علایم کیست سینه زنان

15 تا از علایم آشکار کیست سینه (مطالعات جدید)

در این مقاله حاصل جدیدترین تحقیقات دنیا در زمینه کیست سینه در زنان و مردان و راه حل های درمانی، موارد مراجعه به پزشک و … را توضیح می دهیم. دقت کنید که روش های مختلفی که در اینترنت برای از بین بردن کیست ارائه شده است به هیچ وجه از لحاظ علمی ثابت شده نیستند و تمامی روش های ثابت شده درمانی در همین مطلب ارائه شده اند.

اطلاعات ضروری درباره کیست سینه

کیست سینه یک بیماری خوش خیم (نه سرطانی) است که از شایعترین علل توده سینه هستند و میتوانند در یک یا هر دو سینه ایجاد شوند؛ به عبارت دیگر کیست های سینه کیسه های پرآبی هستند که در بافت سینه قرار دارند و معمولا هم این کیست ها باعث سرطان نمی شوند.

تصور براین است که کیستهای سینه بصورت طبیعی بوسیله ی تغییرات سینه با سن اتفاق میافتد که این به دلیل تغییرات نرمال در سطح هورمونها است. داشتن بیش از یک کیست معمول است. سینه از لوبول (غدد تولید شیر) و مجرای شیر (لوله هایی که شیر را به نوک پستان میرسانند) تشکیل شده است. گاهی اوقات کیسه های پرآبی در بافت سینه رشد میکنند که به آن کیست سینه میگویند.

word image 58

اگرچه این کیستها در هر سنی میتوانند ایجاد شوند، اما بیشتر در خانم های بالای 35 سال شایع هستند. اینها معمولا با نزدیک شدن به یائستگی خانم ها تشکیل میشوند و پس از یائسته شدن متوقف میشوند. خانم هایی که از درمان جایگزینی هورمون (HRT) استفاده میکنند، بعد از یائستگی هم ممکن است کیست در آنها ایجاد شود.

بخوانید: علایم سرطان سینه، تشخیص، روشهای درمان، مراحل، طول عمر و نکات دیگر

کیستهای پستان میتوانند نرم یا سفت باشند و هر اندازه ای داشته باشند، این اندازه از چند میلیمتر تا چند سانتیمتر متفاوت است. آنها میتوانند خیلی سریع و درهرجایی از سینه ایجاد شوند. برای برخی افراد، این کیستها ناراحت کننده و حتی دردآور هستند. قبل از قاعدگی کیست ممکن است بزرگتر شود و احساس درد و ناراحتی ایجاد شود. بااینحال بسیاری از خانم ها کیست دارند اما اصلا آن را احساس نمیکنند. اگرچه این کیستها در زنان شایع هستند اما مردها هم میتوانند کیست پستان داشته باشند.

کیست سینه چگونه تشخیص داده میشود؟

  • کیستها معمولا بصورت یک توده مشخص میشوند و یا ممکن است بصورت تصادفی در ماموگرافی و یا هنگامیکه به دنبال دلایل دیگری میگردید به آن پی ببرید.
  • اگر به پزشک مراجعه شود، بدلیل وجود توده آنها معمولا تشخیص کیست را میدهند اما احتمالا فرد را به یک متخصص برای انجام آزمایشات بیشتر ارجاع میدهند. در اینجا یک معاینه ی پستان انجام خواهد شد و ممکن است یک ماموگرافی و یا اسکن اولتراسوند (استفاده از امواج صوتی با فرکانس بالا برای تولید تصویر از پستان) از فرد گرفته شود.
  • اگر فرد زیر 40 سال سن دارد، به احتمال زیاد از او تنها یک اسکن اولتراسوند گرفته میشود. به این دلیل که بافت سینه ی خانم های جوان معمولا متراکم است و تصویر اشعه ی ایکس واضح نمیشود.
  • اگر توده به آسانی احساس شود، متخصص ممکن است یک سوزن باریک در آن فرو ببرد و مایع درون کیست را خارج کند.

حتما بخوانید! مواد مغذی که خانم ها در همه سنین و شرایط برای سلامتی نیاز دارند

درمان و پیگیری

  • اگر کیست سینه دارید، معمولا نیازی به درمان و پیگیری نیست. بیشتر کیستها خودشان از بین میروند و هیچ نگرانی در مورد آنها وجود ندارد.
  • اگر کیست بزرگ شود و در فرد احساس ناراحتی و درد ایجاد کند، پزشک با استفاده از یک سرنگ، مایع درون آن را خارج میکند. گاهی اوقات برای یافتن کیست از اسکن اولتراسوند استفاده میشود. آبی که از کیست خارج میشود از نظر رنگ و اندازه متفاوت است و میتواند تیره یا روشن باشد. فقط درمواقعی که این مایع حاوی خون باشد، جهت آزمایش به آزمایشگاه فرستاده میشود.
  • پس از خارج کردن مایع، کیست معمولا ناپدید میشود. موقع خارج شدن آب کیست احساس ناراحتی در فرد ایجاد میشود و ممکن است تا چند روز پس از آن هم کبودی و درد در آن ناحیه وجود داشته باشد. اگرچه از مسکن هایی مانند پاراستامول برای کاهش درد استفاده شود.
  • کیستهای سینه میتوانند برگردند و یا کیستهای جدیدی در سینه ایجاد شود. درمان کیستها معمولا در هر زمان یکسان است.

بخوانید: انواع، علایم و روش درمان کیست تخمدان طبق تحقیقات جدید (حتما بخوانید)

توضیحات بیشتر راجب کیست سینه:

حرف آخر

ممکن است از داشتن کیست یا کیستها نگران باشید. حتی پس از اینکه متوجه شدید این یک شرایط خوش خیم است، ممکن است درمورد سرطان سینه نگران باشید. اگر متوجه شدید که پس از درمان کیستها، آنها بازگشتند و یا کیستهای جدیدی ایجاد شد، به پزشک مراجعه کنید. داشتن کیستهای پستان، ریسک ابتلا به سرطان سینه را افزایش نمیدهد؛ اما پس از ایجاد هرگونه تغییرات در پستان، حتی پس از تشخیص مراجعه به پزشک اهمیت دارد.


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


linkبیماری های زنان

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up