه کوچک انجام گرفته روی 28 نفر که دمنوش بادرنجبویه و دمنوش جو را برای شش هفته نوشیدند، در گروهی که از دمنوش بادرنجبویه استفاده کردند حالت ارتجاعی شریان ها بهبود پیدا کرد. سفتی شریان ها یک عامل خطرناک برای بیماری قلبی، سکته مغزی و کاهش ذهن است.

مصرف دمنوش بادرنجبویه دو بار در روز به مدت یک ماه آنزیم های آنتی اکسیدانی طبیعی بدن را افزایش می دهد و منجر به محافظت از بدن در مقابل آسیب اکسیداتیو به سلول ها و DNA می شود.

شواهد اولیه نیز نشان می دهد که دمنوش بادرنجبویه ممکن است در درمان چربی خون مفید باشد. در مطالعه ی دیگری که برروی 20 شرکت کننده انجام گرفت، اثرات دوزهای مختلف عصاره بادرنجبویه را بررسی کردند؛ که همه ی دوزها موجب بهبود آرامش شد و حافظه را افزایش داد.

مطالعه ی دیگری نشان داد که عصاره بادرنجبویه باعث کاهش استرس و بهبود مهارت های پردازش ریاضی شد. و در نهایت، یک مطالعه کوچک دیگر نشان داد که دمنوش بادرنجبویه موجب کاهش ضربان قلب و اضطراب می شود. دمنوش بادرنجبویه مزایای بالقوه زیادی دارد و علاوه بر این، قابل افزودن به دمنوش های گیاهی دیگر است.

خلاصه: مطالعات مقدماتی نشان داده که دمنوش بادرنجبویه می تواند سطح آنتی اکسیدان را افزایش دهد، به سلامت قلب و پوست کمک کند و اضطراب را کاهش دهد.

حتما بخوانید: جدیدترین خواص دمنوش به لیمو برای لاغری، استرس و سم زدایی بدن+ طرز تهیه اصولی

8- چای ترش

چای ترش از گل رز یا آلبالو ترش بدست می آید. این دمنوش حاوی ویتامین C و ترکیبات گیاهی مفید است. این ترکیبات گیاهی، ازجمله چربی های خاصی که در گل رز یافت میشوند، خواص ضد التهابی دارند.

مطالعات متعددی به قابلیت چای ترش در کاهش التهاب در افرادی که مبتلا به رماتیسم مفصلی و استئو آرتریت شده اند، اشاره کرده اند. استفاده از چای ترش در یک مطالعه 12 هفته ای روی 32 نفر مبتلا به اضافه وزن نشان داد که این چای در کاهش وزن موثر است و قادر به کاهش BMI و چربی شکمی است. اثرات ضد التهابی و آنتی اکسیدانی گل رز نیز ممکن است به مبارزه با پیری پوست کمک کند.

یک مطالعه مقدماتی نشان داد که استفاده از چای ترش برای هشت هفته منجر به کاهش عمق چروک های اطراف چشم و بهبود رطوبت و کشسانی پوست صورت شد. چای ترش منافع زیادی دارد اگرچه مطالعات بیشتری برای تأیید این اثرات و بررسی هر گونه اقدام جدید لازم است.

خلاصه: چای ترش دارای ویتامین C و آنتی اکسیدان است. خواص ضد التهابی آن می تواند درد ناشی از آرتریت را کاهش دهد. مطالعات همچنین نشان می دهد که چای ترش در مقابله با پیری پوست و کاهش چربی شکمی مفید است.

10- دمنوش گل ساعتی

word image 264

از برگ ها، ساقه ها و گل های گیاه گل ساعتی برای تهیه دمنوش استفاده می شود. دمنوش گل ساعتی به طور سنتی برای کاهش اضطراب و بهبود خواب استفاده می شود و مطالعات زیادی در این زمینه انجام گرفته است. به عنوان مثال، یک مطالعه نشان داد که نوشیدن دمنوش گل ساعتی به مدت یک هفته به طور قابل توجهی کیفیت خواب را افزایش داد.

علاوه بر این، در دو مطالعه ی دیگر اذعان کردند که دمنوش گل ساعتی در کاهش اضطراب موثر است. با این وجود، یک مطالعه دیگر نشان داد که دمنوش گل ساعتی باعث بهبود مشکلات روانی، کاهش اضطراب و بی‌قراری می شود؛ و مانند کلونیدین که یک مخدر مصنوعی است برای سم زدایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دمنوش طعم شیرینی دارد و به نظر می رسد انتخاب خوبی برای کاهش اضطراب و ترویج آرامش است.

خلاصه: مطالعات نشان داده است که دمنوش گل ساعتی می تواند به بهبود خواب و کاهش اضطراب کمک کند.

حتما بخوانید: 10 تا از بهترین دمنوش ها برای تصفیه کردن خون کدامند؟ (جدیدترین تحقیقات)

کدام دمنوش مدنظرتان است؟

آخرین نکته

دمنوش های گیاهی در انواع و طعم های خوشمزه و متنوع وجود دارند و به طور طبیعی فاقد شکر و کالری هستند.  بسیاری از دمنوش های گیاهی اثرات زیادی روی سلامتی انسان دارند و علم مدرن برخی از کاربردهای سنتی آن ها را تایید کرده‌است.  اگر کسی هستید که عاشق دمنوش است و یا اول راه هستید، نترسید و این 10 دمنوش گیاهی را امتحان کنید زیرا تحقیقات علمی جدید این 10 دمنوش فوق العاده را پیشنهاد کرده اند.

پرفروش ترین دمنوش های ماه گذشته


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
تقویت بدنخواص دمنوش هادمنوش

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up