مکمل برای اسپرم

بهبود کیفیت اسپرم با 5 میوه و 5 مکمل

معمولا در مورد ناباروری مردان کمتر از ناباروری زنان صحبت می شود. این درحالیست که آمارها نشان می دهد مردان نیز به اندازه زنان با مشکل ناباروری مواجه هستند. بنابراین سلامت باروری برای مردان و زوج هایی که به دنبال تشکیل خانواده هستند، بسیار مهم است. ناباروری به ناتوانی در بارداری پس از 12 تا 6 ماه رابطه ی جنسی محافظت نشده، گفته می شود. در این حال باید به یک متخصص باروری مراجعه شود تا تعداد اسپرم ها که یک شاخص ضروری در ناباروری محسوب می شود، بررسی گردند.

تعداد اسپرم نرمال

آزمایشاتی که روی مایع منی انجام می شود، به تعیین تعداد اسپرم و موارد دیگر کمک می کند. تعداد نرمال اسپرم ها، شانس رسیدن اسپرم سالم به تخمک را در دوران بارداری افزایش می دهد. اسپرم طبیعی از 15 میلیون تا 200 میلیون اسپرم در هر میلی لیتر مایع منی متغیر است. برخی از مردان می توانند با تعداد اسپرم کمتر از حد طبیعی نیز بچه دار شوند. با این حال اگر تعداد و تحرک اسپرم ها افزایش یابد، احتمال بارداری نیز به میزان قابل توجهی افزایش پیدا می کند.

خوشبختانه راه های مختلفی برای افزایش تعداد اسپرم ها وجود دارد که شامل روش های طبیعی و مصرف برخی میوه ها و مواد معدنی است. در این قسمت با راه های طبیعی افزایش تعداد اسپرم ها آشنا می شوید.

روش های طبیعی افزایش تعداد اسپرم ها

1- ورزش به تولید اسپرم کمک می کند

ورزش منظم فواید بسیار زیادی از جمله تقویت سلامت مغز، کاهش وزن و پیشگیری از بیماری ها برای انسان دارد. تحقیقات نشان داده است که ورزش می تواند به تولید اسپرم نیز کمک کند. در حقیقت ورزش با افزایش سطح تستوسترون می تواند به افزایش تعداد اسپرم ها کمک نماید. انجام ترکیبی از تمرینات هوازی و تمرینات مقاومتی ممکن است کیفیت اسپرم را بهبود ببخشند.

از طرفی یکی از فواید کاهش وزن، افزایش احتمال باروری است. البته سعی کنید متعادل باشید چون ورزش بیش از حد هم ممکن است اثر معکوس داشته باشد. قبل از انجام هرگونه فعالیت بدنی جدید یا انجام تمرینات ورزشی حتماً با پزشک مشورت کنید.

2- مصرف ویتامین های خود را افزایش دهید

ویتامین D برای فرآیندهای مختلف بدن حیاتی است. ویتامین ها به تقویت سلامت سیستم ایمنی، سلامت استخوان ها و حتی کاهش وزن کمک می کنند. شاید عجیب بنظر برسد اما ویتامین D ممکن است به بهبود تعداد و کیفیت اسپرم ها کمک کند. مطالعات نشان می دهد که بین افزایش سطح تستوسترون، کیفیت اسپرم و سطح ویتامین D ارتباط وجود دارد. تنها 20 دقیقه قرار گرفتن در معرض نور خورشید برای دریافت میزان توصیه شده روزانه این ویتامین کافی است.

3- سیگار کشیدن را کنار بگذارید

خطرات سیگار کشیدن سال های زیادی ست که اثبات شده است و یکی از عواقب آن، کاهش تعداد اسپرم ها است. غلظت اسپرم در مردان سیگاری تقریباً 20 درصد کمتر از افراد غیرسیگاری است. علاوه بر این سیگار کشیدن به اسپرم ها هم آسیب می رساند و احتمال باردار شدن را کاهش می دهد. بنابراین یکی از راه های افزایش تعداد اسپرم ها بصورت طبیعی، کاهش یا ترک کامل سیگار است. اگر ترک سیگار برای شما مشکل است، با یک پزشک یا متخصصی که می تواند کمک کند صحبت کنید.

4- استرس را رها کنید

چالش های کاری و زندگی می تواند استرس زا باشند. مشکلات مربوط به بارداری هم همینطور است. متأسفانه استرس می تواند یکی از علل کاهش تعداد اسپرم ها باشد. استرس باعث افزایش کورتیزول و استرس اکسیداتیو می شود که می تواند بر سطح تستوسترون تأثیر منفی بگذارد.

برخی از دانشمندان معتقدند این تغییرات می تواند بر غلظت و کیفیت اسپرم نیز تأثیر بگذارد. اگرچه مشکل استرس میان زنان و مردان شایع است اما مردان معمولا به این مسئله بصورت یک مشکل نگاه نمی کنند. تکنیک های ساده کاهش استرس مانند مدیتیشن، ذهن آگاهی و یوگا می توانند کمک کننده باشند.

5- ویتامین ها، مواد معدنی و گیاهان دارویی مفید را مصرف کنید

مصرف مکمل های مختلف می توانند به افزایش میزان اسپرم ها کمک کنند. به عنوان مثال روی برای تولید منی حیاتی است و حتی در مایع منی نیز وجود دارد. سطح پایین روی می تواند بر تعداد اسپرم ها تأثیر منفی بگذارد. ویتامین C هم با کاهش استرس اکسیداتیو، غلظت اسپرم را بهبود می بخشد. بسیاری از این ویتامین ها و مواد معدنی در غذاهای غنی از آنتی اکسیدان وجود دارند. سایر مکمل های طبیعی که در ادامه ی این مطلب به آنها اشاره شده است نیز به بهبود تعداد اسپرم ها کمک می کنند. قبل از مصرف هرگونه مکمل یا گیاه دارویی با پزشک یا داروساز صحبت کنید تا از بیخطر بودن آنها اطمینان حاصل نمایید.

6- به سلامت و باروری خود اهمیت دهید

مردان باید سلامت و باروری خود را جدی بگیرند به ویژه اگر قصد تشکیل خانواده و فرزندآوری دارند. انجام برخی تغییرات ساده در زندگی و پایبند بودن به آنها می تواند سلامت اسپرم را بهبود ببخشد. در مورد مشکلات باروری خود شرمنده نباشید و بجای پنهان کردن آن در اسرع وقت به متخصص مراجعه کنید. پزشک علاوه بر تست شمارش تعداد اسپرم، می تواند طیف وسیعی از آزمایش های مختلف را انجام دهد تا دلیل ناباروری را بیابد. با انجام این مراحل، شانس باردار شدن شما به صورت تصاعدی افزایش می یابد.

گاهی اوقات ناباروری و تعداد کم اسپرم مردان، با کمبود ویتامین ها یا روی مرتبط است. میوه های معرفی شده در این قسمت موجب افزایش کیفیت منی و تعداد اسپرم ها می شود.

میوه های افزایش دهنده تعداد اسپرم

1- بلوبری (یک آنتی اکسیدان جادویی برای افزایش تعداد و تحرک اسپرم)

word image 82

بلوبری میوه ای کم کالری و سرشار از آنتی اکسیدان است که برای افزایش تعداد و تحرک اسپرم، باید به رژیم غذایی شما اضافه شود.

تحقیقات نشان داده است که بلوبری بالاترین میزان آنتی اکسیدان را در بین میوه ها و سبزیجات معمولی دارد.

آنتی اکسیدان از بدن در برابر رادیکال های آزاد محافظت می کنند. رادیکال های آزاد مولکول های ناپایداری هستند که می توانند به سلول ها آسیب برسانند و در ابتلا به بیماری های مختلف از جمله ناباروری مردان نقش دارند.

در حقیقت سطح بالای رادیکال های آزاد در 30 تا 80 درصد مردان مبتلا به ناباروری مردان مشاهده شده است.

برخی آنتی اکسیدان ها از جمله آنهایی که در زغال اخته یافت می شود، تعداد و تحرک اسپرم را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد. این به احتمال زیاد به دلیل توانایی آنها در هدف قرار دادن و کاهش گونه های فعال اکسیژن است که رشد اسپرم را مختل می کنند.

2- موز (سرشار از ویتامین B6، بروملین و موارد دیگر)

word image 83

موز سرشار از مواد مغذی مختلفی مانند ویتامینA ،B6 وC ، پتاسیم و آنتی اکسیدان هایی ست که باعث افزایش توانایی بدن در تولید اسپرم های سالم می شود.

موز در هر وعده حاوی 0.4 میلی گرم ویتامین B6 است که 20% از مقدار توصیه شده روزانه است و همانطور که می دانید یک ماده مغذی بسیار دوست داشتنی برای افزایش تعداد و تحرک اسپرم است.

موز همچنین حاوی بروملین است. بروملین آنزیمی است که سطح تستوسترون را به ویژه در مردانی که به طور منظم ورزش می کنند، بهبود می بخشد.

تستوسترون با میل جنسی، عملکرد جنسی و باروری مردان رابطه مستقیم دارد. تخمین زده می شود که سطح پایین تستوسترون در حدود 20 تا 30 درصد موارد ناباروری مردان وجود دارد.

3- انار (سرشار از اسید فولیک، ویتامین C و آنتی اکسیدان ها)

word image 84

انار به دلیل داشتن دانه های زیاد با باروری و تولد مرتبط است. اگرچه این یک دلیل علمی برای خوردن انار نیست اما شواهدی وجود دارد که نشان می دهد انار به دلیل سطح بالای آنتی اکسیدان ها، به افزایش تعداد و تحرک اسپرم ها کمک می کند.

یک فنجان انار تقریباً 30 درصد از نیاز روزانه ی بدن به ویتامین C و 16 درصد از مقدار توصیه شده روزانه اسید فولیک (فولات) را تامین می کند.

4- پرتقال (سرشار از ویتامین C برای افزایش تعداد و تحرک اسپرم)

word image 85

پرتقال چه شیرین باشد چه ترش، چه بصورت کامل خورده شود و چه بصورت آبمیوه، دارای ویتامین C فوق العاده بالایی است. همانطور که گفته شد، ویتامین C مزایای بیشماری برای سلامتی دارد و به تقویت سیستم ایمنی بدن، محافظت از سلول های در برابر آسیب و بهبود باروری مردان کمک می کند. یک فنجان پرتقال حاوی حدود 160% از مقدار توصیه شده روزانه ویتامین C است.

با توجه به آنچه در مورد ویتامین C می دانیم، پرتقال می تواند میوه ای عالی برای بهبود کیفیت اسپرم ها باشد.

5- کیوی (سرشار از آنتی اکسیدان های مختلف است)

word image 86

کیوی میوه ی کوچک و خوشمزه ای است که در ترکیب با اسموتی ها عالی می باشد. کیوی در مقایسه با میوه های معمولی دارای مقادیر نسبتاً بالایی ویتامین E و C است. یک فنجان کیوی حاوی تقریباً 20% ویتامین E و بیش از 200% مقدار توصیه شده روزانه ویتامین C است.

تحقیقات نشان داده است که ویتامین C و E هر دو باعث افزایش تحرک اسپرم می شوند اما وقتی با هم مصرف شوند، مزایای آنها افزایش می یابد. هر دو ویتامین آنتی اکسیدان های رژیمی هستند اما عملکرد آنها دقیقاً یکسان نیست. به اینصورت که هر کدام رادیکال های آزاد مضر جداگانه ای را مورد هدف قرار می دهند و با کاهش میزان آنها، به کاهش التهاب کمک می نمایند.

مطالعات نشان داده است هنگامی که ویتامین های C و E به صورت ترکیبی مصرف شوند، به طور موثرتری کیفیت منی را به ویژه در مردان نابارور بهبود می بخشند.

6- گوجه فرنگی (سرشار از لیکوپن)

word image 87

گوجه فرنگی چه خشک شده باشد، چه تازه و چه کنسرو شده، حاوی مقادیر بالایی لیکوپن است. لیکوپن یک ماده شیمیایی طبیعی است که به میوه ها رنگ قرمز می دهد. گوجه فرنگی غنی ترین منبع شناخته شده لیکوپن است.

لیکوپن علاوه بر دادن رنگ قرمز به گوجه فرنگی، ممکن است چندین مزیت مختلف برای سلامتی نیز داشته باشد. مشخص شده است که لیکوپن باعث کاهش آسیب DNA اسپرم و بهبود تعداد، تحرک، زنده ماندن و ایمنی اسپرم ها می شود. محققان معتقدند خاصیت لیکوپن در بهبود این پارامترها نشان دهنده ی توانایی آن در کاهش استرس اکسیداتیو است. این باعث می شود که آسیب پذیری اسپرم ها در برابر آسیب اکسیداتیو بیشتر باشد که احتمال بارور شدن تخمک را با اسپرم طبیعی افزایش می دهد.

در طی مطالعاتی که باعث بهبود پارامترهای اسپرم و میزان باروری شد، به شرکت کنندگان روزانه 4 تا 8 میلی گرم مکمل لیکوپن داده شد. یک گوجه فرنگی معمولی حاوی 0.88 تا 7.4 میلی گرم لیکوپن است. پوره گوجه فرنگی حاوی 21.8 میلی گرم لیکوپن و یک وعده گوجه فرنگی خشک شده 45.9 میلی گرم لیکوپن دارد!

ویتامین ها، مواد معدنی و مکمل هایی که به افزایش تعداد اسپرم ها کمک می کنند

سوء تغذیه همراه با استرس اکسیداتیو می تواند تعداد اسپرم فرد را کاهش دهد. خوشبختانه مصرف مکمل های مغذی برای مقابله با این کمبودها و آنتی اکسیدان ها برای جلوگیری از استرس اکسیداتیو، راهی آسان برای افزایش تعداد اسپرم ها به طور طبیعی است. بهترین مواد مغذی برای افزایش تعداد اسپرم (بدون ترتیب خاص) به شرح زیر است:

 • ویتامین C
 • ویتامین B12
 • روی
 • ویتامین D
 • فولات
 • کوآنزیم کیو 10
 • آشواگاندا (جنسینگ هندی)
 • شیلاجیت
 • اسیدهای چرب امگا 3
 • لیکوپن

در این قسمت با مهمترین ویتامین ها، مواد معدنی و مکمل هایی که به افزایش کیفیت اسپرم کمک می کنند، اشاره شده است.

ویتامین C

ویتامین C یکی از مهمترین آنتی اکسیدان ها است. انسان بر خلاف اکثر پستانداران دیگر، نمی تواند ویتامین C تولید کند. این بدان معناست که ما باید آن را از طریق رژیم غذایی خود دریافت کنیم.

ویتامین C برای سلامت اسپرم نیز مهم است. مطالعات نشان می دهد که ویتامین C می تواند بسیاری از پارامترهای سلامت اسپرم در مردان نابارور از جمله تعداد اسپرم را افزایش دهد. یک مطالعه نشان داد که مصرف دو ماه مکمل ویتامین C، تعداد اسپرم را دو برابر افزایش می دهد. در مطالعه همچنین افزایش تحرک اسپرم و کاهش میزان تغییر شکل سلول های اسپرم مشاهده شد.

این امر ویتامین C را به یکی از مکمل های کلیدی برای افزایش تعداد اسپرم تبدیل می کند.

ویتامین B12

ویتامین B12 ویتامینی است که در جنبه های مختلف تولید انرژی سلولی نقش دارد.

جالب است بدانید که B12 در فرایند تولید اسپرم نیز نقش دارد. محققان دریافتند که مکمل ویتامین B12 به اندازه آنتی اکسیدان ها در بهبود تعداد اسپرم موثر است.

روی (زینک)

روی یکی از ریزمغذی های مهم برای مردان است. روی می تواند تستوسترون را افزایش دهد، باروری را تقویت کند و به رشد ماهیچه ها کمک نماید.

از طرف دیگر سطوح پایین روی می تواند بر باروری مردان تاثیر منفی داشته باشد. مطالعات نشان می دهد که میزان کم روی در بدن با تعداد کم اسپرم، کیفیت پایین اسپرم و کاهش نرخ باروری ارتباط دارد.

خوشبختانه تامین مقادیر کافی روی بدن از طریق رژیم غذایی آسان است. خوردن مقدار زیادی گوشت قرمز، تخم مرغ و سایر غذاهای حیوانی می تواند به تامین روی بدن کمک کند. صدف ها منبع بسیار خوب روی هستند.

اگر به این غذاها علاقه ندارید یا به هر دلیلی نمی توانید آنها را مصرف کنید، بهتر است مصرف مکمل های روی را مد نظر قرار دهید.

یکی دیگر از فواید مهم روی این است که می تواند به حفظ هورمون های مردانه در انجام ورزش های شدید کمک کند. افراط در ورزش می تواند سطح تستوسترون بدن را کاهش دهد اما مصرف روی می تواند این تغییر نامطلوب را جبران کند.

ویتامین D

ویتامین D از این نظر که یک ویتامین و یک هورمون است منحصر به فرد است. ویتامین D بر طیف وسیعی از عملکردهای فیزیولوژیکی بدن از جمله باروری مردان تأثیر می گذارد.

یک بررسی در سال 2019 بر روی 18 مطالعه نشان داد که سطح بالای ویتامین D باروری کلی و تعداد اسپرم مردان را بهبود می بخشد.

با توجه به اینکه تقریباً 40 درصد از بزرگسالان ایالات متحده دارای کمبود ویتامین D هستند، اطمینان از دریافت این ویتامین از طریق منابع غذایی و یا نور خورشید ضروری است. اگر در منطقه ای سرد یا ابری زندگی می کنید، ممکن است لازم باشد که از مکمل ها استفاده نمایید.

فولات (اسید فولیک)

فولات یکی دیگر از ویتامین های گروه B است که برای باروری مردان مهم است. برخی از مطالعات نشان می دهد که فولات می تواند تعداد اسپرم را افزایش دهد.

کوآنزیم کیو 10

کوآنزیم Q10 یک آنزیم و آنتی اکسیدان است که اسپرم را در برابر استرس اکسیداتیو و دیگر انواع تخریب محافظت می کند.

نکته جالب توجه این است که کوآنزیم کیو 10 در مایع منی یافت می شود و غلظت بیشتر آن با افزایش تعداد اسپرم ها و بهبود تحرک اسپرم ارتباط دارد. مطالعات نشان می دهد که مصرف مکمل های کوآنزیم کیو 10 می تواند حضور آن را در مایع منی افزایش داده و باروری را افزایش دهد. مطالعات دیگر نشان داده است که این مکمل ها تعداد اسپرم را در مردان نابارور افزایش می دهد.

به همین دلیل است که مصرف این مکمل توسط متخصصان باروری بسیار مورد توجه قرار می گیرد و شما برای افزایش تعداد اسپرم های خود می توانید آن را مصرف نمایید.

آشواگاندا (جنسینگ هندی)

آشواگاندا بومی هند و شمال آفریقا است. آشواگاندا ده ها خاصیت درمانی دارد و هزاران سال است که در طب آیورودا استفاده می شود.

علم مدرن نشان داده است که این گیاه حاوی ویتانولیدها و دیگر ترکیباتی است که ممکن است باروری را افزایش دهد. یک مطالعه نشان داد که استفاده از اشواگاندا باعث افزایش 53 درصدی حجم مایع منی، افزایش 57 درصدی تحرک اسپرم و افزایش 167 درصدی تعداد اسپرم ها شده است.

بنابراین مصرف مکمل های اشواگاندا، راهی عالی برای بهبود کیفیت اسپرم و تعداد آن می باشد.

شیلاجیت

شیلاجیت یک ماده چسبناک است که از تجزیه مواد گیاهی در طول قرن ها در ارتفاعات بسیار زیاد حاصل می شود. شیلاجیت در دنیای امروزی یک منبع غنی از ده ها ماده و مواد معدنی بشمار می آید.

مطالعات نشان می دهد که شیلاجیت می تواند سطح تستوسترون را بهبود بخشد و تعداد اسپرم ها را تا 64 درصد افزایش دهد.

اسیدهای چرب امگا 3

امگا 3 چربی های ضروری هستند که مزایای بسیار زیادی برای سلامتی دارند.

این اسیدهای چرب ساختار مناسب را برای بسیاری از انواع سلول ها از جمله سلول های اسپرم، فراهم می کنند. مطالعات نشان می دهد که بدن مردان بارور نسبت به مردان نابارور، حاوی مقادیر بیشتری امگا 3 است. این بدان معناست که امگا 3 به طور مستقیم بر باروری مردان تأثیر می گذارد.

لیکوپن

لیکوپن ممکن است به دلیل رنگدانه طبیعی در سس گوجه فرنگی مشهور باشد اما بسیار فراتر از اینها است.

مطالعات نشان می دهد که این ماده قرمز روشن می تواند تعداد اسپرم ها را تا 70 درصد بهبود بخشد. همانطور که گفته شد، میوه های دیگری هم می توانند تعداد اسپرم ها و تحرک آنها را افزایش دهند.

این یک راه عالی برای افزایش تعداد اسپرم است. بنابراین برای تقویت باروری خود، خوردن گوجه فرنگی زیاد یا افزودن مکمل حاوی لیکوپن را در برنامه غذایی روزانه خود در نظر بگیرید.

نتیجه گیری

تعداد کم اسپرم یا کاهش تحرک آنها، مشکل شایعی در میان مردان است و علت 50% از موارد ناباروری را شامل می شود.

خوشبختانه با در پیش گرفتن سبک زندگی سالم و مصرف میوه ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان های مختلف (که در این مطلب به همگی آنها اشاره شده)، می توانید تعداد اسپرم های خود را افزایش دهید. اگر مصرف خوراکی های ذکر شده در این مطلب به هر دلیلی برای شما دشوار است، می توانید از مکمل های مختلف استفاده نمایید.

منبع1 منبع2 منبع3


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
اسپرم زناناسپرم مردان

مطالب مشابه

2 دیدگاه. همین الان خارج شوید

 • سلام و خسته نباشد
  من مدت پنج سال میشه که مشکلات ناباروری دارم در این مدت هر چه دارو و گیاه بود مصرف کردم اما تعداد اسپرمم از ۵۰ درصد افزایش پیدا نکرد و آزمایش کلچر اسپرم دادم جواب آزمایش منفی درآمد
  تا اینکه دکتر بهم گفت دیگر دارو مصرف نکن چونکه بالای اسپرم شما تاثیر ندارد.
  حالا نفهمیدم چرا با دارو افزایش اسپرم ندارم؟
  ممنونم از محبت و معلومات شما آقای دکتر

  پاسخ
 • سلام من اسپرمم صفر شده قبلا ده میلیون بود نه مشکل هورمونی دارم نه ژنتیکی با بیوکسی سه تا چهار اسپرم در هر رنج ازمایشی پیدا میشه ایا ممکنه تقویت بشه و دیگر نیاز به بیوکسی نشه؟؟؟؟؟

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up