پاکسازی ریه ها

پاکسازی ریه چیست؟ 8 روش تمیز نگه داشتن ریه

اگر ریه هایتان بیش ازحدکار کرده باشند یا در اثر سیگارکشیدن، بیماری، آلرژی یا قرار گرفتن در محیطی با هوای آلوده آسیب دیده باشند، میتوانید ریه هایتان را پاکسازی کنید. در این مطلب بهترین و جدیدترین روش های طبیعی پاکسازی ریه را به نقل از مجله معتبر هلثینگسنتر در اختیار شما قرار می دهیم. روش هایی که کاملا قطعی و سریع پاسخ می دهند.

پاکسازی ریه چیست؟

پاکسازی ریه یک روش طبیعی برای سم زدایی، تمیز کردن و تازه کردن دستگاه تنفسی حساس است که نایژه (برونش) و ریه را از سموم محیطی، ارگانیسم های مضر و محرک ها پاکسازی میکند. شما همچنین میتوانید با تمرینات تنفس عمیق، ماساژ یا استفاده از روغنهای گیاهی خاص، ریه ها را پاکسازی و تقویت کنید.

حتما بخوانید: پنومونی ریه چیست؟ چگونه عفونت ریه در افراد مسن را درمان کنیم؟

چه کسانی به پاکسازی ریه احتیاج دارند؟

word image 97

ازآنجاییکه همه ی ما در دنیایی زندگی میکنیم که پر از موادشیمیایی خطرناک و محرکهایی ست که میتوانند موجب فشار دائم بر ریه شوند، پاکسازی ریه میتواند به هرکسی کمک کند، اما با این وجود این بخصوص برای افرادخاصی موثر است. خواه اینکه شما میخواهید عملکرد ریه تان را بهبود بخشید یا اینکه با ترک سیگار زندگی جدیدی را آغاز کنید، پاکسازی ریه میتواند یک شروع عالی برای سبک زندگی سالم باشد.

 • سیگاری ها: شدیدا به سیگاری ها توصیه میکنیم که قبل از اینکه با بیماری های ریه یا آسیب جدی ریه روبرو شوند، سیگار را ترک کنند. اگر در حال حاضر سیگار میکشید، باید ریه هایتان را با یک یا چند روش گفته شده در ادامه ی این مطلب پاکسازی کنید.
 • افرادی که به تازگی سیگار را ترک کرده اند: افرادی که اخیرا سیگار را ترک کرده باشند میتوانند از از پاکسازی ریه شان سود ببرند. درحالیکه هنوز ریه هایشان برای بهبودی و التیام نیاز به زمان دارند، میتوانند این فرایند را با پاک کرد ریه ارتقاء بخشند.
 • افرادیکه بیماری های ریه دارند: برای افرادیکه بیماری های خاصی دارند، هیچ چیز بهتر از توصیه های پزشک نیست. اگر شما این شرایط را دارید ابتدا برای پاکسازی ریه و استفاده از گیاهان دارویی و روغنهای خاص با پزشک مشورت کنید.
 • افرادیکه دارای حیوان خانگی و آلرژی هستند: بسیاری از افراد با آلرژی هایی که میتواند بعلت حیوانات خانگی، گرده ی گیاهان یا دیگر آلرژنهای منتقله از هوا باشد، همیشه با آلرژی سروکار دارند. پاکسازی ریه میتواند به شما برای پاک کردن آلرژنها و تسکین برخی علایم کمک کند.

حتما بخوانید: جدیدترین خواص دمنوش به لیمو برای لاغری، استرس و سم زدایی بدن+ طرز تهیه اصولی

چگونه ریه ها را پاکسازی کنیم؟

1-تمرینات تنفس عمیق

میتوانید با تمرینات تنفسی عمیق، میزان اکسیژنی که به ریه هایتان میرسد را افزایش دهید. مطالعات نشان داده اند که تنفس عمیق بعداز عمل جراحی به هوارسانی به ریه ها کمک میکند و اکسیژن بیشتری به آنها میرساند و باعث بهبودی میگردد. کشیدن نفس طولانی، آرام و عمیق تنها موجب رسیدن اکسیژن بیشتر به ریه ها نمیشود بلکه موجب اکسیژن رسانی به خون میشود تا در سراسر بدن منتشر شود. این تکنیک به آرام کردن فرد هم کمک میکند. همچنین با این روش تنفس خود را تقویت کنید!

2- روغنهای ضروری

چند قطره از این روغنهای ضروری به دیفیوزر یا مرطوب کننده در خانه تان اضافه کنید. چندین بار از این بخار خنک حاصل از دفیوزر یا مرطوب کننده بصورت عمیق تنفس کنید. این روغنها بوی عالی و خواص آروماتراپی دارند. تصور کنید که دارید در حال تنفس، سموم انباشته شده در ریه را خارج میکنید، این میتواند روند بهبودی را تسریع بخشد.

پونه کوهی: پونه فقط در آشپزی استفاده نمیشود بلکه روغن آن برای از بین بردن ارگانیسم هایی مانند قارچ ها و باکتری ها شناخته شده است.برای خرید از سایت اینجا کلیک کنید 

روغن درخت چای: این روغن معروف میتواند موجب تقویت سیتم ایمنی شود.برای خرید از سایت اینجا کلیک کنید 

اکالیپتوس: روغن دیگری از درخت استرالیایی، اکالیپتوس میتواند برضد ویروسها، باکتری ها و قارچها، خواص ضدمیکروبی قوی داشته باشد. علاوه برآن این گیاه سابقه ی طولانی استفاده ی ایمن برای ارتقای سلامت ریه دارد. برای خرید از سایت اینجا کلیک کنید 

نعنا: منتول موجود در نعنا میتواند مانند افزایش فعالیت ریه موجب تقویت عملکرد ورزشی شود. این را در ذهن داشته باشید که مصرف بیش از حد آن موجب گرفتگی بینی میشود.

حتما بخوانید: بهترین و جدیدترین روش درمان عفونت ریه چیست؟ (خانگی و مدرن)

3- ورزش (خصوصا پیاده روی سریع)

وقتی بشدت ورزش میکنید و نفسهای عمیق میکشید، این موجب افزایش ظرفیت ریه ها و تقویت کلی سیستم قلبی عروقی، ریه، قلب و رگهای خونی میشود. برعکس این موضوع هم صدق میکند و دانشمندان شواهد غیرقابل انکاری دارند که عدم فعالیت فیزیکی، کل بدن را ضعیف میکند و موجب بیماری میشود. به همین ترتیب همه ی ما میدانیم که حفظ شکل فیزیکی خوب موجب پیشگیری از بیماری های مزمنی مانند دیابت و بیماری های قلبی عروقی میشود. حتی اگر به یک دو آرام بروید، شما تنفس را به ریه هایتان وارد میکنید و این موجب جریان خون سریعتر در بدن میشود. برای افرادیکه به تازگی سیگار را ترک کرده اند، این به روند بهبودی ریه ها کمک میکند. اگر در محیطی پر از گرده ی گیاهان زندگی میکنید و از آلرژی رنج میبرید؛ باید در خانه ورزش کنید یا از تردمیل استفاده کنید.

4- روغن کرچک

بسته های روغن کرچک قرنهاست که بعنوان یک درمان سنتی به بیماری های تنفسی و بهبود گردش لنفاوی کمک میکند. برای کمک به پاکسازی خلط و سموم از ریه ها با روغن کرچک، یک پارچه ی 100 درصد نخی را در روغن کرچکی که کمی گرم کرده اید بخیسانید و تازمانیکه دراز کشیده اید آن را روی قفسه ی سینه تان بگذارید. برای جلوگیری از خیس شدن رخت خواب، میتوانید آن را با پدهای ضد آب بپوشانید. میتوانید آن را به یک ورقه ی پلاستیکی (مانند کیسه ی پلاستیکی برش داده شده) بپوشانید و آن را یک یا دو ساعت نگه دارید و سپس بشورید و تمیز کنید.برای خرید از سایت اینجا کلیک کنید

حتما بخوانید: علائم سرطان ریه، تشخیص، روشهای درمان، مراحل، طول عمر و نکات دیگر

5- پرکاشن قفسه سینه

(پرکاشن یکی از تکنیکهای فیزیوتراپی قفسه ی سینه است) وقتی مخاط، مایعات یا خلط در قفسه ی سینه ی شما تجمع میابد، میتوان از فیزیوتراپی قفسه ی سینه استفاده نمود. این یک راه حل موثر است اما باید به کمک پزشک یا گاهی اوقات درخانه به کمک دوستان یا اعضای خانواده انجام شود. این روش به این صورت است که فرد در یک موقعیت خاص قرار میگیرد و به آرامی قفسه ی سینه تکان داده میشود یا به آن ضربه زده میشود، سپس خلط بصورت تف کردن یا سرفه خارج میشود. این روش همچنین اکسیژن بیشتری به ریه ها میرساند. ویدیویی از پرکاشن قفسه سینه!

روش پرکاشن میتواند برای کمک به از بین بردن علایم در برخی بیماری ها استفاده شود، اما میتوان در هر زمان که گرفتگی ریه وجود داشت از آن استفاده نمود. در زمان سرفه، یک نفر باید به آرامی به پشت شما (نزدیک یکی از ریه ها) ضربه برند. میتوانید همچنین به پهلو دراز بکشید، این باید در زاویه ای باشد که به خارج شدن خلط و موکوس از ریه کمک بکند.

6- غذاهای پاک کننده ی ریه بخورید

word image 98

مطالعات نشان داده اند که غذاهای سرشار از آنتی اکسیدان، با تولید مخاط، مایعات و خلط در بدن که تمایل دارند در ریه ها راههای هوایی تجمع یابند، مقابله میکند. آنتی اکسیدان ماده ای ست که از اکسیداسیون در سلولها جلوگیری میکند. میوه ها و سبزیجات خام، منابع خوبی از آنتی اکسیدانها هستند:

 • سبزیجات کریستالی: کلم بروکلی، گل کلم، کلم بروکسل، کلم و دیگر سبزیجات کریستالی موجب کاهش خطر ابتلا به سرطان ریه میشوند. این اثر برروی افراد سیگاری یا آنها که ترک کرده اند، وجود دارد و با سبزیجات خام، نشان داده شده است که وقتی سیگار را ترک میکنید و بیشتر از این سبزیجات استفاده میکنید، میتوانید آسیب را معکوس کنید. این کاملا باورنکردنی است!
 • عسل: عسل نه تنها سرشار از آنتی اکسیدانها است، همچنین برطبق مروری بر تحقیقات پزشکی اثرات ضدمیکروبی، ضدالتهاب و ضد سرطان هم دارد. از زمان باستان از عسل برای درمان و تسکین بسیاری از بیماری های ریه و دستگاه تنفس از جمه آسم، سل و دیگر عفونتهای گلو استفاده میشده است. یک قاشق پر از عسل خام بخورید یا میتوانید آن را به یک آنتی اکسیدان دیگر مانند چای سبز اضافه کنید و میل نمایید.
 • توت ها و آب آنها: توتها یک پاک کننده ی قوی ریه هستند. گیلاس، زغال اخته، توت فرنگی یا انواع دیگر توت ها را به رژیم غذایی تان وارد کنید. آب میوه ی آنها میتواند جایگزین خوبی برای میان وعده های ناسالم باشد یا همراه با غذا میل شود. همچنین میتوانید با استفاده از توت ها آب سم زدا درست کنید.
 • زنجبیل: چندین ترکیب شیمیایی طبیعی موجود در ریشه ی زنجبیل یک منبع خوبی از خواص آنتی اکسیدان، ضدالتهاب و ضد سرطان هستند. ترکیبات ضدالتهاب طبیعی موجود در زنجبیل به این معناست که به شکستن مخاط و بهبود گردش خون در بدن کمک میکند. میتوانید از زنجبیل در غذا، بصورت خام در سالادها یا چای زنجبیل (با ریشه زنجبیل و لیموترش و عسل) درست کنید.
 • آلوئه ورا: آلوئه ورا که خاصیت آنتی اکسیدان دارد، به کاهش آسیب بافتهای ریه ناشی از دود سیگار در موش ها کمک میکند. مطالعه ی دوم برروی موشها، نتایج مشابهی پیدا کرد و با افزایش آلوئه ورا تولید ماکروفاژهای بدن که گلبولهای سفیدی هستند که به تقویت سیستم ایمنی بدن در مقابل محرک ها پاسخ میدهد، افزایش پیدا کرد. میتوانید آب آلوئه ورا یا مکملهای آن را استفاده کنید.
 • گیاهان دارویی: بسیاری از گیاهان خاصیتهایی دارند که از سلامت ریه حفاظت میکند. پونه ی کوهی، پوست پرتقال، زنجبیل شامی، اکالیپتوس، نعنا، سینه دارو، بلوط و لوبلیا میتوانند بصورت چای، در غذاها و بعنوان مکملهای دارویی مصرف شوند.

7- از این غذاهای تولید کننده ی موکوس اجتناب کنید

برخی غذاها ممکن است موجب تولید موکوس در بدن شود. پس توصیه میکنیم افرادیکه گرفتگی قفسه ی سینه، آسم یا COPD (بیماری مزمن انسداد ریه) دارند، از این غذاها اجتناب کنند:

 1. محصولات لبنی (شیر، پنیر، ماست، بستنی)
 2. گوشتهای فراوری شده
 3. فست فودها
 4. شکلات

8- راههای دیگر برای تمیز نگه داشتن ریه

برای افرادی با بیماری ها یا آلرژی های ریه، سیگاری ها یا آنهاییکه به تازگی ترک کرده اند، کسانی که میخواهند سلامت ریه شان را بهبود بخشند، راههای وجود دارد که با کمک آنها میتوانند مطمئن شوند که هوایی که تنفس میکنند سالم است.

 • خانه تان را تمیز نگه دارید: بطور منظم قفسه ها، سقف و همه ی خانه تان را گرد گیری کنید تا آلرژن ها و محرکهای ریه که بنظر گردوغبار هستند، پاک شوند. کسانیکه قالی یا خصوصا حیوانات خانگی دارند باید از خلا با فیلتر HEPA استفاده کنند.
 • از محصولات پاک کننده طبیعی استفاده کنید: بجای استفاده از پاک کننده های شیمیایی قوی که موجب تحریک ریه میشود، از مواد پاک کننده های خانگی خود استفاده کنید یا از ترکیبات پاک کننده ی غیرسمی یا سازگار یا محیط زیست استفاده کنید. گزینه های معمول شامل جوش شیرین، آب لیمو و سرکه هستند که میتوانید با آنها کارتان را آغاز کنید.
 • استفاده از تصفیه کننده هوا: یک تصفیه کننده ی هوا با کیفیت خوب میتواند مواد حساسیت زا، گردوغبار و آلاینده ها را از هوای خانه تان خارج کند و به ریه هایتان کمک کند تا استراحت کنند. صدها مدل از تصفیه کننده های هوا را در اینجا می توانید ببینید!
 • برای خانه تان گیاه بخرید: گیاهان خانگی موجب تولید اکسیژن میشوند، چیزی که ما انسانها برای زنده ماندن به آن نیاز داریم. آنها همچینین ترکیبات شیمیایی سمی را از هوا خارج میکنند. بسیاری از مردم نمیدانند که اگر به گیاه، به اندازه ی کافی نور خورشید نرسد، بیشتر اکسیژن مصرف میکند تا تولید کند. پس اطمینان حاصل کنید که گلها را در جایی بگذارید تا نور خورشید به آن برسد.

9- پاکسازی موثر ریه با کمک گوجه فرنگی (ویدیوی زیر)

حتما بخوانید: 15 تا از خواص لیمو، وقتی آن را صبح و با معده خالی مصرف کنید!

جمع بندی

اولین راه برای بهبود سلامت ریه، کاهش استنشاق مواد سمی است. برای سیگاری ها این بدان معنی ست که وقت ترک سیگار است. افرادیکه اخیرا سیگار را ترک کرده اند، درحال حاضر سیگاری هستند، آنهاییکه دائما در معرض دود سیگار قرار دارند، افرادیکه بیماری ریه دارند یا آنهاییکه در معرض آلودگی هوا قرار دارند، میتوانند از پاکسازی ریه سود ببرند.


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

link
ریهمشکلات ریوی

مطالب مشابه

1 دیدگاه. همین الان خارج شوید

 • احسان طارمی
  30 ژوئن 2023 7:52 ب.ظ

  با سلام محضر جناب آقای حیدری وهمکارانشان ..سئوال بنده یکی در مورد پاک سازی ریه ودومی زمان ومقدار مصرف ساقه کوبیده با دانه اسپند برای افزایش خون و رفع زود انزالی بود لطفا جوابم رو از طریق پیامک اعلام کنند ممنون خواهم شد چون از طریق وب سایت وغیره زیاد بلد نیستم که کی پیام میاد وچگونه وارد شوم ..بسیارممنون وسپاسگذارم

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up