سفر خانوادگی

5 تاثیر مثبت مسافرت بر سلامت روان (ثابت شده)

سفر واقعا چه سودی برای ما دارد؟ در ادامه این مقاله پنج دلیل که ثابت می کند مسافرت رفتن به سلامت روان تان کمک می کند را با هم بررسی خواهیم کرد.

1-سفر شما را شادتر می کند

بر اساس تحقیق به عمل آمده بر روی یک گروه تایوانی در ژانویه 2021 که در ژورنال Tourism Analysis منتشر شد، افرادی که به طور منظم سفر می کنند (مسافرت هایی که حداقل فاصله شان 1.6 کیلومتر از خانه) حدود 7 درصد شادتر از کسانی هستند که کم تر سفر می کنند یا اصلا سفر نمی کنند.

حتی قبل از شیوع کرونا، محققان ارتباط بین سفر و شادی را شناسایی کردند. آن ها موقعیت مکانی 132 بزرگسال را برای چندین ماه ردیابی کردند. نتایج که در ماه می 2020 در Nature Neuroscience منتشر شد نشان داد افرادی که زمان شان را در مکان‌ های مختلف سپری می ‌کنند، نسبت به افرادی که به اندازه کافی بیرون از خانه نمی ‌روند، احساسات مثبت بیشتری را تجربه کرده‌ اند. تقریبا نیمی از افراد در اواخر این بررسی تحت اسکن MRI قرار گرفتند که اسکن ‌ها ارتباط قوی بین بازدید از مکان ‌های مختلف و فعال تر شدن هیپوکامپ و جسم مخطط (دو بخش از مغز که ابتکار و پاداش را پردازش می ‌کنند) را نشان داد. (منبع)

38 تا از مقوی ترین و سالم ترین غذاها و نوشیدنیهای دنیا

همین که برای رفتن به یک سفر شوق و ذوق داشته باشید ، می تواند شادی در شما افزایش دهد.

2- سفر ممکن است خطر ابتلا به افسردگی را کاهش دهد

احتمالا عبارت ” مرخصی استحقاقی ” به گوش تان خورده است. این مرخصی را کارفرما ها برای کارمندان شان در نظر می گیرند زیرا می دانند که هر فردی به سفر و تعطیلات نیاز دارد. تحقیقات منتشر شده در مجله پزشکی ویسکانسین نشان داد که از 1500 زن، آن هایی که بیشتر به تعطیلات رفته بودند استرس و افسردگی کم تری داشته اند.

در یک بررسی هم که در ژانویه 2019 در مجله اسکاندیناوی کار، محیط زیست و سلامت منتشر شد، محققان نتایج مثبتی را در گروهی متشکل از 3380 مرد و زن شاغل 45 تا 52 ساله مشاهده کردند. آن ها متوجه شدند که 10 روز مرخصی با حقوق ، احتمال افسردگی را تا 29 درصد برای زنان آمریکایی کاهش می دهد.

word image 20250 2

هایدی مک‌بین، یک درمانگر ازدواج و خانواده از فلاور ماوند تگزاس، می‌ گوید: “سفر می ‌تواند به افسردگی کمک کند، زیرا افراد را از زندگی روزمره شان دور می‌ کند. همچنین ما را از نزدیک با دغدغه های مردمان دیگر با فرهنگ ها و نژاد های مختلف آشنا می کند که این می ‌تواند حس مهربانی و هم دلی نسبت به خودمان و دیگران را تقویت کند. ”

3- سفر شما را خلاق تر می کند

اگر احساس خستگی می کنید، سفر ممکن است برای بازگشت به مسیر کمک تان کند. آدام گالینسکی، دانشمند علوم اجتماعی در دانشگاه کلمبیا در شهر نیویورک که روی رابطه بین سفر و خلاقیت مطالعه می کند، ارتباط مثبتی بین این دو پیدا کرده است . انطباق با فرهنگ های مختلف، همان طور که معمولا به صورت طبیعی و خود جوش در سفر اتفاق می افتد، می تواند روی پرورش خلاقیت تاثیر مثبت داشته باشد.

در واقع طبق مطالعات به عمل آمده، زندگی در خارج از کشور می‌ تواند فرآیندی به نام آگاهی از چند فرهنگ را برای هر فرد آسان تر کند، این به شما امکان می ‌دهد تا مشکلات را به روش ‌های جدید حل کنید، آگاهی تان را نسبت به محیط پیرامون تان بالا ببرید و منعطف تر شوید. محققان کشف کردند همه این ها به تقویت قوه خلاقیت کمک می کند.

15 تا از بهترین غذاهای ضد پیری برای زندگی طولانی تر

صبا هارونی لوری یک درمانگر ازدواج و خانواده از لس آنجلس می‌ گوید: ” تجربیات جدید ممکن است شما را به خلاقیت ترغیب کند، زیرا ممکن است مجبور شوید برای گذر از موقعیت‌ های جدید متفاوت فکر کنید. جدید بودن چیز هایی که در سفر می بینید، از جمله مردم، فرهنگ ‌ها، آداب و رسوم و مکان ‌ها، می ‌تواند دیدتان را نسبت به سفر و مسافرت بازتر کند، مثبت ‌اندیشی را افزایش دهد و خلاقیت را در شما تقویت کند. سفر علاوه بر این از یک مشکل یا موقعیت دورمان می کند که همین می‌ تواند به ما دیدگاه جدیدی بدهد. ”

مطالعه منتشر شده در Frontiers in Psychology 274 کارمند را زیر نظر گرفته بود تا خلاقیت شان را قبل و بعد از تعطیلات بررسی کند. محققان اظهار کرده اند کارمندان در روز اولی که به کار برگشتند، خلاقیت کم تری از خودشان نشان دادند (زیرا سعی می کردند کار های انباشته شده را تحویل بدهند)، اما به طور کلی دو هفته بعد از تعطیلات هنگام انجام وظایف جدید خلاقیت بیشتری به خرج دادند.

4- سفر می تواند روابط شما را تقویت کند

این که بعد از تعطیلات حس نزدیکی بیشتری نسبت به عزیزان داشته باشید، عجیب نیست. تحقیقات نشان می دهد سفر می تواند شما را به هم نزدیک تر کند. زوج‌ هایی که با هم سفر می ‌کنند، رضایت بیشتری دارند، رابطه بهتری را تجربه می‌ کنند و روابط طولانی ‌تری دارند . به نظر می رسد که این در مورد دوستان و خانواده ها هم صادق است. در واقع در سفر زمان بیشتری صرف فعالیت ‌های اوقات فراغت می ‌شود و همین روابط ما را تقویت خواهد کرد .

به گفته محققان، زنانی که دو یا چند بار در سال به مرخصی می‌ روند، نسبت به زنانی که هر دو سال یا کم تر به تعطیلات می‌ روند، رضایت زناشویی بالاتری دارند. و زوج ‌هایی که با هم تعطیلات را می‌ گذرانند، روابط محکم تر و منعطف ‌تری دارند و بعد از بازگشت به خانه هم شاهد تأثیرات ماندگارش هستند . محققان بعد از برسی 112 زوج فهمیدند هر چه اتفاقات مثبت بیشتری مثل ابراز علاقه ، لحظات مشترک و محبت را در تعطیلات با شریک زندگی تان تجربه کنید، عملکرد روزمره تان در خانه بعد از تعطیلات بهتر خواهد بود.

5- سفر استرس شما را از بین می برد

به گفته انجمن روانشناسی آمریکا، استرس بخشی اجتناب ناپذیر از زندگی است، اما استرس طولانی مدت یا مزمن می تواند بر سلامت روحی و جسمی شما تأثیر منفی بگذارد.

بررسی که بر روی 40 مدیر آلمانی در جولای 2018 به عمل آمد نشان داد که حتی رفتن به یک سفر کوتاه هم می تواند استرس کلی تان را کاهش دهد . نتیجه این بررسی مختصر این شد که یک اقامت چهار روزه در یک هتل تأثیر قابل توجه، مثبت و فوری بر روی استرس دارد و نشان می دهد که تعطیلات کوتاه می تواند به اندازه تعطیلات طولانی موثر باشد.

word image 20250 3

سایر تحقیقات نشان می دهد که حتی انتظار برای تعطیلات برنامه ریزی شده ممکن است اثرات استرس را کم رنگ کند. پنجاه و چهار کارمند در هفته ‌های منتهی به تعطیلات و بعد از آن، نظرسنجی ‌هایی را تکمیل کردند و از دستگاه‌ هایی برای نظارت بر ضربان قلب شان استفاده شد. نتایج این مطالعه که در آگوست 2020 در مجله Psychology & Health منتشر شد، نشان داد هر چه به زمان تعطیلات نزدیک تر می شوید، در زندگی روزمره کم تر تحت تأثیر استرس قرار می گیرید.

دکتر الیزابت جارکوین می‌ گوید: ” اثرات کاهش استرس مربوط به رفتن به یک سفر به موقع ممکن است تا حدی به دلیل افزایش تمرکز شما روی لحظه حال باشد ، به عبارت دیگر سفر می ‌تواند شباهت ‌هایی با تمرین تمرکز حواس داشته باشد. افرادی که استرس دارند معمولا درگیری های ذهنی زیادی دارند و نمی توانند با زمان حال ارتباط برقرار کنند . اما وقتی سفر می ‌کنند، در محیطی کاملا جدید قرار می ‌گیرند که مثل همیشه و تکراری نیست . این می‌ تواند باعث شود که آن ها بیشتر به آنچه در اطراف شان می‌ گذرد توجه داشته باشند و ممکن است منجر به ارتباط بیشتر با افراد و محیط پیرامون شان و لحظاتی شود که در آن زندگی می‌ کنند. ”

حتما بخوانید: 10 ماده ی مغذی موجب تقویت سلامت روانی 

کلام آخر

بعد از دو سال قرنطینه کرونا، حالا می تواند زمان خوبی برای برنامه ریزی یک سفر آخر هفته یا یک روزه به مکانی جدید باشد. از آن جایی که محدودیت ‌های کرونای تا حد زیادی کاهش یافته است، یک گریز تابستانی می‌ تواند دقیقا همان چیزی باشد که پزشک توصیه کرده است. تحقیقات نشان می دهد که رفتن به تعطیلات فواید بالقوه متعددی برای سلامت روان شما دارد. برخی تحقیقات نشان می ‌دهند سفر نه تنها می ‌تواند شادی را افزایش دهد و به پیشگیری از افسردگی کمک کند، بلکه می ‌تواند به شما در کندتر کردن روند فرسودگی شغلی، افزایش خلاقیت و گسترش افق ‌های دیدتان هم کمک کند .


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


linkسلامت خانواده

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up