آمپول هیدروکورتیزون

خطرات تزریق هیدروکورتیزون، فواید و زمان استفاده

برخی استروید ها در بدن به صورت طبیعی تولید میشوند. استروید های مصنوعی نیز مثل استروید های طبیعی در کاهش التهاب عمل میکنند. استروید ها با استروید های آنابولیک که بدن ساز ها برای افزایش حجم و قدرت ماهیچه ها از آن استفاده میکنند متفاوت است.

چند نکته مهم

استروئید درمانی برای التهاب مفصل و مشکلات مشابه میتواند به صورت قرص بلعیدنی یا تزریقی باشد. از استروید تزریقی معمولا برای افرادی که به ورم رماتیسمی و دیگر ارتروز های متورم مبتلا هستند استفاد میشود. به علاوه برای آن دسته از افرادی که به ورم مفصلی استخوانی مبتلا هستند و درد مفصل شدید دارند یا برای مدتی نیاز به مسکن اضافه داند نیز توصیه میشود. تزریق آن میتوان التهاب را کم کرده که باعث کاهش درد میشود. تزریق استروید نمیتواند دلیل درد را درمان کند، اما میتواند علائم آن را از بین ببرد.

استروید های تزریقی متفاوتی وجود دارند. نمونه های رایج آن عبارت اند از:

 • هیدروکورتیزون
 • تریامیسولون
 • متیلپریدنوسولون

تزریق برخی استروید ها در عرض چند ساعت درد را کاهش داده و تاثیر آنها در حدود 1 هفته باقی میماند. پزشک شما ممکن است از این استروید ها تحتد عنوان استروید های کوتاه تاثیر انحلال پذیر یاد کند. انحلال پذیر یعنی دارو به سرعت در بدن شما پخش شده و شروع به کار میکند.

حتما بخوانید: آمپول نوروبیون چیست؟ قیمت، طرز استفاده، بدنسازی و همه نکات مهم

دیگر تزریقات استروید در حدود یک هفته نیاز به زمان دارند تا فعال شوند اما میتوانند علائم شما را به مدت 2 ماه یا بیشتر تسکین دهند. از آنها تح عنوان کم انحلال پذیر یاد میشود، زیرا پخش شدن دارو در بدن شما زمان بیشتری میبرد.

سرعت شروع درمان و ماندگاری آن به شرایط شما نیز بستگی دارد. استروید را میتواند به تمامی افراد تزریق کرد، از جمله کودکان و نوجوانان مبتلا به ورم ناشناخته کودکان.

با این حال، استروید باید با احتیاط در مورد کودکان مصرف شود. کمترین مقدار موثر دوز باید به آنها داده شود و در کوتاه ترین زمان. استروید درمانی زیاد در کودکان بر روی رشد آنها تاثیر می گذارد.

چطور تزریق استروئید داشته باشم؟

پزشک یا پرستار شما درمورد مناسب ترین ترکیب و دوز با شما صحبت خواهد کرد. این موضوع به علائم و شرایط شما بستگی دارد. ممکن است نیاز باشد فشار خون و سطح قند خون شما را قبل از اولین تزریق بررسی کنند، چون تزریق استروید ممکن است این موارد را افزایش دهد. اگر هر کدام از آنها بالا باشد ممکن است تزریق را به تعویق بیاندازند.

بسته به محل تورم، استروید ها ممکن است:

 • مستقیما درون مفصل متورم تزریق شوند، به این نوع تزریق، تزریق میان مفصلی می گویند.
 • درون بافت نرم نزدیک به مفصل تزریق شود، به این تزریق تزریق پیرامفصلی گفته میشود.
 • درون ماهیچه تزریق شود که به آن تزریق درون ماهیچه ای میگیوند.

اکثر تزریقات سریع و راحت هستند. میتواند آن را در بیمارستان، درمانگاه یا اتاق عمل پزشکان انجام داد. ممکن است برای تزریق مستقیم استرید به ناحیه متورم وتاثیر حداکثیر تزریق، نیاز به اسکن اولتراسوند داشته باشید. اسکن اولتراسوند ممکن از امواج با فرکانس بالا برای تولید تصویری از ناحیه در بدن شما استفاده میکند. بسیاری از تزریقات بدون نیاز به اولتراسوند انجام میشوند

گاهی به همراه استروید به شما بی حسی نیز تزریق میشود تا ناراحتی حاصل از تزریق را کاهش دهد. این بدین معناست که درد شما در چند دقیقه از بین میرود. تاثیر دارو های بی حسی در حدود نیم ساعت بعد از بین میرود، مگر داروی قوی تری به شما تزریق شده باشد. ممکن است به خاطر داروی بیحسی تزریق شده احساس بی حسی در برخی نواحی داشته باشید که حداکثر تا 24 ساعت به طول خواهد انجامید.

حتما بخوانید: سوماتروپین (سوما)- عوارض، بهترین مارک، زمان مصرف و نکات بدنسازی

هنگام تزریق استروید از لباس های احت و گشاد استفاده کنید. ممکن است بعد از تزریق استروید از شما بخواهند 10-15 دقیقه در درمانگاه بمانید. اگر هرنوع عکس العملی به این تزریق داشته باشید، بودن در محیط پزشکی به شما کمک میکند.

بهتر است وسیله برگشت به خانه بعد از تزریق را هماهنگ کنید، مخصوصا اگر قرار است بی حسی نیز تزریق شود، چون خواب رفتگی حاصل از بی حسی رانندگی را دشوار میکند.

برای برخی شرایط، مثل ارتروز های ملتهب، از تزریق استروید برای کوتاه مدت استفاده میود تا شما و پزشکتان داروی مناسب کنترل ارتروزتان در بلند مدت را پیدا کنید. در این موارد با کنترل شدن وضعیت ارتروز شما نیاز به تزریق ها نیز کاهش پیدا میکند.

اطلاعات مهم قبل از تزریق

 • اگر دچار عفونت باشید، مخصوصا در ناحیه مورد درمان، نمیتوانید تزریق استروید انجام دهید.
 • اگر به دیابت مبتلا هستید، با پزشک خود مطرح کنید چون تزریق استروید سطح قند خون شما چند روز بعد از تزریق را افزایش میدهد. نظارت بر سطح قند خون تا چند روز بعد از تزریق قند خون ضروری است.
 • شواهد دال بر آن است که تزریق استروید در یک ناحیه میتواند به بافت داخلیبدن آسیب بزند. پزشک شما نیز احتمالا تزریق در ناحیه ثابت را تا سقف سه بار در سال پیشنهاد خواهد کرد. ممکن است پزشک شما طبق شرایط شما تعداد کمتری را نیز پیشنهاد بدهد.
 • اگر مبتلا به بیماری هموفیلی باشید، بیماری مشکل انعقاد خون، به علت احتمال خونریزی در ناحیه مفصل ممکن است حتما پزشک خود را در جریان قرار دهید.
 • بهتر است تا دو هفته بعد از تزریق استروید فعالیت سنگین انجام ندهید. خطر آسیب دیدگی تاندون، در صورت ورزش بعد از تزریق استروید وجود دارد. تاندون ها رابط های محکمی هستند که ماهیچه ها را به استخوان متصل میکند.

خطرات احتمالی و عوارض جانبی

 • اکثر افراد تزریق استروید بدون عوارض حانبی دارند. ممکن است در زمان تزریق قدری ناراحت باشند، ولی ولی آنقدر که فکر میکردند بد نخواه بود.
 • گاها برخی تا 24 ساعت بعد از تزریق احساس تشدید درد در ناحیه مفصل میکنند. این موضوع معمولا تا چند روز به خودی خود حل میشود و استفاده از مسکن های ساده ای مثل پاراستامول نیز میتوان کمک کند.
 • خطر ابتلا به عوارض جانبی در صورت استفاده از ترکیبات قوی تر میشود – متیلپرینوسولون و تریامسینولون.
 • تزریق استروید میتواند گاهی باعث لاغری و تغییر در رنگ پوست در ناحیه مفصل شود که با دوز های قوی تر بیشتر نمود دارد.
 • احتمال ابتلا به عفونت در زمان تزریق بسیار نادر است. اگر درد مفصل افزایش پیدا کرد و داغ شد بلافاصله به پزشک مراجعه کنید، مخصوصا اگر حال عمومی مساعدی ندارید.
 • مردم معمولا در مورد عوارض جانبی مرتبط به استروید درمانی و افزایش وزن نگران هستند. یکی از فواید استروید درمانی در مقایسه با قرص ها اسن است که دوز آن را معمولا میتوان پایین نگه داشت. این بدین معناست که دیگر عوارض جانبی بسیار نادر هستند مگر اینکه تزریق چندین بار در سال تکرار شود.
 • تزریق استروید گاهی میتواند به طور موقت عادت ماهانه بانوان را جابجا کند. به علاوه میتواند در خلق و خوی افراد نیز تغییر ایجاد کند – ممکن است بسیار سرخوش یا بسیار افسرده شوند. احتمال وقوع این اتفاق در صورت داشتن سابقه تغییرات خلق و خو بیشتر خواهد بود. اگر نگران این موضوع هستید، با پزشک خود مشورت کنید.

تداخل با داروهای دیگر

همزمان با تزریق استروید میتوانید از داروهای دیگر نیز استفاده کنید. با این حال، اگر از دارویی استفاده میکنید که خون را رقیق میکند، (که به داروی ضد انعقاد معروف هستند، مثل وارفارین) باید آزمایشات خون تکمیلی انجام دهید تا مطمئن شوید خون شما برای تزریق استروید خیلی رقیق نیست. این موضوع برای اطمینان از عدم خونریزی در مفصل است.

باید فردی که تزریق را انجام میدهد را در جریان مصرف داروی ضد انعقاد قرار دهید. ممکن است نیاز اشد دوز وارفارین خود را قبل از تزریق تغییر دهید.

واکسینه شدن

تزریق استروید عملکرد سیستم ایمنی بدن را کاهش میدهد. از همین طریق التهاب را کاهش میدهند.

برخی واکسینه کردن ها دوز ضعیفی از بیماری را به بدن شما منتقل میکند تا بعد از آن بدن شما در مقابل آن ایمن باشد. شما قادر به تزریق استروید بعد از انجام برخی واکسیناسیون ها نخواهید بود. با تیم درمانی خود در زمان مناسب تزریق استروید بعد از واکسینه شدن یا در شرف آن مشورت کنید.

حتما بخوانید: تستوسترون در بدنسازی، زمان تزریق، انواع، عوارض، قیمت و همه نکات مهم

باروری، بارداری و شیردهی

خط و مشی های فعلی استروئید را در مورد بارداری یا شیردهی بی خطر دانسته اند. یک تزریق استروید نباید بر باروری، بارداری یا شیردهی تاثیر داشته باشد و در این شرایط میتواند درمان مناسبی باشد. با این حال، اگر باردار هستید یا در دوران شیردهی قرار دارید قبل از تزریق استروید با پزشک خود مشورت کنید.

فیلم نحوه تزریق آمپول در بدنسازی را از اینجا تماشا کنید!


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
استروئیدبدنسازیعضله سازیهیدروکورتیزون

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up