چاقی.jpg

چاقی چیست و چه کسی چاق است؟ چند نکته مهم

چاقی را می توان به عنوان چربی (بافت چربی) اضافه تعریف کرد. امروزه، یکی از شایع ترین وضعیت های پزشکی است که محققان را برای پیدا کردن روش های درمانی برای جلوگیری از آن، آگاه ساخت. چاقی در ایالات متحده آمریکا به عنوان اولین علت مرگ و میر، ناتوانی و بیماری شناخته می شود. ثابت شده است که این بیماری از هر دو نظر سلامت و بحث مالی برای مردم و دولت پر هزینه بوده است. تخمین زده شده که چاقی سالانه برای آمریکایی ها 190 میلیارد دلار هزینه بردار است. بیشتر این پول صرف درمان و تحقیق آن می شود. افراد مبتلا به چاقی، فشار اجتماعی را به صورت بدرفتاری و تبعیض تجربه می کنند که متاسفانه به عنوان چیزی طبیعی به نظر می رسد.

محاسبه شاخص توده بدن (ارتباط بین قد و وزن)

چاقی2.jpg

شاخص توده بدن (BMI) یکی از رایج ترین روش های تعیین مقدار چربی های بیش از اندازه (بافت چربی) در بدن است. شاخص توده بدن با محاسبه قد و وزن بدون در نظر گرفتن عواملی همچون جنسیت، نژاد، سابقه خانوادگی و سن، تشخیص داده می شود. این محاسبه شامل تقسیم وزن بدن فرد با قد اوست. واحد های اندازه گیری می توانند به صورت کیلوگرم برای وزن در برابر متر برای قد، یا پوند برای وزن در مقابل اینچ مربع برای قد باشد.

چربی سلولی در غده بدون مجراست در حالی که بافت چربی عضوی از این غده است. تعدادی از فراورده های نهان در بافت چربی شامل سیتوکین ها، متابولیت ها، لیپید ها و عوامل انعقادی هستند. هنگامی که بافت چربی شامل چربی بیش از حد است، اسید های چرب که در بدن جریان دارند، افزایش می یابند که منجر به ایجاد التهاب می شود. این در نهایت باعث مقومت انسولین و عوارض شدید تر مانند دیابت نوع دوم می شود.

همچنین بخوانید: درمان چاقی کودکان دبستانی با چند روش ورزشی-رژیمی ساده +نکات مهم

از لحاظ بیولوژیکی، مصرف غذا یک فرایند پیچیده است که شامل اطلاعات ارادی یا سوخت و سازی و پاسخ های احساسی است که به مغز می گوید چه زمانی وقت خوردن یا پایان خوردن غذا است. مطالعات نشان می دهد که حضور مواد متعددی در هشدار مغز در مورد زمان تصمیم گیری برای افزایش یا کاهش مصرف غذا نقش دارد. دیگر عوامل بیولوژیکی درگیر در مصرف غذا عبارتند از طعم، بو (وابسته به حس بویایی)، دما و بافت.

آنچه مطالعات می گویند

چاقی1.jpg

مطالعات نشان می دهد که 78 میلیون آمریکایی (یک سوم جمعیت بزرگسالان آمریکا) به طور مستقیم یا غیرمستقیم تحت تاثیر چاقی هستند. این تعداد از دهه 1960 به طور پیوسته افزایش یافته و هیچ نشانه پیشرفتی به جز کاهش اندک در سال اخیر، نشان نداده است. آمار ها نشان می دهند که 69% بزرگسالان آمریکایی اضافه وزن دارند یا چاق هستند. این حقایق هشدار دهنده، تحقیقات پزشکی را به خود جذب کرده تا جایی که سعی می کنند چگونگی تغییر روند آن را پیدا کنند.

مرکز کنترل بیماری (CDC) مرگ و میر ناشی از چاقی و شرایط مرتبط پزشکی را سالانه در حدود 112000 نفر تخمین زده است. چاقی می تواند به بیش از سی عوارض شناخته شده مزمن منجر شود. برخی از این وضعیت ها عبارتند از:

 • کلسترول بالا
 • دیابت نوع دوم
 • سنگ کیسه صفرا
 • فشار خون
 • بیماری های مرتبط به کبد
 • بیماری های قلب
 • نقض در تولد و سقط جنین
 • آسم و سایر عوارض سیستم تنفسی
 • انواع مختلف سرطان و بسیاری از عوارض دیگر

چاقی با توجه به افزایش مداوم افراد مبتلا به آن، به عنوان فاجعه سلامت جهانی شناخته می شود. این موضوع در کنار سایر مشکلات بین المللی مانند فشار بالای خون، رابطه جنسی غیرایمن، آب ناپاک، استعمال مواد مخدر، ضعف در مادران و مواد مغذی قرار گرفته است.

حتما بخوانید: درمان چاقی در کودکان، راهنمای کامل نکات مهم ویژه والدین

ایجاد تغییرات در سبک زندگی به تنهایی برای کمک به فرد مبتلا به چاقی در از دست دادن وزن کافی نیست، زیرا سایر استراتژی های درمانی باید به کار گرفته شود. در برخی افراد، دارو های مربوط به چاقی باید با دیگر روش های درمانی مانند جراحی و ورزش ترکیب شوند تا آنرا موثر کنند. تاکنون هیچ دارویی برای از بین بردن چاقی به تنهایی، ثابت نشده است. برخلاف سایر بیماری های مربوطه، تنها 6 دارو برای درمان طولانی مدت چاقی تایید شده است. تحقیقات هنوز به دنبال پیدا کردن دارو های موثر تر است.

آنچه باید درباره چاقی بدانید

چاقی به دلیل عدم تعادل بین کالری مصرفی و کالری مورد استفاده پیشرفت می کند. خوردن غذاهایی با کالری بالا، نیازمند مقدار نسبی فعالیت بدنی برای ایجاد تعادل برای جایگزین کردن آن است. مصرف کالری زیاد بدون فعالیت فیزیکی برای سوختن آن، باعث عدم تعادل انرژی خواهد شد که در نهایت منجر به افزایش وزن و چاقی می شود.

طبق گفته WHO، بزرگسالانی دارای اضافه وزن هستند که شاخص توده بدن آنها 25 یا بیشتر از آن باشد و افرادی به عنوان افراد چاق شناخته می شوند که این شاخص آن ها 30 یا بیشتر از آن باشد.

محیط و جامعه فرد در تعیین تصمیمات مربوط به چاقی نقش مهمی ایفا می کند. جوامع و محیط های خاص می توانند با در نظر گرفتن تصمیمات سالم پشتیبانی در مبارزه با چاقی باشند و انتخاب سبک زندگی سالم به راحتی منجر به ایجاد زندگی سالم در فرد می شود. این بحث ممکن است با ارائه مکان های تفریحی مانند پارک ها و باشگاه ها که به انجام فعالیت های جسمانی تشویق می کند یا داشتن رژیم های سالم برای اکثر مردم مقرون به صرفه و موجود باشد. اکثر کودکان در خوردن و رژیم غذایی توسط سیاست های خانواده خود تحت تاثیر قرار می گیرند. با اینحال، آنها می توانند توسط محیط و مردم اطراف خود که اکثر وقتشان را با آنان می گذرانند، تحت تاثیر قرار بگیرند. این رابطه ممکن است در محیط های حمل و نقل، تحصیل و تفریح در میان دیگران باشد. کودکان در معرض افرادی که رژیم غذایی سالم ندارند، در آینده احتمال بیشتری برای افزایش وزن مربوط به وضعیت سلامتی دارند.

مطلب مهم: 11 تا از بهترین دمنوش ها برای درمان همزمان چاقی و دیابت (جدیدترین تحقیقات)

چاقی و اضافه وزن در مقایسه با کمبود وزن بیشتر با مرگ و میر مرتبط است. آمار نشان داده است که افراد فوت شده در کشور های با درآمد متوسط و بالا به علت چاقی و شرایط بهداشتی مربوطه بیشتر از موارد مرگ و میر ناشی از سوء تغذیه و سایر مشکلات کمبود وزن بوده است. اضافه وزن و چاقی به یکی از بزرگترین چالش های سلامتی در قرن 21 تبدیل شده است. آمار ها نشان داده است به تنهایی در سال 2013، 42 میلیون کودک در سنین پیش دبستانی دارای اضافه وزن شناسایی شده اند. متاسفانه، اکثر این کودکان دارای اضافه وزن، در بزرگسالی دچار چاقی می شوند. این باعث می شود، آن ها در سنین نسبتا جوان تر بیشتر در معرض عوارض سلامتی مانند بیماری های قلبی-عروقی و دیابت قرار بگیرند.

رژیم غذایی سالم می تواند باعث جلوگیری از چاقی شود. حفظ یک رژیم غذایی سالم می تواند به شما در حفظ سلامت و ایمنی در برابر چاقی و بیماری های همراه آن کمک کند. در اینجا چند ویژگی از رژیم غذایی سالم آورده شده است:

 • سبزیجات بسیار، میوه ها، حبوبات، دانه های خوراکی و آجیل
 • حداقل نمک و شکر مصرفی
 • حداقل چربی مصرفی در بین دیگران

تمرینات و فعالیت های جسمانی روش خوبی برای جلوگیری از چاقی است. افرادی که مشغول به انجام فعالیت های منظم یا فیزیکی باشند، احتمال چاق شدن خود یا عوارض مربوط به آنرا کاهش می دهند. حداقل سی دقیقه فعالیت فیزیکی شدید در اکثر روز ها برای کاهش احتمال چاقی، دیابت، سرطان روده و سینه در میان بسیاری از بیماری ها کافی است.

همچنین بخوانید: 8 تا از بهترین قرصهای لاغری از طریق کاهش اشتها بدون عوارض (تحقیقات جدید)

چاقی به علت تغییر سبک زندگی در میان دیگر دلایل، به عنوان بیماری همه گیر و فاجعه انگیز ثابت شده است. همانند تمام بیماری ها، از آنجایی که درمان چاقی در بسیاری از روش ها پرهزینه بوده، پیشگیری بهتر از درمان آن است. تعدیل اقدامات پیشگیرانه مانند عادت های غذایی سالم و تمرینات منظم نه تنها زندگی را نجات می دهد، بلکه پول و زمان را نیز ذخیره می کند. اینکار قطعا به محدود کردن تعداد موارد چاقی ثبت شده در هر سال کمک می کند.

کلیپ زیر راجب اینکه چاقی چیست؟

دانلود ویدیو


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
درمان چاقیکاهش اشتها

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up