پریود

روشهای کاهش درد پریود در منزل (از متدهای طبیعی تا دارو و دمنوش)

در واقع خونریزی در اثر ریزش لایه داخلی رحم یا همان آندومتر رخ میدهد. خون و بافت آندومتر از طریق دهانه رحم و واژن دفع می‌شود. یکی از اتفاقات معمول این دوران کرامپ های شکمی است.زنان معمولا در این دوران احساس درد و انقباض شدید در ناحیه شکم، ران و کمر خود احساس میکنند. این انقباضات مربوط به ریزش بافت لایه درونی رحم است. در این مقاله به بررسی تمامی راه حل های کاهش دردهای قاعدگی پرداختیم.

چه زمانی می توان گفت که خونریزی قاعدگی شدید است؟

خونریزی شدید قاعدگی (HMB) با وجود یکی از موارد زیر مشخص می شود:

  • خونریزی که بیش از 7 روز طول بکشد.
  • خونریزی که در طی چند ساعت آنقدر شدید است که هر یک ساعت یکبار نیاز به تعویض تامپون یا پد بهداشتی داشته باشد.
  • خونریزی شدیدی که برای کنترل آن نیاز به استفاده از چندین پد بصورت همزمان باشد.
  • قاعدگی که نیاز به تعویض پد یا تامپون در طول شب داشته باشد.
  • جریان قاعدگی که با لخته های خونی بسیار بزرگ همراه است.

روشهای کاهش درد پریود

1-اصلاح رژیم غذایی

طبق تحقیقات صورت گرفته کاهش مصرف چربی و افزایش مصرف سبزیجات کرامپ های شکمی را تا حدودی کاهش میدهد. Aldo Palmieri، یک متخصص پوست در UCLA Health و استاد بهداشت زنان و زایمان در دانشکده پزشکی David Geffen در لس آنجلس میگوید که یک رژیم غذایی با چربی کم سطح کلی التهاب بدن را کاهش میدهد. ضمنا این 14 غذا برای کاهش التهاب عالی هستند.

Dr. Palmieri میگوید رژیم غذایی گیاهی با چربی کمتر فقط به سلامت کلی بدنتان کمک نمیکند بلکه میتواند برای کاهش دردهای ماهیانه هم موثر باشد. انجمن قلب آمریکا-AHA- توصیه میکند که برای شروع، چربی های اشباع موجود در غذاهای حیوانی را کاهش دهید و بجای آن از غذاهای سالم تر مانند چربی های غیراشباع موجود در روغن زیتون استفاده کنید. همچنین اگر از لبنیات استفاده میکنید، انواع بدون چربی یا باچربی کم را انتخاب کنید. AHA پیشنهاد میکند، 25-35 درصد کالری های روزانه تان را از چربی های سالم در ماهی ها، آجیل و روغن های گیاهی دریافت کنید.

2-استفاده از مسکن ها

به گفته ی Palmieri استفاده از داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی مانند ایبوپروفن و ناپروکسن میتواند برای کاهش دردهای پریود کمک کننده باشد. ابتدا با پزشکتان مشورت کنید تا ببینید که آیا NSAID انتخاب مناسبی برای شما هست یا نه بخصوص اگر سابقه ی خونریزی یا مشکلات کلیوی دارید. هنگام مصرف به دز دارو توجه کنید تا مطمئن شوید که به میزان زیاد مصرف نکره باشید.

3-بعضی از گونه های چای گیاهی میتوانند کمک کننده باشند

Sonya Angelone متخصص تغذیه در منطقه خلیج سانفرانسیسکو می گوید بعضی از چای ها ممکن است به کاهش درد ناشی از قاعدگی کمک کنند. کارشناسان میگویند تحقیقات درمورد چای گیاهی برای کاهش درد قاعدگی کم است، اما چایی ها بصورت سنتی استفاده میشدند و میتوانند کمک کننده باشند. به دلیل اینکه بعضی از گیاهان دارویی بعنوان استروژن عمل میکنند، قبل از استفاده از آنها با پزشک مشورت کنید بخصوص برای افرادی که سابقه ی سرطان مرتبط با هورمون ها یا افرادی که استفاده از داروهای رقیق کننده ی خون میکنند.

به گفته مرکز پزشکی دانشگاه مریلند در بالتیمور یک نمونه از چای گیاهی که میتوان برای دردهای پریود استفاده کرد تنتور هفت کول يا بداغ است. 2 قاشق چایخوری از این گیاه را در یک فنجان آب برای 15 دقیقه بجوشانید و 3 بار در روز بنوشید. قبل از مصرف حتما با پزشک مشورت کنید.

4-استفاده از روغن ماهی و ویتامین B1 برای تسکین طبیعی

طبق تحقیقات منتشر شده در سپتامبر 2014 در مجله ی جهانی Health Science، استفاده از مکمل های روغن ماهی و ویتامین B1 یا ترکیبی از این دو برای کاهش درد پریودی کمک کننده است. تحقیقی برای 240 نوجوان با درد قاعدگی انجام شد، به آنها روغن ماهی و ویتامین B1، ویتامین B1 به تنهایی و روغن ماهی به تنهایی و یا یک دارونما داده شد. این نوجوانان روزانه 100 میلی گرم B1 و 500 میلی گرم برروز مکمل روغن ماهی دریافت میکردند.

وقتی نوجوانان درد خود را گزارش میکردند، آنهایی که روغن ماهی، ویتامین B1 یا هر دوی آنها را دریافت میکردند نسبت به گروهی که از دارونما استفاده میکردند درد کمتری داشتند و همچنین درد آنها مدت زمان کمتری طول میکشید.

5-طب سوزنی میتواند سیستم عصبی را آرام کند

Jeannie Bianchi متخصص طب سوزنی مجاز در سانفرانسیسکو می گوید: طب سوزن میتواند به کم شدن دل درد کمک کند. او میگوید ما سیستم عصبی را ریلکس میکنیم که سبب خونرسانی قویتر به اندام های داخلی میشود. طب سوزنی همچنین تاثیر ضدالتهابی هم دارد.

در ژانویه ی 2011 کارشناسان به بررسی 6 مطالعه پرداختند که در مورد تاثیر طب سوزنی بر دردهای پریودی بود. آنها طب سوزنی را در 673 زن با شرایط بدون درمان یا درمانهای متداول-مانند داروهای ضدالتهاب- مقایسه کردند. آنها دریافتند که طب سوزنی و طب فشاری میتواند درد را کاهش دهد، اما ارزیابی های بیشتری مورد نیاز است. اطلاعات جالبی راجب طب سوزنی در این مطلب وجود دارد!

6-گرم نگه داشتن شکم

Palmieri میگوید که استفاده از کیسه آب گرم میتواند کمک کننده باشد. مطالعه ی کوچکی در سال 2001 منتشر شد نشان داد که استفاده از کیسه آب گرم برای دردهای قاعدگی به اندازه ی ایبوپروفن میتواند موثر باشد. همچنین مطالعه ای که در سال 2014 انجام شد نشان داد که گرما بطور چشمگیری در کاهش این درد موثر است.

7- ورزش کردن (افزایش ترشح هورمون اندورفین)

اندورفین علاوه بر کاهش درد میتواند خلق و خوی شما را نیز بهبود بخشد. Palmieri میگوید داشتن ارگاسم هم اندورفین را ترشح میکند. شاید آخرین چیزی که در مواقع درد پریودی به آن فکر میکنید، ورزش باشد، اما ورزش میتواند اندورفین را تقویت کند و درد را از شما دور کند.

مطالعه ای که در سال 2015 در مجله ی Family Reproductive Health برروی 105 دانش آموز منتشر شد نشان داد که ورزش های هوازی و کششی میتواند به تسکین درد کمک کند.

8-استفاده از مکمل های منیزیم

DeJarra Sims، استادیار پزشکی طب اطفال در دانشگاه کالج دانشگاه باستیر در سن دیگو و نویسنده Your Healthiest Life می گوید رژیم غذایی منیزیم دار، به نظر میرسد برای کاهش درد قاعدگی کمک کننده باشد. بررسی دیگری در سال 2001 نشان داد که استفاده از منیزیم به کاهش درد کمک میکند.

منیزیم در بسیاری از غذاها وجود دارد همچنین بصورت مکمل نیز در دسترس است. منیزیم در کنار همه ی وظایف حیاتی که دارد، به تنظیم عملکرد سیستم عصبی و عضلانی کمک میکند. محققانی که شواهدی برای منیزیم ارزیابی کردند، منیزیم را یک درمان امیدوار کننده برای دل درد قاعدگی میدانند

9-قرص های ضدبارداری

براساس Cochrane review در بررسی 10 مطالعه که در اکتبر 2009 منتشر شد، نشان داده شد که قرص های ضدبارداری میتوانند به کاهش دل درد کمک کنند. کارشناسان هیچ تفاوتی بین دوزپایین یا متوسط داروهای ضدبارداری برای کاهش دل درد پیدا نکردند؛ اما داروهای ضدبارداری خوراکی علاوه بر خطر لخته شدن خون عوارض جانبی مانند لکه بینی، حساسیت پستان، حالت تهوع و کاهش میل جنسی هم دارند. قرص ال دی برای عقب انداختن پریود: همه نکات مهم

10-ماساژ درمانی

طبق مطالعات انجام شده ماساژ ناحیه شکم و کمر با روغن میتواند تا حدودی درهای قاعدگی را کم کند.

شیوه ماساژ شکم وکمر

1- مقداری روغن را بر روی شکم بریزید، کف دست خود را در مرکز شکم قرار دهید و به آرامی در حرکات دایره ای ماساژ دهید. این کار را 30 بار انجام دهید.

2- انگشت وسط و انگشت شست هر دو دست را بر روی شکم فشار دهید و با آن شکم یک قلب را بکشید (حرکت را از قسمت بالایی شکم شروع کنید و به سمت پایین تا زیر شکم بیایید). این تمرین را 20-30 بار تکرار کنید.

3- دستان خود را بر روی کمر بگذارید و از زیر دنده ها با فشار به سمت پایین حرکت کنید تا به استخوان دنبالچه برسید. این حرکت را 30 بار تکرار کنید.

4- تقریبا 30 مرتبه قسمت پایین شکم یا زیر شکم خود را با هر دو دست مالش دهید.

5- به مدت 30 ثانیه شکم خود را محکم ماساژ دهید.

بهترین روغن های ماساژ

1-روغن اسطوخودوس

روغن اسطوخودس دارای خواص ضد درد و ضد التهابی طبیعی بوده و بوییدن آن یا ماساژ شکم با آن به درمان سریع و فوری درد قاعدگی کمک می کند.

2-روغن نعناع

روغن نعناع دارای خواص ضد درد طبیعی است و بوییدن آن یا ماساژ شکم و کمر با آن به کاهش درد شدید پریودی کمک می کند.

3-روغن کنجد

روغن کنجد دارای خواص ضد التهابی و ضد درد طبیعی است و در طب آیورودا یکی از بهترین روغن های گیاهی برای درمان درد پریود شناخته می شود.

11-دمنوش ها

1-طرز تهیه دمنوش زیره زیره‌ی سیاه و زیره‌ی سبز را به مقدارهای مساوی ترکیب و آسیاب کرده، یک قاشق چایخوری از آن را درون یک لیوان بزرگ حاوی آب جوش ریخته و اجازه دهید به مدت 10 دقیقه دم بکشد. افزودن یک قاشق غذاخوری عسل به این دمنوش، طعم خوبی را برای آن ایجاد می‌کند. می‌توانید روزانه یک تا دو لیوان از این دمنوش مصرف کنید.

2-طرزتهیه دمنوش زنجبیل تکه ای کوچک از زنجبیل را در یک فنجان آب قرار دهید و اجازه بدهید آن آب همراه زنجبیل 5 دقیقه بجوشد، حالا بعد از آنکه مقداری خنک تر شد عسل و آبلیمو را هم به آن اضافه نموده و چای زنجبیل خود را تحویل بگیرید.

3- دمنوش پونه و آویشن دمنوش پونه و آویشن تاثیر فوق العاده‌ای که بر کاهش دردهای قاعدگی دارد .۱ قاشق غذاخوری پونه و ۱ قاشق غذاخوری آویشن را در ۳ لیوان آب جوش بریزید و بگذارید روی حرارت ملایم سی دقیقه‌ای دم بکشد. یک لیوان از دم‌نوش را با ۲ قاشق غذا خوری عسل، شیرین و نوش جان کنید.

4-دمنوش ترکیبی 24 گرم پودر زردچوبه را با 13 گرم پودر زنجبیل، یک چهارم قاشق چای خوری پودر دارچین، 4/1 قاشق چای خوری فلفل سیاه، 80 گرم عسل طبیعی و آب نصف لیمو ترش تازه را در 250 میلی لیتر آب جوش بریزد، بگذارید 10 دقیقه بماند تا دم بکشد و سپس یک فنجان از این دمنوش بنوشید.

5-دمنوش دارچین دمنوش دارچین علاوه بر کاهش دردهای قاعدگی توان بدنی بانوان را افزایش دهد. 2 تا 3 چوب دارچین را درون یک لیوان آب جوش گذاشته و سر لیوان را با نعلبکی ببندید. اجازه دهید دارچین به مدت 10 دقیقه در آب جوش بماند تا به خوبی دم بکشد و سپس چوب‌ دارچین را از لیوان خارج کرده و دمنوش را میل نمایید و نوشیدن 2 لیوان دمنوش دارچین و خوردن غذاهایی با طبع گرم مثل کاچی می‌تواند بهترین انتخاب برای نخستین روز قاعدگی باشد.


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

link
بیماری های زنانپریودی

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up