خوابیدن

به دست چپ بخوابیم یا راست؟ (تحقیقات علمی)

داشتن وضعیت بدنی مناسب، تاثیر زیادی بر کیفیت خواب انسان دارد. اما سوال بسیاری از افراد این است که خوابیدن به پهلوی راست بهتر است یا چپ؟ با خواندن این مطلب، پاسخ سوال خود را خواهید یافت.

آیا خوابیدن به پهلوی چپ برای قلب بهتر است یا راست؟

بیشتر بیماران قلبی خوابیدن به پهلوی راست را ترجیح می دهند. اما آیا خوابیدن به سمت راست، واقعا برای قلب شما بهتر است؟

جاذبه در مکان قرار گیری قلب در زمان خواب تاثیر می گذارد. به عنوان مثال اگر به پهلوی چپ بخوابید، نیروی جاذبه قلب را به سمت دیواره قفسه سینه می کشد. اما خوابیدن به سمت راست موجب می شود که نیروی جاذبه قلب را به سمت مرکز قفسه سینه بکشاند. این تغییرات ظریف و اندک در قلب، ممکن است بر علائم، برون ده قلب یا حتی ضربان قلب شما تأثیر بگذارد که در ادامه به آنها اشاره شده است.

آیا خوابیدن روی کمر واقعا برای قلب مضر است؟

اگر وزن اضافی دارید، خوابیدن روی کمر قطعاً برای قلب تان مضر است. این به این دلیل است که وقتی به پشت می خوابید، وزن اضافی موجب انسداد مجاری تنفسی شما می شود و منجر به بروز آپنه خواب می گردد. مطالعات نشان می دهد که آپنه خواب به طور چشمگیری خطر ابتلا به نارسایی قلبی و فیبریلاسیون دهلیزی را افزایش می دهد.

خوابیدن روی شکم نیز موجب بهم ریختن انحنای طبیعی ستون فقرات و بیشتر شدن قوس کمر می شود. در نتیجه فشار بیشتری به مفاصل و ماهیچه‌ ها وارد می شود و موجب بروز احساس درد، بی ‌حسی یا سوزش می گردد.

درمان بیخوابی، کارهایی ساده که شما را به خواب عمیق می برند!

بنابراین بهتر است که به پهلو بخوابید. اما سوال اینجاست که به پهلوی راست بخوابیم یا چپ؟ در این قسمت مزایای خوابیدن به سمت راست و چپ بصورت جداگانه آورده شده است و شما می توانید با در نظر گرفتن وضعیت خاص خود، بهترین وضعیت خواب را انتخاب کنید.

4 دلیل برای خوابیدن به پهلوی راست

اگر از مشکلات قلبی رنج می برید، با پزشک خود در مورد خوابیدن به پهلوی چپ یا راست صحبت کنید. در اینجا چهار دلیل برای خوابیدن به پهلوی راست آورده شده است:

1- کمتر شدن تنگی نفس

تا اواخر سال 1937، پزشکان اظهار داشتند که بیماران قلبی بهتر است به پهلوی راست خود بخوابند. در واقع هرچه عملکرد قلب ضعیف تر باشد، احتمال خوابیدن به پهلوی راست بیشتر است. اگرچه دلیل این امر کاملاً روشن نیست اما ممکن است به بازگشت بهتر خون و واردن آمدن فشار کمتر به قلب و ریه ها مربوط باشد.

2- بهبود عملکرد قلب

گردش و خروج خون از قلب با خوابیدن به پهلوی راست ممکن است بهتر شود. بنابراین قرار گرفتن در این وضعیت در زمان خواب، ممکن است عملکرد قلب را بهینه کند.

3- کاهش تپش قلب

بسیاری از افراد از تپش قلب رنج می برند. از آنجاییکه قلب در مرکز قفسه سینه قرار دارد، مطالعات نشان می دهد که تپش قلب با خوابیدن به سمت راست بسیار کاهش پیدا می کند. در عوض هنگامی که به پهلوی چپ میخوابید، قلب به سمت دیواره قفسه سینه کشیده می شود و ممکن است ضربان نامنظم قلب را احساس کنید.

اگرچه بسیاری از بیماران مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی ادعا می کنند که با خوابیدن به پهلوی راست، آریتمی (اختلال ریتم قلبی) کمتری دارند، اما تاکنون نتایج هیچ مطالعه ای این ادعا را اثبات نکرده است. بنابراین وقتی صحبت از خواب و آریتمی می شود، پیشنهاد می شود در هر وضعیتی که احساس راحتی بیشتری می کنید، بخوابید.

چرا باید شب بخوابیم؟ (اهمیت خواب کامل در شب)

4- کاهش ضربان قلب و بهبود دستگاه عصبی سمپاتیک

سیستم عصبی سمپاتیک در حالت استرس فعالتر می شود و انسان را برای نبرد یا فرار آماده می نماید. همین پاسخ، باعث افزایش ضربان قلب و فشار خون می شود.

تحریک دستگاه عصبی سمپاتیک در بیشتر بیماران، موجب نارسایی قلبی، درد قفسه سینه یا تشدید آریتمی می شود. دراین زمان بهترین کار، خوابیدن به پهلوی راست است.

3 دلیل برای خوابیدن به پهلوی چپ

خوابیدن به پهلوی راست برای همه ی افراد بهترین گزینه نیست. در حقیقت در موارد زیر توصیه می شود که به پهلوی چپ بخوابید:

1- مبتلایان به ریفلاکس اسید

افرادی که از ریفلاکس اسید رنج می برند، بهتر است به پهلوی چپ خود بخوابند. مطالعات نشان می دهد که ریفلاکس اسید با خوابیدن به پهلوی راست، ممکن است تشدید پیدا کند. بنابراین اگر از ریفلاکس اسید بیشتر از مشکلات قلبی رنج می برید، توصیه می شود که به پهلوی چپ بخوابید.

2- آریتمی عصب واگوس

عصب واگ، از مسیر گردن و قفسه ی سینه عبور می کند و مغز را به شکم مرتبط می نماید.

با تحریک عصب واگ می توان به بهبود فعالیت های پاراسمپاتیک کمک کرد که دقیقاً برعکس حالت نبرد یا فرار یا تحریک سمپاتیک است. مطالعات نشان می دهد که برای بهبود عملکرد عصب واگ در شب، بهتر است به پهلوی چپ بخوابید.

3- ضربان قلب پایین در شب (برادی کاردی)

ضربان قلب برخی افراد در شب، بسیار کاهش میابد. در این صورت خوابیدن به پهلوی چپ می تواند واکنش سمپاتیک را تحریک کند و ضربان قلب شما را افزایش دهد.

در نهایت آیا واقعاً مهم است که به کدام سمت بخوابیم؟

سوال بسیاری از افرادیکه از مشکلات خواب رنج می برند این است که خوابیدن به کدام پهلو موجب داشتن خواب باکیفیت تر می شود؟ بسیاری از افراد می گویند که بی توجهی به این موضوع موجب راحتی بیشتر آنها می شود. بعبارت دیگر این افراد می گویند که خوابیدن به پهلوی چپ یا راست به اجبار، تنها موجب تشدید بیخوابی آنها می شود.

خوردن اسفند قبل از خواب چه فواید و عوارضی دارد؟

بنابراین نمی توان به این سوال پاسخ قطعی داد. در حقیقت برخی افراد خوابیدن به پهلوی راست را ترجیح می دهند و برخی دیگر خوابیدن به پهلوی چپ. ما به شما توصیه می کنیم که به هر سمتی که احساس راحتی بیشتری دارید و برای وضعیت خاص تان مناسبتر است، بخوابید.


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


linkخوابیدن

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up