اندوتوکسین

اندوتوکسین (درون زهرابه): چگونه باکتری های روده باعث ایجاد بیماری میشوند

folderروده و مری
comments1 دیدگاه

بدن شما به طور طبیعی اندوتوکسین تولید می کند. با خواندن این مطلب میتوان گفت که چه زمانی این مواد مقاوم به انتی بیوتیک در روده ، از کنترل خارج میشوند و چه راهی برای مقابله با آن میتوان انجام داد.

میلیون ها نفر در آمریکا با مشکلات گوارشی مختلف دست و پنجه نرم می کنند. در حالی که دلایل زیادی برای آن وجود دارد اما تحقیقات اخیر نشان می دهد که سموم باکتریایی روده ممکن است ریشه ی همه ی این مشکلات باشد. میزان اضافی اندوتوکسین های باکتریایی در روده می تواند باعث التهاب شود که این منجر به نشت روده ، اختلال التهابی روده و سایر بیماریهای گوارشی خواهد شد.

اندوتوکسین چیست؟

درون ‌زهرابه یا اندوتوکسین ، سمی است که در باکتری وجود دارد و تنها پس از تجزیه یا مردن یا متلاشی شدن باکتری آزاد می‌ شود.

بیشتر ما اثرات نامطلوب ناشی از یک عفونت ویروسی یا باکتریایی را متحمل شده ایم. به طور معمول ، بیشتر این موارد را با آنتی بیوتیک ها کنترل می کنیم. آنتی بیوتیک ها می توانند یک دسته از عوامل بیماری زا (باکتری های گرم مثبت) را از بین ببرند ، اما در از بین بردن باکتری های گرم منفی چندان مناسب نیستند.

وقتی بیمار یا تحت استرس هستیم ، سیستم ایمنی ضعیف می شود و بدن را مستعد اثرات منفی اندوتوکسین ها می کند.

در حقیقت ، باکتریهای گرم منفی به معنای “مقاوم در برابر آنتی بیوتیک” هستند و در صورت از بین رفتن ، سموم شان درون جریان خون رها می شود. این اندوتوکسین ها همان چیزی هستند که بیشتر علائم بیماری را ایجاد میکنند و توسط اکثر آنتی بیوتیک ها از بین نمی روند و در بیشتر موارد توسط آنها تشدید می شوند.

علل، علایم و بهترین روش برای درمان خانگی درد روده (کاملا موثر)

وقتی بدن سالم باشد ، سیستم ایمنی قادر است قبل از عبور اکثر اندوتوکسین ها از دیواره روده و ایجاد بیماری، آنها را از بین ببرد. اما وقتی بیمار هستیم یا تحت استرس میباشیم ، سیستم ایمنی ضعیف می شود و بدن مستعد اثرات منفی اندوتوکسین ها قرار میگیرد.

هنگامی که این اتفاق بیفتد ، اندوتوکسین ها وارد جریان خون می شوند و در آنجا باعث ایجاد هورمون های استرس در بدن می شوند. این یک چرخه خطرناک ایجاد می کند که در آن هورمون های استرس و اندوتوکسین ها یکدیگر را زنده می کنند و سیستم ایمنی بدن را تضعیف می نمایند.

علائم آلودگی اندوتوکسین

word image 29

چندین دلیل برای ناتوانی بدن جهت از بین بردن اندوتوکسین ها یا کنترل آنها وجود دارد. از جمله ی این عوامل میتوان سوء تغذیه ، کم کاری تیروئید ، استرس ، کمبود پروتئین و نقص کبد را نام برد.

اگر میزان اندوتوکسین ها در سیستم بدن زیاد شود ، بدن به احتمال زیاد علائم بسیار سختی که قادر به نادیده گرفتن آن نیست را از خود بروز میدهد. عواقب معمول بالا رفتن میزان اندوتوکسین ها در بدن عبارتند از:

 • ریزش مو: اندوتوکسین ها می توانند تولید مواد شیمیایی استرس زا را افزایش دهند که این باعث ریزش مو می شود.
 • نشت روده: اندوتوكسینها باعث افزایش نفوذپذیری روده می شوند كه به عوامل بیماریزای بدن اجازه می دهد وارد جریان خون ورای دیواره روده شوند. این می تواند سیستم ایمنی بدن را تحریک کند و حتی منجر به اختلالات خود ایمنی شود.
 • کم کاری تیروئید: اگر تیروئید کم کاری دارید یا به داشتن آن شک دارید ، به احتمال زیاد اندوتوکسین ها در ایجاد این اختلال نقش دارند. اندوتوکسین ها به طور مستقیم عملکرد تیروئید را سرکوب می کنند ، همچنین باعث کاهش عملکرد سیستم ایمنی می شود.
 • دوره های غیر طبیعی: اندوتوکسین ها در خون باعث بالا رفتن سطح استروژن نیز می شوند. علائم افزایش استروژن شامل داشتن سندروم پیش از قاعدگی شدیدتر ، میل جنسی پایین ، خستگی و افزایش وزن است.
 • پف کردگی و ورم صورت: اندوتوکسین های زیاد می توانند منجر به ورم شوند. ورم یک مشکل متابولیکی است که در آن بافتها و سلولهای ما “از آب اشباع می شوند” و باعث احتباس آب می گردند. این می تواند به ورم ، نفخ و پف کردگی منجر شود.
 • چین و چروک های زودرس: اندوتوکسین ها سلول ها را در استفاده و تولید انرژی متوقف می کنند. این استرس اکسیداتیو با علائم پیری مانند خطوط ریز و چین و چروک مشخص می شود.
 • خستگی: اندوتوکسین ها دارای یک اثر آنتی میتوکندری هستند که محل قدرت سلول ها است. با اختلال در عملکرد میتوکندری ، اندوتوکسینها توانایی سلولهای ما را در تولید انرژی کاهش می دهند. این می تواند به خستگی مزمن منجر شود.

5 راه برای کاهش میزان اندوتوکسین ها

اگرچه موضوع اندوتوکسین ها پیچیده به نظر می رسد ، اما راههای برطرف کردن آن بسیار ساده است. در اصل ، استرس مقصر اصلی بار اضافی اندوتوکسین در بدن است. استرس باعث افزایش التهاب می شود که این باعث افزایش جذب اندوتوکسین می گردد. بنابراین راه کاهش اندوتوکسین های باکتریایی به اندازه روشهای کاهش استرس ساده است. بعبارت دیگر برای کاهش میزان اندوتوکسین ها ، باید استرس و اضطرابمان را از بین ببریم. این امر با داشتن آرامش روحی و روانی ، عدم مصرف غذاهای استرس زا و تحریک کننده روده و خوردن غذاهای مناسب عملی خواهد شد.

در اینجا چند نکته ساده برای کاهش اندوتوکسین ها آورده شده است:

1-از هویج خام بعنوان میان وعده استفاده کنید

word image 30

یک راه ساده برای بهینه سازی فلور روده و کاهش اندوتوکسین ها ، اضافه کردن هویج خام به سالادهای مورد علاقه تان است. فیبرهای غیر قابل هضم موجود در این مواد غذایی مانع از جذب اندوتوکسین ها در روده می شوند و می توانند تولید هورمونهای استرس که باعث آلودگی اندوتوکسین می شود را کاهش دهند. هدف این است که حداقل یک هویج خام در روز مصرف کنید تا از این مزایا بهره ببرید!

2-درمان با نور قرمز را امتحان کنید

میتوکندریها در سلولهای ما وظیفه تولید انرژی را دارند و اندوتوکسینها این روند را مختل می کنند. خوشبختانه ، نور قرمز درمانی می تواند به محافظت از این ساختارهای سلولی گرانبها کمک کند.

نحوه ی عملکرد نور قرمز تراپی به این صورت است که طبق مطالعات ، نور قرمز با شدت کم مانند آنتی اکسیدان عمل می کند. این روش با بهبود فعالیت یک مولکول محافظ بنام “سیتوکروم” ، میتوکندری را در برابر استرس اکسیداتیو ناشی از اندوتوکسین محافظت می کند. نور قرمز تراپی استفاده از نور طیف مادون قرمز است که به راحتی از طریق بافت ها عبور می کند. شما می توانید دستگاههای نور قرمز تراپی تأیید شده توسط FDA را بصورت آنلاین خریداری كنید و در خانه از آنها استفاده كنید.

برخی از استراحتگاه ها و سالن های بدنسازی نیز نور قرمز تراپی را ارائه می دهند. به مدت 20 دقیقه و ترجیحاً بعد از دوش گرفتن در معرض نور قرمز روزانه قرار بگیرید، زیرا پوست تمیز به بهبود نفوذپذیری آن کمک می کند.

3- روغن نارگیل بیشتری بخورید

word image 31

روغن نارگیل به مهار رشد اندوتوکسین باکتریایی و در عین حال بهبود عملکرد روده کمک می کند. یک قاشق غذاخوری یا دو قطره روغن نارگیل را به یک اسموتی خود اضافه کنید. غذایتان را به جای روغن زیتون با روغن نارگیل بپزید ، یا حتی بهتر – یک سالاد هویج خام درست کنید که با روغن نارگیل مخلوط شده است!

4- از مصرف کاراگینان خودداري كنيد

کاراگینان یک ماده افزودنی غذایی رایج است که در غذاهای “سالم” مانند بستنی ، شکلات ، آب نارگیل و سایر محصولات لبنی و شیر خشک وجود دارد. مشکل اصلی کاراگینان این است که اثرات مخرب اندوتوکسین ها را تشدید می کند. این ماده پس از مصرف، وارد روده می شود و ایجاد التهاب می کند و درنتیجه ایمنی را تضعیف می نماید.

همیشه برچسب های مواد غذایی را با دقت بخوانید تا مطمئن شوید که کاراگینان در آن موجود نیست و مراقب باشید که ممکن است در لیست موادغذایی بعضی محصولات ذکر نشده باشند.

5- غذاهایی بخورید که به طور طبیعی ضد باکتری هستند

هر چیزی که منجر به تحریک روده شود ، باعث افزایش جذب اندوتوکسین ها نیز می شود. وقتی روده ملتهب شود ، یبوست ایجاد میگردد و منجر به افزایش قرار گرفتن در معرض اندوتوکسین ها می شود.

تحریک کننده های روده متداول شامل الیاف قابل تخمیر مانند گندم ، ذرت ، سویا و سایر حبوبات و غلات است. درعوض ، روی خوردن مقدار زیادی غذاهای آرامش بخش روده ، که آنتی بیوتیک طبیعی هستند تمرکز کنید. مانند:

 • کره و چربی خامه ای
 • جیکاما(سیب زمینی مکزیکی)
 • گل قاصدک

بیشتر فرآورده های لبنی حاوی ترکیبی بنام اسید بوتیریک هستند ، که دارای اثر ضد باکتری قوی بر روی اندوتوکسین ها است. بقیه – جیكاما و قاصدك – به بدن شما كمك می كنند تا تولید اسید بوتیریك را تقویت كند ، و این به شما در از بین بردن اندوتوكسین های باكتریایی كمك می كند.

میکروب (باکتری) معده یا روده چیست؟ 6 تاثیر مثبت آن بر سلامتی تان

حرف آخر

اندوتوکسین ها می توانند تأثیر مخربی بر بدن داشته باشند و استرس می تواند این مشکل را به یک فاجعه تبدیل کند. با خوردن غذاهای زیادی که به طور طبیعی آنتی بیوتیک هستند و در صورت امکان با به حداقل رساندن سطح استرس ، از سلامت خود مراقبت کنید.


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
اندوتوکسینروده

مطالب مشابه

1 دیدگاه. همین الان خارج شوید

 • من بعد از خوردن بیشتر میوه های خام ، مواد غذایی نفاخ دردی در ناحیه شکمی و یا معده احساس میکنم که بعضاً در ناحیه قفسه سینه هم احساس فشاری رو به بالا به سمت دهان دارم.

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up