کاهش اشتها و لاغری

10 تا از بهترین روشهای گیاهی برای قطع اشتها و لاغر کنندگی سریع

مهارکننده ی اشتها، میتواند یک غذا، مکمل یا دیگر روشی باشد که احساس گرسنگی در فرد را از بین ببرد. برخی روشها نسبت به دیگری اثر بیشتری دارند. در این مطلب ده تا از بهترین روش های گیاهی قطع اشتها و لاغر کنندگی سریع را طبق جدیدترین تحقیقات پزشکی دنیا به شما معرفی می کنیم.

سازندگان قرصهای کاهش دهنده ی اشتها ادعا میکنند که قرصهای آنها میتوانند اشتها را ازبین ببرند و موجب کاهش وزن شود. با این حال اثربخشی این قرصها شناخته شده نیست و برطبق موسسه ی ملی بهداشت آمریکا این قرصها اثرات جانبی خطرناکی دارند. درعوض افرادیکه از روشهای طبیعی برای کاهش اشتها استفاده میکنند در واقع از یک روش بیخطر و کارامد استفاده کرده اند.

حتما بخوانید: 8 تا از بهترین قرصهای لاغری از طریق کاهش اشتها بدون عوارض

مهارکننده های طبیعی اشتها

میتوانید از 10 روشی که در زیر برایتان آورده ایم استفاده کنید تا اشتهایتان از بین برود و از پرخوری اجتناب کنید:

1-پروتئین و چربی های سالم بیشتری بخورید

word image 338

همه ی غذاها باهم برابر نیستند. کربوهیدراتها، پروتئینها و چربی های خاص برای ایجاد احساس سیری و سیر ماندن در مدت زمان بیشتر موثرتر هستند. یک فرد میتواند پروتئینها و چربی های سالم را جایگزین برخی کربوهیدراتها کند تا بتواند اشتهایش را کنترل کند. دستورالعمل آمریکایی برای بهرمندی از موادغذایی با پروتئین بالا بصورت زیر توصیه میکند:

این دستورالعمل همچنین توصیه میکند که افراد چربی های سالم شان را از منابع طبیعی مثل آجیل و دانه ها یا روغن زیتون دریافت کنند.

2-قبل از هر غذایی آب بنوشید

word image 339

نوشیدن یک لیوان پرازآب بلافاصله قبل از غذا خوردن میتواند احساس سیری در فرد ایجاد کند و احساس گرسنگی بعد از غذا راهم کاهش دهد. یک مطالعه ی دیگر که اشتها را در 50 زن چاق بررسی کرد نشان داد که نوشیدن 1.5 لیتر آب هرروز بمدت 8 هفته موجب کاهش اشتها و وزن میشود و همچنین موجب ازبین رفتن بیشتر چربی های بدن میشود. پیش غذای سوپ هم میتواند موجب کاهش اشتها شود. مطالعه ای در سال 2007 نشان داد که افرادیکه از پیش غذای مایع استفاده میکنند، سریعتر احساس سیری میکنند.

3-غذاهای حاوی فیبر بیشتری بخورید

word image 340

فیبر مانند دیگر غذاها در بدن شکسته نمیشود بلکه مدت زمان بیشتری در بدن باقی میماند. این آرامتر هضم میشود و افراد را در طول روز سیر نگه میدارد. تحقیقات نشان میدهد که فیبر میتواند یک سرکوب کننده ی طبیعی اشتها باشد. رژیم غذایی با فیبر زیاد هم با کاهش میزان چاقی در ارتباط است. تحقیقات بیشتری برای شناسایی منابع موثر فیبر برای سرکوب اشتها مورد نیاز است. 17 میوه حاوی بیشترین فیبر را در اینجا بخوانید! موادغذایی سالم غنی از فیبر عبارتند از:

  • غلات کامل
  • لوبیا
  • سیب و آووکادو
  • بادام
  • سبزیجات

از دست ندهید: آیا زیره برای لاغری شکم هیچ تاثیری دارد؟ حتما این مطلب را بخوانید

4-قبل از غذا ورزش کنید

word image 341

ورزش یکی دیگر از روشهای سالم و موثر برای سرکوب اشتها است. یک مرور از 20 مطالعه ی مختلف نشان داد که هورمونهای اشتها بلافاصله بعد از ورزش بخصوص تمرینات شدید سرکوب میشوند. آنها دریافتند که ورزش موجب سطح پایینتر هومون گرلین که موجب گرسنگی میشود و همچنین سطوح بالاتر هورمونهای سیری مانند PPY و GLP-1 میشود. در این مطلب بهترین ورزش مناسب هر فرد را معرفی کردیم!

5-چای ماته بنوشید (یا چای سبز)

word image 342

چای ماته از خشک کردن و دم کردن برگهای درخت ماته بدست می آید. این چای همراه با ورزشهای شدید میتواند اشتها را کم کند و موجب بهبود خلق و خو شود. می توان گفت که چای سبز هم اثراتی مشابه با چای ماته دارد. درباره چای سبز بیشتر بخوانید!

6-شکلات تلخ بخورید

word image 343

نشان داده شده است که شکلات تلخ درمقایسه با شکلات شیری بیشتر موجب سرکوب اشتها میشود. یک مطالعه نشان داد افرادیکه در میان وعده بجای شکلات شیری شکلات تلخ میخورند، کمتر غذا میخورند.

7-کمی زنجبیل بخورید

word image 344

در یک مطالعه نشان داده شد که خوردن کمی پودر زنجبیل به دلیل اثری که روی سیستم گوارش میگذارد موجب کاهش اشتها و احساس سیری میشود. این یک مطالعه ی کوچک بود و برای تایید این اثر تحقیقات بیشتری مورد نیاز است. یک ترکیب عالی زنجبیل برای لاغری را در اینجا معرفی کردیم!

8-غذاهای پرحجم با کالری کم بخورید

word image 345

رژیم غذایی به معنی گرسنگی نیست. برخی غذاها موادمغذی و انرژی بیشتری اما کالری کمتری دارند. اینها شامل سبزیجات، میوه ها، لوبیا و دانه های کامل هستند. خوردن مقدار زیادی از این غذاها از بزرگ شدن معده جلوگیری میکند و همچنین موجب میشود که فرد کالری بیشتری بسوزاند.

9-استرس کمتری داشته باشید

word image 346

خوردن بدلیل استرس، عصبانیت یا ناراحتی از گرسنگی فیزیکی متفاوت است. تحقیقات ارتباطی میان استرس و میل به غذا و پرخوری یافته است. خواب منظم، ارتباطات اجتماعی و زمان استراحت میتواند به مقابله با استرس کمک کند. بهترین داروهای گیاهی برای آرامش و دوری از استرس را در اینجا بخوانید!

10-مواظب غذا خوردنتان باشید!

word image 347

مغز مهمترین عامل در تعیین میزان و زمان غذاخوردن است. اگر فرد بجای تلوزیون تماشا کردن به غذایی که میخورد توجه کند، ممکن است غذای کمتری بخورد. تحقیقات منتشر شده در مجله ی Appetite نشان داد که غذا خوردن در تاریکی موجب میشود که افراد 36 درصد بیشتر غذا بخورند. توجه کردن به غذا درطول وعده ی غذایی از پرخوری فرد جلوگیری میکند. موسسه ی ملی بهداشت توصیه میکند از تکنیکهای مبتنی بر ذهن و بدن مانند مدیتیشن و یوگا برای کاهش اشتها استفاده کنید.

چه غذاهایی موجب قطع اشتها میشوند؟

  • عسل: استفاده از عسل بجای شکر میتواند موجب سرکوب اشتها شود. عسل میتواند میزان هورمون گرلین را کاهش دهد و برای مدت بیشتری فرد را سیر نگه دارد.
  • غذاهای سرشار از پروتئین و چربی های سالم: اینها شامل گوشت بدون چربی، آووکادو، لوبیا، آجیل و پنیر هستند.
  • غذاهای غنی از فیبر: غذاهای پرفیبر موجب سیر نگه داشتن فرد در مدت زمان طولانی میشود. از جمله ی این غذاها میتوان به دانه های کامل، لوبیا، میوه ها و سبزیجات اشاره کرد. طبق مطالعه ای که در سال 2017 انجام شد نشان داده شد که لوبیا، عدس و نخودسبز میتوانند موجب احساس و بیشتر شدن مدت زمان سیری شوند.
  • تخم مرغ: تخم مرغ حاوی مقادیر بالایی پروتئین و چربی است و موجب احساس سیری و کاهش گرسنگی درطول روز میشود.
  • فلفل کاین: این ادویه ممکن است که موجب کاهش اشتها در افرادی که غذاهای تند نمیخورند شود.

حتما بخوانید: بهترین و جدیدترین روش لاغر شدن با تخم گشنیز

حرف آخر

خوردن غذاهای مناسب به مقدار کافی درطول روز میتواند گرسنگی و میل به غذا را در طول روز کاهش دهد. افراد میتوانند با مصرف پروتئین، چربی های سالم و فیبر به رژیم غذاییشان، اشتهایشان را سرکوب کنند. استفاده از سبزیجات و دیگر غذاهای گفته شده در بالا میتواند شخص را در مدت زمان بیشتری سیر نگه دارد. همچنین میتوانید از ادویه جات مختلف مانند زنجبیل و فلفل کاین استفاده کنید و قبل از غذا آب بنوشید.


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
کاهش اشتهانحوه لاغر شدن

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up