بیبی چک

استفاده از بیبی چک چه زمانی مناسب است؟ (برای دقت بیش تر)

برای بسیاری از خانم ها، تصمیم گیری در مورد زمان انجام آزمایش بارداری می تواند با اضطراب همراه باشد. بعضی اوقات استرس به این دلیل است که آن ها می خواهند باردار شوند. گاهی اوقات به این دلیل است که آن ها نمی خواهند باردار باشند.

در هر صورت، مهم است که آزمایش را در زمان مناسب انجام دهید تا شانس خود را برای گرفتن یک نتیجه دقیق به حداکثر برسانید. در این مقاله بهترین زمان برای انجام آزمایش بارداری را بیان می کنیم.

مرور اجمالی

شمایی که نگران باردار بودن هستید (اما نمی خواهید! باشید) ممکن است تصمیم به انجام یک آزمایش بگیرید زیرا پریودتان عقب افتاده است، یا احتمالا فکر می کنید که علائم بارداری دارید. یا شاید نگران این هستید که روش انتخابی شما برای جلوگیری از بارداری شکست خورده باشد (یا فراموش کرده اید که از روش پیشگیری از بارداری استفاده کنید).

اگر بخواهید منتظر باردار شدن بمانید، ممکن است کل دو هفته را منتظر بمانید و درباره این که چه موقع “آزمایش بدهید” بحث کنید. آیا باید منتظر بمانید تا پریود شما به تاخیر بیفتد؟ بهترین زمان کدام روز است؟

استفاده از یک آزمایش زود هنگام روش خوبی برای پایان انتظار جهت گرفتن نتیجه منفی یا مثبت است. اما متاسفانه آزمایش زود هنگام ممکن است نتیجه منفی ارائه بدهد، حتی اگر باردار باشید.

چگونه می توانید صبر کنید و چه زمانی برای آزمایش مناسب است؟ آیا زمان انجام آزمایش بارداری واقعا مهم است؟

بهترین زمان در سیکل قاعدگی شما

بهترین زمان برای انجام آزمایش بارداری بعد از تاخیر پریود است. این کار به شما کمک می کند تا با جواب منفی کاذب یا مثبت کاذب مواجه نشوید. اگر تا کنون تقویم باروری نداشته اید، زمان انجام آزمایش بارداری دلیل خوبی برای شروع استفاده از تقویم بارداری است.

اگر سیکل های شما نامنظم است یا آن ها را ترسیم نکرده اید، تا زمانی که طولانی ترین چرخه قاعدگی را پشت سر نگذاشته اید، آزمایش ندهید. به عنوان مثال، اگر چرخه شما از 30 تا 36 روز متغیر باشد، بهترین زمان برای آزمایش دادن روز 37 یا دیرتر خواهد بود.

نکته دیگری که باید در نظر بگیرید این است که آیا سیکل شما عقب افتاده است یا خیر. طبق اعلام FDA، از هر 100 زن، بین 10 تا 20 نفر نتیجه آزمایش بارداریشان در روزی که فکر می کنند درست بعد از تاخیر پریودشان است، مثبت نمی شود، حتی اگر باردار باشند.

حتی آزمایشات مشخص شده برای تشخیص حاملگی زودرس نمی توانند بارداری را دقیقا قبل از تاخیر پریود تشخیص دهند.

بهترین زمان روز

زمان انجام آزمایش بارداری در طول روز تا حدی اهمیت دارد. اگر صبح آزمایش دهید، به احتمال زیاد نتیجه دقیق تری می گیرید. این امر به ویژه در صورتی که سیکل شما دچار تاخیر نشده است، یا اگر سیکل شما فقط دو روز به تاخیر افتاده است، حائز اهمیت است.

آزمایش تشخیص بارداری در خانه با بررسی هورمون گنادوتروپین کوریونی انسانی (hCG) در ادرار انجام می شود. در صورتی که در طول شب برای ادرار کردن بیدار شوید و (یا در طول شب آب ننوشید)، ادرار شما در ابتدای صبح غلیظ می شود و این بدان معناست که میزان hCG کمی بیش تر می شود و در صورت باردار بودن، احتمالا نتیجه مثبت می گیرید.

با این وجود هنوز هم می توانید آزمایش بارداری را در وسط روز یا حتی شب انجام دهید. اما به احتمال زیاد جواب آن منفی کاذب خواهد بود، به ویژه اگر سیکل شما چندان به تاخیر نیفتاده باشد، یا اگر آب زیادی مصرف کرده اید و ادرار شما رقیق شده است.

زمانی که “احساس” می کنید باردار هستید

ممکن است تصمیم بگیرید که آزمایش بارداری انجام دهید زیرا علائم بارداری زودرس دارید، از جمله:

 • حساسیت سینه ها
 • گرفتگی خفیف (گاهی اوقات به آن “گرفتگی لانه گزینی” گفته می شود)
 • لکه بینی بسیار خفیف (که گاهی اوقات به عنوان “لکه بینی لانه گزینی” مطرح می شود)
 • خستگی
 • حساسیت به بوها
 • حالت تهوع صبحگاهی

بسته به این که تست مثبت بارداری می ‌تواند خوب یا بد باشد، نشانه‌ هایی مانند این می ‌تواند شما را با ترس و یا هیجان رو به رو کند! منتها علائم بارداری به این معنی نیست که شما باردار هستید. در واقع، شما می توانید “احساس حاملگی” کنید و باردار نباشید، یا “هیچ حسی نداشته باشید” اما باردار باشید.

همان هورمون هایی که باعث ایجاد “علائم” در بارداری می شوند هر ماه بین تخمک گذاری و پریود شما وجود دارند.

بسیاری از علائم بارداری می تواند ناشی از موارد دیگری مانند سرماخوردگی، آنفلوآنزا یا حتی چند شب خواب ناکافی باشد.

آزمایشات بارداری چگونه عمل می کنند

دانستن نحوه عملکرد این آزمایشات می تواند به شما در درک زمان استفاده از آن ها کمک کند.

همان طور که گفته شد، آزمایش هورمون حاملگی، گنادوتروپین کوریونی انسان (hCG) را در ادرار تشخیص می دهد. برخی از آزمایش ها نیز نوعی از این هورمون را شناسایی می کنند، که به hCG هایپرگلیکوزیله (H-hCG) معروف است. hCG معمولی فقط بعد از لانه گزینی جنین در داخل آندومتر تولید می شود. H-hCG زودتر آزاد می شود، مدتی پس از لقاح.

آزمایش بارداری در خانه نمی تواند مقدار دقیق هورمون بارداری را در ادرار شما اندازه گیری کند. تنها کاری که می تواند انجام دهد تشخیص این است که حداقل مقدار وجود دارد یا خیر.

نتیجه آزمایش بارداری منفی بدان معنی نیست که ادرار شما حاوی hCG نیست. در واقع بدان معناست که حاوی مقادیر کافی برای ایجاد نتیجه مثبت نیست.

سطح H-hCG یک زن به طور معمول از hCG بالاتر است. اگر آزمایش بارداری H-hCG را تشخیص دهد، به احتمال زیاد زودتر نتیجه مثبت می گیرید. اگر تست بارداری نسبت به H-hCG حساس نباشد و فقط hCG منظم را تشخیص دهد، نتیجه مثبت اولیه احتمال کم تری دارد. بیش تر تست های بارداری در بازار در تشخیص H-hCG بسیار عالی عمل نمی کنند.

تست های بارداری زود هنگام

تست های بارداری “زود هنگام” نتایج 3 یا 4 روز قبل از تاخیر در سیکل پریود را نشان می دهند. این آزمایشات یک مرحله لوتئال 14 روزه را فرض می کنند، یعنی زمان بین تخمک گذاری و زمان پریود شدن. مشکل این است که ممکن است شما یک مرحله لوتئال کوتاه تر یا طولانی تر داشته باشید.

اگر مرحله لوتئال شما معمولا 12 روزه باشد، 4 روز قبل از تاخیر پریود شما، نه روز پس از تخمک گذاری است. این روش برای آزمایش خیلی زود است. بنابراین برای شما، تست 4 روز قبل از تاخیر در سیکل پریود بی معنی است.

اگر 15 روز فاز لوتئال داشته باشید، 4 روز قبل از تاخیر در سیکل پریود، 12 روز پس از تخمک گذاری است. هنوز ممکن است هورمون کافی نداشته باشید. با این حال، شانس بهتری نسبت به کسی دارید که مرحله لوتئال کوتاه تری دارد.

اگر تحت درمان باروری قرار گرفته اید و یک محرک hCG مانند Ovidrel ایجاد کرده اید، پس نباید تست بارداری زود هنگان انجام دهید. آزمایش اولیه ممکن است بقایای داروی باروری را کشف کند.

دقت آزمایش

اگر دستورالعمل ها را با دقت بخوانید، اکثر تست ها وعده 99 درصد دقت در روز تاخیر در پریود را بیان می کنند – اما نه برای نتایج اولیه. مثلا اگر انتظار دارید در روز چهارشنبه پریود شوید، پنج شنبه می تواند روز از دست رفته شما یا روز تاخیر در پریود باشد.

با کمال تعجب، ممکن است وعده های با دقت 99 درصد، صحیح نباشند. در مطالعات تحقیقاتی که در آن ها مقدار hCG که تست ها ادعا می کردند و مقدار واقعی آن را بررسی کردند، تشخیص داده شد که تست ها فقط 46 تا 89 درصد دقیق بوده اند. در یک مطالعه مشخص شد، تست های بارداری در روز 28 سیکل قاعدگی، فقط 80 درصد نتیجه مثبت نشان می دهند.

اثر بخشی آزمایش زودهنگام

آیا قبل از پریود شدن، وسوسه می شوید که امتحان کنید؟ جوانب مثبت و منفی قبل و بعد آن را در نظر بگیرید.

جوانب مثبت

 • شانس به دست آوردن نتیجه مثبت بسیار کم است.
 • اگر نتیجه مثبت باشد، مقداری از استرس را در طول دو هفته انتظار کاهش می دهد.

جوانب منفی

 • در صورت حاملگی، به احتمال زیاد نتیجه منفی کاذب است.
 • احساس ناامیدی از نتیجه منفی
 • در صورت عدم تشخیص تست زود هنگام، ممکن است تشخیص سقط جنین زودرس را از دست داده باشید.
 • هزینه ها
 • دقیق نبودن تست در صورت استفاده از تحریک کننده hCG مانند Ovidrel

بهترین تست اولیه

فرض می کنیم که شما می خواهید علی رغم مشکلات جانبی احتمالی، یک تست زود هنگام بگیرید. از کدام تست باید استفاده کنید؟

طبق تحقیقات انجام شده، بهترین تست بارداری زود هنگام در بازار، First Response Early Result است که گاهی اوقات در انجمن های باروری به صورت مختصر، FRER نامیده می شود. این تست دستی آن ها است.

تست دیجیتالی، First Response Gold Digital Pregnancy Test، است که قبلا با دقت کم تر گزارش شده است. با این حال، براساس مقایسه FDA در سال 2013 بین این دو تست، نتایج دقت آن ها مشابه نشان داده شد.

این تست بارداری از مجوز FDA برخوردار است و می گوید 6 روز قبل از تاخیر در سیکل پریود می تواند هورمون های بارداری را تشخیص دهد. این یعنی 5 روز طول می‌کشد تا سیکل شما به پایان برسد.

این تست اولیه چقدر دقیق است؟ در این جا نتایج حاصل از یک مطالعه آمده است:

 • یک روز از سیکل مورد انتظار شما گذشته است: 100 درصد بارداری ها را تشخیص داد.
 • در روز مورد انتظار برای پریود شدن: 96 درصد از بارداری ها شناسایی شدند.
 • 1 روز قبل از سیکل مورد انتظار شما: 93 درصد از بارداری ها شناسایی شدند.
 • 2 روز قبل از سیکل مورد انتظار شما: 81 درصد از بارداری ها شناسایی شدند.
 • 3 روز قبل از سیکل مورد انتظار شما: 68 درصد از بارداری ها شناسایی شدند.
 • 4 روز قبل از سیکل مورد انتظار شما: 42 درصد از بارداری ها شناسایی شدند.
 • 5 روز قبل از سیکل مورد انتظار شما: 33 درصد از بارداری ها شناسایی شدند.
 • 6 روز قبل از سیکل مورد انتظار شما: 25 درصد از بارداری ها شناسایی شدند.

این آمار با مارک های دیگر چگونه مقایسه می شود؟ مطابق همین مطالعه، تست های دستی E.P.T تنها 53 درصد از بارداری ها را در روز مورد انتظار یک خانم برای پریود شدن تشخیص دادند. نتایج تست زود هنگام در 3 روز قبل از سیکل مورد انتظار یک زن، دقیق تر از تست E.P.T در روز مورد انتظار برای پریود شدن بود.

چه زمانی باید آزمایش خون انجام شود

ممکن است در این فکر باشید که آیا باید آزمایش خون نیز انجام دهید تا بررسی کنید که باردار هستید یا نه. اگر نتیجه مثبت یا منفی به دست آورید، باید این مورد را در نظر بگیرید. پزشک ممکن است آزمایش خون را توصیه کند، یا ممکن است شما خودتان به فکر انجام آن باشید. در حال حاضر بسیاری از آزمایشگاه ها به مردم اجازه می دهند بدون تجویز پزشک، این آزمایش را انجام دهند.

قبل از انجام این کار، مواردی وجود دارد که باید بدانید. اول از همه این که، دو نوع آزمایش خون برای بارداری وجود دارد: کیفی و کمی.

 • آزمایش های کیفی میزان حداقل هورمون بارداری در خون را اندازه گیری می کنند. (کلمه مهم در این جا کیفیت است) آن ها خیلی شکیل در مورد باردار بودن، پاسخ مثبت یا منفی می دهند. یا به صورت دقیق تر این که، آیا هورمون بارداری کافی برای به دست آوردن نتیجه مثبت را دارید یا خیر.
 • آزمایش کمی بارداری، میزان هورمون بارداری را در خون شما اندازه گیری می کند. (در این جا کلمه مهم کمیت است) که گاهی اوقات تست بتا hCG نامیده می شود. این تست معمولا برای مشاهده روند پیشرفت بارداری انجام می شود. به عنوان مثال پزشک شما ممکن است روز دوشنبه آزمایش بتا hCG سفارش دهد و سپس بگوید آزمایش دیگری را در روز چهارشنبه یا پنجشنبه انجام دهید. هدف این است که ببینید آیا سطح hCG همان طور که انتظار می رود افزایش می یابد یا نه. این روش اگر شما دچار مشکل شوید یا سابقه سقط جنین زود هنگام داشته باشید، مهم است.

جدول زمانی نتایج آزمایش خون

آزمایش خون لزوما نتیجه مثبتی را به شما نشان نمی دهد. ممکن است فکر کنید انجام آزمایش خون به شما سریع تر پاسخ می دهد که شما باردار هستید یا نه، اما این مورد همیشه درست نیست.

در واقع برخی از آزمایش های کیفی خون وجود دارد که نیاز به سطح بالاتری از hCG برای نشان دادن نتیجه مثبت نسبت به برخی از آزمایشات “اولیه و زود هنگام” در خانه دارند. این امر به آزمایشگاه بستگی دارد. به عبارت دیگر شما می توانید از نظر تئوری تست خانگی را انجام دهید، نتیجه مثبت بگیرید و در همان روز آزمایش خون انجام دهید و آزمایش خون ممکن است “منفی” باشد. با این حال ممکن است واقعا باردار باشید.

چه موقع آزمایش خون استفاده می شود

اگر پریود شما چند روز به تاخیر افتاده باشد و هنوز تست های بارداری در منزل منفی است، ممکن است آزمایش خون توصیه شود. اگر چه نادر است اما ممکن است نتیجه تست انجام شده در منزل منفی باشد اما باردار باشید. اگر وضعیت شما این گونه است، با پزشک خود تماس بگیرید و فقط به آزمایش بسنده نکنید. زیرا علاوه بر بارداری دلایل دیگری نیز وجود دارد که ممکن است پریود شما عقب افتاده باشد.

برای تایید تست بارداری مثبت در منزل، نیازی به آزمایش خون ندارید. اگر تست خانگی مشخص کرد که شما باردارید، به احتمال قوی باردار هستید.

یک توصیه از سالم زیبا

بهترین زمان برای انجام آزمایش بارداری 1 روز بعد از سیکل مورد انتظار شما و در ساعات اولیه صبح با اولین دفع ادرار است. با این حال هنگامی که از دیدن نتایج مضطرب هستید، و اگر از تست زود هنگام استفاده کنید؛ قابل درک است.

قبل از انجام تست بارداری زود هنگام، توجه داشته باشید که ممکن است نتایج منفی باشد. بنابراین اگر یک آزمایش منفی شما را ناراحت نمی کند و پول لازم برای صرف کردن جهت تست های بارداری دارید، اقدام کنید. اگر نتیجه منفی باعث دلخوری شما می شود یا اگر ترجیح می دهید با انجام آزمایش اضافی پول هدر ندهید، منتظر بمانید تا سیکل پریود شما عقب بیفتد.


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

link
زنانعلایم بارداری

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up