میکروب معده

میکروب (باکتری) معده یا روده چیست؟ 6 تاثیر مثبت آن بر سلامتی تان

میکروبهای کوچک موجود در معده و روده ی شما میتوانند تفاوتهای مثبت و بزرگی در بدن، مغز و سیستم ایمنی شما ایجاد کنند. درحال حاضر 100 تریلیون باکتری در بدن شما و اطراف آن زندگی میکند. تخمین زده میشود که همیشه در روده ی هر انسان حدود 400-900 گرم باکتری وجود دارد؛ اما نگران نباشید چون این چیز بدی نیست!

این ارگانیسم ها نقش مهمی در سلامتی و طول عمر شما ایفا میکنند. دقت کنید میکروب 4 نوع دارد و یکی از انواع آن، باکتری می باشد اما بیشتر مواقع این دو بجای یکدیگر به کار می روند. همچنین دقت کنید که باکتری و میکروب عمدتا در روده و معده یکی هستند و تفاوتی ندارند.

ابتدا کلیپ زیر را تماشا کنید

1-چیزی که در روده ی شما است، بر اندازه روده تاثیر میگذارد

تحقیقات جدید منتشر شده در مجله ی Science نشان میدهد که میکروبهای روده نقش مهمی در چاقی ایفا میکنند. با این حال محققان هنوز مطمئن نیستند که تاثیر آنها بر متابولیسم مواد غذایی چیست.

برای انجام یک مطالعه، موشها بصورت ژنتیکی بدون باکتریهای روده طراحی شده بودند. به نیمی از آنها باکتریهای افراد چاق و نیمی دیگر باکتریهای افراد لاغر داده شد. موشهایی که باکتریهای افراد چاق را دریافت کرده بودند اضافه وزن بیشتری داشتند. این نشان میدهد که باکتریهای روده صفات فیزیکی و متابولیکی صاحبان خود را منتقل میکنند.

محققان با این یافته ها میتوانند گام مهمی در ساخت پروبیوتیکهای تخصصی و درمانهای مبتنی بر موادغذایی بردارند و به افراد چاق برای کاهش وزن کمک کنند.

حتما بخوانید: 5 تا از جدیدترین و بهترین روش های درمان میکروب معده که باید بدانید

2-پروبیوتیکها میتوانند اضطراب و افسردگی را درمان کنند

دانشمندان تحقیقات زیادی درمورد رابطه ی بین باکتریهای روده و مواد شیمیایی مغز انجام داده اند. در این تحقیقات به ارتباط روده و مغز پی برده شد.

مطالعات منتشر شده در آکادمی ملی علمی نشان داد که موشهایی که از باکتری لاکتوباسیلوس رامنوسوس تغذیه میکنند، علایم کمتری از افسردگی و اضطراب داشتند. محققان براین باورند که این باکتری به تنظیم رفتار عاطفی کمک میکند.

3-باکتری بیشتر بهتر است

درحالیکه باکتریهای خارج از بدن موجب عفونتهای بسیار جدی میشوند، باکتریهایی که داخل بدن هستند از این بیماریها جلوگیری میکنند. مطالعات نشان داده اند که حیوانات فاقد باکتری روده، بیشتر در معرض عفونتهای جدی قرار دارند.

باکتریهایی که بصورت طبیعی در روده ی شما زندگی میکنند درمقابل ارگانیسم هایی که وارد بدن میشوند، بصورت یک مانع حفاظتی عمل میکنند. آنها از رشد باکتریهای مضر در معده که میتوانند فاجعه آفرین باشد جلوگیری میکنند.

طبق تحقیقات منتشر شده در Lancet، میزبان بطور فعالی موادمغذی مورد نیاز باکتریها را فراهم میکند و فعالیت باکتری حاکی از آن است که به میزبان نیاز دارند.

حتما بخوانید: علل، علایم و بهترین روش برای درمان خانگی درد روده (کاملا موثر)

4-باکتریهای روده از طریق شیر پستان، از مادر به کودک منتقل میشود

براساس یک عقیده ی رایج، شیرمادر موجب تقویت سیستم ایمنی نوزاد میشود. تحقیقات جدید حاکی از آن است که اثرمحافظتی باکتریهای روده میتواند درطول شیردهی از مادر به نوزاد منتقل شود.

براساس مطالعه ی انجام شده در میکروبیولوژی زیست محیطی، باکتریهای مهم از طریق شیرمادر به کودک منتقل میشوند تا وارد روده ی نوزاد شود و به تقویت سیستم ایمنی او کمک کند.

5-کمبود گونه های باکتریهای روده با ابتلا به آلرژیها مرتبط است

باکتریهای کم روده موجب تضعیف سیستم ایمنی و آلرژی هایی مانند تب یونجه میشود.

محققان در Copenhagen نمونه ی مدفوع 411 نوزاد را بررسی کردند. آنها دریافتند که کودکانیکه گونه های مختلفی از باکتریهای روده را نداشتند بیشتر در معرض ابتلا به آلرژی قرار داشتند.

حتما بخوانید: عفونت معده چیست؟ بهترین و جدیدترین روش درمان آن (کاملا قطعی)

6-باکتریهای روده میتوانند به کبد آسیب بزنند

کبد 70 درصد از جریان خون روده را دریافت میکند، بنابراین انتقال خون میان آنها طبیعی است.

محققان ایتالیایی دریافتند که 20 تا 25 درصد بیمارانی که کبد چرب داشتند-که با نوشیدن الکل هم ارتباط نداشته است- دارای رشد زیاد باکتریهای روده بودند. برخی معتقدند که انتقال باکتریهای روده به کبد میتواند منجر به بیماریهای مزمن کبد شود.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست