خانه > سایر مقالات > 10 علت اصلی خارش سر و بهترین روش های درمان سریع (تحقیقات جدید)
علت خارش سر

10 علت اصلی خارش سر و بهترین روش های درمان سریع (تحقیقات جدید)

زمانی که پوست سرتان خارش می کند، تمرکز روی انجام کارها سخت خواهد شد. شاید فکر کنید هیچ وقت از شر این خارش خلاص نمی شوید ولی شدنی است، برای این کار باید دلیل خارش را پیدا کنید. در اینجا 10 دلیل برای خارش پوست سر آورده شده است و همچنین توصیه های متخصصین پوست در مورد رهایی از این خارش بیان شده است. خارش پوست سر در مردان و زنان علل یکسانی دارد.

دلایل رایج تر در ایران

  • آفتاب سوختگی: یکی از رایج ترین علت ها برای خارش پوست سر است. اگر در طول روز در معرض آفتاب بوده اید و کلاه بر سر نداشته اید احتمالا پوست سرتان دچار آفتاب سوختگی شده است. برای درمان یک حمام آب سرد یا استفاده از پماد هیدروکورتیزون توصیه می شود.
  • خشکی پوست سر و مو: برخی افراد در فصل هایی مثل زمستان دچار خشکی پوست سر و مو می شوند و همین باعث خارش خواهد شد. توصیه می شود از محصولات مرطوب کننده یا روغن نارگیل و بادام یا زیتون برای مرطوب کردن استفاده کنید. روش درمان در اینجا توضیح داده شده است!

اگر فکر می کنید دچار دو مشکل بالا نیستید پس به احتمال بسیار زیاد یکی از 10 علت زیر باعث بروز خارش سر در شما می شوند:

1-شوره سر

اگر پوست سرتان خشک باشد و خارش کند و همچنین پوسته های سفیدی را بر روی لباس خود ببینید، ممکن است که شوره سر داشته باشید. بهترین روش درمان شوره سر و موخوره در اینجا توضیح داده شده است!

  • چگونگی رهایی از آن: اگر شوره سر دارید می توانید از شامپو شوره سر و درمان های پوست سر کمک بگیرید. با استفاده از ویدیو کوتاهی در مورد این محصولات می توانید بهترین روش را پیدا کنید.

2- آلرژی به محصولات مراقبتی پوست

پوست خشک، خارش دار و پوسته پوسته شده به شما می گوید که باید سرتان را بهتر آبکشی کنید. باقی گذاشتن مقداری شامپو بر روی پوست سرتان، آن را تحریک می کند.

اگر پوست سرتان خارش می کند و دانه های قرمزی دارد، ممکن است دچار شرایطی شده باشید که به آن آلرژی و حساسیت پوستی گفته می شود. این موضوع در میان افرادی که موهای خشکی دارند رایج است. اغلب ذره ای درون رنگدانه مو وجود دارد که به آن پارا فنیلین دی آمین گفته می شود که بیشتر در رنگ موهای مشکی رنگ وجود دارد.

  • چگونگی رهایی از آن: برای جلوگیری از خارش، باید از تماس با موادی که به آن حساسیت دارید جلوگیری کنید. اگر زمان زیادی طول می کشد که محصول جایگزینی را پیدا کنید می توانید از متخصص پوست کمک بگیرید.

3- کهیر

برآمدگی های قرمز رنگ، خارش داری که می توانند در هر جایی از پوست از جمله پوست سر تشکیل شوند. کهیر ها به صورتی هستند که برای چند ساعتی می آیند و می روند. بعضی اوقات، از بین می روند و دوباره در می آیند. اگر کهیرها برای بیشتر از 6 هفته آمدند به آن ها کهیرهای مزمن می گویند.

4- شپش

پوست سر خارش دار می تواند یک دلیل شایع از وجود شپش باشد. اگر مشکوک هستید که شپش باعث خارش سر شما شده، از فردی بخواهید که برای مشاهده این حشرات کوچک با دقت مو و پوست سر شما را نگاه کند.

5- گال

گال به واسطه حشرات کوچکی که به آن ها هیره خارشی انسان گفته می شود به وجود می آیند. این هیره ها در زیر پوست سر شما هستند و پوست سرتان خارش دار می شود. خارش، رایج ترین نشانه وجود گال است و آنقدری شدید است که شما را در طول شب بیدار نگه می دارد.

  • چگونگی رهایی از آن: برای اطمینان از اینکه گال دارید یا خیر، باید با دکتر مراقبت اولیه صحبت کنید یا به متخصص پوست بروید. اگر گال داشته باشید، نیاز دارید که درمان شوید که تنها با نسخه پزشک درمان می شوید.

6- عفونت (کرم) قارچی پوست سر

عفونت قارچی به واسطه کرم ایجاد نمی شود، این یک عفونت ناشی از قارچ است. اگر عفونت قارچی دارید، دانه های قرمز خارش دار و قرمز رنگی را بر روی پوست سر خود دارید. این اتفاق معمولا در کودکان می افتد ولی در مواردی نادر در بزرگسالان نیز باعث خارش سر می شود.

7- پسوریازیس پوست سر

50 درصد از افرادی که به پسوریازیس مبتلا هستند در بعضی از نقاط سرشان احساس گرمای شدیدی دارند. روی پوست سرتان ممکن است تکه های قرمز رنگ و شوره مانندی مثل پوسته ببینید و همچنین پوست سرتان پوسته های سفید نقره ای رنگ را داشته باشد و همچنین خشک باشد. پسوریازیس اغلب خارش دار است و میزان این خارش از خفیف تا شدید است.

8- درماتیت آتوپیک

اگر به نوعی از اگزما با نام درماتیت آتوپیک مبتلا هستید، این اگزما بر روی پوست سرتان بیشتر است. زمانی که دچار این اگزما می شوید پوسته و دانه های قرمز رنگی را بر روی پوست سر خود دارید. بعضی از افراد باور دارند که بعضی از این پوسته ها گرما دارند و بعضی دیگر می گویند که همراه با خارش است.

  • چگونگی رهایی از آن: درمان این اگزما راحتی را با خودش به همراه دارد. از آنجایی که پوست سر شما با پوست دیگر مناطق بدنتان فرق می کند، بهترین روش این است که برای درمان به متخصص پوست مراجعه کنید. بهترین روشهای درمان اگزما در اینجا!

9- مشکل اعصاب

پوست سری که به شدت خارش می کند و بدون نشانه ای از جوش و دانه های قرمز یا واکنش های پوستی دیگر است می تواند نشانه ای از مشکل اعصاب باشد. دکترتان ممکن است بگوید که نوروپاتی دارید. این یک واژه پزشکی است که برای مشکلات مرتبط با عصب به دلیل آسیب، بیماری یا وخامت عصب به کار برده می شود. بیماری هایی که ممکن است بر روی اعصاب شما تاثیر بگذارند عبارتند از زونا و دیابت.

جای زخم، اعصابتان را دچار مشکل می کند. اگر موی سرتان را به دلیل زخم عمیق از دست داده اید ممکن است این زخم به عصبتان آسیب برساند و این آسیب باعث خارش سرتان شود.

10- سرطان پوست

اگر سرطان پوست بر روی پوست سر شما پیشرفت کند ممکن است باعث خارش شود. بهترین روش درمان سرطان پوست در اینجا گفته شده است.

  • چگونگی رهایی از آن: متخصصین پوست باید پوست سرتان را بررسی کنند. این افراد در تشخیص سرطان پوست مهارت و تجربه دارند و به شما می گویند که آیا نیاز است آزمایش سرطان پوست بدهید یا خیر و یا اینکه به شما می گویند که این خارش ممکن است بر اثر عامل دیگری باشد.

حتما بخوانید: برای درمان خارش بدن چه باید کرد؟ 8 روش ساده و جدید

متخصصین پوست در رهایی از خارش به بسیاری از افراد کمک می کنند. فقط ده موردی که ممکن است باعث ایجاد خارش شوند را خواندید، اما عوامل بیشتری وجود دارد. اگر به دنبال این هستید که بفهمید چه چیزی باعث خارش سرتان می شود، به متخصص پوست مراجعه کنید. این متخصصان می توانند تشخیص درستی را عرضه کنند و برای نیازهایتان یک برنامه ی درمانی ایجاد کنند.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست