خواص دمنوش به لیمو

خواص دمنوش به لیمو برای لاغری، استرس و سم زدایی بدن+ طرز تهیه

به لیمو در زمانهای بسیار طولانی در جنوب آمریکا مصرف میشده است. اعتقاد براین است که در دوران باستان Incas (امپراطوری اینکا) اولین کسانی بودند که به مزایای آن پی بردند. به لیمو امروزه در طب سنتی بسیار مورد استفاده قرار میگیرد.

بسیاری از مطالعات دانشگاهی برای ارزیابی به لیمو انجام شده است. این نشاندهنده ی این است که به لیمو دارای خواص زیادی از جمله خواص آنتی اکسیدان، ضداضطراب و ضدالتهاب است. این مطالعات بسیاری از ادعاهای درمانی و سلامتی به لیمو را تایید میکند. با این حال کار دقیق به لیمو بخصوص اثرات سینرژیستی آن با ترکیبات بیولوژیکی باید بطور کامل بررسی شود. مزایای دمنوش به لیمو طبق گفته ی کارشناسان عبارتند از:

1-سم زدایی و تقویت ایمنی بدن

نوشیدن دمنوش به لیمو میتواند فرایند سم زدایی را تحریک کند. تحقیقات حاکی از این است که به لیمو سرشار از ترکیبات فنلی است. ترکیبات فنولیک آنتی اکسیدانهای قوی هستند که از بدن درمقابل رادیکالهای آزاد محافظت میکنند. ترکیبات فنولی با کمک به سم زدایی بدن و خنثی سازی تاثیرات مضر رادیکالهای آزاد، موجب کاهش استرس اکسیداتیو میشود. این موجب حفظ سلامتی و تقویت سیستم ایمنی میگردد. دمنوش به لیمو فعالیت آنتی اکسیدانی قابل مقایسه با جای سبز (بدون تلخی) دارد. علاوه براین دمنوش به لیمو حاوی کافئین طبیعی است. دمنوش به لیمو میتواند بعنوان سم زدا و نوشیدنی مقوی در طول روز مورد استفاده قرار گیرد اما مصرف آن بخصوص در شب میتواند بسیار قوی باشد. برای تقویت سیستم ایمنی بدن تان این 9 غذا را مصرف کنید!

2- لاغرکننده ی طبیعی

نوشیدن دمنوش به لیمو، البته بدون شکر آن، میتواند بطورکلی جزء مفیدی از برنامه ی کاهش وزن باشد. به لیمو بطور اختصاصی برای اینکار مناسب است. نشان داده شده است که به لیمو باعث کاهش اشتها، محدود کردن مصرف تنقلات و شیرین کننده ها میگردد. نوشیدن دمنوش به لیمو بین وعده های غذایی میتواند به رژیم غذایی و کاهش وزنتان کمک کند. علاوه بر این دمنوش به لیمو بصورت طبیعی باعث سرکوب شدن اشتها میگردد که از پرخوری پیشگیری میکند، دمنوش به لیمو همچنین باعث چربی سوزی، از بین رفتن سلولیت و تنظیم متابولیسم بدن میگردد. برای کاهش وزن اصولی این مطالب نیز عالی هستند!

حتما بخوانید: مهم ترین خواص دمنوش به که حتما باید بدانید! 

3-کاهش استرس

دمنوش به لیمو آرام بخش و تسکین دهنده است. پیداکردن زمانی برای نوشیدن یک فنجان از این دمنوش خوشمزه استرس ها و تنش ها را آرام کند؛ اما از آنجاییکه ترکیبات موجود در به لیمو اثرات آرامبخش دارند موجب تقویت سیستم عصبی و کمک به آرامش تنش عضلانی میگردد. این خواص آرامبخش به لیمو به کاهش عصبانیت، اضطراب و استرس کمک میکند. مطالعات حاکی از این است که ورباسکوساید که یک ترکیب بیولوژیکی موجود در برگهای به لیمو است، مهمترین ترکیب مسئول خواص آرام بخشی و ضداسترسی این گیاه است. اگر استرس دارید این دمنوش های گیاهی به شما کمک می کنند!

4-بهبود خواب

بسیاری افراد دمنوش به لیمو را بدلیل خواص آرامبخش آن برای کاهش اختلالات خواب ازجمله بیخوابی توصیه میکنند. همان خواصی که به کاهش استرس و تنش منجر میشوند و موجب آرامش بدن و ذهن میگردند، میتوانند فرد را برای یک خواب خوب درطول شب آماده کنند.

همچنین به لیمو سرشار از ملاتونین است، هورمونی در بدن که در مواقع شب افزایش پیدا میکند. تولید این هورمون با تاریکی تحریک میشود و موجب خواب آلودگی فرد میگردد. نوشیدن دمنوش به لیمو یک راه طبیعی برای افزایش میزان ملاتونین بدن است. توانایی به لیمو برای آرامش و تسکین دهندگی، منبع غنی ملاتونین و فاقد کافئین، این دمنوش را به یک نوشیدنی ایدآل برای شب تبدیل کرده است. این میتواند به آرام شدن بدن و ذهن فرد کمک کند تا یک خواب شبانه ی آرام داشته باشد. اگر بی خوابی دارید این مطلب را بخوانید!

5-بهبود هضم

در بسیاری از فرهنگها، دمنوش به لیمو از قدیم برای بهبود گوارش استفاده شده است؛ مانند بسیاری از گیاهان دیگر که بدلیل خواصشان برای گوارش شناخته شده هستند، به لیمو میتواند شکم را از طریق خواص ضداسپاسمودیک خود تسکین دهد. این بدان معناست که میتواند دستگاه گوارش را آرام کند. با استفاده از دمنوش به لیمو میتوانید علایم مواردی مانند سندروم روده ی تحریک پذیر، سوء هاضمه، گرفتگی یا نفخ شکم را بهبود بخشید. این موجب بهبود عملکرد دستگاه گوارش میگردد.

6-خواص ضد التهابی

ترکیبات بیولوژیک موجود در به لیمو دارای خواص ضدالتهابی هستند. خواص آنتی اکسیدان این گیاه برای کاهش اثرات التهابی عناصر اکسیداتیو مناسب است. این توانایی به لیمو جهت کاهش التهابات میتواند برای تسکین درد مفاصل یا سایربیماری های التهابی کمک کننده باشد.

7-پیشگیری از آسیبهای عضلانی درطول ورزش

مطالعات حاکی از آن است که وقتی به لیمو بعنوان مکملهای پیش از ورزش مصرف شود، میتواند از آسیب عضلانی ورزشکاران جلوگیری کند. این ناشی از خواص آنتی اکسیدانی به لیمو به همراه خاصیت ضدالتهابی آن است که موجب پیشگیری از آسیب عضلانی و ترمیم بافت ماهیچه ای میگردد. استفاده از به لیمو بعنوان مکملهای قبل از تمرین، رشد عضله را مهار نمیکند.

حتما بخوانید: 10 دمنوش گیاهی که بیشترین خاصیت را برای سلامتی بدن دارند!

8-مبارزه با تب

از لحاظ علمی ثابت شده است که به لیمو حاوی مواد فعال بیولوژیکی است، مثلا موادی که تب بر هستند؛ بنابراین جای تعجب نیست که به لیمو در طب سنتی جنوب آمریکا، دارای تاریخچه ی طولانی بعنوان گیاهی مورد اعتماد برای کاهش تب بوده است. توانایی به لیمو برای کاهش تب بهمراه خواص ترمیمی و آنتی اکسیدانی، آن را به یک دمنوش عالی برای مبارزه ی طبیعی با دمای بالای بدن و بهبودی تبدیل کرده است.

9-بهبود احتقان

مزیت نهایی به لیمو برای سلامتی، نقش آن بعنوان یک اکسپکتورانت طبیعی است. یک اکسپکتورانت موجب دفع موکوس و خلط میشود و گرفتگی های دستگاه تنفس را از بین میبرد.

حتما بخوانید: 20 تا از جدیدترین خواص به لیمو که احتمالا نمیدانستید

10- کاهش خستگی و آسیب ورزشی

word image 281

مکمل به لیمو، آسیب های اکسیداتیو به چربی ها، پروتئین ها و عضلات را بعد از 21 روز تمرین های دو شدید در 15 مرد داوطلب کاهش داد.

در مطالعه ی دیگر از 15 دانش آموز پسر، پلی فنول استخراج شده از به لیمو، موجب کاهش استرس اکسیداتیو در 21 روز ورزش ایروبیک شد. این اثر عمدتا به دلیل ورباسکوزید است که یک ترکیب پلی فنولیک است که در مقابل اشعه ی UV محافظت میکند.

11- کاهش درد مفاصل

word image 283

در مطالعه ی انجام شده روی 45 شرکت کننده، روغن ماهی-امگا 3– و به لیمو بعد از 9 هفته موجب کاهش درد مفاصل شدند. ورباسکوزید موجود در به لیمو اثرات آنتی اکسیدان و ضد التهاب دارد. برای کاهش درد مفاصل و آرتروز این مکمل ها عالی هستند!

چه کسانی نباید دمنوش به لیمو بخورند؟

 • مصرف به لیمو میتواند کلیه ها را تحریک کند و بیماری کلیوی را بدتر کند ،اگر مشکلات کلیوی دارید، مقدار زیادی به لیمو استفاده نکنید.
 • بهتر است از این دمنوش در دوران بارداری استفاده نکنید.
 • در صورتی که شما واکنش های پوستی هرچند خفیف را تجربه میکنید بهتر است استفاده از این دمنوش را کنار بگذارید.

طرز تهیه ی دمنوش به لیمو

به لیمو را میتوان به آسانی پرورش داد و از آن در غذاهای مختلف و همچنین تهیه ی دمنوش استفاده کرد. به لیمو بخصوص برای دادن رایحه ی لیمو به ماهی بسیار عالی است.

دستور تهیه

 • آماده سازی: 1 دقیقه
 • زمان پخت: 15 دقیقه
 • زمان کل: 16 دقیقه
 • برای 4 نفر

مواد مورد نیاز:

 • 3 برگ به لیمو
 • 4 فنجان آب
 • 4 قاشق چایخوری عسل یا هر شیرین کننده ای که ترجیح میدهید

طرز تهیه:

برگهای به لیمو را در آب بریزید و برای 15 دقیقه بگذارید تا بجوشد. میتوانید این دمنوش را داغ یا بصورت چای سرد بهمراه کمی عسل در هر فنجان بعنوان شیرین کننده استفاده نمایید.

word image 84

دستورالعمل ذکر شده، یک دمنوش با رایحه ی ملایم است. اگر میخواهید دمنوشتان عطر بیشتری داشته باشد، برگها را قبل از جوشانده شدن در آب، خرد کنید.

گزینه های شیرین کننده ی دمنوش: میتوانید از شهد، قند شکر یا هر شیرین کننده ی دیگری بجای عسل استفاده نمایید. البته این دمنوش بدون مواد شیرین کننده هم خوشمزه است.

حتما بخوانید: 15 تا از خواص لیمو، وقتی آن را صبح و با معده خالی مصرف کنید!

نوع دیگر طرز تهیه دمنوش به لیمو (ویدیو)

باز هم هرگونه سوال یا نظری راجب به لیمو و دمنوش آن دارید در بخش نظرات مطرح کنید تا کارشناسان ما پاسخگوی شما باشند.

اثرات جانبی در صورت مصرف بیش از حد

 1. اگرچه عوارض جانبی به لیمو به طور گسترده مورد مطالعه و ثبت واقع نشده است، اما در مورد هرگونه حساسیت، بثورات پوستی و آلرژی که ممکن است در نتیجه ی تداخل با این ماده اتفاق بیفتد، توجه داشته باشید.
 2. از آنجایی که اثرات جانبی به لیمو برروی زنان باردار بطور کامل بررسی نشده است، اگر باردار هستید احتیاط کنید و قبل از استفاده از هر مکمل طبیعی مانند به لیمو با پزشکتان مشورت کنید.
 3. مکمل های به لیمو گاهی موجب درماتیت و افزایش ناراحتی های کلیوی در بیمارانی که مبتلا به اختلالات کلیه هستند میگردد.
 4. براساس مطالعه ای که برروی سمیت ژنوم شیمیایی در سلولهای چربی دیده میشود، ورباسکوزید بصورت بالقوه موجب ناهنجاری های کروموزومی میگردد.

پرفروش ترین دمنوش های ماه گذشته


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
به لیموخواص دمنوش ها

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up