سردرد سمت چپ

سردرد یک طرفه سمت چپ (علت و درمانهای خانگی)

سردرد می تواند اتفاق نگران کننده ای باشد مخصوصا اگر علتش هم مشخص نباشد. با این حال سردرد بسیار رایج است و حدود 50 درصد بزرگسالان به آن دچار می شوند. دو نوع سردرد وجود دارد: سردرد اولیه و ثانویه. ممکن است علائم این دو نوع سر درد با هم متفاوت باشند اما گاهی هم پیش می آید که علائمشان شبیه هم است و همین مساله تشخیص آنها را دشوار می کند.

یکی از رایج ترین سردردها، سردرد یک طرفه سمت چپ است که ممکن است به خاطر میگرن، سردرد خوشه ای و یا حتی سردرد تنشی بروز کند. این نوع سردرد می تواند سردرد اولیه یا ثانویه باشد.

چرا سمت چپ سرم درد می کند؟

علل و عوامل سردرد سمت چپ سر شامل موارد زیر می شود:

میگرن

بیماری های جدی و مهم باعث سردرد اولیه نمی شوند. در حقیقت، در بیشتر موارد سردرد سمت چپ ناشی از میگرن است که علائم ناتوان کننده و آزار دهنده ای هم دارد. سردرد سمت چپ ناشی از میگرن با علائم زیر همراه است:

 • احساس درد طاقت فرسا در سمت چپ (یا راست) سر
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • حساسیت به صدا (فونوفوبیا)
 • حساسیت به نور (فتوفوبی)
 • درد ضربان دار، احساس تپش یا کوبش در سر که اغلب اوقات با حرکت تشدید می شود
 • دردی که بین 6 تا 72 ساعت یا گاهی بیشتر طول می کشد

گاهی اوقات علائم میگرن آنقدر شدید هستند که بیمار فقط می خواهد در یک اتاق تاریک دراز بکشد و بدون حرکت بماند. میگرن معمولاً در اثر صدا، بو یا غذا ایجاد می شود و حتی گاهی اوقات انواع خاصی از نور مانند نور فلورسنت می توانند سردرد میگرنی ایجاد کنند. استرس و تغییرات هورمونی را هم می توان جزو محرک های سردردهای میگرنی محسوب کرد.

انواع سردرد (جدید و غیر جدی)، علت ها و روشهای ساده درمان

میگرن معمولاً با استراحت در اتاق تاریک و یا مصرف داروهای بدون نسخه مثل ایبوپروفن برطرف می شود. در برخی موارد نیز لازم است که پزشک داروهایی مثل Imitrex (ایمیترکس) برای بیمار تجویز کند.

نوشتن دفعاتی که فرد دچار میگرن می شود می تواند به ردیابی علائم و شناسایی عوامل محرک کمک کند. برای درمان سردردهای میگرنی مکرر یا میگرن هایی که به درمان پاسخ نمی دهند باید به پزشک متخصص مراجعه کرد.

سردردهای تنشی

سردردهای تنشی نسبت به میگرن شایع ترند و معمولا خانمها بیشتر از آقایان به آن دچار می شوند. این نوع سردردها بیشتر کل سر و پشت چشم را درگیر می کنند ولی می توانند باعث سردرد یکطرفه در سمت چپ هم بشوند.

اکثر افرادی که از سردردهای تنشی رنج می برند این درد را مثل احساس فشار یا گرفتگی روی سر توصیف می کنند که با گذشت روز یا عصرها بدتر می شود. سردردهای تنشی ممکن است با درد گردن و شانه و همینطور حساسیت به نور، تاری دید و حالت تهوع همراه باشند.

علائم سردرد عصبی و 4 روش درمانی خانگی سریع

این نوع سردرد می تواند به خاطر انواع مشکلات عضلانی از جمله صدمات گردن، استرس و سفت شدن ماهیچه های گردن و شانه ها و همینطور حالت بد بدن یا بد خوابیدنی که موجب گردن درد شود بروز کند. درمان سردرد تنشی شامل از بین بردن علت زمینه ای است؛ به عنوان مثال از ایبوپروفن برای درمان التهاب عضلات گردن که باعث سردرد تنشی شده استفاده می شود.

سردردهای خوشه ای

سردرد خوشه ای هم مثل میگرن معمولاً در یک طرف سر ایجاد می شود و همانطور که از اسمش هم مشخص است به صورت دوره ای یا خوشه ای ظاهر می شود. این نوع سردرد معمولا درد شدیدی دارد و ممکن است چند روز تا چند هفته طول بکشد و به طور معمول در پشت یک چشم بروز می کند.

سردردخوشه ای معمولاً در طول فرایند خواب باعث می شود بیمار از خواب بیدار بشود و می تواند باعث پارگی، قرمزی و احتقان چشم آسیب دیده شود. ممکن است با سردرد خوشه ای علائم دیگری مثل قرمزی و تورم اطراف چشم، افتادگی پلک یا تنگ شدن مردمک چشم نیز بروز کند.

سردردهای خوشه ای بین 15 دقیقه تا 3 ساعت در روز طول می کشند و می توانند 6 تا 12 هفته ادامه پیدا کنند. قبل از اینکه بیمار بهبود پیدا کند ممکن است شش ماه تا یک سال با این سردرد دست و پنجه نرم کند. اغلب اوقات مراجعه به کلینیک های تخصصی سردرد برای تعیین علت و درمان سردردهای خوشه ای ضروری است. مصرف داروهای بدون نسخه هم می تواند مفید باشد اما در بیشتر موارد این نوع سردرد قبل از اینکه داروهای مسکن عمل کنند از بین می رود.

چگونه سردرد سینوزیت را درمان کنیم؟ (و تفاوت با میگرن)

سایر علت های سردرد سمت چپ

درد سمت چپ سر ممکن است ثانویه و ناشی از عوامل دیگری مثل مشکلات زمینه ای زیر باشد:

 • التهاب
 • آسیب تروماتیک مغز
 • آرتریت گیجگاهی
 • سینوزیت
 • قطع شریان مهره ای یا کاروتید

سکته مغزی و تومورهای مغز هم می توانند جزو عوامل بروز سردرد سمت چپ باشند؛ اما سردرد ناشی از تومور مغزی یا سکته مغزی اغلب اوقات با دوبینی، ضعف در یک طرف بدن، مشکل در صحبت کردن و سایر علائم عصبی همراه است.

منبع1 منبع2

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست