قرص کاهش اشتها

8 تا از بهترین قرصهای لاغری از طریق کاهش اشتها بدون عوارض

folderچاقی و لاغری
commentsبدون دیدگاه

مکملهای بسیار زیادی در بازار وجود دارند که ادعای کاهش سریع وزن را دارند. سرکوب کننده های اشتها نوعی مکمل هستند که موجب کاهش اشتها و درنتیجه کم شدن خوراک و وزن میشوند.

درحالیکه بسیاری از این مکملها نیاز به نسخه ی پزشک دارند، بسیاری از آنها بصورت غیرتجویزی هم دردسترس هستند. ما در این مطلب 8 نمونه از بهترین مکملهای غیرتجویزی را بهمراه اثربخشی و عوارض جانبی برایتان آورده ایم. بعضی از این قرص ها در داروخانه ها یا فروشگاههای لوازم بهداشتی موجود هستند یا می توانید سفارش دهید.

دو قرص محبوب برای لاغری در ایران

سایر قرص های ذکر شده هم به صورت اینترنتی در دسترس می باشند:

1- قرص گارسینیا کامبوجیا

قرصهای رژیمی گارسینیا کامبوجیا یکی از محبوبترین مکملهای کاهش وزن میباشد. این مکملها از عصاره ی گرفته شده ی پوست این میوه بدست می آید و موجب لاغری و کاهش اشتها میشوند.

نحوه عملکرد: پوست میوه حاوی اسیدهیدروکسی تریک است که موجب کاهش اشتها و افزایش سطح سروتونین در مغز و بنابراین افزایش متابولیسم کربوهیدراتها میشود.

اثربخشی: یک مطالعه ی مروری انجام شده از 12 بررسی دریافت که شرکت کنندگانی که گارسینا کامبوجیای حاوی 1000تا2800 میلی گرم اسیدهیدروکسی تریک را بمدت 2تا12 روز مصرف کردند، حدود 0.88 کلیوگرم بیشتر از افرادیکه دارونما مصرف کرده بودند، کاهش وزن داشتند.

عوارض جانبی: اگرچه بطور کلی بیخطر است اما مصرف این میوه در برخی افراد موجب سردرد، اسهال، تهوع، تحریک پذیری و حتی درموارد شدیدتر نارسایی کبد میشود.

2- قرص گلوکومانان (Glucomannan)

گلوکومانان نوعی فیبر است که از ریشه گیاه Konjac ساخته می‌شود. گلوکومانان جاذب آب است و با جذب آب در شکم حالت ژله به خود می‌گیرد. بنابراین با مصرف آن احساس سیری زیادی به شما دست خواهد داد و درنتیجه کالری کمتری دریافت خواهید کرد.

نحوه عملکرد: گلوکومانان با کاهش اشتها، آرام کردن هضم غذا، جلوگیری از جذب چربی و احساس سیری موجب کاهش وزن و اشتها میشود.

اثربخشی: یک مطالعه ی مروری از 6بررسی نشان داد که مصرف روزانه 1.24-3.99 گلوکومانان در طول 12 هفته موجب کاهش وزن به میزان 3 کیلوگرم میشود.

عوارض جانبی: گلوکومانان موجب عوارض جانبی مانند یبوست، اسهال، استفراغ و ناراحتی های معده میشود.

حتما بخوانید: 14 تا از بهترین ورزشها و حرکات ورزشی برای لاغری سریع خانمها (پروفسور میراندا)

3- اسید لینولئیک مزدوج (ClA)

اسید لینولئیک مزدوج یک چربی ترانس سالم است و به صورت طبیعی در محصولات حیوانی چرب مانند محصولات لبنی و گوشت گاو یافت می‌شود. این ماده درفرم مکمل کاهش وزن هم به فروش میرسد. یکی از بهترین قرص هایی ست که می توان تهیه کرد.

نحوه عملکرد: CLA روی ژنها و هورمونهای تنظیم کننده ی اشتها اثر میگذارد. این ماده باعث کاهش اشتها و افزایش سوخت و ساز و تحریک چربی سوزی می‌شود.

اثربخشی: اگرچه CLA برروی حیوانات اثرات کاهش وزن و اشتها نشان داد اما این اثرات را برروی انسان نشان نداده است.

یک مطالعه ی 12 هفته ای برروی 62 نفر انجام شد و به شرکت کنندگان روزانه 3.9گرم CLA داده شد، نتایج این مطالعه نشان داد که این ماده تاثیری برکاهش وزن، اشتها و تعدادکالریهای سوزانده شده ندارد.

اگرچه تاثیر این مکمل بر چربی سوزی در بعضی مطالعات نشان داده شده است ولی اثر آن برکاهش وزن بسیار کم است. برای مثال در یک مطالعه نشان داده شد که مصرف CLA باعث کاهش وزن به اندازه ۰٫7 کیلوگرم به مدت ۶ ماه خواهد شد.

عوارض جانبی: مصرف CLA موجب عوارض جانبی ناخواسته ای همچون اسهال و گازمعده میشود. مصرف این مکمل در دراز مدت عوارض جانبی خطرناکی مانند آسیب به کبد و افزایش التهاب را در پی خواهد داشت.

4- قرص پرتقال تلخ (سینفرین)

پرتقال تلخ نوعی پرتقال است که برای کاهش اشتها موثر میباشد. این میوه شامل ترکیب سینفرین می‌باشد. سینفرین از لحاظ ساختاری مشابه با ماده‌ای به نام افدرین است که در فرمولاسیون‌های مختلف برای تولید قرص‌های کاهش وزن مورد استفاده قرار می‌گیرد. افدرین به عنوان یک عنصر کاهش وزن توسط سازمان غذا ودارو (FDA) در سال 2014 به دلیل عوارض جانبی جدی ممنوع شده است.

نحوه عملکرد: اعتقاد بر این است که پرتقال تلخ با افزایش متابولیسم، موجب چربی سوزی در زمان استراحت و بنابراین کاهش وزن میشود.

اثربخشی: اگرچه تحقیقات زیادی برروی عملکرد سینفرین بر چربی سوزی انجام میشود اما اثر آن برکاهش وزن مشخص نیست. بدلیل اینکه پرتقال تلخ در مکملهای کاهش وزن همیشه با مواد دیگری مانند کافئین همراه است.

عوارض جانبی: عوارض مشاهده شده ی سینفرین شامل تپش قلب، افزایش فشارخون و اضطراب است. اما اینکه سینفرین به تنهایی یا در ترکیب با مواد دیگر موجب این عوارض میشود هنوز مشخص نیست.

حتما بخوانید: بهترین طریقه مصرف رازیانه و زمان صحیح استفاده از آن برای لاغری

5- قرص عصاره دانه‌های قهوه سبز

دانه های قهوه سبز همان دانه‌های قهوه معمولی هستند با این تفاوت که بو داده نیستند.

نحوه عملکرد: دانه‌های قهوه سبز حاوی اسید کلروژنیک است که به کاهش وزن کمک می‌کنند، عصاره ی آن حاوی کافئین است که به کاهش اشتها کمک میکند.

اثربخشی: آنالیز 3 مطالعه نشان داد که شرکت کنندگان چاقی که روزانه 180-200 میلی گرم از این عصاره مصرف میکردند، در طول 12 هفته حدود 2.47کیلوگرم نسبت به آنهایی که دارونما مصرف کرده بودند، کاهش وزن بیشتری داشتند.

عوارض جانبی: اگرچه این عوارض نادر است اما عصاره ی دانه ی قهوه ی سبز موجب سردرد و تپش قلب در بعضی افراد میشود.

6-قرص های هودیا گوردونی

هودیا گورودونی نوعی گیاه آبدار است که بطورسنتی در بومیان جنوب آفریقا بعنوان کاهش دهنده ی اشتها استفاده میشود. مکملهای این گیاه موجود است و ادعا میشود که میتوانند موجب کاهش وزن و سرکوب اشتها شوند.

نحوه عملکرد: مکانیسم عمل هودیا گورودونی در کاهش وزن هنوز مشخص نیست اما دانشمندان اثرات این گیاه را با ترکیبی بنام P57 مرتبط میدانند که بر سیستم عصبی مرکزی اثر میکند و موجب کاهش اشتها میشود.

اثربخشی: مطالعات انسانی کمی درمورد اثر این گیاه بر لاغری و کاهش اشتها در انسان انجام شده است.

عوارض جانبی: این گیاه موجب سردرد، تهوع، افزایش ضربان قلب، افزایش فشارخون و مشکل در عملکرد کبد میشود.

حتما بخوانید: موثرترین رژیم لاغری سریع یک ماهه برای افراد بزرگسال (تحقیقات جدید)

7- قرص گوارانا

حدود 100سال است که از گیاه گوارانا برای اهداف مختلف ازجمله کاهش اشتها استفاده میشود.

نحوه عملکرد: گوارانا نسبت به هرگیاه دیگری در جهان، کافئین بیشتری دارد. کافئین موجب تحریک سیستم عصبی و کاهش اشتها و تقویت متابولیسم میشود.

اثربخشی: در مورد اثربخشی این گیاه برای لاغری اطلاعات کمی در دست است.

عوارض جانبی: بدلیل اینکه این گیاه حاوی کافئین بالا است موجب بیخوابی، سردرد، اضطراب، افزایش ریتم قلب و عصبانیت بخصوص در مقادیر بالا میشود.

8-عصاره زعفران

نحوه عملکرد: زعفران حاوی ترکیباتی است که موجب احساس سیری و بهبود خلق و خو میشود.

اثربخشی: یک مطالعه برروی 60زن چاق نشان داد که مصرف روزانه 176میلی گرم عصاره ی زعفران در روز موجب کاهش مصرف میان وعده ها و چربی سوزی نسبت به آنهایی شد که دارونما مصرف کرده بودند.

عوارض جانبی: زعفران عوارض جانبی خاصی ندارد اما در بعضی افراد موجب سرگیجه، خستگی، خشکی دهان، اضطراب، تهوع و سردرد میشود.

توصیه ای از سالم زیبا

تعداد کمی از مکملهای لیست شده در بالا نشان دهنده ی شواهد کافی برای کاهش وزن و اشتها هستند.

اگرچه برخی از این مکملها مانند فیبرآکاسیا، صمغ گوار و کرومیوم پیکولینات، بطور قابل توجهی موجب کاهش اشتها میشوند ولی عوارض جانبی دیگری مانند سردرد، اسهال و ناراحتی معده بهمراه دارند.

حتما بخوانید: 18 تا از بهترین روش های لاغری سریع شکم و پهلو با کمک طب سنتی

راههای دیگری هم برای کاهش اشتها و لاغری وجود دارد. عدم مصرف غذاهای پردازش شده، کاهش کالری دریافتی و افزایش سطح فعالیت بدن راههای دیگر و بهتری برای لاغری هستند.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست