جراح مغز و اعصاب

جراح مغز و اعصاب کیست؟ چه کاری انجام می دهد و چرا باید مراجعه کنیم؟

به احتمال زیاد تاکنون درمورد جراحی مغز و اعصاب و سختی های مربوط به آن چیزهایی شنیده اید. با کمک فن آوری های اخیر ، اغلب در مواردی که یک عمل جراحی بسیار پیچیده ضروری است ، روشهای کمتر تهاجمی ارائه می شود. در این مطلب با سایت سالم زیبا همراه باشید تا چیزهایی را که باید در مورد جراحان مغز و اعصاب بدانید ، یاد بگیرید.

جراح مغز و اعصاب کیست؟

جراح مغز و اعصاب همانطور که از نامش پیداست ، نوعی پزشک معالج است که بیماریهای مغز و همچنین نخاع (مؤلفه دیگر سیستم عصبی مرکزی) ، ستون فقرات و سیستم عصبی محیطی را تشخیص داده و جراحی می کند. جراحان مغز و اعصاب با متخصصان مغز و اعصاب همپوشانی دارند ، اما متخصصان مغز و اعصاب اجازه انجام جراحی ندارند. جراحان مغز و اعصاب همچنین بیماریهای جسمی مانند تومور ، آسیب دیدگی ، آنوریسم یا مسایل مرتبط با عصب را درمان می کنند.

همه درمان هایی که توسط جراحان مغز و اعصاب انجام می شود ماهیت جراحی ندارند. با این حال ، اگر به جراحی سیستم عصبی مرکزی یا محیطی احتیاج دارید ، پزشک شما به احتمال زیاد جراح مغز و اعصاب خواهد بود. با توجه به سطح تخصص و آموزش ، ممکن است از جراح مغز و اعصاب خواسته شود که با پزشک دیگری مانند متخصص مغز و اعصاب یا پزشک اورژانس مشورت کند.

دلایل مراجعه به جراح مغز و اعصاب

به طور معمول ، بیماری هر چه باشد ، جراح مغز و اعصاب اولین پزشکی نیست که به آن مراجعه میشود. بعبارت دیگر پزشکان دیگر(مانند پزشک عمومی)، بیمار را به جراح مغز و اعصاب ارجاع میدهند. جراحان مغز و اعصاب می توانند با استفاده از روشهای جراحی و غیر جراحی ، طیف وسیعی از بیماریهای را درمان کنند. به گفته دکتر شارما ، جراحان مغز و اعصاب معمولاً شرایط زیر را درمان می کنند:

به عنوان مثال ، اگر متوجه شدید که دچار درد یا بی حسی مرتبط با عصب ، آسیب دیدگی سر یا ابتلا به تومور مغزی شده اید ، ممکن است به جراح مغز و اعصاب ارجاع داده شوید. در موارد اضطراری که زمان اهمیت زیادی دارد هم ممکن است جراح مغز و اعصاب نیاز باشد.

جراح مغز و اعصاب چه کاری انجام می دهد؟

جراح مغز و اعصاب ، با استفاده از هر دو گزینه جراحی و غیر جراحی ، شرایط سیستم عصبی مرکزی و محیطی را تشخیص و درمان می کند. این نواحی بدن شامل مغز ، ستون فقرات و نخاع است. به همین ترتیب ، این تخصص جراحی شرایط زیادی را در بر می گیرد. جراحان مغز و اعصاب ممکن است در مراکز خصوصی یا در بیمارستان ها مشغول به کار شوند یا ممکن است در پست های آموزشی یا تحقیقاتی فعالیت کنند و به دیگران در مورد جراحی مغز و اعصاب یا کشف روش ها و اطلاعات جدید آموزش دهند. برای جراحان مغز و اعصاب مهم و ضروری است تا در جدیدترین اکتشاف ها و تکنیک های مربوط به حوزه خود به روز باشند.

این روشهای درمانی از جمله روشهای ارائه شده توسط جراحان مغز و اعصاب است:

  • جراحی سنتی و حداقل تهاجمی
  • روشهای پرتودرمانی متمرکز مانند سایبرنایف و گامانایف (دستگاه چاقوی گاما)، که می توانند تومورها را با وارد کردن حداقل آسیب به بدن، درمان کند
  • تحریک عمقی مغز (DBS) ، در این روش از قرار دادن الکترودهایی در مغز بیماران مبتلا به اختلالات حرکتی استفاده میشود
  • رفع فشار و بازسازی اعصاب
  • ویدیویی از جراحی توسط متخصص مغز و اعصاب:

 

دریافت مدرک

تبدیل شدن به یک جراح مغز و اعصاب یک فرایند طولانی و اغلب دشوار است که شامل سالها دانشگاه رفتن و ادامه تحصیل است. دانشجویان پزشکی پس از فارق التحصیلی میتوانند تخصص خود را در این رشته دریافت نمایند.

پس از آن، جراحان مغز و اعصاب باید برای دریافت مجوز دولتی اقدام کنند. این گواهینامه نیاز به امتحان و همچنین اقدامات آموزشی خاصی دارد.

ارجاع و پژوهش

بیمارانی که به پزشک عمومی مراجعه میکنند، در موارد لزوم به جراح مغز و اعصاب ارجاع داده میشوند. بیماران باید سوالات خود را از پزشکشان بپرسند و اطلاعات کافی درمورد بیماری کسب کنند.

دکتر شارما میگوید: “اگر درمورد بیماری یا گزینه درمانی خود آگاه نیستید یا نمی فهمید ، باید به دنبال شفاف سازی باشید.” میتوانید اطلاعات مورد نیازتان را از اینترنت هم دریافت کنید.

سوالاتی که باید بپرسید

از آنجا که گزینه های درمانی زیادی در حوزه جراحی مغز و اعصاب وجود دارد ، شناختن هرگونه روش درمانی که به شما توصیه می شود ، کاملاً مهم است. در اینجا سؤالاتی وجود دارد که باید قبل از انجام هرگونه درمان پزشکی از جراح مغز و اعصاب پرسیده شود.

  • اگر این روش درمانی انجام نگیرد، چه اتفاقی می افتد؟
  • آیا گزینه کمتر تهاجمی یا غیر جراحی هم وجود دارد؟
  • خطرات مرتبط با این روش چیست؟
  • آیا قبلاً این روش را انجام داده اید؟ تجربه ی شما در این روش درمانی چقدر است؟
  • هزینه این روش درمان چقدر است و نحوه ی پرداخت چگونه است؟ آیا می توانم به تدریج آن را بپردازم؟

سعی کنید به پزشکان باتجربه و قابل اعتماد مراجعه کنید. اطمینان حاصل کنید که در مورد هرگونه نگرانی صادق باشید و از جراح مغز و اعصاب خود این سؤالات و سایر موارد ممکن را بپرسید. در سالهای اخیر پیشرفتهای زیادی در این زمینه انجام شده است که احتمال موفقیت درمان را بالا میبرد.


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
اعصابجراحجراح مغز و اعصاب

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up